[MOC] Ford Raptor Trophy Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Ford Raptor Trophy Truck

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 42s / szer. 20s / wys. 18s
Waga: 0.997 kg
Zawieszenie: przód - niezależne z pozytywnym casterem, tył - oś pływająca
Napęd: RWD, 2 x silnik RC bezpośrednio z szybszego wyjścia

MOC powstały w ramach kaca moralnego po moim ostatnim trophy trucku który miał skopane proporcje i po mojej Dakarowej Tatrze która ładnie śmigała, ale była za wysoka i się turlała na zakrętach. Moim założeniem było stworzyć coś na tym samym napędzie co Tatra, czyli 2 x Lego RC + 2 x SBrick + 2 x bateria 8878, ale stabilniejszego i na tyle lekkiego na ile to możliwe bez wyglądania jak kupa. Otóż i efekt.

Od strony estetycznej model dość ściśle trzyma się proporcji Forda F-150 Raptora w wersji trophy truck, ale pozwoliłem sobie zapożyczyć kilka elementów z innych ciężarówek. Nalepki to kompletna samowolka i nijak nie nawiązują do oryginału. Uważam, że całość wyszła całkiem zgrabnie i realistycznie, z wyjątkiem maski która wystaje za daleko do przodu, a to przez przednie błotniki. Miałem do wyboru zwężyć maskę tak żeby weszła między nie, co wyglądało dość paskudnie, albo zrobić maskę normalnej szerokości ale wystającą przed błotniki - wybrałem to drugie.

Od strony technicznej model jest mimo swojej prostoty dość ambitny, bo mimo kompaktowych rozmiarów i wagi piórkowej mamy tu pełne zawieszenie niezależne na obu osiach i pozytywny caster w przedniej osi. Przednie zawieszenie to klasyczne podwójne wachacze, przy czym cały moduł zawieszenia wraz z przypiętym do niego PF Servo jest odchylony o ok. 10° do tyłu celem uzyskania pozytywnego castera. Przednie zawieszenie jest dość miękkie i ma skok w granicach 2.5 studa, da się dosłownie dobić kołem do błotnika chociaż wtedy akurat "kończy" się amortyzator i koło nie ociera. Tylne zawieszenie to dość fikuśna oś pływająca trzymająca się na ball joincie obudowanym silnikami RC. Amortyzację zapewniają dwa długie żółte amory, a stabilność dwa cięgna 9L w układzie V. Tak powstałe zawieszenie ma skok prawie 2 studów i jest sporo twardsze od przedniego, co jest o tyle pożądane że większość masy modelu siedzi na tylnej osi.

Model w testach był w stanie osiągnąć 15 km/h, a te stare piankowe opony były zaskakująco przyczepne. Stabilność również była bardzo dobra - kilka rolek na filmie to efekt zjeżdżania po wertepach albo skręcania z maksymalną prędkością ze 120-gramową kamerą na dachu. Dość słabo sprawdziło się natomiast sterowanie, w którym były wyczuwalne luzy mocno utrudniające jazdę dokładnie na wprost. Głowy nie dam, ale porównując model z moją Tatrą która miała podobnie rozwiązany skręt, wydaje mi się że luzy wynikały z dużej odległości między środkiem skrętu a środkiem koła (w Tatrze była ona znacznie mniejsza) i nawet caster tu nie pomógł. Oczywiście w ciężkim terenie była bieda, bo raz że RWD, dwa że bardzo skromny moment.

Z ciekawostek - testowałem w tym modelu wersję beta nowej aktualizacji do apki od SBricka, pozwalającą na sterowanie padem. Póki co problemem są duże opóźnienia, za to na plus wypada łatwa i elastyczna konfiguracja. Dodatkowo do pomiaru prędkości użyłem GoPro 5 z aktywnym GPSem, co pozwala nałożyć bieżący odczyt prędkości na film.

