[MOC] Pit-Bull VX armored truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Pit-Bull VX armored truck

#1 Post autor: Psor »

Minęło już prawie pół od czasu, gdy go zbudowałem, był moim pierwszym modelem tej wielkości, a nadal ma w sobie "to coś"...
Obrazek
Specyfikacja:
Zasilanie: elektryczne z Power Functions
Wymiary: długość 54s / szerokość 20s / wysokość 22s
Waga: przeszło 2.1 kg
Zawieszenie: zależne, kolebkowe na przód i tył
Napęd: 2 silniki PF XL
Silniki: 2x PF XL, 1x PF L, 1x PF L

Myślałem przez jakiś czas, żeby zacząć budować modele militarne (takie jak: Abrams, czy brytyjski Challenger 2) zostawiając tym samym inne militarno-podobne, szczególnie kołowe wynalazki na uboczu. Jednak gdzieś w pamięci trzymałem wizję wozu pancernego z klocków, która narodziła się po przeczytaniu opisu modelu i kiedyś znudzony - postanowiłem odwzorować charakterystyczny dla modelu kształt maski i zderzaka. Z czasem udało mi się dorobić napęd wykorzystujący 2 PF XL-ki i 2-biegową liniową skrzynię. Dodałem zawieszenie, zależne, bo kolebkowe z tyłu i z przodu, silnik sterujący skrętem i reszta poszła już właściwie z górki.

Mimo, że budowało mi się go dosyć szybko, bo też prosto, nie byłem zadowolony z efektu. Podwozie było ciężkie i wydawało się niezbyt solidne - czasami niektóre zębatki łapały luz i zaczynały trzeszczeć, co z czasem przybierania coraz większej masy modelu stawało się normą. Początkowo jeździł całkiem całkiem, później do d... Prędkość była niska, a właściwie ślimacza, ale czego można się spodziewać po 2 silnikach klasy XL, widać na nagraniu:


Skrzynia biegów w modelu była chyba najbardziej wyczerpującym i czasochłonnym elementem układanki, a dla ironii - nie działała. Wybrałem skrzynię zaprojektowaną kiedyś przez Sariela do ubsługi wysokiego momentu Truck Triali, jednak nie działała tak jakby można się było tego spodziewać. 2 bieg nie działał w ogóle, bo późniejsza masa modelu, a podczas zasprzęglania przesuwały się zębatki. Efekt: trzeszczący kloc, zamiast szybkiego i zwrotnego Pit-Bulla. Mechanizm skrzynii zaintrygował mnie tak bardzo, że starałem się znaleźć jakieś rozwiązanie, które trzymałoby ją w jednej z obu pozycji, aż w końcu wymyśliłem ciekawie wyglądające i wydawałoby się poręczne rozwiązanie z użyciem jednej recepturki. Nazwałem to łopatkami skrzyni biegów, brzmi nieźle, nawet z lekka przyszłościowa, bym powiedział:


A instrukcję udało mi się przemycić tutaj:


Koniec końców, model nie podobał mi się. Zasadniczo był ciężki, wolny, no i niedokończony. Jedynym elementem, który naprawdę polubiłem, a wyszedł mi tak naprawdę fuksem był mini karabin maszynowy, który imitował strzały przez wibracje, gdy wysięgnik śrubowy łapał swój martwy punkt. Mimo tak wielu wad, cieszę się, że mogłem zbudować coś takiego, model m.in. miałem okazję zaprezentować pewnej konferencji dotyczącej zmian w oświacie, jak również był moją pierwszą konstrukcją, którą zaprezentowałem na forum Zbudujmy to!.


