Trophy Truck & Tracked Racer

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

Trophy Truck & Tracked Racer

#1 Post autor: Bricksley »

Witajcie :)

Temat krążył mi po głowie już jakiś czas, więc trzeba w końcu coś wrzucić na forum ;)

Otóż jakiś czas temu na EB pojawił się ciekawy MOC, a dokładniej rzecz biorąc niewielkich rozmiarów Trophy Truck oczywiście full PF, z prostym ale w pełni działającym zawieszeniem no i w gruncie rzeczy fajnie pomykający :D Jednocześnie ktoś w temacie podrzucił kolejnego podobnego MOCa (fotki obu poniżej), no i w końcu już za niespełna 2 miesiące samo LEGO uraczy nas buggy na gąsienicach, oczywiście z PFami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I pewnie wiecie już do czego zmierzam ;)

Pomysł polega na ściganiu się tego typu pojazdami (Trophy Truck jak i buggy na gąsienicach), mogą być tylko jedno, drugie lub wymieszane (wszakże to ta sama skala) w zależności co poszczególni zawodnicy preferują. Oczywiście same zawody mogłyby się odbywać czy to podczas większych imprez czy nawet mniejszych integracji o ile miejsce by na to pozwalało (stworzenie jakiegoś prostego toru). Chciałbym aby te wyścigi miały wymiar czysto rozrywkowy, dlatego jednocześnie chciałbym uniknąć skomplikowanych regulaminów. Dlatego co do konstrukcji pojazdów miałbym takie propozycje:

1) Pojazdy kołowe (jak powyższe Trophy Trucki): w w/w MOCach do napędu użyto silnika RC, ale wiadomo że nie każdy go posiada, ale również z doświadczenia wiadomo że w MOCach w tej skali bezproblemowo można go zastąpić 1 Lką czy też 2 mediumami. Skręt to albo dowolny silnik i hokejowa sprężynka lub najprościej serwo, no chyba że ktoś woli i zmieści dokładną przekładnię kierowniczą ;) Do tego prosta zawieszka czy to wykonana na gotowych elementach LEGO czy coś własnego, a na koniec jakaś karoseria (coś na wzór powyższych przykładów) coby nie jeździć samymi podwoziami. Koła powiedzmy okolice tych Ø50 mm (tutaj kilka typów opon wśród nowszych i starszych klocków się znajdzie).

2) Pojazdy gąsienicowe: na podobieństwo tego nowego zestawu. Tam zdaje się nie ma zawieszki, ale nic nie stoi na przeszkodzie by jakiś prosty układ zmontować. Kwestia karoserii podobnie jak w przypadku kołowych.

Sterowanie PF pozwala na zawody max 4 uczestników na raz,a le w przypadku jazdy w pomieszczeniach myślę można by dopuścić i Sbricka coby było więcej frajdy z większej ilości uczestników. Na zewnątrz wiadomo przy słoneczniej pogodzie PFy z miejsca przegrywają.

Na razie jest to luźna koncepcja na myślę ciekawą zabawę, tak więc wszelkie opinie mile widziane. W razie czego na ustalanie szczegółów czas zawsze się znajdzie.

Osobiście na dniach spróbuję siąść do klocków i coś zmontować :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#2 Post autor: Uncle Jaca »

My chcemy w przyszłości pościgać się ciut większymi np. Landkami czy Jeepami Willysami czy tam Mercedesami czy jakimiś Pajero. Na kołach 81 na dwóch xlach w mostach bez skrzyń. Ale Twój pomysł mnie zaciekawił, bd śledził temat i kibicował.
Pies utonął, łańcuch pływa

Awatar użytkownika
Blaha
VIP
Posty: 873
Rejestracja: 2011-08-08, 23:09
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
brickshelf: blaha

 

#3 Post autor: Blaha »

Fajnie, że chcesz zorganizować nowe Zawody :)
Obie koncepcje mi się podobają. Jednak myślę, że Trophy Trucki będą szybsze i przejazdy bardziej widowiskowe. Za to Tracked Racer to coś nowego.
Jeśli będziesz potrzebował jakichś wskazówek, to służę pomocą. Jakieś tam rozeznanie w temacie posiadam, bo też bawimy się w ścigałki - DFC, teraz LAR.
Z tego co na szybko myślę:
1. W takiej skali to jedna eLka czy dwa mediumy spokojnie dadzą radę.
2. Maszyny powinny być podobne konstrucyjnie do siebie, aby rywalizacja była emocjonująca. Potrzebne będą jakieś ramy masowe, dopuszczlane średnice kół, przełożenia w napędzie. Nie będzie frajdy jeśli część osób będzie miała lekkie rakiety i dublowała cięższe/wolniejsze pojazdy. Poważnie zastanowiłbym się nad dyfrem, bo tutaj więcej może napsuć niż pomóc - uniesienie jednego tylnego koła unieruchamia pojazd, do tego niepotrzebnie generuje straty mocy. Przełożenie około 3:1 na eLce powinno być optymalne.
3. Jeśli się ścigać to raczej indoor. Na zewnątrz IRDA będzie się gubiła.
4. W pomieszczeniu można by ustawić jakieś małe przeszkody terenowe - w końcu mamy tutaj zawieszenie.
5. Ściganie w więcej niż 4 osoby to trudna sprawa - jest ścisk i tłok. Uczestnicy sobie wzajemnie przeszkadzają. Chyba, że masz naprawdę duże pomieszczenie do dyspozycji.
Dodatkowo PFy potrafią się przycinać jeśli równocześnie używa się wszystkich dostępnych kanałów - takie miałem wrażenie podczas naszych wyścigów (nawet przy starcie zamulało) - chyba reszta DFCowcó też to potwierdzi?
Dobrze rozważyłbym możliwość stosowania różnego sterowania - NXT, SBrick czy RC mają przewagę precyzji i zasięgu nad PF.

