7040 Dwarves' Mine Defender

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

7040 Dwarves' Mine Defender

#1 Post autor: nori »

Obrazek

7040 Dwarves' Mine Defender - seria Castle 2007/2008 (Fantasy Era)

Tym razem tak inaczej.
Mały zestaw, więc nie ma się co rozpisywać w sposób "normalny".
Może taki będzie bardziej odpowiedni:


Obrazek

Blask bił okrutny. Przymrużył oczy. Pozwoliło mu to dojrzeć dwie sylwetki. Mimo że niewyraźne, rozpoznał je od razu. Orkowie. Szelmy i złodzieje. Jeden dzierżył miecz. To właśnie odbicie słońca od wypolerowanej stali go oślepiło. Ork stał spokojnie, i najwyraźniej na coś czekał. Za nim był jeszcze jeden. Krasnoluda zdziwiło to że w dłoniach dzierżył proporzec, jednak pozbawion był całkiem broni. Choć gdy się przyjrzał dokładniej, szkielet na którym powiewał okrutny znak Orków zakończony ostrzem został. Musi na nie uważać - pomyślał. Proporzec był nawet sporych rozmiarów dziw że Ork potrafił z nim ustać. Wszak wiatr dość dawał dziś o sobie znać. No ale Orki wszak wyćwiczone w boju to i krzepę pewnie odpowiednią mają.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo że nieco zdenerwowany, starał się utrzymać stoicki spokój. W swojej maszynie wojennej czuł się całkiem bezpiecznie. Żałował tylko że sam przeciw dwójce staje. Maszyna wystarczyć musi, a i przewagę odpowiednią daje. Zatęsknił jednak do porządnego topora, wykutego na ogniu piekielnym, z najszlachetniejszego żelaza sporządzonego.
Orki dalej czekały, niepewne jakieś. Czas pokazać im co cudo myśli technicznej najznamienitszych przedstawicieli rodu Krasnoludów potrafi. Poruszył wajchą - niech poczują moc katapulty.
Orki dalej czekały.
Poruszył ponownie.
Orki czekały.
Zaklął siarczyście. Nic się nie działo. Spojrzał na ramie, łańcuch jakowyż do niego przymocowany prowadził na tył machiny. I tam luzem spoczywał. Nic zrobić teraz nie mógł, łańcuch musiała by naprężyć jakowaś boska dłoń by katapulta zadziałała. A na to szans nie było. Jak do kopalni wróci, powie tym najznamienitszym co on i jego topór o nich myśli.
Jak przeżyje.
Gdybyż chociaż jakąś zwykłą broń miał.
Nic to pomyślał, Krasnolud nie lebiega, jeszcze pokaże co potrafi. Trójka zabójczych ostrzy przed maszyną ulokowana, bronią potężną też być może. Spojrzał na oponentów swoich, zniecierpliwieni widocznie, powoli w jego stronę ruszyli. Czas nagli. Podniósł ostrza wyżej, niech lepiej widzą co ich czeka. Ruszył maszyną.
Wyjścia i tak wszak innego nie miał, ostrza tylko w ruch wchodziły gdy pojazd się poruszał. To kolejna genialna myśl, ostrza połączone z kołami za pomocą mocnego, lecz elastycznego sznura zostały. Wyglądem to straszyło, ale gdzie by Krasnoludy na wygląd uwagę zwracały. Wystarczy że sama machina się prezentowała na tyle, coby wstydu nie przynieść i nawet kolory, dobrane zostały odpowiednio. Wszak brązy ze sobą się nie gryzą.
Orki były coraz bliżej.
Ruszył powoli w ich stronę.
Ostrza zaterkotały.
Wieczorem miodu łyknąć musi - pomyślał.
Jak przeżyje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
23.5 x 14 x 4.5 cm

Obrazek

Obrazek
Ilość elementów: 86

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rok produkcji: 2008 (kwiecień)
Cena w Polsce: ok. 36 PLN
Lugnet
Peeron
Brick Link


(wybaczcie za grafomanię ;-))
Ostatnio zmieniony 2010-05-28, 10:59 przez nori, łącznie zmieniany 4 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
grevious27
Posty: 515
Rejestracja: 2008-03-20, 14:33
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: grevious27

 

#2 Post autor: grevious27 »

Zestaw podoba mi się. Bardzo tani, a w zestawie trzy minifigi, w dodatku krasnolud i 2 orki, machina też niczego sobie. I kilka części które mogą się przydać, może sobie taki sprawie.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#3 Post autor: KUKUS »

Dzięki za recenzję- bardzo mi się przyda, zamierzam bowiem w przyszłości nabyć ten zestaw.