Jak ktoś z łaski swojej mógłby mi po krótce wytłumaczyć jak zmniejszać zdjęcia we wpisach to jutro może uda mi się wstawić do niego parę fotek.
Ostatnio zmieniony 2016-11-28, 21:08 przez Psor, łącznie zmieniany 3 razy.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: Pit-Bull VX armored truck

#2 Post autor: Sariel »

Psor pisze:czego można się spodziewać po 2 silnikach klasy XL
Powiedziałbym że całkiem sporo, zważywszy że taki właśnie zestaw całkiem skutecznie napędza większość trialówek i większych czołgów :)
Ostatnio zmieniony 2016-11-27, 00:26 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#3 Post autor: OmenGda »

Nawet z jednego xl można sporo wycisnąć. Fajnie strzela karabin :-) pytanie jak długo postrzela :-D ja się pytam gdzie galeria zdjęć jest :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Psor »

OmenGda pisze:Nawet z jednego xl można sporo wycisnąć. Fajnie strzela karabin :-) pytanie jak długo postrzela :-D ja się pytam gdzie galeria zdjęć jest :-)
Psor pisze:Jak ktoś z łaski swojej mógłby mi po krótce wytłumaczyć jak zmniejszać zdjęcia we wpisach to jutro może uda mi się wstawić do niego parę fotek.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#5 Post autor: OmenGda »

Psor pisze:
OmenGda pisze:Nawet z jednego xl można sporo wycisnąć. Fajnie strzela karabin :-) pytanie jak długo postrzela :-D ja się pytam gdzie galeria zdjęć jest :-)
Psor pisze:Jak ktoś z łaski swojej mógłby mi po krótce wytłumaczyć jak zmniejszać zdjęcia we wpisach to jutro może uda mi się wstawić do niego parę fotek.
Wystarczy dać link do galerii pełnej na jakiś brickshelf czy coś.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Psor »

OmenGda pisze:Wystarczy dać link do galerii pełnej na jakiś brickshelf czy coś.
Nie mam brickshelfu i wątpie żebym mógł go założyć, bo tylekroć ile próbowałem zawsze wyskakiwał mi jakiś błąd. Zastanowię się jeszcze nad jakąś galerią, ale jak by ktoś mógł mi powiedzieć o co chodzi z rozmiarem zdjęć na forum, to bym nie narzekał.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Psor pisze:
OmenGda pisze:Wystarczy dać link do galerii pełnej na jakiś brickshelf czy coś.
Nie mam brickshelfu i wątpie żebym mógł go założyć, bo tylekroć ile próbowałem zawsze wyskakiwał mi jakiś błąd. Zastanowię się jeszcze nad jakąś galerią, ale jak by ktoś mógł mi powiedzieć o co chodzi z rozmiarem zdjęć na forum, to bym nie narzekał.
Flickr jest fajny, Bricksafe też. Oba pozwalają generować mniejsze rozmiary zdjęć, dobre do wstawienia na forum.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#8 Post autor: Biedrus »

Psor pisze:
OmenGda pisze:Wystarczy dać link do galerii pełnej na jakiś brickshelf czy coś.
Nie mam brickshelfu i wątpie żebym mógł go założyć, bo tylekroć ile próbowałem zawsze wyskakiwał mi jakiś błąd. Zastanowię się jeszcze nad jakąś galerią, ale jak by ktoś mógł mi powiedzieć o co chodzi z rozmiarem zdjęć na forum, to bym nie narzekał.
http://www.lugpol.pl/artykuly.php?show=83819
http://www.lugpol.pl/artykuly.php?show=74880
http://www.lugpol.pl/artykuly.php?show=48681

Ze swoje strony polecam założyć konto na Flickr. Obsługa jest prosta i intuicyjna.
Ostatnio zmieniony 2016-11-28, 21:09 przez Biedrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Psor »

Dzięki.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Ja w mojej ostatniej dużej konstrukcji użyłem do napędu 1 XL-a i jakoś jeździł pojazd ponad 5 kg, choć przypuszczam, że waga całego zestawu jest bliższa 6 kg :) bo nierównomiernie był rozmieszczony ciężar na wadze ciężarówki i naczepy
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