4953 Fast Flyers

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
czekoladowyboss

4953 Fast Flyers

#1 Post autor: czekoladowyboss »

[4953] Fast Flyers

Obrazek

Seria: Lego Creator
Rok: 2007
Ilość klocków: 312
Ilość minifigów: brak
Naklejki: brak
Modele: 1 podstawowy, 2 alternatywne
Cena: MSRP $20.00, Allegro 75-80zł, polskie sklepy 82-95zł
Cena jednego klocka: ~27gr.
Waga netto: 650g
Waga brutto: 300g
Spis części
Galeria

Tytułem wstępu:

Zestaw ten kupiliśmy* "na części", aby uzupełnić niedobory niebieskich i czerwonych skosów. Kosztował 84,50 w jednym z krakowskich sklepów z zabawkami, a więc nie opłacało się płacić za przesyłkę z Allegro.

* - piszę w liczbie mnogiej, gdyż mowa o mnie i moim bratu, który też lubi czasem coś zbudować, a któremu niestety nie udało się tu zarejestrować, gdyż 2 fanów LEGO o podobnych ksywkach z jednego IP to za dużo, pewnie Admin zwietrzył tu podstęp - próbę założenia sobie dwóch kont /// offtop mode off

Opakowanie i instrukcja:

Pudełko jest typowo zbyt wielkie, w porównaniu do jego zawartości, a wykonane z solidnej, grubej tektury. Otwieranie w standardowy sposób, poprzez wciśnięcie 2 półkoli z tyłu, oczywiście wszelkie próby wciskania ich gołymi rękami grożą zniszczeniem pudełka, niezbędny jest nożyk.
Obrazek
Dobrym pomysłem jest umieszczenie na jego boku spisu klocków, wszak nie każdy jest LEGOmaniakiem i korzysta z peerona itp., czasem też ochota na zakup zestawu przychodzi niespodziewanie, w sklepie, i wtedy jest on niezastąpiony. Wewnątrz wrzuconych jest 5 woreczków z klockami, w tym jeden oldschoolowy, dziurkowany.

Instrukcje są 2, każda 60 stronicowa, zszywana, w formacie katalogów LEGO. Na końcu pierwszej jest jeszcze jeden spis klocków. Papier dość cienki, a jakość druku marna, przykładowo miejscami czarne linie przerywają się, a w innych są zbyt grube. Doszły mnie jednak słuchy, że może to być wina mojego pechowego egzemplarza, jednak recenzuję i oceniam to, co trzymam w rękach. W pierwszej opisana jest budowa modelu podstawowego, a w drugiej dwóch modeli alternatywnych.

Obrazek

Klocki:

Obrazek

Zestaw zawiera dużą ilość różnych skosów, plate o szer. 1,2,4, tilesów oraz aż 18 różnych "skrzydełek", ledwie kilkanaście wysokich bricków, trochę axli, pinów i innych TECHNICów, w tym 2 x 2739. Są też 3 koła 42610 + 50945 , szkoda że nie dorzucono tego czwartego, koszt byłby niewielki, a można by je zastosować do jakiegoś autka. Największą zaletą zestawu, jeśli chodzi o jego skład jest brak dziwnych i nieużytecznych elementów, typu "skrzynia wywrotki w jednej części", "kompletna naczepa w jednym klocku" czy, nie daj Boże "kompletne podwozie wraz z osiami" :killer: . Ogólnie, zestaw ten jak zresztą większość Creator-ów jest sporym ładunkiem klocków przydatnych w każdych konstrukcjach. Co ciekawe, mimo iż w spisie klocków na peeronie i W ZESTAWIE są podane 4 małe obrotnice, w rzeczywistości jest ich aż 7 (4 z białym spodem i 3 z niebieskim), może błąd w pakowaniu ?? Na plus należy też zaliczyć brak naklejek, lub co gorsza "malunków" na klockach, szpecących je i ograniczających ich zastosowanie. Nie ma nic gorszego niż jakiś "malunek" np. na ciekawym skosie, uniemożliwiający jego zastosowanie we własnej konstrukcji.