Wracając już do samej katapulty- model wygląda ciekawie i wart jest nabycia: nowa rasa orków, krasnolud... jedynie miałbym zastrzeżenie do koloru gumki- niebieski mi się jakoś nie za bardzo podoba. Poza tym krasnolud nie posiada broni do walki wręcz....

Awatar użytkownika
Vlado
VIP
Posty: 149
Rejestracja: 2008-03-22, 19:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Vlado

 

#4 Post autor: Vlado »

Jakoś mnie ten zestaw nie zachwyca.

Co to za obrona składająca się z jednego tylko krasnoluda. I to bez broni...

Pojazd też jakiś taki słaby... Te ostrza zupełnie mi się nie podobają.

Bardzo przyzwoita jest jednak cena. Więc może jednak warto sie skusić. ;)

PS: fajna "epicka" recenzja. :)
No nie wiem...

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#5 Post autor: nori »

Panie i Panowie ! Domysłem pozostaje wynik powyżej spisanej potyczki. Jednako należy zaznaczyć, że Orki przewagę
znaczną mają. A mianowicie Krasnolud tegoż pięknego dnia rozkojarzon okrutnie być musiał, o czym świadczy
niezaprzeczalnie, że brodę swą, długą i piękną, spią wbrew odwiecznej tradycji rodu swego. Wszak tradycja ta
wyraźnie nakazuje by warkocz z tyłu razem splatać, a brodę w dwa osobne dzielić.

Co więcej, o czym nadmienić należy, malarz który zdjęcie powyżej jego śmiał poczynić, do rodu Orków najwyraźniej
należy, gdyż, złośliwie zapewnie, nie raczył Krasnoluda o jego afroncie pouczyć. Dzięki rycerzowi śmiałemu, który
miano KUKUS nosi, malarz nauczkę dostał i poprawki wnet nanieść zmuszon został. Także zapraszam gawędź szanowną do
zapoznania się z szlachetnym obliczem Krasnoluda, a coby ignoracja w pamięć nie poszła, pozostałe malutki
pozostawione będą.
A być może początkiem nowej mody zalążkiem się staną ?
Ostatnio zmieniony 2008-04-25, 19:16 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#6 Post autor: KUKUS »

Nobilitacja to dla mnie ogromna i zaszczyt prawdziwie ogromny usłyszeć z ust waszej królewskiej mości moje skromnie imię, o władco Nori, przepotężny twórco licznych, świetnie wykonanych recenzji, o posiadaczu modeli zaszczytnych i w kolekcji niejednego afola od dawna oczekiwanych ... lecz nie ma ta zasługa, albowiem tylko posłańcem byłem; to niejaki Filozof z KMFLu (Cyryl Kuliński) - bohater licznych walk i doświadczony weteran dzielnie walczący na polu chwały wykazał się przezornością i bystrością zmysłu wzroku sokoła - to jemu cześć i chwała po wszystkie czasy potomni będą winni i jego samego blask słońca nigdy nie oślepli...
Ostatnio zmieniony 2008-04-25, 20:09 przez KUKUS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#7 Post autor: Ex3qtor »

Mam pytanie do posiadaczy zestawu: czy tez występuje u was problem polegający na tym, że koło odpowiedzialne za obracanie się ostrzy nie przenosi tego na gumkę? W związku z czym obracają się one tylko wtedy, kiedy same niejako "toczą się" po podłożu? (a i to tylko na niegładkich powierzchniach).
Ostatnio zmieniony 2008-11-18, 22:17 przez Ex3qtor, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#8 Post autor: lugomina »

