6634 Stock Car

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

6634 Stock Car

#1 Post autor: spider44 »

6634 Stock Car

Obrazek

Przedstawiam kolejną recenzję zestawu z serii Town. Tym razem na warsztat nadjechał pojazd o nr. VIN: 6634 z roku 1986, przed wami Stock Car.



Dane techniczne

Seria: Classic Town/ Race
Rok premiery: 1986
Waga klocków: bd
Waga zestawu: bd
Wymiary pudełka 11.55 x 7.15 x 3.7 cm
Liczba elementów: 43 (Bricklink)
Liczba minifigurek: 1 (Bricklink)

Spis części: 6634
Brickset: 6634
Cena: Bricklink: 17-60 PLN, Ebay: od 35 PLN, Allegro: 55 PLN,



Pudełko, Instrukcja, Elementy

Zestaw posiadam z oryginalną instrukcją, niestety bez pudełka. Jest ona dwustronna i rozkładana na długość. Poniżej zdjęcia instrukcji oraz zawartości.

Zawartość
Obrazek

Instrukcja
Obrazek
Obrazek

Elementy
Obrazek

Obrazek
W takiej konfiguracji w czterech zestawach.



Model

Zestaw 6634 prezentuje nam samochód do wyścigów Stock Car Racing, które narodził się w Wielkiej Brytanii w 1954 rok. Obecnie najsławniejszymi wyścigami tego typu aut jest amerykańska seria NASCAR. Sam model jest utrzymany w białej wersji kolorystycznej, z czerwonymi i żółtymi dodatkami oraz logiem Shella (ogólnie cały pojazd nawiązuje do barw tego loga). Dodatkowo numerem startowym pojazdu zaznaczonym na drzwiach jest 16. Minifigurka jest w klasycznej jak na tamten okres bluzie wyścigowej z dwoma paskami i literą S oraz w czerwonym kasku (to kask bez szybki - starego typu, który najczęściej jest spotykany w Space Classic).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Modele alternatywne
Zestaw posiada trzy alternatywne modele. Są to: kosiarka/traktorek, pickup oraz auto transportowe. Niestety wszystkie alternatywne konstrukcje są na niskim poziomie i tylko model główny w tym przypadku wypada dobrze.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek


ObrazekObrazek
ObrazekObrazek


ObrazekObrazek
ObrazekObrazek



Podsumowanie

Zestaw 6634 jest ciekawym ale dość specyficznym zestawem. Z jednej strony prezentuje się nam bardzo fajny model główny z naklejkami i lekko drapieżnym wyglądem z nietypowych wyścigów. Z drugiej natomiast ma bardzo słabe modele alternatywne, jest drogi i nie jest łatwo go zdobyć. Mam bardzo mieszane uczucia wobec tego zestawu. Jeśli komuś wpadnie w ręce w dobrej cenie to warto go przygarnąć, w innym przypadku lepiej znaleźć sobie lepszy i ciekawszy zestaw z tego okresu. Podsumowując: można ale nie trzeba.


Za
  • oryginalny model główny
  • nawiązanie do nietypowych wyścigów
  • reklama Shella


Przeciw
  • cena
  • dostępność
  • słabe modele alternatywne



Ocena końcowa 6/10

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2016-09-12, 18:57 przez spider44, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Durzy »

spider44 pisze:nawiązanie do nietypowych wyścigów
Tu mam pewne wątpliwości. Na ile nazwa modelu jest oryginalna, a na ile była ona przystosowana do rynków?

Ten samochód nie wygląda jak wyścigówka, tylko rajdówka! "Elektrownia*" z przodu (auta ze stoc car racing wedłóg googla nie mają reflektorów, co najwyżej atrapy!) wygląd pospolitego europejskiego/japońskiego sedana i konstrukcja prawie identyczna z 1496: Rally Car każą przypuszczać, że nazwa zestawu mogła być tylko chwytem marketingowym na odpowiednich rynkach.
spider44 pisze:gokart
Bardziej wygląda jak kosiarka/traktorek - są ich wyścigi. Podobny sposób budowania traktorków/traktorko-koparek lego później wielokrotnie użyło w głównych modelach.
spider44 pisze:kabriolet
Przecież to pickup jest i wcale źle nie wygląda.

Podsumowując, moim zdaniem ten model jest świetny. Wyobraźcie sobie Polskę drugiej połowy lat 80. Rajdy samochodowe miały wtedy znaczenie i wiele osób się nimi interesowało. Ścigały się głównie rodzime fiaty, łady - czasami przerobione na modłę Abarthów - w takich realiach taki model rajdówki, gdyby był łatwo dostępny i w rozsądniejszej (nawet nie rozsądnej, a rozsądniejszej) cenie sprzedawałby się świetnie! Jeszcze jakby wprowadzić nieoficjalną kalkomanie z napisami "polski fiat" i numerami ówczesnych kierowców... Uważam, że jak na swoje czasy świetny zestaw tworzący doskonałą parę z 1496.

Ciekawostka, 1496 miało ciekawe zestawy alternatywne i poza jednym inne niż 6634. Ten po prawej jest świetny i do zbudowania z prezentowanego tutaj kompletu.