Ciekawe elementy:

- 8 x 30044 biały;
- 2 x 43121 MdStone;
- 7 x 3680c02, w tym 3 nadprogramowe;
- 2 x 2412b MetallicSilver;
- 2 x 2712b DkStone;
- 18 różnych "skrzydełek"

Modele:

Obrazek

Model podstawowy to jakiś myśliwiec. Dość ładny według mnie, czego nie można powiedzieć o modelach z co poniektórych innych Creator-ów. Dziwną rzeczą jest brak uzbrojenia, ale to możemy tłumaczyć antymilitarną polityką LEGO, czy jak to tam nazwać. Najciekawszą rzeczą w modelu są skrzydła o zmiennym kącie natarcia. Każde zamontowane jest na 2 małych obrotnicach i poruszane przez prosty mechanizm z TECHNIC-ów, poprzez wsuwanie i wysuwanie "uchwyciku" wystającego spomiędzy silników, z tyłu. Całość chodzi z przyjemnym oporem, uzyskanym dzięki zastosowaniu szerokiego TECHNIC busha, przesuwanego po axlu. Ciekawie zaprojektowane i zarazem ładnie wyglądające są też wloty powietrza do silników, składające się z 8 zamkowych okienek 30044. Podwozie, zbudowane z TECHNIC connector-ów oraz axli jest chowane do wnętrza kadłuba, tylne ma nawet otwierane klapy, przednie niestety nie. Klapy podwozia nie są do końca przemyślane, bo gdy samolot stoi dotykają one podłoża, trzeba je otwierać nie do końca. Możemy poruszać sobie jeszcze lotkami na końcach skrzydeł oraz statecznikami poziomymi.

Ogólnie model podstawowy sprawia jak najbardziej korzystne wrażenie, i jest idealnym przykładem na to, że z typowych i znanych od wielu lat klocków można zbudować ładnie wyglądający samolot, i że nie trzeba projektować specjalnie dla niego nowych klocków ;]. Wiem że porównuję tu 2 zupełnie różne serie, rządzące się innymi prawami, ale da się zrobić ładny odrzutowiec ze zwykłych skosów (6597).

Budowa trwała około 50 minut i nie nastręczała żadnych problemów, kolejne kroki są na tyle małe że nie sposób się pogubić, a przy każdym z nich jest wykaz elementów do przypięcia.

Modele alternatywne są 2, całkiem ciekawy poduszkowiec i mniej okazały helikopter. Jako że zestaw został zakupiony jako źródło pożytecznych klocków ani ja, ani mój brat nie miał ochoty na ich budowanie.

A tak one wyglądają:

ObrazekObrazek

Przebieg budowy:

Obrazek
Krok 5.

Obrazek
Krok 15. - widać spody obrotnic skrzydeł oraz tilesy, po których ślizagał się będzie mechanizm

Obrazek
Mechanizm Krok 14. - gotowe

Obrazek
Krok 17. - mechanizm na swoim miejscu

Obrazek
Krok 20.

Obrazek
Prawe skrzydło...

Obrazek
Lewe skrzydło...

Obrazek
Krok 22. ...click!

Obrazek
Krok 30. - widać już ciekawe wloty powietrza

Obrazek
Krok 40. - są już stateczniki

Obrazek
Krok 43. - gotowe!

Obrazek
A to klocki, które zostały.

Ocena:

Zestaw należący do bardzo według mnie udanej serii Creator, przypomina stare, dobre czasy, kiedy nie dążono do redukcji ilości elementów w zestawach, i nie zastępowano kilku/nastu/dziesięciu uniwersalnych klocków jednym wielkim klocem (mowa oczywiście o popularnych zestawach). Klocki, z których się składa sprzydadzą się każdemu, a cena jest w miarę rozsądna.

Plusy:
+ przydatne klocki
+ bonusowe obrotnice
+ ciekawy i estetycznie wyglądający model

Minusy:
- brak 4. koła
- a gdzie uzbrojenie ??

Moje oceny:
Pudełko: 7/10 (standardowe, ale jest spis elementów)
Instrukcja: 6/10 (jakość druku !!)
Klocki: 9/10 (zawsze się przydadzą, ale brak 4. koła uważam za skąpstwo)
Model: 8/10 (ładny, pomysłowe ruchome skrzydła)

Ogólnie: 8/10 Polecam =]
Ostatnio zmieniony 2012-08-31, 08:33 przez czekoladowyboss, łącznie zmieniany 14 razy.

pkowalcz

#2 Post autor: pkowalcz »

Jak na pierwszy raz, to recenzja udana. Popraw tylko linki do kolejnych etapów budowy modelu, bo ja widzę tylko pierwsze dwa jako fotki, a reszta jest w formie tekstowej ;).

crises

#3 Post autor: crises »

Niestety model w rzeczywistości nie prezentuje się tak ładnie jak na zdjęciu z pudełka. Jeżeli będę go kupował, to ze względu na sporo białych kafelków, a nie jako ozdobę na półkę.
Recenzja w porządku, dobre zdjęcia, chociaż te duże dość długo mi się ładowały.

ODPOWIEDZ