To tyle na gorąco ode mnie.
Sam mam chrapkę zbudować takiego Trophy Trucka :)
Pozdrawiam i trzymam kciuki za projekt!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Ten niebieski TT na silniku RC jeździ bardzo sympatycznie.
Czy moglibyście mi wskazać jakąś udaną, podobną gabarytowo konstrukcję opartą wyłącznie na silnikach PF?

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#5 Post autor: Biedrus »

Pomysł fajny.
A może byliby chętni na ściganie się tylko firmowymi zestawami 42065 ? Mi się budować nie chcę(nie umiem), ale bym się chętnie pościągał na wystawach. Pewni sporo osób kupi ten zestaw, może się znajdą chętni?

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Biedrus pisze:A może byliby chętni na ściganie się tylko firmowymi zestawami 42065?
Też jest to jakiś pomysł...
Albo np. podwozie/mechanika z tego zestawu a już buda dowolna.

Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Iwona »

SERVATOR pisze:
Biedrus pisze:A może byliby chętni na ściganie się tylko firmowymi zestawami 42065?
Też jest to jakiś pomysł...
Albo np. podwozie/mechanika z tego zestawu a już buda dowolna.
Dobry pomysł :)
Ja, blondynka, mogłabym sobie zmontować jakąś ciekawszą (z mojego punktu widzenia) górę, nie zastanawiając się nad napędem.
Macie jakieś typy co do ceny?

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Sajan »

Jeśli będziecie się ścigać zestawem na gąsienicach, to zaopatrzcie się w nakładki. Przynajmniej model nie będzie się ślizgał na parkiecie i gąsienice nie porysują się.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Muszel »

SERVATOR pisze:Ten niebieski TT na silniku RC jeździ bardzo sympatycznie.
Czy moglibyście mi wskazać jakąś udaną, podobną gabarytowo konstrukcję opartą wyłącznie na silnikach PF?
Ciężko będzie. Madoca ma coś takiego:
Obrazek
https://rebrickable.com/mocs/Madoca1977/pf-buggy-2

Ewentualnie coś takiego: :P
Obrazek
https://rebrickable.com/mocs/Madoca1977 ... ith-sbrick

Żart oczywiście, zbyt złożone i duże.

https://www.youtube.com/watch?v=LWSXJ_wKzQQ

https://www.youtube.com/watch?v=_6dC5L-Q6R4

Te są spoko, ale też zasilane jednym RC (jak niebieski).

Kurcze, myślałem, że mam więcej takich instrukcji. Mam ich sporo, ale to takie większe buggy, na koła 81,6 (od Nico71 (napęd 2xL), RM8 (napęd 2xbuggy motor), itp.).


P.S. Jak chcesz fajnie pośmigać (a tak wnioskuję po różnych Twoich wypowiedziach na forum, temacie o Rubiconie i Willysie, itp.), to polecam zbudowanie czego takiego:
https://rebrickable.com/mocs/Chade/rc-mini-jeep

Co prawda bez zawieszenia, ale 2xL przyspieszone 2,78, fajnie to jeździ, budowałem :)


Co do samego pomysłu - jestem za. Jak będę mógł się gdzieś pojawić na wystawie to z pewnością z modelem. Pytanie tylko, czy ustandaryzujecie podwozie (jak Arocs Racing) czy będzie w miare dowolne a standaryzowane przełożenie, silniki i koła?
Ostatnio zmieniony 2016-11-10, 11:33 przez Muszel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Dzięki za odzew, szczegółowo na pytania odpiszę wieczorem jak będę miał dostęp do komputera ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#11 Post autor: CamelXP »

Mój buggy był na samych PF'ach. Tak, wiem, za piękny nie był i nieco szerszy niż ten trophy truck, ale układ jezdny sprawdzał się całkiem przyzwoicie :)
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Lomeltor »

Z dobrymi inicjatywami jestem zawsze na tak.

Ja już raz czy dwa na forum pisałem, że fajne było by coś w tym stylu: https://www.youtube.com/watch?v=8WReDJRrjGM na necie jest masa mocy w oparciu właśnie o tą ramę podwozia, bardzo łatwo ją zmodyfikować. Ogólnie tak jak koledzy wcześniej pisali, muszą być zbliżone, żeby rywalizacja była wyrównana
STT | Typowy technicowiec

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Muszel »

Najpierw trzeba by kupić instrukcję ;) ba, każdy uczestnik musiałby kupić instrukcję, przecież nie można się nią dzielić :P

Niedługo będę próbował zrobić to podwozie na podstawie samych zdjęć, właśnie wczoraj ściągałem fotki :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Jaco3011
Posty: 240
Rejestracja: 2016-09-07, 17:03
Lokalizacja: Kielce / Kraków
brickshelf: ---
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jaco3011 »

Muszel pisze:Najpierw trzeba by kupić instrukcję
Nie wiem czy newbie czy troll...

A może jeszcze TankTrial i biathlon, co?
"Kim jesteśmy? Z czego budujemy? Dokąd to wszystko zmierza?" ~własne
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a LEGO LEGO LEGO" ~własne

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#15 Post autor: OmenGda »

Jaco3011 pisze:
Muszel pisze:Najpierw trzeba by kupić instrukcję
Nie wiem czy newbie czy troll...

A może jeszcze TankTrial i biathlon, co?
Nikt do niczego Cię nie zmusza. A poszanowanie dla wartości własnej to podstawa.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

ODPOWIEDZ