4404 Land Busters

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

4404 Land Busters

#1 Post autor: Havoc »

4404 Land Busters Designer Set

Obrazek


Dane techniczne:

Seria: Designer
Rok produkcji: 2003
Liczba klocków: 772
Liczba figurek: 0
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv ... &itemSeq=1
Cena: MSRP: 60.00$

Recenzja ta powstała gdyż, ku mojemu zdziwieniu, w dziale 'Recenzje' nie ma jeszcze tego zestawu. No i zawsze może się jeszcze komuś przydać :)


Opakowanie oraz instrukcja
I tu miła niespodzianka. Wprawdzie wieko jest zrobione z cienkiej tektury, ale pozostała część pudła jest naprawdę solidna. Dzięki dużym rozmiarom i porządnemu wykonaniu (zupełnie jak pudła z lat '90) może posłużyć do przechowywania sporej ilości klocków. Poczta trochę je zniekształciła, ale było twarde i nie pękło :) . Jest również atrakcyjne z wyglądu i bardzo kolorowe. Na przedniej stronie jest oczywiście zdjęcie modelu głównego, a na tylnej kilku modeli alternatywnych (hot rod, formuła 1, ciężarówka wyścigowa, spychacz i gokart).

Obrazek

W pudle znajdziemy instrukcję, małą 'książeczkę' (trudno to w zasadzie nazwać książeczką, jedna kartka ze zdjęciami kliku zestawów po obu stronach, no ale zawsze coś) oraz oczywiście klocki: 8 woreczków z dużymi częściami, 4 woreczki z drobnicą oraz wrzucone luzem 4 opony i 2 czarne płytki o rozmiarze 6x16
Co do instrukcji to również miłe zaskoczenie. Jest naprawdę gruba (148 stron), porządnie klejona (z pewnością się nie rozleci) i wykonana z dobrej jakości papieru. Zdjęcia są bardzo wyraźne, a tło dobrze dobrane. Wszystko widać jak na dłoni. Dzięki temu układanie idzie szybko i przyjemnie. Jedynym minusem jest przedstawienie części przezroczystych (trudno się domyślić czy to przezroczysty pomarańczowy czy czerwony).
Instrukcja opisuje budowę 3 modeli: głównego, czyli terenówki, motoru oraz dragstera.
Wprawdzie napisane jest na okładce '9 creations' ale pozostałe 6 to tylko obrazki więć musimy się sami napocić, żeby któryś z nich zrobić. Poza tymi pokazanymi na tylnej ściance pudła mamy tu również fotki modelu quada. Oprócz zdjęć umieszczono także bardzo ciekawe szkice większości modeli.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Budowa
Model nie jest gigantyczny ale spory. Budowę podzielono na 2 główne części:
Najpierw tworzymy podwozie z zaczepami
Obrazek

Tu pojawia się małe rozczarowanie. Wprawdzie zawiecha jest niezależna ale przednie koła aż się proszą o skrętność, a tu lipa. Dali steering arms, tylko zapomnieli chyba do czego one tak naprawdę służą. Sądzę, że można było to zrobić bez większego wysiłku ale widać projektanci byli innego zdania.
Kolejny minus to wiatrak. Połączony gumą z technic axlem zakończonym zębatką ale... no po prostu tego nie rozumiem. Robić atrapę silnika - ok, norma, ale montować wiatrak z mechanizmem, który ma go napędzać i nie połączyć tego mechanizmu z osią? To po co było w ogóle stosować tą zębatkę? Przez moment myślałem, że będzie to jakoś połączone, no ale niestety.

