[MOC] Ciężki ciągnik gąsiennicowy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
LordDarq
Posty: 88
Rejestracja: 2015-11-01, 15:36
Lokalizacja: Kraków

[MOC] Ciężki ciągnik gąsiennicowy

#1 Post autor: LordDarq »

Witajcie! To moja już ostatnia propozycja na Pierwszą krew - Konstrukcja Technic.

Pomysł takiego pojazdu powstał (a jakże) u syna. W założeniu miało to być coś dużego i ciężkiego. I jest...

Napęd to dwa silniki PF L, każdy do napędu osobnej gąsienicy. Z wyzwań (przynajmniej dla mnie) postawiłem sobie umieszczenie silnika V12 w poprzek pojazdu w taki sposób, żeby tłoki się poruszały niezależnie które gąsienica jedzie. Poniekąd udało się to przez użycie dyfra, nie mnie jednak skutkuje to tym że jak obie gąsienice jadą w tą samą stronę to silnik pracuje dwa razy szybciej, a jak w przeciwne - to tłoki stoją... Jest to rzecz nad którą jeszcze popracuję w kolejnych MOCach :-) Samo przeniesienie napędu na silnik jest zrealizowane przez przekładnie i potem poprzez pasek zębaty.

Poza tym z dodatkowych rzeczy - są światła z tyłu, z przodu też miały być ale nie udało mi znaleźć sposobu na ich montaż tak żeby nadal bezproblemowo otwierała się maska. Na otwieraniem maski bardzo mi zależało i nad tym (oraz nad zawieszeniem) spędziłem najwięcej czasu.

Poza tym - to właściwe składnica liftarmów i paneli.

Zachęcam do komentarzy. Świat Technic jest dla mnie najfajniejszy i w nim chciałbym najwięcej budować. Pierwsze koty za płoty, jak to mówią, a Wasze komentarze na pewno mi pomogą w rozwoju warsztatu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek





Link do albumu

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

To wygląda jak skrzyżowanie Ripsawa z ruskim DeTem :D

Awatar użytkownika
LordDarq
Posty: 88
Rejestracja: 2015-11-01, 15:36
Lokalizacja: Kraków

#3 Post autor: LordDarq »

Hehe, no taki "potworek" wyszedł ;-) No ale na żywo wygląda naprawdę zgrabnie jak na swoją wielkość :-)
Ostatnio zmieniony 2017-07-27, 22:30 przez LordDarq, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Ciężki ciągnik gąsiennicowy

#4 Post autor: legosamigos »

LordDarq pisze:...Poza tym - to właściwe składnica liftarmów i paneli...
O, i to chyba właściwy komentarz do twojego MOCa :)
Przyczepię się jednak do samej prezentacji. Masz 2 parosekundowe filmiki, a czy nie można to skleić w jedną całość? Masz również zawieszenie, więc też dobrze by było, gdybyś pokazał na filmie jak działa, jeżdżąc po jakiś przeszkodach czy nawet brickach
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
LordDarq
Posty: 88
Rejestracja: 2015-11-01, 15:36
Lokalizacja: Kraków

#5 Post autor: LordDarq »

Heh, jakbym wiedział i umiał skleić te filmiki to bym to zrobił. Jestem kompletnym amatorem w tej dziedzinie, nawet zdjęcia słabo robię :-)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

LordDarq pisze:Heh, jakbym wiedział i umiał skleić te filmiki to bym to zrobił. Jestem kompletnym amatorem w tej dziedzinie, nawet zdjęcia słabo robię :-)
Skoro masz Windowsa, to powinieneś mieć Windows Movie Maker, a reszta sama przyjdzie, nawet metodą prób i błędów. Przynajmniej ja sam się tak uczyłem ;) Dodatkowo poczytaj sobie ABC prezentowania MOCa
Ostatnio zmieniony 2017-08-14, 12:26 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
LordDarq
Posty: 88
Rejestracja: 2015-11-01, 15:36
Lokalizacja: Kraków

#7 Post autor: LordDarq »

Dzięki za porady, na pewno mi się przydadzą :-)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Bardzo to sprawnie działa. Jest to Twój pierwszy moc więc słowa uznania za to jak fajnie model jeździ. Nie podoba mi się natomiast jedna rzecz. Jak sam piszesz jest to ciężki ciągnik gąsienicowy. Potwierdza to rozmiar zabudowy i samego silnika. