LEGO Neighborhood Book - Build Your Own Town!

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

LEGO Neighborhood Book - Build Your Own Town!

#1 Post autor: spider44 »

LEGO Neighborhood Book - Build Your Own Town!

Obrazek

Dziś recenzja nietypowa. Przedstawiam wam książkę której treść nawiązuje do tematyki modularów i elementów około-modularowych. Przed wami LEGO Neighborhood Book - Build Your Own Town!



Dane techniczne

Rok premiery: Wrzesień 2014
Liczba stron: 204
Numer ISBN: 978-1-59327-571-6
Autorzy: Brian Lyles & Jason Lyles

Modulary przedstawione w książce są stworzone przez autorów, którzy sprzedają instrukcję do każdej z nich na swojej oficjalnej stronie https://www.brickcitydepot.com/.


Cena:

Księgarnie internetowe np. Nostrach.com:
Wersja drukowana – 19,95 USD (bez kosztów wysyłki)
Sam ebook – 15,95 USD

Allegro:
Wersja drukowana – 110-113 PLN (bez kosztów wysyłki)



Książka

Książkę zakupiłem na wyprzedaży tytułów nawiązujących tematyką do LEGO, wśród 10 pozycji które otrzymałem w formie PDF trafiła się właśnie ta wisienka, którą prezentuję poniżej.

Książka jest podzielona na sześć rozdziałów. W środku pokazane są nam techniki budowy modularów od podstawy aż po dach. Zaczynając od wybrania rozmiaru podstawy, rodzaju chodnika, budowy ścian, podłóg i sufitów do pokazania jak można stworzyć niepowtarzalne fasady z wieloma unikalnymi szczegółami (takimi jak kolumny, lampy, wykończenia okien czy zwieńczenia znajdujące się tuż pod dachem). W całej książce dodatkowo do niektórych elementów istnieją mini-instrukcje budowy wraz z potrzebną listą elementów.
Miłym smaczkiem są grafiki minifigów z dymkami komiksowymi, w których są umieszczone zabawne teksty nawiązujące do ilustracji i projektów na poszczególnych stronach.
Przykładów wszystkich rzeczy jest naprawdę spora ilość co cieszy. Jednakże brakuje w książce zaprezentowania pewnych wydawałoby się podstawowych rzeczy jak sposobu budowy i rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz kamienic, przejść pomiędzy piętrami (schody zewnętrze, schody wewnętrzne, klatki schodowe) i budowy np. samych dachów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Osobne strony otrzymały również takie elementy modularów jak ławki, lampy uliczne, parkometry czy nawet sygnalizację uliczną (jak również sporo innych elementów). Jest tu duży przekrój co niestety trochę generalizuje i ogranicza ilość prezentowanych przykładów, ale ogólnie jeśli chodzi o elementy około-modularowe to nie jest źle.

Obrazek


Cały jeden rozdział jest poświęcony elementom wykończenia wnętrz budynków. Są tu wszelkiego rodzaju meble, sprzety RTV I AGD, wnętrza łazienek oraz elementy ozdobne: kwiaty lampy I obrazy. Rozdział ten jest bardzo istotny jeśli w naszych projektach tworzymy całe wnętrza. Duża ilość kombinacjii przykładów pozwala na tworzenie różnorodnych sprzętów i wyposażenia które wygląda na żywo naprawdę nieźle (testowałem wyposażenie wnętrza w jednej z moich kamienic). Jest to jeden z bardziej przydatnych I pomocnych rozdziałów w tej książce.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Ostatni rozdział prezentuje nam galerię modularów różnej wielkości, rodzaju i przeznaczenia. Są tu sklepy, restauracje, zwykłe domy oraz wiele innych. Wszystkie prezentowane tutaj projekty są w sprzedaży (jako instrukcje) co z jednej strony pozwala na ich wierne odtworzenie z drugiej natomiast zabija niestety inwencję własną.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Całą książkę zamyka bardzo miły dodatek w postaci instrukcji budowy dwóch modularów: narożnej kamienicy ze sklepami oraz budynku mieszkalnego w formacie 16x32 z trzema wymiennymi! fasadami. Te projekty są tylko w książce i nie można dostać ich osobno na stronie autorów.

