[MOC] Wagon pasażerski HCP 111A

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Wagon pasażerski HCP 111A

#1 Post autor: meler »

Prezentuję pierwszą wersję wagonu pasażerskiego luźno wzorowanego na HCP 111A. Myślę, że wszyscy znają ten model, najdłużej produkowany w Polsce, jeżdżacy niemal wszędzie, od Świnoujścia po Bieszczady, od morza do morza, od bieguna do bieguna ;) Charakterystyczny zapach przedziałów długo zostanie w naszych nozdrzach. Nieco historii za Wikipedią: " najpopularniejszy typ wagonów używany przez PKP IC w pociągach pośpiesznych oraz Ekspres Intercity. Powstał jako wersja rozwojowa wagonu 104A. Przez 20 lat produkcji powstało wiele wersji, różniących się, m.in. rodzajem ogrzewania, typem zastosowanych drzwi, wystrojem wnętrza i jego organizacją. Wyprodukowano łącznie 2825 egzemplarzy, co czyni 111A najdłuższą serią wagonów w Polsce, do dziś eksploatowanych jest ok. 1500 sztuk." (żródło https://pl.wikipedia.org/wiki/HCP_111A )

Obrazek Obrazek Obrazek

Wagon buduję z przerwami od prawie pół roku ze względu na próby z zielonymi oknami, które pochłonęły cały wysiłek, przez co reszta detali jest zaniedbana. Finalnie zdecydowałem się na tradycyjne zielone legowe okna, ale sprawdziłem wersje z trans-clear panelami, naklejkami, kalkomaniami itp. Rozważałem (i nadal mam to w planach) wydrukowanie na przezroczystym panelu 3x4 tego oto wzoru:

Obrazek

Nie ma dostępu do wnętrza wagonu, jeszcze nie wymyśliłem gdzie i jak go otwierać. Póki co wozi powietrze. W następnym podejściu chcę dodać oświetlenie wszystkich wagonów i może wtedy uda się zrobić dostęp do środka.

Parametry
Długość: 52 study
Szerokość: 8 studów
Wysokość: 10 klocków + 1 płytka
Liczba elementów:około 700
Waga: 0,67kg

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmu z wagonami w akcji.

Obrazek Obrazek Obrazek



-
Ostatnio zmieniony 2017-01-30, 00:23 przez meler, łącznie zmieniany 4 razy.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: wielkamucha »

Ha!
Te ostatnie 3 zdjęcia widziałem chyba dzień lub dwa temu już w necie, bardzo interesujące!

Czy ten jasny pas robiłeś z białych, czy piaskowych klocków? Przymierzam się do zrobienia osobowego wagonu, właśnie zielonego i Twoja konstrukcja daje mi pewne wyobrażenie, jak to kolorystycznie będzie wyglądało. Ze względu na problem ze zdobyciem okien "kolejowego" wzoru, rozważam zastosowanie w ich miejsce przezroczystych paneli 3x4 60581, albo właśnie takich okien, jak u Ciebie. Przyznam, że byłem przekonany, że znacznie bardziej będą się różniły od tych "starych"...

Osobiście też preferuję szerokość 8 studów - więc tym bardziej Twój wagon mi się podoba:). No, i ten jest naprawdę pojemny, w porównaniu do innych konstrukcji legowych. Widzę też, że całkiem ładnie chodzą po łukach - to R56? A jak się zachowują na standardowych legowych?

bzzz-bzzz

P.S. BTW - bardzo ładny tendrzak - a i wagoniki przyjemne!
Ostatnio zmieniony 2017-01-22, 11:27 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Myślałeś by wykorzystać czarne technicowe tuleje 2s zamiast round bricków na końcu wagonu w miejscu gdzie jest "guma" osłaniająca przejcie między wagonami?
Pozdrawiam :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#4 Post autor: meler »

wielkamucha pisze:Ha!
Czy ten jasny pas robiłeś z białych, czy piaskowych klocków?
Pasek jest w piaskowym kolorze. Co do okien, to nie jestem w pełni zadowolony, ale z dystansu wygląda ok. Wg mnie najlepszy byłby druk na tym panelu o którym piszesz, jedyne co mnie powstrzymuje to problem z doborem koloru. Trzeba by zrobić kilka prób aby dobrać optymalny kolor, jednak firmy oczekują zwykle zamówienia kilkudziesięciu sztuk. Z ceną kilku-kilkunastu zł za sztukę, taka próba robi się bardzo kosztowna...

