[MOC] NIMR AJBAN SOV

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

[MOC] NIMR AJBAN SOV

#1 Post autor: SAMOLOT »

Witajcie

Nimr Ajban SOV powstał niejako z potrzeby zagospodarowania podwozia które zbudowałem do testowania układu skrętu skonstruowanego na bazie części z Koparki 42055.


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wYeX6-IXJks&t=4s[/youtube][/youtube]


Problemem jest szerokość tego rozwiązania która ogranicza zastosowanie podwozia nawet w skali 1:8 . Dlatego od początku szukałem inspiracji wśród pojazdów militarnych. Te jednak zazwyczaj są silnie opancerzone i zachodziła obawa granicząca z pewnością, że gotowy model będzie zbyt ciężki.
Gdy trafiłem na produkty firmy NIMR Automotive rodem z Abu Dhabi od razu wpadł mi w oko AJBAN w wersji do operacji specjalnych. Miał odpowiednią szerokość, opony pustynne malowanie i odkryte nadwozie. Fajny agresywny projekt nadwozia dobrze pasował do technicowej materii i jakoś szybko mi poszła budowa, zwłaszcza, że mam sporo żółtych klocków.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Początkowo snułem plany wyposażenia go w wyciągarkę, obrotnicę z karabinem maszynowym, mechanizm obrotu kierownicy i inne ekstrasy. Wszak na brak miejsca nie sposób było narzekać, ale szybko okazało się, że i bez tego waga zbliża się do 4 kg i model staje się ociężały. Dałem zatem spokój i pomyślałem o Arnoldzie przemierzającym niegdyś słoneczną Kalifornię w swoim Hummerze. Dlaczego niby szejkowie nie mieliby wozić swoich sokołów na pustynie produktami rodzimej motoryzacji. No i tak powstała cywilna wersja Ajbana.
Potem była już tylko rodzinna wyprawa na Pustynię Błędowską i foto sesja z Rey w roli głównej.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Model nie ma jakiejś specjalnej dzielności terenowej ale po płaskim pomyka całkiem żwawo.
Zaletą jest brak jakichkolwiek elementów przeniesienia napędu, więc gdyby Lego miało w dyspozycji mocne silniki o podobnych rozmiarach to mógłby być z niego niezły szatan.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Napęd 4 x PF L
Skręt 1 x PF L
Zasilanie 2 x PF Battery Pack
Jedyne nie legowe elementy to opony MIL-SPEC ZXL 2.2" TIRES (130 mm)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PxbmGLU6Iek&t=61s[/youtube][/youtube]


Cała galeria

http://bricksafe.com/pages/samolot/nimr-ajban
Ostatnio zmieniony 2017-07-01, 13:33 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Zawieszenie choć fajne to jednak jak się okazuje mocno niepraktyczne. Fajnie że byłeś na tyle zdeterminowany by znaleźć dla niego zastosowanie. Sam model bardzo ciekawy
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

jaret79
Posty: 29
Rejestracja: 2015-02-07, 16:08
Lokalizacja: Gdynia

Robi wrażenie

#3 Post autor: jaret79 »

fajne podwozie...jaki jest numer katalogowy tych sprężyn w przednim zawiasie ?
8047 ex8053 ex8070 ex8110 8260 8297 8448 42004 42007 ex42030 42036 42037 ex42039 ex42043

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: Robi wrażenie

#4 Post autor: Sariel »

jaret79 pisze:fajne podwozie...jaki jest numer katalogowy tych sprężyn w przednim zawiasie ?
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 912c01#T=C

A w modelu szalenie podoba mi się maska, chociaż sam model to chyba dowód że Technic, przynajmniej offroadowy, zaczyna tracić sens w za dużej skali. Ale fakt, że jak na tę masę jest imponująco zwinny.
Ostatnio zmieniony 2017-07-01, 20:09 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#5 Post autor: Tranzystor »

Mogłeś rozsunąć te wahacze bardziej niż o 1 studa, bo koła się mocno rozjeżdżają. A miejsca tam masz pełno.

Awatar użytkownika
Jaco3011
Posty: 240
Rejestracja: 2016-09-07, 17:03
Lokalizacja: Kielce / Kraków
brickshelf: ---
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jaco3011 »

Silniki są podłączone do kół directly, a nie straight :P
"Kim jesteśmy? Z czego budujemy? Dokąd to wszystko zmierza?" ~własne
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a LEGO LEGO LEGO" ~własne

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: NIMR AJBAN SOV

#7 Post autor: legosamigos »

