[MOC] Koparka gąsienicowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Koparka gąsienicowa

#1 Post autor: Bricksley »

Witam!

Moim nowym MOCem jest koparka gąsienicowa.
Obrazek

Część Kolegów widziała ją na żywo w Kielcach, mogła się także nią pobawić. Mimo iż oglądaliście ją na żywo to podzielcie się wrażeniami też na forum :)

Początkowo chciałem zbudować mini koparkę taką jak u Jennifer Clark albo makorola. Po podliczeniu potrzebnych części czekałem na zakupy, ale w tym samym czasie udało mi się kupić stare ogniwa gąsienicowe po 0,19$ za sztukę, oczywiście nówki. Wtedy to pomysł z mini koparką zginął, a narodził się nowy. Średniej wielkości koparka gąsienicowa. Początkowo miała mieć sterowanie tak jak w 8851 lecz postanowiłem przewody wyprowadzić na zewnątrz, aby poprawić bawialność. Budując ją czasami spoglądałem na podobnej wielkości koparkę dmaca :)

Funkcje:
- w pełni funkcjonalne ramię z 3 siłownikami. Ramię poza siłownikami i dwoma częściami całkowicie zbudowane z elementów nowego typu (dla mnie nowość :) ).
- koła podtrzymujące ogniwa gąsienicowe zawieszone kolebkowo wzdłuż gąsienic. Tak samo jak w 8851, tyle, że tutaj są zakryte.
- cała góra obracana na standardowej starej obrotnicy Technic, niestety tylko ręcznie.
- sterowanie z pilota, ale tylko pneumatyka, silników jeszcze nie mam.
- podwozie niestety nie jest zawieszone w żaden sposób.

Wygląd:
Budując ją bardzo zależało mi aby była w stylu MT, a nie świeciła dziurami i udało mi się. W kabinie miało być miejsce dla ludzika pomiędzy minifigiem, a technicfigiem, ale postanowiłem wsadzić tam gościa z Town (miał fajny strój, no i pasował). Budowa całej góry raczej nie stwarzała problemów z wyjątkiem kabiny która musiała mieć 3,5 studa szerokości, czyli dość nietypowo, spowodowane jest to tym, że ramię koparki u podstawy jest dość szerokie co z kolei spowodowane jest barkiem odpowiedniej długości belki, ale w końcu po kilku próbach udało się. Kolor czerwony-dość nietypowy, ale żółtego nie miałem, pozatym jakby nie patrzeć to czerwone koparki stanowią dość dużą cześć zaraz po żółtych, pozatym lubię czerwony, no i klocków w tym kolorze trochę mam. Dodatkowo aby urozmaicić maszynę dodałem kilka detali.

Cała galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=271542
Filmy:
http://pl.youtube.com/watch?v=F7ywWCRI8S0

http://pl.youtube.com/watch?v=RNsPDsJYpfI

http://pl.youtube.com/watch?v=lg3nOcDPG5E

Jak Wam się podoba?
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:29 przez Bricksley, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Mi się bardzo podoba!
Ogólny kształt jest bardzo zgrabny. Fajnie że nie żółta. Starannie uporządkowane przewody hydrauliczne.
Jedynie brakuje wykończenia góry i tej części przodu po prawej stronie.
Bardzo przypomina taką czerwoną koparkę pneumatyczną z jakiegoś zestawu lego sprzed 15 lat.
I fajnie działa. Momentami widać bardzo nerwowe ruchy łychy, ale rozumiem że to kwestia wprawy operatora? :)
Czy ona jest napędzana?
Ostatnio zmieniony 2007-09-14, 22:05 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Pietruszka

#3 Post autor: Pietruszka »

Ja mam nadzieję, że Lego wpanie kiedyś na pomysł, żeby wypuścić zdalnie sterowane przełączniki do pnaumatyki i modele staną się w pełni zdanie sterowane ;)

Model ładny a przede wszystkim funkcjonalny :)

tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

#4 Post autor: tonsilos »

Jak dla mnieświetna. Szkoda że nie jeździ. Wszystko estetycznie wykonane bardzo ładne połączenia technic z mt. Z ilu ogniw składają się gąsienice??? Masz w planach zakup silników i napędzenie tej koparki???

czekoladowyboss

#5 Post autor: czekoladowyboss »

Mnie się każdy tam model z peneumatyką podoba, pewnie dlatego, że sam w ogóle nie mam żadnych takich elementów ;/ Super koparka, może tylko gąsienice trochę śmiesznie wyglądaja, takie wysokie :yes:

Pietruszka

#6 Post autor: Pietruszka »

tonsilos pisze:Masz w planach zakup silników i napędzenie tej koparki???
Prawdę powiedziawszy to nie znam nikogo wśród entuzjastów Lego Technic kto by nie chciał kupić nowych silników :]

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#7 Post autor: TruckeR »

Właśnie, silników nigdy dość ;) Koparka rewelacyjna, szkoda, ze czerwona, a nie żółta (ale załóżmy, ze to taki ukłon w stronę wspomnianego 8851 - rzeczywiście wygląda jak jego młodszy brat!) i te uporządkowane kabelki.. (gdybyś zobaczył niektóre moje pneumatyczne konstrukcje to byś dostał ataku serca..) Mnie się bardzo podoba. Byłem bardzo ciekawy czyja to maszyna stoi obok konstrukcji Żbika ;)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#8 Post autor: Żbik »

TruckeR pisze:Byłem bardzo ciekawy czyja to maszyna stoi obok konstrukcji Żbika
To, że tam stała znaczy, że została pozytywnie przeze mnie oceniona ;) Bardzo ładna i zwarta konstrukcja, bez zbędnych wodotrysków. Miałem okazję sterować tym maleństwem i muszę powiedzieć, że działa znakomicie. Jeśli finanse pozwolą kup silniki i ożyw ten model, dodaj kompresor, a jak cierpliwości wystarczy, to i zawieszenie zrób.