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#5 Post autor: meler »

Bricksley pisze:Myślałeś by wykorzystać czarne technicowe tuleje 2s zamiast round bricków na końcu wagonu w miejscu gdzie jest "guma" osłaniająca przejcie między wagonami?
Tak. Początkowo ten słupek miał wysokość 3 klocki i 2 płytki, dlatego sztukowałem do z round brick & plate 1x1. Teraz ma 4, więc wpiszę to na listę zmian :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

W młodości chciałem mieć kolejkę, ale niestety nigdy jej nie miałem. Dlatego tym bardziej chętnie przeglądam temat "Stalowe szlaki", bo zawsze wpadnie tu jakiś ciekawy model czy to lokomotywy, czy to wagonu. Wydaje mi się, że na taki długi skład zaczyna Ci brakować torów :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#7 Post autor: Bricksley »

legosamigos pisze:Wydaje mi się, że na taki długi skład zaczyna Ci brakować torów :)
Ale to chyba jest najlepszy pretekst by kupić więcej i więcej :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#8 Post autor: Maciej Drwięga »

Czy wystarczającym będzie, jeśli skomentuję to tak: idę budować, dziękuję za motywację :)?
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Mateusz92 »

Podoba mi się. Cały skład z kilku wagonów wygląda łał. Tak jak już wspomniałeś okna nie wyglądają tak źle. Może warto byłoby na szybkach nakleić paski tak w 2/3 wysokości (aby był efekt kolejowego okna). Teraz mając już wagony 1 i 2 klasy PKP musisz dobudować odpowiednią lokomotywę, najlepiej też w zieleni. Może EU07? Ale żeby nie było tak różowo to dodam, że dach jest po prostu ble. To przejście z slopa w curved slopa z tym zębem kłuje mnie w oczy i rzutuje na odbiór całości. I tak wagon jest dobry, a mógł być bardzo dobry.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#10 Post autor: meler »

legosamigos pisze:Wydaje mi się, że na taki długi skład zaczyna Ci brakować torów :)
Z tym nie ma problemu. Kłopot jest z odpowiednio długim kawałkiem prostej, bo rozkładanie torowiska dla składów inter-pokoje nie spotyka się ze zrozumieniem żony :)
Mateusz92 pisze:(..) przejście z slopa w curved slopa z tym zębem kłuje mnie w oczy i rzutuje na odbiór całości.
Dachy wagonów mają krzywiznę trudną do opędzenia jednym elementem. Można by aproksymować np. curved slope 1x3 + 1x2, albo c. slope 1x3 + brick 6081, ale faza zostanie. Innym wariantem byłoby wzdłużne pokrycie dachu za pomocą DBG tiles 1x8 na jakimś szkielecie - dla przyszłych pokoleń :)

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: halerz »

Piękny po prostu tylko dlaczego na dole ma "ryflowane" klocki?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

Rzadko tu zaglądam ale nigdy się nie zawodzę. Model jest do bólu rozpoznawalny, ładnie wyglada choć fakt przydałby się nadruk na oknach bo są za duże tak na oko.


Cały skład tych wagonów robi niesamowite wrażenie!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#13 Post autor: meler »

halerz pisze:Piękny po prostu tylko dlaczego na dole ma "ryflowane" klocki?
Hm... Nie wiem :-) Chyba poniosła mnie fantazja. Zobaczę jak będzie bez ryflowanych.

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Taausz »

Bardzo łady model, z daleka widać jakby stał gdzieś w fabryce należącej do PKP ale nie widziałem na żywo tak czystych i świecących się wagonów na żadnej stacji.

Dla mnie konstrukcja ładna, schludna i jest odwzorowaniem oryginału.
I wiem, że to kosztowny pomysł ale czy nie było by dobrze użyć peleryn do minifigów jako zasłon ?
Buduję najczęściej oczami...

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#15 Post autor: meler »

Dzięki. Co do wnętrza, wciąż wymaga sporo pracy. Zasłonki jak najbardziej wskazane :) Przy montowaniu oświetlenia pokumam nad tym.

ODPOWIEDZ