[MOC] Tupolew Tu-134

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Tupolew Tu-134

#1 Post autor: JK »

Chciałbym zaprezentować swoją pierwszą pracę w stylu Model Team - model radzieckiego samolotu pasażerskiego Tu-134. Samolot ten był w powszechnym użyciu w całym bloku wschodnim w czasach żelaznej kurtyny - w tym był eksploatowany przez PLL LOT. Wersja, którą tu prezentuję jest w barwach wschodnioniemieckiego przewoźnika Interflug, oczywiście w takim zakresie w jakim było to możliwe do odwzorowania z samych klocków - osobiście nie mogę się przekonać do naklejek:) Stąd też np. dosyć nietypowy sposób odwzorowania NRDowskiej flagi na ogonie. Inne elementy malowania, których nie mógłbym oddać z klocków pominąłem (czy słusznie - nie wiem). To tyle tytułem wprowadzenia, a ponieważ jeden obraz warty jest więcej niż tysiąc słów zapraszam do oglądania:)

Będę wdzięczny za Wasze komentarze. Pozdrawiam!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Link do galerii na Flickr.com

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Wg mnie przydałyby się drzwi. Poza tym fajny samolot
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: JK »

legosamigos - dziękuję za komentarz. O drzwiach myślałem dość intensywnie, ale niestety nie wymyśliłem niczego co nie zaburzałoby bryły kadłuba. Tak wiec zdecydowałem się na wirtualne drzwi:)

PS. Przykro mi, że dyskusja w tym wątku została wczoraj zapoczątkowana w tak niefortunny sposób...

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: JK »

Tak sobie pomyślałem, że w przypadku prezentowanej powyżej pracy należałoby ją zestawić z oryginałem, co niniejszym czynię:) Przy porównaniach proszę jednak wziąć pod uwagę fakt, że Tu-134 produkowany był w kilku wersjach, a stosunkowo mała skala modelu wymusiła pewne uproszczenia.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#5 Post autor: Biedrus »

Udany model.Ciekawie wyszło to wyprofilowanie z serków. Koła wydają się odrobinę za małe.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#6 Post autor: Mrosik »

Zamiast serków DBG może dasz serki trans-black w kabinie pilotów?

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Durzy »

JK, ten przód jest zbyt pionowy i za krótki - to niestety mnie się najbardziej rzuca w oczy i przeszkadza. Gdyby te czarne skosy, które są długie na 2, zamienić takimi długimi na 3 (takie klocki czerwone masz bo bokach kabiny)? Reszta wyszła naprawdę dobrze!

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Jellyeater »

Nie będę psuł zabawy Longerowi. Niech on napisze co się nie zgadza. Bo na moje oko sporo jest nie tak. z proporcjami.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: JK »

Jellyeater pisze:Nie będę psuł zabawy Longerowi. Niech on napisze co się nie zgadza. Bo na moje oko sporo jest nie tak. z proporcjami.
Uprzedzając fakty, gdy tak teraz patrzę na to zestawienie zdjęć widzę, że statecznik pionowy jest zbyt niski. Powinien być także nieco większy statecznik poziomy. Odrobinę powiększyłbym też silniki. Te rzeczy są już na mojej liście:)
Durzy pisze:JK, ten przód jest zbyt pionowy i za krótki - to niestety mnie się najbardziej rzuca w oczy i przeszkadza. Gdyby te czarne skosy, które są długie na 2, zamienić takimi długimi na 3 (takie klocki czerwone masz bo bokach kabiny)?
Warto rozważyć - spróbuję:)
Mrosik pisze:Zamiast serków DBG może dasz serki trans-black w kabinie pilotów?
To byłby wymarzony kolor, o którym też myślałem, niestety przy obecnej konstrukcji na okienka kabiny pilotów składają się dwa rodzaje elementów: płytki 1x2 ze skosem i podwójne "serki", których na dodatek w tym układzie nie można zastąpić pojedynczymi. Więc niestety w tym kształcie jedynym sensownym kolorem był DBG. Ale biorąc pod uwagę, że może zmienię coś w części dziobowej stanie się to wykonalne:)
Biedrus pisze:Koła wydają się odrobinę za małe.
Są nieco za małe, to fakt. Ale w tej skali nic innego nie przyszło mi do głowy. Inne były dużo za duże. Jeżeli macie jakieś alternatywne pomysły na koła, chętnie uwzględnię:)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

JK pisze:
Biedrus pisze:Koła wydają się odrobinę za małe.
Są nieco za małe, to fakt. Ale w tej skali nic innego nie przyszło mi do głowy. Inne były dużo za duże. Jeżeli macie jakieś alternatywne pomysły na koła, chętnie uwzględnię:)
Może te ?

