[MOC] Ciężarówka burtowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Ciężarówka burtowa

#1 Post autor: Damjan97 »

Obrazek

Witam.
Tym razem prezentuję Wam moją ciężarówkę burtową wraz z suwnicą w komplecie.

Wymiary ciężarówki:
-Długość: 41cm
-Szerokość: 12cm
-Wysokość: 14,5cm
-Waga: 1420g

Obrazek

Model miał być na początku pozbawiony jakiejkolwiek elektryki, ale doszedłem do wniosku, że będzie mało "zabawowy". Tak więc powstał model w pełni zmotoryzowany. Do tego dobudowałem prostą suwnicę.



Ciężarówkę napędza jeden silnik XL z przełożeniem 1:1.4. Przednia i ostatnia oś jest skręcana za co odpowiada Servo. Dodatkowo ostania os jest podnoszona przez silnik M z redukcją 1:8. I to właśnie połączenie podnoszenia i skręcania osi , a do tego dość mała skala pojazdu przysporzyło mi najwięcej problemów. Na początku chciałem zamontować jakieś sprzęgło lub wybierak do włączania skrętu tylnej osi, ale w końcu przejrzałem internet i znalazłem coś takiego.
Na filmie jest to akurat trzecia oś z pięciu, ale zasada działania jest w sumie taka sama. Oś z kołem zębatym odpowiadającym za skręt kołami jest zamontowana na sztywno i działa cały czas podczas gdy listwa zębata podnosi się razem z kołami przez co nie ma połączenia między kołem zębatym a listwą. Dodatkowo kiedy koła są podniesione to nadkola blokują je aby nie skręcały się samoczynnie. Cały system działa sprawnie.

Obrazek

Jeśli chodzi o suwnice to jest ona tylko dodatkiem do ciężarówki więc nie będę sie zbytnio nad nią rozpisywał. Na górze mamy wózek w którym zamontowany jest wybierak pomiędzy jazdą wózka a podnoszeniem/ opuszczaniem haku. Całość jest napędzana dwoma M-kami.

Obrazek

Ciężarówka porusza się sprawnie i jest dość zwrotna, z czego jestem zadowolony. Kabina posiada otwierane drzwi oraz wyposażenie wnętrza. Burty na tylnej pace są otwierane. BatteryBoxa można łatwo wyjąć, wystarczy ściągnąć pakę i odczepić go od kabiny.

Obrazek

Ogólnie jestem zadowolony z działania modelu jak i wyglądu.
Czekam na Wasze komentarze :D

Pełna Galeria: https://www.flickr.com/photos/124730997 ... 9580360195

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-01-28, 13:32 przez Damjan97, łącznie zmieniany 1 raz.

krzysiek788
Posty: 22
Rejestracja: 2015-11-24, 16:19
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: krzysiek788

 

#2 Post autor: krzysiek788 »

Jako pierwszy napiszę, tą ciężarówkę widzę jako Scanie seri P, szczególnie od boku , jak by popracować nad przodem była by bardziej realna.
Burty można otworzyć na dół? Bo w tej pozycji jest dla mnie średnio (względem autentyczności).
Suwnica ma wózek zbyt samochodowy, wiem że opony są po to by sie kółka nie ślizgały ale teraz tylko dołożyć szyby i można powiedzieć że tam auto zaparkowało.
Mimo wszystko bardzo fajnie i przede wszystkim bawialnie wygląda.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: BONBINI »

Ładny i schludny wygląd. Burty powinny dać się opuścić do pionu. Odbiorniki IR nie rozłażą się? Dlaczego nie zdecydowałeś się na te opony?
Obrazek
Byłyby lepsze.
Rozumiem, że ten minifig, siedzi w toi-toi z zatwardzeniem patrząc na jego minę ;-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#4 Post autor: Backbone »

Swoją drogą koła z przodu mogłyby być węższe.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Tak jak ci pisałem na Youtube, rozbawił mnie ten minifig z miną w Toi Toi, choć sama buda Toi Toi jest mniej dziurawa :) Mimo, że suwnica, jak napisałeś, jest tylko dodatkiem, to też jest częścią tego MOCa, więc też warta uwagi. Trochę jest to wątła konstrukcja i nieco się chybocze :) i fajnie gdybyś suwnicę też zrobił zdalnie sterowaną ;) A ciężarówka podoba mi się :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Wyszło bardzo ładnie, uroku całości dodaje suwnica.

