[MOC] Tatra Dakar Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Tatra Dakar Truck

#1 Post autor: Sariel »

No to jeszcze raz, może nie wetnie...
Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 37s / szer. 16s / wys. 24s
Waga: 1.273 kg
Zawieszenie: przód - niezależne, tył - oś pływająca
Napęd: 2 x silnik RC bezpośrednio z szybszego wyjścia

Jak zapewne każdy z nas mam swój ulubiony kolor Lego i jest nim lime green. Dlatego kiedy natrafiłem w necie na Dakarową Tatrę T815 4x4 w pięknym limonkowo-czarnym malowaniu, nie miałem wyjścia, musiałem ją zbudować, a przy okazji przetestować jak SBricki radzą sobie z silnikami Lego RC.

Model wygląda jak widać, tzn. wydaje się zbyt wysoki przez podniesione zawieszenie. Na filmie widać jak to wygląda kiedy się go dociśnie - buda ma prawidłowe proporcje, po prostu siedzi wyżej nad kołami niż w oryginale. A to dlatego że zawieszenie jest dość miękkie - z przodu ma postać podwójnych wahaczy, z tyłu mamy natomiast dwa silniki RC na przegubie kulowym działające jak oś pływająca. Silniki zasilane są z dwóch osobnych baterii 8878 i sterowane za pośrednictwem dwóch SBricków. Z ciekawostek, każda bateria podłączona jest pod jedną parę LEDów podświetlającą przednie reflektory po jednej stronie - dzięki temu widać które baterie są włączone - a SBricki siedzą bezpośrednio na wtyczkach tychże LEDów, żeby nie dokładać masy kolejnym kablem. Rozkład masy był w ogóle istotną kwestią, bo od początku było wiadomo że ciężarówka będzie szybka i wysoka - idealny przepis na rolki. Dlatego baterie i SBricki umieściłem na samym dole podwozia, razem z wszystkimi silnikami, a całe nadwozie to tylko cienkie panele z płytek i kafli. Mimo tego ciężarówka ma tendencję do wywrotek na zakrętach, którą po testach podwozia udało mi się zredukować utwardzając przednie zawieszenie i zmniejszając promień skrętu. Jak widać na filmie, skręty przy pełnej prędkości wciąż nie kończą się dobrze, a to ze względu na bardzo wysoką prędkość. Model jest w skali ok. 19.5:1, więc jeśli przyjmiemy że wyciąga 12 km/h, jest to odpowiednik 234 km/h w pełnowymiarowej ciężarówce - nikt normalny nie skręca przy takiej prędkości.

Galeria: http://bricksafe.com/pages/sariel/tatra-dakar-truck

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fwX51YPvKuA[/youtube]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
/Servator/ MOC był opublikowany we Wrześniu 2016 tuż przed awarią Forum.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostatnio zmieniony 2016-10-02, 07:56 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Tak jak wcześniej pisałem, nieźle pomyka, ale do crashtestów raczej się nie nadaje :) Brak chomika obniża wartość filmu :) Fajnie jakbyś go przetestował na jakimś piaszczystym podłożu, jak w prawdziwym rajdzie Dakaru
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Ja "kupuję" ten model po całości. Super wygląda i zgrabnie jeździ.
Mi się strasznie podoba również to, że po kraksie rozsypuje się w drobny mak. Przynajmniej widać, że to są klocki!
Proszę o zgłoszenie go do MOCa Września 2016 bo mam ochotę oddać na tę ciężarówkę swój głos.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#4 Post autor: bart_ilo »

Wizualnie i technicznie rewelacja.
Tak jak wspomniał legosamigos fajnie jakby był test na piaszczystym terenie.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Bałem się mieć piasek w klockach, szczególnie jak już je nieźle podrapałem na asfalcie.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

No właśnie, po tych wywrotkach i zderzeniach z krawężnikiem, wyobrażam sobie jak te klocki wyglądają. W sumie to dobrze, że nie użyłeś chomików w Tatrze, bo byś je chyba uśmiercił w tym demonie prędkości lub w wypadkach
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#7 Post autor: OmenGda »

Fajny zgrabny. Bardzo lubię tę kolorystykę. Najbardziej mi się podoba, jak pracuje zawieszenie. Nie rozumiem jako laik jak jest zrobione te tylne zawieszenie :-|
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

OmenGda pisze:Nie rozumiem jako laik jak jest zrobione te tylne zawieszenie :-|
To są dwa silniki RC przymocowane do ramy.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#9 Post autor: OmenGda »

M_longer pisze:
OmenGda pisze:Nie rozumiem jako laik jak jest zrobione te tylne zawieszenie :-|
To są dwa silniki RC przymocowane do ramy.
Dzięki. " z tyłu mamy natomiast dwa silniki RC na przegubie kulowym działające jak oś pływająca. " A o co chodzi z przegubem kulowym?
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Muszel »

Obrazek

Takie jak w Crawlerze ;)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Niezupełnie: http://bricksafe.com/files/sariel/tatra ... G_6010.JPG
Silniki mają między sobą wahacz od zawieszenia który jest przypięty towballem do podwozia. Do tego mamy dwa zwykłe cięgna na 6 kropek po bokach, żeby przegub nie latał na boki, a całość wisi na dwóch długich amorach pod kątem, na takiej zasadzie jak widać tutaj, tylko potem jeszcze trochę zmieniłem ten kąt: http://bricksafe.com/files/sariel/tatra ... G_5792.JPG

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Muszel »

Aa widzisz... czyli taki przegub kulowy wykombinowany :) nie patrzyłem do zdjęć tylko pierwsze co mi przyszło do głowy to powyższy przegub.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#13 Post autor: OmenGda »

Czyli jeśli dobrze rozumiem, tylna oś, po prawej i lewej stronie pracuje w tym samym poziomie? Nie ma tak, że lewa strona idzie w górę a prawa w dół jak w crawlerze?
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#14 Post autor: Tranzystor »

Chyba właśnie po to jest mocowanie na przegubie, żeby koła mogły się wychylać w inne strony.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Omen, zlitujże się trochę. Oś pływająca = działa dokładnie tak jak w crawlerze. Przecież nawet na filmie to widać. Gdyby oś miała bujać się tylko góra/dół to po grzyba bawiłbym się w jakieś przeguby, cięgna i co tam jeszcze kiedy wystarczyłyby dwa piny?
Ostatnio zmieniony 2016-10-09, 20:14 przez Sariel, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