Drukowane tory 3D

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
jacek80
Posty: 19
Rejestracja: 2016-12-29, 16:27
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Drukowane tory 3D

#1 Post autor: jacek80 »

EDIT: Jako że wątek został przeniesiony z sekcji "Witamy", pozwolę sobie wrzucić kilka, mam nadzieję przydatnych informacji:

Zajmuję się projektowaniem, drukiem i sprzedażą zamienników torów Lego. Technika produkcji to druk 3d. Główna zaleta - często wzbogacamy asortyment o nowości.

W tej chwili kończymy pracę nad następującymi rzeczami:

1. System do wąskotorówki składający się z ok. 10 elementów pozwalających łączyć ze sobą tory wąskie i te o normalnej szerokości.

2. Podpory umożliwiające budowanie najazdów. Wysokość podpór umożliwia przejechanie lokomotywie pod torami, które znajdują się na podporach.

3. Modernizacja bieżących elementów: dodanie dziur od dołu, dodanie studów przy zamkach i na podtorzach.

Z uwagi na elastyczność projektową, którą daje nam druk 3d, jesteśmy bardzo otwarci na sugestie i konstruktywną krytykę :) Bardzo chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania!

Zainteresowanych śledzeniem naszych poczynań lub nabyciem torów zapraszamy na:
https://www.facebook.com/trixbrix.eu/ - głównie ogłoszenia nowych produktów
https://www.instagram.com/trixbrix.eu/ - zdjęcia prototypów, projekty w trakcie tworzenia
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=1086910 - najkorzystniejsze ceny na rodzimy rynek

/EDIT
noniusz pisze: Z czystej ciekawości - piszesz, że początkowo zajmowałeś się drukiem 3d, ale domyślam się, że obecnie Twój produkt jest odlewany?
Dalej produkujemy na drukarkach. Daje nam to ogromną elastyczność - możemy w każdej chwili wprowadzić lekkie zmiany w produktach, np. dołożenie gdzieś studa, lekka korekta jakiejś tolerancji itp. Możemy też wprowadzaćnowe produkty bardzo szybko. Ten system do wąskotorówki, o którym wspomniałem to ok. 10 nowych elementów. Formy wtryskowe do takiej ilości detali to mała fortuna, forma dla jednego elementu to koszt porównywalny z kupnem drukarki. Do tego dochodzą ograniczenia geometrii (wolę te, które narzuca drukarka) oraz brak elastyczności - ciężko wprowadzać zmiany w gotowych formach ;)

Z kolei wtrysk daje ładniejsze powierzchnie (gładkie i błyszczące) i tańszą, masową produkcję.
Ostatnio zmieniony 2017-01-05, 12:22 przez jacek80, łącznie zmieniany 2 razy.

STING

#2 Post autor: STING »

Szkoda tylko, że NADAL nie można tych zamienników przyczepić do niczego od spodu, oraz że odcień szarego różni się od oryginalnego...
Ostatnio zmieniony 2017-01-04, 20:35 przez STING, łącznie zmieniany 1 raz.

jacek80
Posty: 19
Rejestracja: 2016-12-29, 16:27
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: jacek80 »

STING pisze:Szkoda tylko, że NADAL nie można tych zamienników przyczepić do niczego od spodu, oraz że odcień szarego różni się od oryginalnego...
Właśnie nad tym pracujemy - nowe elementy będą miały dziury od spodu, starsze będziemy sukcesywnie wymieniać.

Tutaj zajawka na przykładzie skrzyżowania do wąskotorówki.

Jeśli chodzi o kolor - nawiązaliśmy współpracę z nowym dostawcą materiału, czekamy aż zrealizuje nasze pierwsze zamówienie. Kolor powinien być bliższy oryginałowi, na ile - zobaczymy. Bardzo trudno dobrać go idealnie, Lego raczej nie operuje na znanych paletach, w RALu sąco najmniej dwa numery, które pasują do oryginałów w zależności od padającego światła ;)

EDIT: Pytanie - czy study na górze przy zamkach i po zewnętrznych stronach podtorzy to wg według Was dobry pomysł?
Ostatnio zmieniony 2017-01-04, 21:20 przez jacek80, łącznie zmieniany 1 raz.

jacek80
Posty: 19
Rejestracja: 2016-12-29, 16:27
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: jacek80 »

Oto główny element systemu dla wąskotorówki - daje możliwość prowadzenia szerokich i wąskich zestawów po tych samych torach. Geometria toru zwrotnego jest identyczna z oryginalną, natomiast geometria tej dodatkowej krzywej, która wyprowadza wąski tor tak, aby był równoległy, jest niestandardowa. Wynika to z faktu, że wąskotorówka ma promień R24 a szerszy standard to R40.

Do dodania zostały jeszcze tzw. kierownice i study na zamkach, podtorzu w rozjeździe oraz na dodatkowej krzywej. Jeśli macie jakieś pomysły czy sugestie - dajcie znać.