Pierwsze pytanie - do sterowania używasz pilota kolejkowego? Jak na przełożenie 1:1.4 nie porusza porusza się jakoś specjalnie za szybko.

Drugie pytanie - czy do napędu funkcji suwnicy niezbędne są 2 silniki M?

Fajnie, że w takim "maleństwie" zadbałeś również o mechanizm podnoszenia osi i rozłączania jej funkcji skrętu.
To co na minus, podzielę opinię przedmówców - burty, pomijając fakt, że powinny się otworzyć "w całości" to jeszcze na dolnej krawędzi burt użyłeś po 3 szt. tego connectora, no nijak nie ma szans, żeby te burty szło płynnie opuścić :)

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#7 Post autor: Damjan97 »

noniusz pisze:Wyszło bardzo ładnie, uroku całości dodaje suwnica.

Pierwsze pytanie - do sterowania używasz pilota kolejkowego? Jak na przełożenie 1:1.4 nie porusza porusza się jakoś specjalnie za szybko.

Drugie pytanie - czy do napędu funkcji suwnicy niezbędne są 2 silniki M?

Fajnie, że w takim "maleństwie" zadbałeś również o mechanizm podnoszenia osi i rozłączania jej funkcji skrętu.
To co na minus, podzielę opinię przedmówców - burty, pomijając fakt, że powinny się otworzyć "w całości" to jeszcze na dolnej krawędzi burt użyłeś po 3 szt. tego connectora, no nijak nie ma szans, żeby te burty szło płynnie opuścić :)
Używam normalnego pilota, a napęd z silnika trafia na koła tylko poprzez dyfer nowego typu. Byc może jest to wina niedoładowanych baterii.

Faktycznie burty powinny otwierać się do końca, ale w Lego nie zawsze można mieć wszystkiego, na pewno nie pomaga w tym skala.

Co do suwnicy to może i by wystarczyła 1 M-ka, ale dwie też nie zaszkodzą.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Damjan97 pisze:...Faktycznie burty powinny otwierać się do końca, ale w Lego nie zawsze można mieć wszystkiego, na pewno nie pomaga w tym skala...
Oj tam opowiadasz, że się nie da :) Też kiedyś miałem taką ciężarówkę burtową i jakoś burty się otwierały prawie do końca. Po prostu musiałbyś mieć podłogę wyżej niż zawiasy burty, a ponieważ jesteś zdolny konstruktor, więc nie powinno to być dla Ciebie przeszkodą by to poprawić ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#9 Post autor: Damjan97 »

Kilka fotek mechanizmu tylnej osi:

http://www.brickshelf.com/gallery/damia ... 135814.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/damia ... 135825.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/damia ... 135838.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/damia ... 135948.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/damia ... 140219.jpg

Na przed ostatnim zdjęciu widać jak listwa zębata nie jest połączona z kołem zębatym dzięki czemu tylne koła nie skręcają gdy są w górze.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Damjan97 pisze:Oś z kołem zębatym odpowiadającym za skręt kołami jest zamontowana na sztywno i działa cały czas podczas gdy listwa zębata podnosi się razem z kołami przez co nie ma połączenia między kołem zębatym a listwą.
U Hana koła centrują się samoczynnie podczas podnoszenia:

Obrazek

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#11 Post autor: Damjan97 »

M_longer pisze:
Damjan97 pisze:Oś z kołem zębatym odpowiadającym za skręt kołami jest zamontowana na sztywno i działa cały czas podczas gdy listwa zębata podnosi się razem z kołami przez co nie ma połączenia między kołem zębatym a listwą.
U Hana koła centrują się samoczynnie podczas podnoszenia:

Obrazek
U mnie do skrętu kołami służy Servo więc koła zazwyczaj podnoszą się w pozycji centralnej

ODPOWIEDZ