Drugim etapem budowy jest nadwozie. Tu jest już zdecydowanie lepiej jeśli chodzi o wykonanie.
Obrazek

Nasadzamy je na gotowe podwozie i mamy...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wygląda naprawdę ładnie. Uroku dodaje mu żółty kolor z ciemnoszarymi akcentami.
Szczególnie podoba mi się przód. Świetnie wyprofilowany. Wygląda 'agresywnie'. Jak w rasowym terenowcu.
Poza tym model jest bardzo 'bawialny'. Ma otwieraną maskę, tylną klapę i drzwi oraz podnoszony dach aby można było łatwiej dostać się do kabiny. Na pace 4 małe koła terenowe. No i jeszcze odnośnie wnętrza - bardzo starannie zrobione, kierownica, pedały, zegary, dźwignia skrzyni biegów, hamulec ręczny i atrapa schowka, wszystko na swoim miejscu (może poza tą atrapą schowka :) , mogli zrobić małą klapkę, takie drobiazgi bardzo cieszą oko, no ale nie czepiajmy się). Fotele ładnie wyprofilowane i 'pokolorowane'. Czarne z czerwonym paskiem z boku. Bardzo dobrze się komponują z całą resztą.

Terenówka ma jeszcze jedną poważną wadę jeśli chodzi o użytkowanie. Zawieszenie jest o jeden plate za wysoko. Gdy maksymalnie wciśniemy resor, koło wyprze klocki. Wygląda to tak:

Obrazek

Moim zdaniem to największy minus jeśli chodzi o wykonanie. Spore niedopatrzenie.

No ale odnośnie modelu ogólnie to jest on bardzo dobry. Nadaje się do zabawy, do stania na półce i jest bazą ciekawych elementów więc warto go również kupić dla części. Z zewnątrz prezentuje się świetnie. Niestety jest delikatny więc trzeba uważać, żeby ten świetny wygląd się nie popsuł :) Krótko mówiąc, pomimo niedociągnięć polecam go każdemu. Jeśli ktoś się waha czy go kupić to niech się dłużej nie zastanawia bo mimo wszystko naprawdę warto (poza tym model już nie za często się pojawia w sprzedaży więc jeśli ktoś chce go kupić, a jest okazja, to nie warto zwlekać)


Za:

- Świetny wygląd zewnętrzny i wykonanie wnętrza,
- 'bawialność' na wysokim poziomie,
- kolorystyka,
- sporo ciekawych części.


Przeciw:

- Delikatny jak na terenówkę,
- zbyt wysokie zawieszenie,
- brak skrętnych kół.
Ostatnio zmieniony 2012-08-31, 08:52 przez Havoc, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#2 Post autor: Kubrick »

Co do zawiasu, to warto zalozyc amory sprezyna do gory, bo lubia wadzic o wachacz i lekko sie strzepic w miejscu, gdzie jedna czesc wchodzi w druga.

Ja za swoj model dalem chyba 150 zeta jak dobrze pamietam,ale brakowalo kilku klockow, na szczescie drobnicy. Pierwsze,co zrobilem, to zwezenie paki o stud na strone, wtedy model podstawowy jeszcze dodatkowo zyskuje na stylistyce i staje sie takim maksymalnie wypasionym lanserskim pickupem :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

Dzięki za recenzję, kiedys bardzo polowałem na ten zestaw, potem mi przeszło, ale teraz, po tej recenzji... kto wie?

crises

#4 Post autor: crises »

Też się już parę razy zastanawiałem nad tym zestawem, jednak każdy rzut oka na cenę studził moje zapędy. Po tej recenzji znów jestem w rozterce. Sporo fajnych slope bricków i tilesów, ładne opony. Skoro coraz mniej jest go w sprzedaży, to pewnie w końcu nie kupię, ale dzięki za zgrabny opis.

Havoc

#5 Post autor: Havoc »

crises pisze:Skoro coraz mniej jest go w sprzedaży, to pewnie w końcu nie kupię
nie ma się co załamywać :) , po mojej małej interwencji na allegro pojawił się na 2 aukcjach, teraz wciąż jest wystawiony jeden (drugi u mnie :D ), wciąż jest szansa na kupno :spoko:

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#6 Post autor: Jerac »

No jest, ale 300 złotych to przegięcie. A zestaw moim zdaniem wspaniały, szkoda tylko że tak trudno go dostać no i cena jest, hm, zaporowa. Szczególnie w porównaniu do 4896 który jest podobny a kosztuje na allegro ~160 zeta...