SAMOLOT pisze:...Początkowo snułem plany wyposażenia go w wyciągarkę, obrotnicę z karabinem maszynowym, mechanizm obrotu kierownicy i inne ekstrasy. Wszak na brak miejsca nie sposób było narzekać, ale szybko okazało się, że i bez tego waga zbliża się do 4 kg i model staje się ociężały...
To dobrze, ze zrezygnowałeś z tych dodatków, bo już teraz widać, że koła mocno uginają się pod ciężarem wozu, choć wiadomo, że w Technicu stawia się przede wszystkim na funkcjonalność. Sam model ciekawy, i na pewno ogromny, jednak nie zachwycił mnie aż tak bardzo jak Twój Ził, przy którym stoi na filmie :) No i oczywiście zazdroszczę Ci masę tych żółtych konektorów #2, które są w tej chwili rarytasem. Bardzo podobają mi się zdjęcia na "pustyni"
Ostatnio zmieniony 2017-07-02, 11:39 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: JK »

W końcu mogłem się przyjrzeć na spokojnie Twojemu modelowi. Nie wypowiem się na temat elementów technicznych, ale wizualnie jest bardzo ładny! Świetnie zaprezentowany w swoim naturalnym środowisku, a i "kierowczyni" jak najbardziej na miejscu:) (choć może nieco za mała, co swoją drogą pokazuje tylko jak spory jest to model). Ogólnie - świetna robota!

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#9 Post autor: Atros »

Już chwaliłem Twój pomysł na zwrotnice w innym temacie i nadal mi się podoba. Projekt teoretycznie jest super, klocki niestety mają swoje ograniczenia i widzę, że w praktyce wahacze się wyginają. Buda jest ładna ale spróbowałbym jeszcze bardziej zejść z wagą, myślę, że dynamika by znacznie wzrosła.
No i w filmie za dużo zdjęć a za mało ruchomych obrazów.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#10 Post autor: SAMOLOT »

Tranzystor pisze:Mogłeś rozsunąć te wahacze bardziej niż o 1 studa, bo koła się mocno rozjeżdżają. A miejsca tam masz pełno.
Pewnie mogłem ale nie było takiej potrzeby. Ten luz powodujący rozjeżdżanie się kół nie pochodzi z samego zawieszenia tylko istnieje między starą felgą z Power Pullera a zwrotnicą. Jest tu bardziej widoczny ponieważ koło ma aż 13 cm wysokości i zaledwie 4 szerokości. Przy kołach o niskim profilu i dużej szerokości nie rzuca się tak w oczy.
Jeszcze jedna sprawa, te opony mają jeszcze taką cechę że są wykonane z bardzo miękkiej mieszanki. Co powoduje, że mają bardzo dobrą przyczepność i niedoskonałe prowadzenie kół po okręgu podczas skrętu ciężkiego modelu wywołuje efekt "podwijania" kół pod powozie. Jeśli rozumiecie co mam na myśli.
Ogólnie nie polecam tych opon są bardzo ciężkie, miękkie i wysokie przez co słabo się nadają do LEGO.

Jaco3011 pisze:Silniki są podłączone do kół directly, a nie straight :P
Mój angielski wciąż nie jest najwyższych lotów. Dziękuję, postaram się zapamiętać

Dziękuję za pozytywne opinie.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

SAMOLOT pisze:Jeszcze jedna sprawa, te opony mają jeszcze taką cechę że są wykonane z bardzo miękkiej mieszanki. Co powoduje, że mają bardzo dobrą przyczepność i niedoskonałe prowadzenie kół po okręgu podczas skrętu ciężkiego modelu wywołuje efekt "podwijania" kół pod powozie. Jeśli rozumiecie co mam na myśli.
A wsadziłeś tę piankę z którą je kupiłeś?

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#12 Post autor: SAMOLOT »

Tak, bez tej pianki to w ogóle się ich nie da na legowych felgach używać.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#13 Post autor: OmenGda »

Mi się podoba całokształt pracy. Idealnie pasują skalą te amorki.
Brakuje mi na dachu może jakiejś 'siatki'. A tak to genialnie.
Powiedz, że będziesz w Chojnicach w sobotę chociaż na chwilę i zabierasz model ze sobą :-D

Ps. Jakkolwiek to zabrzmi, bym chciał mieć w domu takiego olbrzyma :-D
Ostatnio zmieniony 2017-07-06, 16:43 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#14 Post autor: SAMOLOT »

Nie będę obecny w Chojnicach niestety, ale dzięki uprzejmości kolegów z forum będą tam dwa moje modele.
Ził 130 i model niespodzianka nigdzie wcześniej nie prezentowany.
Zapraszam
Ostatnio zmieniony 2017-07-06, 22:20 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Styrany
Posty: 26
Rejestracja: 2016-05-01, 14:46
Lokalizacja: Zamość
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Styrany »

Właśnie w tak wielkich modelach widać, że LEGO powinno wypuścić silniki, które nadążają za coraz to większymi pracami. Zadziorny przód samochodu bardzo mi się podoba. Ogólnie projekt bardzo dobry.

ODPOWIEDZ