Obrazek


*dodatkowe światła w samochodach rajdowych zazwyczaj zakładane jedynie na odcinki nocne.
Ostatnio zmieniony 2016-09-12, 18:10 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#3 Post autor: spider44 »

Durzy pisze:
spider44 pisze:nawiązanie do nietypowych wyścigów
Tu mam pewne wątpliwości. Na ile nazwa modelu jest oryginalna, a na ile była ona przystosowana do rynków?

Ten samochód nie wygląda jak wyścigówka, tylko rajdówka! "Elektrownia*" z przodu (auta ze stoc car racing wedłóg googla nie mają reflektorów, co najwyżej atrapy!) wygląd pospolitego europejskiego/japońskiego sedana i konstrukcja prawie identyczna z 1496: Rally Car każą przypuszczać, że nazwa zestawu mogła być tylko chwytem marketingowym na odpowiednich rynkach.
spider44 pisze:gokart
Bardziej wygląda jak kosiarka/traktorek - są ich wyścigi. Podobny sposób budowania traktorków/traktorko-koparek lego później wielokrotnie użyło w głównych modelach.

spider44 pisze:kabriolet
Przecież to pickup jest i wcale źle nie wygląda.

Podsumowując, moim zdaniem ten model jest świetny. Wyobraźcie sobie Polskę drugiej połowy lat 80. Rajdy samochodowe miały wtedy znaczenie i wiele osób się nimi interesowało. Ścigały się głównie rodzime fiaty, łady - czasami przerobione na modłę Abarthów - w takich realiach taki model rajdówki, gdyby był łatwo dostępny i w rozsądniejszej (nawet nie rozsądnej, a rozsądniejszej) cenie sprzedawałby się świetnie! Jeszcze jakby wprowadzić nieoficjalną kalkomanie z napisami "polski fiat" i numerami ówczesnych kierowców... Uważam, że jak na swoje czasy świetny zestaw tworzący doskonałą parę z 1496.

Ciekawostka, 1496 miało ciekawe zestawy alternatywne i poza jednym inne niż 6634. Ten po prawej jest świetny i do zbudowania z prezentowanego tutaj kompletu.

Obrazek


*dodatkowe światła w samochodach rajdowych zazwyczaj zakładane jedynie na odcinki nocne.
Dzięki Durzy za uwagi. Nazwy dwóch alternatywnych modeli poprawiłem. Co do przynależności sportowej auta sugerowałem się jego nazwą i stąd ten NASCAR, ale w tym co piszesz jest dużo więcej racji.

Dla mnie również model jest świetny, tylko trochę odstają od niego alternatywne.

Dodatkowy model na podstawie tego czarnego alternatywnego zrobię i wrzucę jutro :)
Ostatnio zmieniony 2016-09-12, 18:59 przez spider44, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#4 Post autor: tbzz »

I kolejny klasyk w wykonaniu Spidera! Dzięki. :) Sam model jest świetny. Bawiłem się nim za dzieciaka u sąsiada. Co do typu pojazdu, to jest to albo rajdówka, albo Rallycross, choć nazwa wskazuje na wyścigi coś w stylu samochodów seryjnych, lub coś zbliżonego do formuły Nascar. Do wymienionego przez Durzego 1496, dodałbym obowiązkowo 1497. A tu taka mała i prosta wariacja z wpisu m.in. o 6634 z mojej strony. 6634 i Rallycross. Spider dzięki raz jeszcze za sentymentalne podróże. :)

Obrazek

Obrazek
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Durzy »

tbzz pisze:Do wymienionego przez Durzego 1496, dodałbym obowiązkowo 1497.
Tak w sumie to Lego jeszcze raz wróciło do takiego auta, tym razem w cywilnej wersji, przy okazji genialnej stacji benzynowej6397.


spider44 pisze:Nazwy dwóch alternatywnych modeli poprawiłem.
Nie musisz. To jak sam zauważyłeś są luźne uwagi. Jeśli pomogłem to się cieszę. Sam mam sentyment do tych starych zestawów i lubię o nich rozmawiać.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#6 Post autor: tbzz »

Durzy pisze: Tak w sumie to Lego jeszcze raz wróciło do takiego auta, tym razem w cywilnej wersji, przy okazji genialnej stacji benzynowej6397.
Zgoda, ale trzeba też pamiętać, że pojazdy stanowiące bazę dla takich rajdówek jak 6634 i dwóch pozostałych wymienionych w wątku, pojawiały się w zestawach już od początku lat 80-tych. Chociażby w 6374, dwa policyjne w 6384 i 6623, czy rodzinny pojazd z 6633. Ponadto było co najmniej pięć innych różniących się tylko tym, że z przodu posiadały podnoszoną maskę.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#7 Post autor: Hezar »

Pamiętam dobrze ten zestaw, bo miał go jeden z moich kolegów z sąsiedztwa. Nigdy niczym nie zachwycał - podobnie jak i teraz - ale duszę ma bez wątpienia. I jeszcze jedna kwestia - naklejki: Dopiero Twoja recenzja uświadomiła mi ich istnienie - lekkie zaskoczenie, wszak w tamtych czasach normą były nadruki na klockach.

Awatar użytkownika
grzybiarz
Posty: 46
Rejestracja: 2013-07-17, 14:24
Lokalizacja: DGL
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: grzybiarz »

Dla mnie te samochody przed '90 rokiem były dość kanciaste. Tyle że kiedyś mając kilka rodzajów klocków można było tworzyć, a dzisiaj praktycznie każde auto ma swoje unikatowe klocki.

ODPOWIEDZ