Pytanie o zasilanie POWER FUNCTIONS...

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
StLe
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-29, 16:28
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Pytanie o zasilanie POWER FUNCTIONS...

#1 Post autor: StLe »

...czyli pomoc w przepiciu kilku dych a brzmi ono: czy typowy sześcienny "power pack" z citi trejnów można zastąpić stosem baterii/baterią o odpowiednim napięciu, czy też w tej wspaniałej drogocennej kostce jest jakiś rozdzielacz napięcia? Owa nie wejdzie mi do modelu bo musi oczywiście być x4 i do tego nijako dwuszara (barwo, brawo LEGO tm...). W klasycznym RC odbiorniki mają zazwyczaj napięcia niższe niż ogniwo i stosowane powszechnie są stabilizatory. Przy 9V da się zrobić odbiornik ale też typowy przewód PF ma 4 żyły co (wraz z maniakalnym ostatnio zapałem firmy L do zapewniania "niepowtarzalności") budzi moje podejrzenia o stabilizator w którymś zasadzkowym miejscu. Czyli, bo nadużywam słów: mogę 9V bezpośrednio na odbiornik 2 żyłami czy też muszę 9V + Xv z wykorzystaniem wszystkich 4 styków?
Ostatnio zmieniony 2017-05-26, 20:57 przez StLe, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Może coś ułatwi: http://www.philohome.com/batteries/bat.htm - jakaś elektronika w bboxie jest.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Zwariowany »

Stare silniki podpinaja 2 żyłami (jak robią przejściówki do PF), co do doprowadzenia prądu widziałem filmy (podpinali 9V). Żadne batboxy LEGO nie mają 9V, wynika to 6x1.2V bateria. Silniki tak zasilane były szybsze, nie wiem jak z żywotnością ich. Ja osobiście stare silniki podłączyłem pod 2 x batbox i aż "furkotały? " Może coś pomógłem, po niedzieli mog3 poszukać schematów jakieś ściągałem odnośnie takich klimatów, na razie poza domem. Ogólnie pełno tego w google i YouTube.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#4 Post autor: BJ »

Jak podłączysz zasilenie pod dwie żyły, to silniki od będą pracować. Nieco kłopotliwe jest natomiast podłączenie odbiorników IR. Po podłączeniu zasilania do dwóch żył odbiorniki nie będą działać. Z tego co pamiętam żeby zadziałały zasilane ze starego boxa trzeba było zmostkować każdą żyłę z prądem z tą dodatkową żyłą. Przy zasilaniu nie LEGO zasada będzie taka sama. Nie zaszkodziłby również jakieś zabezpieczenie prądowe. W Boxach są termistory 750mA. 9V nic nie zrobi elektronice, przecież była projektowana do 6x1.5V.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

Zwariowany pisze:Żadne batboxy LEGO nie mają 9V, wynika to 6x1.2V bateria.
Ależ mają, na baterii masz 1.5V, 1.2 osiągniesz jak wsadzisz akumulatorek :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Zwariowany »

Nawet baterie rzadko mają 1.5V
Ostatnio zmieniony 2017-05-30, 15:52 przez Zwariowany, łącznie zmieniany 1 raz.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Nawet baterie co?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Taausz »

Zwariowany, Baterie mają po 1,5 V i to jest najbardziej popularny typ baterii: Potocznie "paluszki".
Buduję najczęściej oczami...

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Muszel »

Akumulatory często po naładowaniu mają ~1,35V :)
Pozdrawiam,
Piotrek

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#10 Post autor: BJ »

W trialówce jak mam 1.35V to aku idą do ładowania ;)
Ostatnio zmieniony 2017-05-30, 13:58 przez BJ, łącznie zmieniany 1 raz.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Zwariowany »

Wiem, że powinny mieć 1.5V ale nie zawsze mają. Kiedyś wykonałem ze 2 pomiary na wyjściu nie miałem 9V tylko około 8V. Ale możliwy wadliwy batbox.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#12 Post autor: Tranzystor »

Zwariowany pisze:Wiem, że powinny mieć 1.5V ale nie zawsze mają.
Mają 1,5 w pudełku. Ze spadkiem naładowania spada napięcie.

StLe
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-29, 16:28
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: StLe »

Dziękuję wszystkim za wpisy a w szczególności Bricksley'owi, którego foty ujawniają istnienie układu scalonego w "baterii" (czyli ma jakąś "inteligencję" skubana).
Coś czasem mi zaiskrzy więc po prostu pomierzyłem napięcia:
:arrow: obie pary styków "baterii" - obecnie po 7,7... V czyli 6x napięcie baterii (obecnie ~1,3 sztuka)
:arrow: para 1 odbiornika 7,7... V czyli napięcie "baterii" niezależnie od ustawienia nadajnika
:arrow: para 2 odbiornika 0-7,7... V skokowo zależnie od ustawienia nadajnika
Mak ktoś zatem jakiś "schemat" jak podłącza się światła? Mamy zestaw ICE podstawowy bez świateł - podejrzewam, że na wtyk silnika zapina się światła ew. inne utensylia i stąd 1 para ma napięcie max ale to by wyjaśnił schemat z instrukcji.

Wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię:
"bateria" to pack, koszyk na ogniwa LEGO
bateria to ogniwo jednorazowe czyli to co kupimy przy każdej kasie
akumulatorek to ogniwo wielokrotnego ładowania.
I tego się na użytek postu trzymajmy (pojęcia te są tak mieszane jak dźwig i żuraw i żaden "wojowniczy znawca internetowej polszczyzny" nie poda jednoznacznych znaczeń).

Napięcie "baterii" przy nowych bateriach powinno mieć 9+V ale obecnie już spadło wraz ze zużyciem i stąd 7,7...V. Bateria przy rozpakowaniu ma 1,5V+ najczęściej 1,52V (bez obciążenia!) to samo powinno dotyczyć akumulatorków przy czym setne są zazwyczaj wyższe dla akumulatorków Li...

Próbowałem podłączyć baterię 9V ale bez lutowania mogłem to zrobić tylko do 1 pary styków naraz a zepsucie ukochanego "pendolimo" skazało by mnie na męki piekielne przez wrzask. Także czekam na zdobycie kabla łączącego i zadziałamy dalej.
Ostatnio zmieniony 2017-05-31, 17:44 przez StLe, łącznie zmieniany 1 raz.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#14 Post autor: meler »

Możesz śmiało użyć 9V baterie. Stosowałem je w dwóch swoich modelach. Poniżej linki i rysunki z netu (m.in. do philohome.com, o którym wcześniej wspomniał Bricksley)

http://www.moc-pages.com/moc.php/168223
http://www.philohome.com/pf/pf.htm


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#15 Post autor: Bricksley »

StLe pisze:Wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię:
"bateria" to pack, koszyk na ogniwa LEGO
bateria to ogniwo jednorazowe czyli to co kupimy przy każdej kasie
akumulatorek to ogniwo wielokrotnego ładowania.
Odnośnie nomenklatury to na forum na pojemnik na baterie po prostu mówimy baterry box, a częściej bbox, akku to wiadomo akumulator ;)
StLe pisze:I tego się na użytek postu trzymajmy (pojęcia te są tak mieszane jak dźwig i żuraw i żaden "wojowniczy znawca internetowej polszczyzny" nie poda jednoznacznych znaczeń).
Trochę się post już zestarzał, ale wyjaśnia czym jest żuraw a czym dźwig :) viewtopic.php?t=10558
Ostatnio zmieniony 2017-05-31, 22:22 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