[WIP] Lokomotywa spalinowa SU45 - wersja MMW Chojnice 2017

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[WIP] Lokomotywa spalinowa SU45 - wersja MMW Chojnice 2017

#1 Post autor: noniusz »

Lokomotywa spalinowa SU45 - wersja MMW Chojnice 2017

Obrazek

Chojnie - to dla mnie przede wszystkim miasto z bogatymi tradycjami kolejarskimi, 6-kierunkowy węzeł kolejowy, stacja, gdzie krzyżuje się ze sobą 5 niezelektryfikowanych linii kolejowych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To właśnie w chojnickiej “szopie” stacjonowało wiele “kultowych” fiat-ów, czyli lokomotywy serii SP/SU45. Jeszcze kilkanaście lat temu było tak (1995) i tak (2005)

Pojazdy te były produkowane w latach 1970-1976 w zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu jako model HCP 301D. Łącznie z linii produkcyjnej zjechało 270 egzemplarzy lokomotyw, pieszczotliwie nazywanych przez miłośników kolei “SUkami”.

Na chwilę obecną (12.2016) w czynnym ruchu pasażerskim pozostaje ostatni egzemplarz SU45-079 zwany potocznie strażakiem - kursuje w ruchu regionalnym na odcinku Ostbahn&#8217;u, właśnie na trasie Chojnice <-> Krzyż Wlkp przez mój rodzinny Złotów.

Kilka maszyn otrzymało drugie życie po zmodernizowaniu na ST45 i tym samym obsługują pociągi towarowe na niezelektryfikowanych liniach.
Dodatkowo jednostka SU45-141 - obecnie 301Db-143 bez modernizacji obsługuje przewozy towarowe w barwach prywatnego przewoźnika Unikol.
Ostatnia warta uwagi jednostka to SU45-115 - po wygaśnięciu świadectwa została sprzedana przez PR, nowym właścicielem został prywatny przewoźnik SKPL, lokomotywa oczekuje w Pleszewie (WLKP) na wykonanie naprawy dopuszczającej ją do ruchu, więc jest nadzieja, że po wygaśnięciu świadectwa &#8220;strażaka&#8221; ujrzymy jeszcze na szlaku fiata z pociągiem osobowym.

Wracając do Chojnic i jej herbu: tura - tutaj można doszukać się kolejnego związku kolei z miastem - w regularnym ruchu pasażerskim kursuje pociąg &#8220;TUR&#8221; w relacji Chojnice <-> Gdynia.

Jeśli chodzi o chojnickie lokomotywy to w szczególności utkwiła mi w pamięci jednostka SU45-197:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
(Zdjęcia &#8220;za życia&#8221;, rok 2006)

Jak widać oznaczenia na lokomotywie wyraźnie określają &#8220;pochodzenie&#8221; jednostki.

W związku z powyższym jako mini model wystawowy na przyszłoroczną wystawę główną w Chojnicach chciałbym zaproponować model nawiązujący właśnie do tej lokomotywy:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model składa się co prawda z 95 elementów - to prawie dwa razy więcej niż zakładana ilość na MMW, ale zbudowany jest z podstawowych klocków, jest prosty w budowie, symetryczny i przede wszystkim klocki są &#8220;zbite&#8221;, można nosić w kieszeni, nic nie powinno się odczepiać.

Zdaję sobie oczywiście sprawę z braku proporcji - przy szerokości 4 studów model powinien być przynajmniej 3 razy dłuższy, ale każdy dodatkowy stud długości to kolejne 10-12 klocków.

To mój pierwszy model w tej skali ale przede wszystkim budowany z myślą o MMW więc proszę o wyrozumiałość.
Jeśli model jest &#8220;przyszłościowy&#8221; chętnie poznam konstruktywną opinię i naniosę zmiany.

Poniżej link BS obrazujący budowę krok po kroku:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=567185

Spis części:
Obrazek

Oraz bezpośredni link do pobrania paczki z instrukcją oraz plikiem .ldr:
https://drive.google.com/file/d/0B-w74P ... sp=sharing

Dziękuję.

----------------
EDIT:

Wersja nr 2:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wersja nr 3:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

--------------------
EDIT 2

Wersja 4 - długość 16 studów:

Szerokość: 2 study i 4 płytki, lub inaczej: 4 study minus 1 płytka.

W tej wersji "rdzeń" lokomotywy zbudowany jest z Brick, Modified 1 x 2 x 1 2/3 with Studs on 1 Side.
Jako skosy miały by zostać użyte Slope, Curved 2 x 4 x 2/3 No Studs with Bottom Tubes

ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Liczba części - 89:

Obrazek

Wersja 5 - długość 12 studów:

Z ciekawości zbudowałem też wersję krótszą o 4 study:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po podliczeniu okazuje się, że ilość części to... 87:

Obrazek

Po skróceniu lokomotywy o 4 study udało się zaoszczędzić zaledwie 2 klocki.

