[MOC] Komatsu D575A-3 Super Dozer

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

[MOC] Komatsu D575A-3 Super Dozer

#1 Post autor: Żbik »

Witam,

powtórzę może niektóre swoje wypowiedzi ale chciałbym mieć to w jednym wątku…

Tak więc, mam przyjemność zaprezentować Wam moje najnowsze cacko – model (skala mniej więcej 1:26) największej, seryjnie produkowanej spycharki gąsienicowej na świecie: Komatsu D575A-3 Super Dozer. Nie jest jeszcze skończony w 100% (brakuje lemiesza) ale mam nadzieję, że do Kielc uda mi się to osiągnąć.

Ambicją moją było – podobnie jak w przypadku ładowarki kołowej – zbudować model z pogranicza Technic i Model Team, czyli: pełna funkcjonalność połączona z możliwie realistycznym wyglądem. Z jakim rezultatem? Funkcjonalnie model jest (będzie) całkowicie wierny oryginałowi, estetycznie – myślę – mniej. Są miejsca, gdzie proporcje nie są idealne (np. gąsienice – płaty są zbyt szerokie, ale nie udało mi się zrobić węższych, estetycznie wyglądających, własnej konstrukcji taśm. Umówmy się, że spych ma założone niestandardowe, szersze płaty, dobra? W ofercie firmy Komatsu są takie, więc czuję się usprawiedliwiony… ;) ).

Budowę zacząłem w połowie czerwca. Technicznie model jest mniej problematyczny niż poprzedni (ładowarka). Korpus maszyny jest dość duży, więc nie było problemu z upchnięciem dwóch silników i przełożenia. Najwięcej trudności sprawiły mi gąsienice... Rezygnując z oryginalnych gąsienic Lego staje się przed masą problemów: przeniesienie napędu przez opony; konstrukcja ogniw; dobór odpowiednich kół napędowych i jezdnych; odpowiednie naprężenie gąsienicy i zabezpieczenie jej przed zsuwaniem się w czasie jazdy. Do tego dochodzi zawieszenie, które w prawdziwym spychaczu jest dwuetapowe: wózki jezdne w ramie każdej z gąsienic; a po drugie naprzemienny wychył całych ram gąsienic, jak na tym zdjęciu. Wszystkie te trudności udało mi się przezwyciężyć i napęd gąsienicowy działa jak prawdziwy, a wygląda tak (po dwa takie wózki na stronę, a ramy oscylują na takiej dźwigni).

Na obecną chwilę model waży równo 2 kg. Jego wymiary to: długość (z dodatkowym balastem z tyłu) 35 cm; szerokość 21,5 cm; wysokość 19,5 cm.

Na osłodę życia fotki (niezbyt dobre, bo ciemno dziś w 3-mieście): 1, 2 i 3.

Na koniec kilka materiałów filmowych. Tak popyla prawdziwy Super Dozer (proszę nie regulować odbiorników, film w wersji portugalskiej):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zlykNYrxoQA[/youtube]

a tak popyla mój D575:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6CacRPNDQyc[/youtube]

Tu natomiast widać jak spych radzi sobie z kołem od JG:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1RHt8_gm-oY[/youtube]

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!
Ostatnio zmieniony 2008-01-19, 17:38 przez Żbik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#2 Post autor: smyk »

Nieźle, nieźle. Będzie wraz z Komatsu w Kielcach? Najbardziej podoba mi sie odgłos jak wydaje - brzmi jak jakiś wielki diesel. I jest na prawdę spory. Tylko szkoda, że ma kabelki. W tej chwili da sie już je spokojnie obejść.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Na filmikach wygląda bardzo ładnie i całkiem sprawnie, niestety Brickshelf wykaszanił się po raz kolejny i zdjęć nie można obejrzeć... Ale nadrobię to wkrótce :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#4 Post autor: Robson »

Model powala! Piękny! Mam jedno pytanko. Gąsienice jak zrobiłeś?