Karol ma talent i mam nadzieję na jego dalszy rozwój :spoko:

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#9 Post autor: pitrek02 »

Widziałem ją w oczywiście w Kielcach. Odo razu zrobiła na mnie spore wrażenie.
Bardzo zgrabna budowla. Zniwelowałbym tylko study.... i to chyba tyle.
Pozdrawiam

MATIIX

#10 Post autor: MATIIX »

Karol
Pozwolę sobie na pewną podpowiedź (z doświadczenia).
Taka konstrukcja elementów poruszających łyżką ma pewien mankament. W zaznaczonym przezemnie miejscu (na poniższym zdjęciu) powstaje stan "bezwładności". Objawia się to tym, że gdy łyżka w pozycji otwartej napotka opór siłownik zostaje "prawie" zablokowany.
Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w tym właśnie miejscu Gear 16 Tooth with Clutch.
Można to rozwiązać inaczej ale przy obecnej budowie ramienia koparki jest to niemożliwe.
Załączniki
img_4373[1].jpg

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

V1 pisze:Bardzo przypomina taką czerwoną koparkę pneumatyczną z jakiegoś zestawu lego sprzed 15 lat.
Sprzed 15 lat to 8837 tyle, że kołowa (oczywiście mam ją).
V1 pisze:Momentami widać bardzo nerwowe ruchy łychy, ale rozumiem że to kwestia wprawy operatora?
Tak, jest to moja pierwsza koparka więc doświadczenia nie mam, ale Żbik radził sobie bezproblemu :)
tonsilos pisze:Z ilu ogniw składają się gąsienice???

Dokładnie ze 110.
czekoladowyboss pisze:może tylko gąsienice trochę śmiesznie wyglądaja, takie wysokie
Chciałem aby żebatki podtrzymujące gąsienice były ruchome, ale niestety przez ramę nie mogły być o 1 plate'a niżej. Pozatym wtedy byłyby za luźne, aw wyjęcie tylko jednego ogniwa sprawiłoby, że gąsienice byłyby mocno napięta trzymając się na samych zębatkach 40. Więc to rozwiązanie jest kompromisem :)
Piotrek builder pisze:Zniwelowałbym tylko study....
Gdybym miał tyle kafli i elementów nowego typu... :)
MATIIX, rzeczywiście tak jest, ale da radę z tym żyć. Nie wiem jak można tam wcisnąć tą zębatkę. Mam nadzieję, że w przyszłości jakoś to rozwiążę.

Jak już kilka razy mówiłem, silników jeszcze nie mam, ale planuję ich zakup (coraz bardziej boli mnie ich brak). W przyszłości napewno powtanie bardziej rozbudowana koparka, z silnikami itp. (bardziej interesuje mnie to niż dźwigi), ale nie wiem czy na bazie tej. Mimo iż ta koparka nie była robiona pod elektrykę, to znalazło by się miejse w ramie na silniki do napędu (sterowanie typowo czołgowe) i pewnie jeszcze na obrót wieży.
Żbik pisze:Karol ma talent i mam nadzieję na jego dalszy rozwój
Dziękuję:)

Dziękuję za wszystkie komentarze, zapraszam również innych do komentowania :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#12 Post autor: Pietruch »

Miałem okazję bawić się tą koparką w Kielcach i muszę przyznać że bardzo mi się spodobała. Widać duży wkład pracy, bo szczegółów ma sporo i wygląda równie dobrze.
Brak silnika się odczuwa i trochę koparka na tym traci, ale zawsze zostaje jeszcze pneumatyka. Wszystko chodzi bardzo płynnie, co w tych maszynach jest najważniejsze.

Mam nadzieję że następna koparka będzie na chodzie, tego właśnie Ci życzę. :)

Powodzenia
Ostatnio zmieniony 2007-09-15, 21:26 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#13 Post autor: aro_kal »

Mimo, że już Karol usłyszał ode mnie kilka miłych słów na temat jego koparki, powiem też wszem i wobec o moich wrażeniach, tak by i inni mogli poznać moje zdanie (jeśli ich to obchodzi :mruga:)

Koparka przypomina mi zestaw [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=3257]8851[/URL]. I bardzo dobrze, że tak jest. Buda jest taka zwyczajna, a przez to taka ładna. Kabina również niczego sobie. Przewody pneumatyczne poprowadzone bardzo estetycznie. Pilocik do obsługi siłowników też fajniuni.

Bawiłem się nią chwilę. Muszę przyznać, że funkcjonalność jest naprawdę wysoka. Koparka nagarniała fasolę bez problemu.

A to czy czegoś brakuje czy też nie, nie będę omawiał. Koparka jest jaka jest i taka mi się podoba. Dla mnie jest to jeden z ładniejszych techniców pokazanych tu na forum.

MATIIX

#14 Post autor: MATIIX »

Karol
Zębatke należy zamontować tak:
Załączniki
P1140576.JPG

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#15 Post autor: Bricksley »

MATIIX, jak będe miał trochę czasu to przetestuję to.
Dla mnie jest to jeden z ładniejszych techniców pokazanych tu na forum.
Jestem zaszczycony :)

Dzięki za miłe słowa :)
Ostatnio zmieniony 2007-09-17, 22:19 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