Póki co wychodzi na to, że wersja 4-ta, choć nie najładniejsza wydaje się być najbardziej optymalna jeśli chodzi o stosunek długości do ilości klocków.
Ostatnio zmieniony 2016-12-07, 10:10 przez noniusz, łącznie zmieniany 3 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Czy to nie jest przypadkiem za krótkie? Ciężko w tym rozpoznać pierwowzór. Ale jakby dać zdjęcie co to miało być...
Ostatnio zmieniony 2016-12-05, 11:17 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

mw
VIP
Posty: 731
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: mw »

No pięknie bardzo fajna miniaturka faktycznie tak jak piszesz przydało by się ją "podwoić" na długości ale ogólnie wygląda solidnie i myślę że byłby to dla dzieciaków mocno bawialny model. Jedno co mnie razi to z przodu te wielkie koła pod lampami, pokombinowałbym jedynie z tym :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

Jellyeater pisze: Czy to nie jest przypadkiem nomen omen za krótkie?
noniusz pisze:Model składa się co prawda z 95 elementów - to prawie dwa razy więcej niż zakładana ilość na MMW
Zdaję sobie oczywiście sprawę z braku proporcji - przy szerokości 4 studów model powinien być przynajmniej 3 razy dłuższy, ale każdy dodatkowy stud długości to kolejne 10-12 klocków.
mw pisze:Jedno co mnie razi to z przodu te wielkie koła pod lampami
Była jeszcze wersja z tymi klockami zamiast tych okrągłych:
Obrazek
Ale zostawiłem te okrągłe, SU45 ma jednak dość obłą kabinę, z tymi kwadratowymi płytkami wyglądało na dość kanciaste.

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#5 Post autor: adamski »

Zanim zacząłem czytać opis, rzuciła mi się w oczy pierwsza miniaturka - pomyślałem że to silnik tejże lokomotywy, ale on też wyglądał trochę inaczej... Może gdybyś użył żółtych i zielonych klocków to byłby łatwiejszy do rozpoznania.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

adamski pisze:Może gdybyś użył żółtych i zielonych klocków to byłby łatwiejszy do rozpoznania.
No z tym malowaniem i rozpoznawalnością bywa różnie - akurat kolory, o których piszesz to malatura zaprzeszła, ostatnie czynne fiaty były oliwkowe, a ten ostatni czynny - czerwony.

Ja ewentualnie podmieniłbym kolor szary na dark tan, wtedy kolorystyką być może zbliżyłbym się do pierwowzoru (SU45-197), ale w tym kolorze nie ma chociażby bracket'ów.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#7 Post autor: meler »

Fajne baby loko :) Mogłaby zrobić karierę w Miasteczku South Park ;)

Jetboy

#8 Post autor: Jetboy »

Wyglada jak jakis agregat albo generator. Zupełnie nie kojarzy się z lokomotywą. Może gdyby była 2 razy dłuższa, ale wtedy to za dużo klocków.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#9 Post autor: Krzysiek »

Jak by nie opis to bym nie wpadł na pomysł że to lokomotywa :)
Pierwsza myśl była że to jakis silnik do niej

bart_ilo
VIP
Posty: 1494
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#10 Post autor: bart_ilo »

Również moje pierwsze skojarzenie, że to jakiś silnik.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Jetboy pisze:Wyglada jak jakis agregat albo generator. Zupełnie nie kojarzy się z lokomotywą. Może gdyby była 2 razy dłuższa, ale wtedy to za dużo klocków.
Krzysiek pisze:Jak by nie opis to bym nie wpadł na pomysł że to lokomotywa :)
Pierwsza myśl była że to jakis silnik do niej
Zgodzę się niestety z przedmówcami. W ogóle nie podobne do lokomotywy, bo jak sam napisałeś pogubiłeś proporcje i jeszcze w kolorze LBG, więc zupełnie nie podobne to coś do lokomotywy
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#12 Post autor: Biedrus »

Nie wygląda na modelik, który ma aż 95 klocków. Popracuj jeszcze trochu nad proporcjami i powinno być dobrze.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#13 Post autor: noniusz »

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie.

Niedzielny entuzjazm zdecydowanie opadł i zacząłem postrzegać ten model w zupełnie innym świetle.

Pierwowzór ma wymiary (szer. x dł. x wys.): 2.900 x 18.900 x 4.328 mm, w klockowych realiach lokomotywa przy szerokości 4 studów powinna mieć wysokość 6 studów i długość 26 studów.

Dlatego też przysiadłem wczoraj jeszcze raz do budulca i powstała wersja nr. 2:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Lokomotywa ma 4 study szerokości, 6 studów wysokości i 18 studów długości, ta wersja składa się ze 136 elementów:

Obrazek

Wirtualna wersja:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jako światło górne ma służyć ten element: Plate, Round 1 x 1 with Handle , niestety nie znalazłem go w bibliotece MLcad, więc w render wstawiłem zwykły przezroczysty groszek.

Zamiast tych czarnych okrągłych kafli na dachu świetnie pasowałby ten klocek:LegoTurntable 2 x 2 Plate, Base, ale niestety nie występuje w kolorze DBG.

Moim skromnym zdaniem ta wersja wygląda zdecydowanie lepiej niż wersja nr 1, przy przedłużeniu wersji pierwotnej o 10 studów przybyło "zaledwie" 41 klocków.
Reasumując to sporo, gdyby zostawić tylko 2 osie, zdjąć plejty ze zderzaków i zdjąć tą czarną kostkę z podwozia model miałby tylko 121 elementów, chociaż w tej wersji warto było by zostawić wszystkie osie bo taki układ jest zgodny z oryginałem.

Dodatkowo model o długości 18 studów niekoniecznie jest mini modelem, więc "zbudowałem" jeszcze wersję nr 3 o długości 14 studów:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ta wersja składa się ze 106 elementów

Obrazek

Tu analogicznie gdyby zrezygnować z 2 osi, plejtów na zderzakach i tej czarnej kostki na podwoziu model ostatecznie miałby 95 elementów, czyli tyle ile wersja nr 1.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#14 Post autor: Biedrus »

Ta o długości 14 studów wygląda dobrze. Obawiam się jednak , że elementów jest pewnie o połowę za dużo i nie przejdzie ten model.

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#15 Post autor: Greg »

Zdecydowanie lepiej, teraz widać co to za lokomotywka ma być,.. pozostaje jeszcze kwestia koloru

ODPOWIEDZ