42054 CLAAS XERION 5000 TRAC VC

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#46 Post autor: Filus »

No to i ja teraz dorzucę swoje 5 groszy, skoro już mi się model opatrzył.

Wygląda ładnie, nawet bez naklejek. Trzeba przyznać, że pod względem estetycznym Lego zdecydowanie poszło do przodu. Jeżeli chodzi o mechanikę - cóż byłoby się czego czepiać. Pierwsza rzecz, którą jeśli się nie mylę wszyscy posiadacze pominęli - odwrócenie kabiny odwraca kierunki skrętu. Powody tego są dla mnie zrozumiałe, zmienia się geometria zębatek kątowych, to i kierunek się zmienia. W teorii dałoby się temu zaradzić dokładając jakąś skrzynię rozdzielczą w układ, która wydłużałaby napęd o jedne koło zębate, włączałoby się toto po odwróceniu kabiny. Jest to czysto mechaniczne, nie poczytuję tego jako wadę, ale dla tych, co są na bakier z mechaniką warto byłoby to przekazać, by nie myśleli, że coś źle poskładali.

Inna wada mechaniczna, to wykonanie skrzyni rozdzielczej do sterowania podnośnikiem. Dosyć często zdarza się, że napęd przekazywany jest na obie funkcje, mimo, że jest zasterowana tylko jedna. Zbyt duże luzy pozostawiałem na axlach. Lepiej byłoby akurat w tym przypadku podociskać bushe do liftów, by opory były większe, wtedy przypuszczalnie byłoby znacznie lepiej.

Zestaw do dobry dawca + fajny brumkacz po stole (a i tutaj nie do końca - ocieranie kół), ale jak chodzi o resztę funkcji, to moim zdaniem PFy są wciśnięte na siłę, by były.

Generalnie z zakupu jestem zadowolony, choć tyłka nie urywa jako zabawka. Części jednak zdecydowanie nadrabiają wszelkie uwagi. Zatem polecam - dobry dawca, ładny półkownik, a jako zabawka - ujdzie. Jak dorwiecie w dobrej cenie, warto brać - to tak dla niezdecydowanych;).

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#47 Post autor: legosamigos »

Myślę, że gdy zmotoryzować Claasa jak desert z EB, to zabawa tym zestawem będzie naprawdę fajna
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#48 Post autor: M_longer »

Jest oficjalny film:


Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#49 Post autor: Greg »

Świetnie zrealizowany film przerastający znacznie sam model

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#50 Post autor: eric trax »

Greg pisze:Świetnie zrealizowany film przerastający znacznie sam model
Też jestem tego zdania. Jako że reklama dźwignią handlu ten zestaw pewnie trafi do wielu rą które nie trzymały wcześniej lego tylko za sprawą tego filmu :)


Dostałem swoje opony. Jakościowo to jednak najwyższa półka. Nigdy nie miałem problemu z żadnymi oponami od lego jednak jeśli mam porównać jodełki z modeli RC a te Legowe wybieram opony Claasa.

Jeden krok poza nudne ramy wzorów opon firma wykonała. Pytanie czy wykona drugi produkując mniejsze opony i wypuszczając ciągnik lub jakiś kombajn w zestawie firmowym. Wtedy biorę z BL wszystko jak leci :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#51 Post autor: dmac »

Odkopuję temat, żeby gdzieś z siebie wyrzucić pozytywne emocje: dawno nie budowałem zestawu z otwartą japą. A otworzyła mi się oczywiście na widok sposobu, w jaki rozwiązano problem sterowania, a ściślej zmiany sposobu sterowania. Mistrzostwo świata! Zresztą i banalny patent na obracanie kabiny (z kółeczkiem wymuszającym jej uniesienie) mnie normalnie rozczulił :) . Krótko mówiąc, dziękuję św. Mikołajowi i namawiam: kto jeszcze nie drapnął tego zestawu, niech korzysta z przystępnych cen i kupuje, póki się da!

P.S. Uproszczenie żurawia w stosunku do prototypu uważam za zbrodnię przeciwko ludzkości, ale jestem skłonny ją przełknąć, skoro udało się zachować sam ciągnik w praktycznie niezmienionej postaci i w miarę przystępnej cenie.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#52 Post autor: M_longer »

dmac pisze:skoro udało się zachować sam ciągnik w praktycznie niezmienionej postaci
Różni się od prototypu.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#53 Post autor: dmac »

M_longer pisze: Różni się od prototypu.
No, na pewno tak, ale nie ma takiej przepaści, jak w przypadku żurawia.

A mój Xerion stoi sobie na biurku i się gapię :D .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#54 Post autor: M_longer »

A mój Xerion stoi sobie na biurku i się gapię :D .
Przejdzie Ci :P

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#55 Post autor: eric trax »

Trafiłem na jodełki w rozmiarach 80, 60 i 50mm. Zamówiłem po 2szt z każdego rozmiaru. Choć jakościowo wyglądają całkiem przyzwoicie to bieżnik trochę zbyt gruby żeby dobrze pasował do legowych opon. Ciekaw jestem jak to będzie wygladać w zestawieniu z oponami od claasa

Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