Obrazek
Obrazek



Podsumowanie

Książka ta jest jak dla mnie jest bardzo dobrym materiałem zarówno dla wchodzących w świat modularów, jak i dla tych którzy z tym światem już mają chwilę do czynienia. Pobudza wyobraźnię i może podsunąć nam naprawdę wiele pomysłów, dzięki którym nasze prace będą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie i profesjonalnie. Książka ma swoje drobne minusy i braki ale nie są one istotne w stosunku do całości materiału w niej zawartej. Naprawdę polecam tą książkę wszystkim, którzy zajmują się lub mają zamiar wejść w świat modularów LEGO. Warto.


Ocena końcowa 9/10


P.S. 1. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.
P.S. 2. Jeśli ktoś chciałby się zapoznać z tym tytułem bliżej proszę na info na PW.
Ostatnio zmieniony 2017-03-12, 19:04 przez spider44, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Generalnie recenzja książki elektronicznej jakoś mnie nie przekonuje...
Przy papierowej można coś powiedzieć o jakości druku, oprawie/okładce (miękka/twarda/obwolutowa/zagina się czy nie)... W eBooku tego nie ma.
Robienie screenów z ekranu trudno nazwać robieniem zdjęć, które są nieodłącznym elementem recenzji.
No ale to kwestia podejścia. Gorzej, że w tej recenzji zabrakło mi... recenzji.
Dla mnie przedstawiłeś po prostu nieco bardziej rozszerzony spis treści. Brakuje mi tu Twojej oceny przedstawionych treści i modeli czy choćby komentarza co do zawartych w książce obrazków/komiksów. Czy za tymi modelami stoją jacyś AFOLe? Czy przedstawione w książce elementy wyposażenia mieszkań pochodzą z jakiś większych budowli? Czy są linki do jakiś miejsc w sieci gdzie można te prace dokładniej obejrzeć?
Szkoda, że nie pokusiłeś się o zbudowanie jakiś modeli z tej książki żeby niejako na żywo zobaczyć ile one są warte.
Znowu trzeba przywołać tu przykład M_longera. On w kwestii recenzji książek mocno podniósł poprzeczkę i w sumie trudno oczekiwać żeby ją przeskoczyć ale warto choć spróbować otrzeć się o nią czupryną. ;)
Mam nadzieję, że się na mnie nie obrazisz za to co napisałem i uzupełnisz swoją recenzję.
Sama książka naprawdę wydaje się być tego warta a i Ty pisać recenzje umiesz bo wielokrotnie to pokazywałeś.
Ostatnio zmieniony 2017-03-12, 15:41 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#3 Post autor: gmkkk »

Spider, super, że przedstawiłeś tutaj tą książkę. Podsuwa sporo pomysłów i jest czytelnie zrobiona. Przeleciałem pobieżnie pdf i bardzo mi się podoba.

"Książka ta jest jak dla mnie jest bardzo dobrym materiałem zarówno dla wchodzących w świat modularów, jak i dla tych którzy z tym światem już mają chwilę do czynienia. Pobudza wyobraźnię i może podsunąć nam naprawdę wiele pomysłów, dzięki którym nasze prace będą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie i profesjonalnie. Naprawdę polecam tą książkę wszystkim, którzy zajmują się lub mają zamiar wejść w świat modularów LEGO. Warto."

+2 :)

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#4 Post autor: spider44 »