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#5 Post autor: Kubrick »

viewtopic.php?t=3988 tak je zrobil. Jeden z ostatnich tematow w tym dziale...
Ostatnio zmieniony 2020-07-01, 02:38 przez Kubrick, łącznie zmieniany 1 raz.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Pietruszka

#6 Post autor: Pietruszka »

Zapowiada się ciekawie - chętnie zobaczę go w całej okazałości z lemieszem :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#7 Post autor: Żbik »

smyk pisze:Będzie wraz z Komatsu w Kielcach
Pytanie nieprecyzyjne. Odpowiem tak: w Kielcach będę ja i dwa modele Komatsu :)
smyk pisze:Tylko szkoda, że ma kabelki. W tej chwili da sie już je spokojnie obejść
Nie wykluczam instalacji nowych, dużych silników z 8275. Niestety funkcje pneumatyczne i tak domagać się będą "smyczy", więc całość przedsięwzięcia jest raczej bez sensu (zdalne sterowanie pneumatyką nie wchodzi w grę, gdyż - jak pisałem w temacie gąsienic - wymagałoby to zamontowania w spychu 8 silników na co, w obecnych gabarytach, po prostu nie ma miejsca)
dmac pisze:Ale nadrobię to wkrótce
Czekam na Twoją opinię.
Robson1903 pisze:Model powala
i popycha ;)
Pietruszka pisze:chętnie zobaczę go w całej okazałości z lemieszem
ja też :) Myślę, że w Kielcach będzie już z - choćby prowizorycznym - lemieszem.

Vogle, to jeśli ktoś z wybierających się do Kielc ma już 8275, to możemy zrobić jakieś porównanie z moim D575: siła uciągu, jazda przez przeszkody itd. Co Wy na to? Będzie jakiś 8275?
Ostatnio zmieniony 2007-09-15, 10:33 przez Żbik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#8 Post autor: Żbik »

Witam,

odgrzewam temat, bo mówiłem że powstaje zrywak, no i powstał :)

=====

Czyściłem swoją galerię na BS, więc daję link do fotki z gotowym zrywakiem: tu.
Ostatnio zmieniony 2008-01-19, 17:42 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Wygląda potężnie, jakby można nim orać w betonie :) Sterują nim 2 obwody pneumatyczne, czy wszystkie te 4 siłowniki są jakoś połączone razem?

Awatar użytkownika
Hasky128
Posty: 122
Rejestracja: 2006-12-20, 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Hasky128

 

#10 Post autor: Hasky128 »

Z innych zdjęć w galerii wnioskuję, że obie pary siłowników działają osobno prawda?
...

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#11 Post autor: trubal »

spróbuj go troszke inaczej zakończyć od góry, możesz cheese slope? tak jak to wygląda na zdjęciu oryginału.
A wygląda potężnie:)
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

Hasky128 pisze:Z innych zdjęć w galerii wnioskuję, że obie pary siłowników działają osobno prawda
Tak, są połączone parami. Dolna para reguluje głębokość "orki", a górna kąt nachylenia zęba :)
trubal pisze:spróbuj go troszke inaczej zakończyć od góry, możesz cheese slope? tak jak to wygląda na zdjęciu oryginału
Rozważałem taki manewr. Detale oczywiście będę jeszcze pieścił ;)

Antek
Posty: 82
Rejestracja: 2007-07-19, 14:56
Lokalizacja: Sieradz

#13 Post autor: Antek »

Bravo mistrzu buldożer super wygląda nawet lepiej niż orginalny wydany przez Lego;)
wymaga co prawda jeszcze paru detali ale i tak jest wspaniały.
Najbardziej zaimponowałeś mi własnymi gąsienicami.
jedyne do czego mam zastrzeżenia to kabelki ale teraz do się już to łatwo obejść.
10/10 ;]

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#14 Post autor: Żbik »

Astrzalkowski pisze:Bravo mistrzu
Ojej...
Astrzalkowski pisze:jedyne do czego mam zastrzeżenia to kabelki ale teraz do się już to łatwo obejść
była już o tym mowa - nie ma sensu ładować tam PF, bo i tak węże pneumatycznę bądą się za nim ciągnęły. A co do detali, to cały czas powoli je uzupełniam, ściągam klocki w odpowiednich kolorach. Mam nadzieję, że do Świąt odbędzie się oficjalna premiera gotowego modelu...

Awatar użytkownika
trubal
Posty: 299
Rejestracja: 2007-06-13, 14:50
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: trubal
Kontakt:

 

#15 Post autor: trubal »

Widziałem go niedawno na zywo i musze wam powiedzieć że zdjęcia ani nawet film nie oddają nawet 1/10tej tego co widać w realu...
Jest monumentalny i po prostu niesamowity
"I got a bad feeling about this..."

Mój sklep BL:
www.brickbox.prv.pl

ODPOWIEDZ