Najbardziej cieszę się, że wagę modelu udało się utrzymać poniżej 1 kg mimo sporej ilości detali, oraz że za bardzo nie ranił oczu wyglądem :)

Galeria

Parę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GSGAxYsHReU[/youtube]

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#2 Post autor: Tranzystor »

Sariel pisze: pełne zawieszenie niezależne na obu osiach
Z tyłu jest zawieszenie zależne (sztywny most).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

A tak, w sumie racja. Zagalopowałem się :)

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Muszel »

Sariel, może dałbyś radę cyknąć pare zdjęć podczas rozbiórki? Nie chodzi o instrukcję, po prostu pare zdjęć przy rozbebeszaniu "ramy" :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

A czego nie widać na focie od spodu?

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Muszel »

Przodu, połączenia castera (który bywa kłopotliwy, bo klocki nie lubią dziwnych kątów) i serwa do reszty.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Proszę:

Obrazek
Obrazek

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Muszel »

Dziękuje :)
Pozdrawiam,
Piotrek

MurstenTan
Posty: 24
Rejestracja: 2014-10-18, 12:20
Lokalizacja: Bytom
brickshelf: MurstenTan

 

#9 Post autor: MurstenTan »

Super projekt naprawdę zachwyciło mnie to autko. Sama myślę od dłuższego czasu by zbudować coś podobnego. I myślę by wzorować się na rubicon. Lecz nie wiem z której strony zacząć to robić i jakie bym potrzebowała części na samo zawieszenie. Ale może Twoje fotki trochę mnie zainspirują.

Życzę dalszych pomysłów na super auta

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#10 Post autor: Damjan97 »

MurstenTan pisze:Super projekt naprawdę zachwyciło mnie to autko. Sama myślę od dłuższego czasu by zbudować coś podobnego. I myślę by wzorować się na rubicon. Lecz nie wiem z której strony zacząć to robić i jakie bym potrzebowała części na samo zawieszenie. Ale może Twoje fotki trochę mnie zainspirują.

Życzę dalszych pomysłów na super auta
Ja zazwyczaj zaczynam od przedniego zawieszenia. potem resztę dopasowuję do niego.
Na pewno będziesz potrzebowała wahacze i zwrotnice oraz kilka amortyzatorów. Wszystko zależy w jakiej skali masz zamiar to zbudować
Ostatnio zmieniony 2017-06-13, 21:30 przez Damjan97, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Zwariowany »

Sariel czy montując przełożenie np. 8 na 24 na wyjściu szybkim silników Rc przyspieszyło by go ponad 15km/h? Twój model w wersji Baja:-D chodzi mi od 2 lat po głowie.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#12 Post autor: OmenGda »

Zwariowany pisze:Sariel czy montując przełożenie np. 8 na 24 na wyjściu szybkim silników Rc przyspieszyło by go ponad 15km/h? Twój model w wersji Baja:-D chodzi mi od 2 lat po głowie.
byś go musiał rozpędzać holując go innym pojazdem :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Zwariowany »

OmenGda no co ty? RC set LEGO śmiga około 16-18km/h
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Muszel »

Efekt mógłby być odwrotny, miałby problem z rozpędzeniem się i mógłby nawet nie osiągnąć tej prędkości co teraz. Ostatnio dla testów autko na XL-u "przyspieszyłem" 3x, normalnie jeździł na przełożeniu 1:1. Efekt był taki, że wcale nie jechał szybciej, długość pokoju potrzebował na rozpędzenie się, nic ciekawego. Na 20->12 może by coś szybciej pojechał, ale nie testowałem.

RM8 kiedyś zrobił podobnego, jakby ktoś był zainteresowany (instrukcja): https://www.youtube.com/watch?v=DznqE-A6qPc

Jest na YT kilka fajnych modeli Trophy tracków na silnikach RC - akurat lubię te tematykę :P

P.S. Oryginalny set tak jak tutaj ma napęd bezpośrednio z silników. Więc ewentualne różnice pochodzą z terenu, wagi modelu i wielkości koła.
Ostatnio zmieniony 2017-06-14, 06:18 przez Muszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Koła zębate Lego są straszliwie, ale to straszliwie nieefektywne. Możesz stracić więcej przez tarcie niż zyskasz przez przełożenie.

ODPOWIEDZ