Obrazek

Pasują na rolki gąsienicowe

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-11-08, 11:10 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: JK »

legosamigos - dzięki za propozycję, ale uważam, że te koła się nie nadają - są stanowczo za duże. Powinienem chyba jednak potraktować Twoją propozycję jako swoisty komplement dla mojej pracy, bo oznacza to, że samolot sprawia wrażenie znacznie większego niż w rzeczywistości:)

Tak naprawdę nie jest do duża rzecz, co właśnie rodzi szereg problemów z wymodelowaniem detali i doborem części we właściwym rozmiarze, w tym kół. Udało mi się natomiast znaleźć taką część (zdjęcie poniżej).

Z tego co wydedukowałem wychodzi, że ma 11 mm średnicy. Obecnie zastosowałem technic bush 1/2, czyli 8 mm (te, które proponował legosamigos mają 14 mm i są szersze). Nie bardzo wiem, jak się je montuje (czy ciasno wchodzą na zwykły bar - u mnie są to trójniki pneumatyczne, bo dla nich przeznaczony był specjalny element mocujący), ale w sumie już i tak zamówiłem, tak więc będę miał okazję przekonać się empirycznie:)
Załączniki
6230.png
6230.png (36.23 KiB) Przejrzano 7405 razy

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Zawsze możesz powiększyć model w stosunku do kół :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#13 Post autor: Maks »

Bardzo fajny model. Chciałem skomentować już wcześniej, ale wyleciało mi z głowy. Jest trochę dziur, ale w ogólnym rozrachunku wszystko wygląda ładnie i odpowiednio krągło.

Jedyna rzecz co mi nie gra to proporcje. Ta tutka kojarzy mi się jako samolot z ekstremalnie smukłym, wąskim kadłubem (w końcu to wczesny odrzutowiec, wówczas silniki były jeszcze słabe i samoloty musiały być dużo smuklejsze by stawiać mniejszy opór). A Twój się wydaje się być troche za gruby,myślę, że warto by go trochę przedłużyć.

Obrazek

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: JK »

Maks, dzięki za komentarz. Mnie również nie dawała spokoju grubość kadłuba i w sumie zgadzam się z Tobą, że powinien być nieco smuklejszy.

Gdy przystępowałem do budowy wydawało mi się, że modeluję go w najmniejszy możliwy sposób (oczywiście przy zachowaniu minimalnego poziomu szczegółowości, który sobie założyłem), ale faktycznie, gdy zacząłem go obudowywać tymi skosami i kaflami zaczął mi się wydawać nieco za gruby. Jednak w miarę postępu prac i dobudowywania kolejnych sekcji przestałem go w ten sposób odbierać. To pewnie po części kwestia opatrzenia tego co buduję - trudno wtedy o obiektywizm. Ale oczywiście wątpliwości pozostały. Ty patrzysz na to świeżym okiem, więc to bardzo cenna opinia. Choć nie wiem, czy do pewnego stopnia na niekorzyść nie działa tu perspektywa, skracająca optycznie kadłub. Może zatem warto jeszcze spojrzeć na zdjęcie będące widokiem z góry (ten widok obnaża z kolei nieco za małą rozpiętość statecznika poziomego - o czym już wcześniej pisałem, ale tak mi się spodobały te herosowe skrzydła w tej roli, że nie mogłem się oprzeć).

Odnosząc ten model do rzeczywistości warto jeszcze zwrócić uwagę, że Tu-134 produkowany był w kilku wersjach, różniących się m.in. długością kadłuba. Ten LOT-owski jest zdaje się tym dłuższym. Ale oczywiście nie zmienia to faktu, że zgadzam się, iż przydałoby się pewne odchudzenia kadłuba, tylko obawiam się, że w tym modelu już tego nie osiągnę.

Obrazek

ODPOWIEDZ