Obrazek

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

Mnie jedna rzecz ciekawi, macie na te elementy zbyt?
Ostatnio zmieniony 2017-01-05, 12:52 przez bacon, łącznie zmieniany 1 raz.

jacek80
Posty: 19
Rejestracja: 2016-12-29, 16:27
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: jacek80 »

Tak, wysyłamy na cały świat, głównie przez Ebay i trixbrix.eu (została jeszcze Afryka i Antarktyda ;). Do Polski przez Allegro. Najtrudniej było nadążyć w okresie świątecznym, ale przetrwaliśmy, wszystko wychodziło w ciągu 24-48 godzin.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Mateusz92 »

Po pierwsze gratuluje zbytu. Po drugie myślę, że ciekawym kierunkiem rozwoju byłoby pójście w dodawanie metalowych nakładek kolejowych. Starych torów 9V brakuje (szczególnie prostych). Zakręty są, ale ciasne, a te customowe trzeba sprowadzać zza wielkiej wody (jeśli są bo szybko się wyprzedają). Myślę, że jakbyście mieli dobrą cenę za tor prosty (poniżej 12 zł za sztukę) i wprowadzili szerokie zakrętu zbyt w Polsce jak i Europie by się znalazł. Cóż takie moje małe marzenie :)

STING

#8 Post autor: STING »

Cierpliwie czekam jak się da od spodu montować... Powodzenia

jacek80
Posty: 19
Rejestracja: 2016-12-29, 16:27
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: jacek80 »

Mateusz92, metalowe nakładki to dość skomplikowana sprawa, ale będę zgłębiał temat - może dałoby się wydrukować górne warstwy torów materiałem przewodzącym prąd. A może taka prasa do wytłaczania nakładek z arkuszy blachy to bardziej pragmatyczne wyjście.

STING, proces będzie stopniowy, kolejność jest do ustalenia :)

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Mateusz92 »

Można by też pomyśleć o dodaniu blaszek na oryginalny tor od LEGO. Na forum był już temat. Tam pamiętam ktoś oklejał tory taśmą metaliczną. Przez taki oklejony tor prąd przechodził lecz nie wiem jak z trwałością takiego rozwiązania więc blaszka byłaby lepsza. Tak czy inaczej trzymam kciuki.

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Zwariowany »

Ja ze swojej strony powiem tak. Już dawno na allegro widziałem wasze produkty. Wstępnie byłem zachwycony cena i cała gama przejazdów, rozjazdów itd. (szersza niż w Lego), ale ostatecznie nie kupiłem. Czemu? Ano brak możliwości przypięcia klocka do torów, zarówno z góry jak i samego toru do podłoża.
Ostatnio zmieniony 2017-01-05, 19:36 przez Zwariowany, łącznie zmieniany 1 raz.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#12 Post autor: meler »

Kupiłem dwa skrzyżowania 45st i oceniam bardzo dobrze. Kolor nieco się odcina, ale nie razi to oczu - lekkie urozmaicenie ciemnoszarego krajobrazu. Co do braku stud'ów... w przypadku skrzyżowania nie ma dramatu, ale nie wypowiadam się na temat zakrętów. Powoli przymierzam się do rozjazdu - zamiennika Lego 7996 crossover. I z niecierpliwością czekam na potrójny rozjazd :)

Jestem trochę zaskoczony popularnością wąskich torów, nie sądziłem, że mają aż tylu odbiorców. Gratuluję wstrzelenia się w niszę.

jacek80
Posty: 19
Rejestracja: 2016-12-29, 16:27
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: jacek80 »

Zwariowany, Dzięki za feedback - słyszymy podobne opinie co kilka dni od potencjalnych klientów. Jak tylko skończymy system dla wąskich - a zostały tylko ostatnie poprawki, zdjęcia - zabieram się za dziurawienie reszty :)
Na początek pójdą łuki i skrzyżowanie. Do skrzyżowania dokładamy też parę studów, będzie można obudować infrastrukturą.
Gwoli wyjaśnienia - dziury od dołu powodują, że powierzchnia styku elementu do stołu roboczego w drukarce jest mniejsza i element ma tendencje do odrywania się podczas druku. Głównie to spowodowało, że zdecydowaliśmy się nie dodawać dziur. Od tego czasu jednak parę rzeczy się zmieniło, m.in. poznaliśmy lepiej technologię.

meler, Potrójny rozjazd jest troche niżej na liście, głównie ze względu na trudności techniczne mechanizmu, ale myśle, że damy radę ;) BTW. niedawno dorzuciliśmy lustrzane odbicie tego skrzyżowania 45, można teraz przeciąć tory, które są ułożone prostopadle - zerknij tutaj.
Temat wąskich torów jest dość popularny na eurobricks.com, bardzo fajnie wyglądają layouty gdzie równolegle prowadzone są tory szerokie i wąskie.

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: halerz »

Ile macie zamówień na te rozjazdy i tory wąskie? Pomysł z adapterem do starszych zestawów torowych świetny, pozwolę sobie zamówić na próbę.

jacek80
Posty: 19
Rejestracja: 2016-12-29, 16:27
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: jacek80 »

halerz, rozjazdy sprzedają się bardzo dobrze ;) Jeśli chodzi o wąskie tory, to nie wiem - nie zbieramy zamówień zanim nie skończymy i przetestujemy projektów. Czas pokaże. Nawet jeśli to będzie nisza, to taki układ wąski/szeroki na jednym torowisku jest bardzo fotogeniczny. Cieszę się, że adapter Ci się podoba - można odkopać klocki z lat 80-tych :)

ODPOWIEDZ