X3qtor pisze:Mam pytanie do posiadaczy zestawu: czy tez występuje u was problem polegający na tym, że koło odpowiedzialne za obracanie się ostrzy nie przenosi tego na gumkę? W związku z czym obracają się one tylko wtedy, kiedy same niejako "toczą się" po podłożu? (a i to tylko na niegładkich powierzchniach).
Tak. Gumka nie styka :-( Nie mogli to pare liftarmów dac?
Ale najgorszy jest system szarpania lancucha miedzy studami - ani studom ani lancuchowi to nie wychodzi na dobre ...
Moze to duzo powiedziane, ale ten zestaw mnie rozczarowal, za taka cene.. w porównaniu do cudownego ataku z katapulta na szkieleta na koniku - rozbestwilam sie czy co.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 82
Rejestracja: 2017-06-10, 14:06
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Silverbrick »

Obrazek
Liczba części: 86
Numer: 7040
Rok Wydania: 2008
Tytuł : Dwarves’ Mine Defender
Rok premiery: 2007
Figurki: Krasnolud, Ork (x2)
Seria: Castle (aka Fantasy Era)
Licencjonowany: Nie
Cena: £6.85 / $9.99
Brickest
Bricklink
Allegro
Ciekawe elementy:
-Plastic Flag 4 x 8 1/2 Tattered with Fantasy Era Troll Skull Pattern
-Dark Bluish Gray Chain, 21 Links
-[url=http://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=43899&idColor=86]
-Light Bluish Gray Minifig, Weapon Pike with 4 Side Blades

-Light Bluish Gray Propeller 8 Blade 5 Diameter
-Pearl Light Gray Minifig, Weapon Sword, Scimitar with Nicks
-Reddish Brown Brick, Round 4 x 4 with 4 Side Pin Holes and Center Axle Hole
-Reddish Brown Wedge 2 x 4 Triple
-Plate, Modified 1 x 8 with Hole and Bucket (Catapult)

Skoro Nori zrobił recenzję nietypową, to ja pokuszę się na typową.

Po sukcesie pierwszego rzutu Fantasy Era, TLG postanowiło zrobić kolejny, ukazujący nowe strony konfliktu. Owszem, szkielety i rycerze nadal się pojawiali, ale do walki dołączyły nowe armie. Rycerzy wsparły krasnoludy,szkielety dostały sojuszników w postaci orków i trolli. Ja sam, nie posiadałem zbyt dużo zestawów z drugiego rzutu, ale i tak nie mniej miło je wspominam niż pierwszy.

Zestaw zwie się Obrońca Kopalni Kryształów, co może sugerować jego powiązanie z 7036.

Minifigurki

Nowa strona konfliktu – orkowie, występują tutaj w dwóch sztukach, różniąc się wyposażeniem. Obaj posiadają jednostronne, lecz bardzo szczegółowo nadrukowane torsy. Główki naszych drani dopełniają efekt, swoimi zębiskami i czerwonymi ślepiami. Hełmy ochraniające ich głowy, posiadają charakterystyczny kolor, imitujący uszkodzenia bitewne. Barwa może się kojarzyć z serią Knights Kingom II, gdzie wystąpiła na wielu zbrojach i broniach.

Obrazek

Skoro mowa o uzbrojeniu, to nie zapomnijmy o orkowym ostrzu, elemencie wówczas nowym, dzisiaj znanym o wiele szerzej. To właśnie w Fantasy Era pojawił się po raz pierwszy, występując w kolorze srebrnym i „specjalnym”, miedzianym. Srebrny zagościł potem w Minifigures 13 oraz w Ninjago, wraz ze złotą odmianą, a następnie i beżowa. Dziś ten element jest kultowy.

Obrazek

Drugi opryszek włada halabardą, występującą wiele razy w FE, ale zazwyczaj w ciemniejszym wariancie. Przyczepiona jest do niego flaga. Akcesorium trochę za duże, jak na jedną postać.

Obrazek

Rycerze z czasem stawali się nieco monotonni. Na pomoc przyszły krasnoludy, które pochwaliły się swoją różnorodnością i do dziś, niektórzy uważają je za najlepszy aspekt Fantasy Era. Minifig posiada małe nóżki, wtedy będące bardzo ciekawym elementem, dziś już nieco mniej, przez rozpowszechnienie minifigurek dziecięcych. Elementem nieśmiertelnym jest za to broda, która występuje w paru wariantach, jeśli mówić o całej serii. Jeszcze lepiej jest z pięknym, srebrzystym hełmem, przypominającym hełmy wikingów.