SERVATOR pisze:Generalnie recenzja książki elektronicznej jakoś mnie nie przekonuje...
Przy papierowej można coś powiedzieć o jakości druku, oprawie/okładce (miękka/twarda/obwolutowa/zagina się czy nie)... W eBooku tego nie ma.
Robienie screenów z ekranu trudno nazwać robieniem zdjęć, które są nieodłącznym elementem recenzji.
No ale to kwestia podejścia.
Gdybym miał wersję papierową to taką recenzję bym przygotował, niestety nie stać mnie na wydanie 120 PLN na papier i z tego powodu jest wersja pdf, nad czym też ubolewam. Ale jak się nie ma co się lubi...
SERVATOR pisze:Gorzej, że w tej recenzji zabrakło mi... recenzji.
Dla mnie przedstawiłeś po prostu nieco bardziej rozszerzony spis treści. Brakuje mi tu Twojej oceny przedstawionych treści i modeli czy choćby komentarza co do zawartych w książce obrazków/komiksów. Czy za tymi modelami stoją jacyś AFOLe? Czy przedstawione w książce elementy wyposażenia mieszkań pochodzą z jakiś większych budowli? Czy są linki do jakiś miejsc w sieci gdzie można te prace dokładniej obejrzeć?
Znowu trzeba przywołać tu przykład M_longera. On w kwestii recenzji książek mocno podniósł poprzeczkę i w sumie trudno oczekiwać żeby ją przeskoczyć ale warto choć spróbować otrzeć się o nią czupryną. ;)
Mam nadzieję, że się na mnie nie obrazisz za to co napisałem i uzupełnisz swoją recenzję.
Sama książka naprawdę wydaje się być tego warta a i Ty pisać recenzje umiesz bo wielokrotnie to pokazywałeś.
Robię poprawki do twoich uwag :) (krytyka zawsze się przydaje żeby być lepszym). Recenzję rozszerzę jeszcze dziś pewnie o dodatkowe informację. Niestety w tej książce nie ma żadnych odnośników, linków czy autorów i tu jest problem jeśli chodzi o przybliżenie elementów w niej zawartych. Tu jest duży minus dla autorów.
A M_longera nie przeskoczę pod tym względem :) w tych recenzjach jest nie do pobicia.

SERVATOR pisze: Szkoda, że nie pokusiłeś się o zbudowanie jakiś modeli z tej książki żeby niejako na żywo zobaczyć ile one są warte.
Niestety nie posiadam takich zasobów żeby choć spróbować zbudować któryś model - może kiedyś w przyszłości :)

Dzięki za uwagi :) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Może przyda Ci się info, że autorzy tej książki są właścicielami strony https://www.brickcitydepot.com i handlują na niej instrukcjami do swoich modeli.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

spider44 pisze:w tych recenzjach jest nie do pobicia.
Obrazek

Longer ma pod ręką jeszcze dwie książki do recenzji, ale kiedy będą zrobione, trudno stwierdzić. Pierwsza to będzie książka o tworzeniu The LEGO Batman Movie, druga poradnik Sariela w wersji pomarańczowej.

Czasu brak...

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#7 Post autor: spider44 »

SERVATOR pisze:Może przyda Ci się info, że autorzy tej książki są właścicielami strony https://www.brickcitydepot.com i handlują na niej instrukcjami do swoich modeli.

I przyda się na pewno. Dzięki.

EDIT: Pierwsze poprawki wprowadzone :) Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2017-03-12, 19:05 przez spider44, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: SERVATOR »

Lepiej...
Widzę, że dwa minifigi (jeden w bejsbolówce a drugi w kaszkiecie) powtarzają się w całej książce. Zakładam, że to autorzy... Tak?

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#9 Post autor: spider44 »

SERVATOR pisze:Lepiej...
Widzę, że dwa minifigi (jeden w bejsbolówce a drugi w kaszkiecie) powtarzają się w całej książce. Zakładam, że to autorzy... Tak?
Po szybkim przeglądzie materiału, potwierdzam że minifigi przedstawione w książce to odzwierciedlenia autorów :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: SERVATOR »

No to rozszyfruj who is who i wpisz to w miejsce gdzie piszesz o "smaczku" z postaciami z dymkami.
Być może to bracia bo mają to samo nazwisko.

Dobra już wiem.
Okularnik to Jason.
http://brainpowerboy.com/artist-in-lego ... ian-lyles/

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#11 Post autor: spider44 »

SERVATOR pisze:No to rozszyfruj who is who i wpisz to w miejsce gdzie piszesz o "smaczku" z postaciami z dymkami.
Być może to bracia bo mają to samo nazwisko.

Dobra już wiem.
Okularnik to Jason.
http://brainpowerboy.com/artist-in-lego ... ian-lyles/
Również mam to info ☺ i jeszcze czy się zajmują zawodowo, ale dodam to i przeredaguję tekst dopiero jutro ☺

ODPOWIEDZ