Havoc

#7 Post autor: Havoc »

Fakt, 300 zł to trochę sporo jak za ten zestaw, ale nie porównujmy tego z 4896, bo różnią się one diametralnie. Kto wie, może wyprodukowanie klocków w żółtym kolorze kosztuje więcej niż w występującym praktycznie wszędzie czarnym :) i stąd ta różnica cenowa.

Awatar użytkownika
lizak86
Posty: 62
Rejestracja: 2007-06-22, 22:28
Lokalizacja: Kwidzyn
brickshelf: lizak86

 

#8 Post autor: lizak86 »

Model bardzo łatwo daje sie przerobic zeby miał skret, atrape silnika... Projektanci tego moedlu według mnie spacjalnie nie dali skrętu czy silnika po to zebyśmy pogłowkowali i sobie to wmontowali w koncu to lego creator... Sam mam ten model i wpakowałem mu skret atrape silnika v8 tylne zawieszenie jak 8435 i oko cieszy:)

Havoc

#9 Post autor: Havoc »

lizak86 pisze:spacjalnie nie dali skrętu czy silnika po to zebyśmy pogłowkowali i sobie to wmontowali w koncu to lego creator
no ale jak ktoś nie ma innych zestawów z takimi częściami to nic nie wyczaruje, model powinien być poprawnie zrobiony sam w sobie

Hippotam

#10 Post autor: Hippotam »

Havoc pisze:Fakt, 300 zł to trochę sporo jak za ten zestaw, ale nie porównujmy tego z 4896, bo różnią się one diametralnie.
Niemniej, w czasach świetności 4404 kosztował na allegro 200-240 PLN. Myślę, że cena idzie w górę z powodu niedostępności...

Havoc

#11 Post autor: Havoc »

Hippotam pisze:Myślę, że cena idzie w górę z powodu niedostępności
Dokładnie tak, sprzedawczyni z allegro powiedziała, że tego już nie ma na składzie, dlatego musi złożyć specjalnie zamówienie i cena będzie wysoka głównie przez koszty wysyłki. No ale przynajmniej wysyłka ta była naprawdę błyskawiczna :)

Za jakieś 2-3 lata 4896 pewnie będzie po jakieś 250 zł chodzić...
Ostatnio zmieniony 2007-09-21, 20:40 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#12 Post autor: stpman »

Muszę przyznać że recenzja bardzo landa i ciekawa... podobnie zresztą jak ten model... bardzo mi sie podoba i czekałem na recenzje a tu proszę jest takowa:) Wielkie dzięki;]
Ride Your Way!

Havoc

#13 Post autor: Havoc »

stpman pisze:Wielkie dzięki;]
Ależ naprawdę nie ma za co :) , dobrze, że się przydała.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#14 Post autor: smyk »

Kubrick pisze:Co do zawiasu, to warto zalozyc amory sprezyna do gory, bo lubia wadzic o wachacz i lekko sie strzepic w miejscu, gdzie jedna czesc wchodzi w druga.
święte słowa, też mi się żółta obudowa amorka wystrzępiła. Poza tym, warto wspomnieć, że te amory są niesamowicie twarde i ugięcie ich na maxa (tak żeby koła rozwaliły błotniki) graniczy z cudem.

Przyłączam się do zachwytów nad tym zestawem. Jest świetny, choć ten brak skręcanie jest wręcz śmieszny. Model jest mały, ale świetnie wykończony. Posiada też sporo ciekawych, przydatnych w MT klocków.

Hippotam

#15 Post autor: Hippotam »

Czy ten model ma jeszcze starą paletę kolorów, czy już nową (bley?). W moim 4402 są jeszcze klocki w starym, dobrym kolorze oldgrey, ciekawy jestem jak tutaj?

ODPOWIEDZ