Obrazek

Torsik jest podobny jak u rycerzy. Broń? Niestety brak… przynajmniej, jeśli chodzi o standardowy oręż. Niziołek został za to wyposażony w całą machinę oblężniczą!

Obrazek

Model

Nieco dużych, prostych elementów, ale całość nieprostacka. Właśnie takie katapulty w Lego, są fajne. Idealnie pasuje do serii, średniowiecznego klimatu, jak i nieźle wtapia się w fantasy. Wystrzeliwanie jest nietypowe, bo polega na pociągnięciu za łańcuch z tyłu konstrukcji.

Obrazek

Obrazek

Odnośnie do dużych elementów – fakt, mocno widać study, lecz niektórym może się to podobać. A zresztą – to przecież katapulta, ona ma działać, a nie wyglądać. ;)

W środku jest sporo wolnego miejsca – na tyle, że zmieści się jeszcze jeden krasnolud.

Krasnoluda wstawiamy za mały „kokpit”. Nie wiem, po co ta dźwignia, ale widać, że krasnoludy są bardziej zaawansowane technologicznie od rycerzy.

Obrazek

Najprawdopodobniej, jest to zarówno katapulta, jak i sprzęt do drążenia tuneli. Dają nam o tym znać wielkie piły umieszczone na przodzie. Mogą być bronią przeciw wspominanym wcześniej potworom. Dzięki gumce-recepturce, ruszają się, wraz z ruchem kół.

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie
Plusy
+ Nowa nacja
+ Druga, nowa nacja
+ Broda i hełm
+ Orkowy miecz i flaga
+ Model pasuje jak ulał
+ Bawialność
+ Machina wojenna i górnicza w jednym

Minusy
- Brak akcesorium dla Krasnoluda.
Ostatnio zmieniony 2017-06-13, 16:22 przez Silverbrick, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: SERVATOR »

Piszesz, że piły poruszają się dzięki gumce recepturce i za chwilę pokazujesz ten mechanizm bez tego "napędu". Dlaczego? Tu akurat przydałaby się fotka z drugiej strony pojazdu, tak jak to zrobił Nori.
No i dlaczego miecz za 20 groszy nazywasz "kultowym"? Kto go za taki uznaje?
Ostatnio zmieniony 2017-06-13, 16:42 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 82
Rejestracja: 2017-06-10, 14:06
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Silverbrick »

SERVATOR pisze:No i dlaczego miecz za 20 groszy nazywasz "kultowym"?
Ze względu na jego długą historię. Kultowe, nie oznacza drogie. Najpierw był przeznaczony tylko dla orków, później pojawiał się w coraz to nowym zastosowaniu. Ten element, to swoisty symbol tego rzutu.
Ostatnio zmieniony 2017-06-13, 16:48 przez Silverbrick, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

Silverbrick pisze:
SERVATOR pisze:No i dlaczego miecz za 20 groszy nazywasz "kultowym"?
Ze względu na jego długą historię. Kultowe, nie oznacza drogie. Najpierw był przeznaczony tylko dla orków, później pojawiał się w coraz to nowym zastosowaniu. Ten element, to swoisty symbol tego rzutu.
Zanim będziesz tworzył SWOJĄ historię, to poznaj fakty.
Ten "kultowy" miecz w tym samym roku w liczbie 12 sztuk pojawił się w zestawie Exo-Force 8117.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Silverbrick pisze:Niziołek
Serio?

Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 82
Rejestracja: 2017-06-10, 14:06
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Silverbrick »

M_longer pisze:
Silverbrick pisze:Niziołek
Serio?
W sensie, że niski. Wiem, że tym mianem się określa hobbita. :)

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#15 Post autor: Kirysowaty »

Ja ten zestaw pamiętam jako Obronę Kopalni Karłów, nie Kryształów. A ta zielona nacja według samego TLG to trolle, choć rzeczywiście bardziej przypominają orków bądź goblinów.

Zestaw nigdy mi się nie podobał. Jakiś taki dziwnie ubogi, mało zamkowy, zjunioryzowany.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

ODPOWIEDZ