[MOC] HH-3E Jolly Green Giant

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] HH-3E Jolly Green Giant

#1 Post autor: Maks »

Obrazek
Obrazek
HH-3E Jolly Green Giant (2)- multi view by [Maks], on Flickr


Prezentuję model śmigłowca ratownictwa pola walki HH-3E Jolly Green Giant. Była to jedna z pierwszych wyspecjalizowanych maszyn tego typu. HH-3E powstał na bazie Sea Kinga (którego model zbudowałem już wcześniej), jednak z lekko przedłużonym i zmienionym kształtem kadłuba bo ten śmigłowiec nie potrzebował już "łodziowego" kadłuba dlatego z tyłu umieszczono rampę załadunkową. Green Giants weszły do służby w latach 60. XX wieku i najbardziej znane są z udziału w konflikcie w Wietnamie- wersję w kamuflażu z tego właśnie okresu zbudowałem. Helikoptery te zostały wycofane w połowie lat 90, zastąpiła je wersja Black Hawka o podobnym przeznaczeniu- Pave Hawk. Nazwa śmigłowca pochodzi od maskotki amerykańskiego producenta mrożonych warzyw- została nadana jako ksywka przez żołnierzy, ale dlaczego to nie mam pojęcia.

Obrazek
HH-3E Jolly Green Giant(1) by [Maks], on Flickr

Model zacząłem budować we wrześniu i był to jedna z bardziej wymagających MOCy pod względem komplikacji budowy. Jakkolwiek sam oryginał to bliźniacza wersja Sea Kinga, którego już zrobiłem to oba modele praktycznie nie mają wspólnych rozwiązań, nawet to co wygląda podobnie jest przeważnie zrobione inaczej w środku. Zostało to wymuszone przez użycie znacznie bardziej egzotycznych kolorów czyli Olive Green i Tan, szczególnie w tym pierwszym jest może z 10-15 typów sensownych klocków, brakuje takich podstawowych jak tile 1x2, 1x1 jakiekolwiek klocki z clipem, na szczęście wybór skosów jest całkiem przyzwoity. Kamuflaż był bardzo dużym wyzwaniem, zbudowałem już wiele wojskowych modeli, ale nigdy w kamuflażu. Teraz wyszło to chyba nieźle, po prostu starałem się prowadzić linie łączenia kolorów tak jak w oryginale, a tam gdzie się nie dało trzeba było lekko improwizować.

Tak wygląda oryginał:
Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Sporo fajnych zdjęć oryginału można znaleźć tutaj

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2016-12-23, 01:44 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Taausz »

Tak jak wspominasz, bardzo przypomina twój ostatni model śmigłowca jakim był "Sea King" wyróżnia się dla mnie jedynie nową grafiką moro (która cieszy oko ) oraz aparaturą do tankowania w powietrzu.
Ciekawiło mnie dlaczego góra kabiny nie jest w kolorze Trans Clear, do czasu aż obejrzałem zdjęcia oryginału i nie uświadomiłem sobie, że to nie część szyby kokpitu :)
Model bardzo ładnie się prezentuje, mogłeś tylko użyć przy łopatkach żółte tile 1x2 zamiast 2x2 :P
Buduję najczęściej oczami...

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#3 Post autor: Maks »

Dzięki bardzo. Góra kabiny to szybki a są zielone żeby słońce przez nie nie oślepiało pilotów od góry. Sea King miał je niebieskie.

Nie byłem do końca zadowolony ze zdjęć, wiadomo jak to zimą jest kiedy ciężko o światło dzienne. Do tego chyba trochę przesadziłem chcąc mieć białe tło za wszelką cenę i to spowodowało, że kolory modelu się lekko wykrzaczyły. Dlatego prezentuję dodatkowe 12 zdjęć - użyłem do oświetlenia 5 lampek zamiast 3 żeby nie musieć potem rozjaśniać w programie graficznym. Zdjęcia z minimalną obróbką, myślę że wygląda na nich trochę lepiej.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Zapraszam do oglądania.

Awatar użytkownika
Diabolique
Posty: 52
Rejestracja: 2016-10-03, 11:05
Lokalizacja: Dęblin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Diabolique »

Mi się jak zawsze podobają tego typu klimaty. Trochę ostre kontury, ale nie wnikam w konstrukcję. Bardzo fajny MOC. Znalazłby się na mojej półce. SeaKinga, chyba nie widziałem. A po zobaczeniu tego tematu nie chciałem, żeby nie psuć sobie wrażenia. Teraz obadam :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Bardzo ładny. Ale warto by klocki równo i mocno podpinać przed zdjęciami.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: halerz »

Świetna bryła i kamuflaż!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

No pięknie. Znów nie mam się do czego przyczepić, cholerka ;) .
Generalnie nie lubię prób oddania kamuflażu w budowlach z LEGO, ale muszę przyznać, że ten oliwkowo-beżowy wygląda doskonale. Brawo!
Przechowujesz te swoje modele? Byłaby piękna scena wietnamska.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Piękny jest. Strasznie lubię takie maszyny.

Awatar użytkownika
Hobbit
Posty: 172
Rejestracja: 2016-04-14, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Hobbit »

Z daleka wygląda jak autentyczny model. Gratuluję udanego modelu. :-)
Hobbit

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#10 Post autor: meler »

Wygląda jak przyczajony wśród traw opasły bąk :) Takie skojarzenie entomologiczne, bo w ogóle bardzo sympatyczny model. Lubię taką kolorystykę, udany kamuflaż.

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#11 Post autor: Maks »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa.
dmac pisze:.
Generalnie nie lubię prób oddania kamuflażu w budowlach z LEGO, ale muszę przyznać, że ten oliwkowo-beżowy wygląda doskonale. Brawo!
Dziękuję, wiem, że czarny się trochę za mocno odcina. Oryginał ma tam coś pomiędzy dark green a starym dark grey. Na początku chciałem użyć zamiast czarnego DBG, ale w tym kolorze nie ma okien, które były niezbędne. Potem całkiem serio myślałem o dark green ale niestety za mało w tym kolorze jest elementów typu fleksy, bary, clipy itd i nie byłbym w stanie zrobić wielu detali w nim.
Przechowujesz te swoje modele? Byłaby piękna scena wietnamska.
Obecnie niestety nie mam żadnego poza Green Giantem, Huey, którego prezentowałem we wrześniu poszedł na części do innego helikoptera bo nie byłem z niego zadowolony.

Awatar użytkownika
Jaco3011
Posty: 240
Rejestracja: 2016-09-07, 17:03
Lokalizacja: Kielce / Kraków
brickshelf: ---
Kontakt:

 

#12 Post autor: Jaco3011 »

Wytknę jeden błąd w kamuflażu - od dołu powinien być niebieski.

A tak na serio to MOC na poziomie tak odjechanym, że krytykować nie wypada.
"Kim jesteśmy? Z czego budujemy? Dokąd to wszystko zmierza?" ~własne
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a LEGO LEGO LEGO" ~własne

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#13 Post autor: Biedrus »

Piękny model wyczarowałeś. Przód mógłby być trochu bardziej owalny, ale pewnie wiele lepiej nie dało zrobić w tej skali.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

Kamuflaż wyszedł obłędnie, moje gratulacje! :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

TopGun
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-15, 21:10
Lokalizacja: Łódź

#15 Post autor: TopGun »

Kamuflaż jak pisali przedmówcy mistrzostwo. Mnie najbardziej urzekły łopaty głównego wirnika! Jak w oryginale w stanie parkingowym - leniwie opadają do dołu.

ODPOWIEDZ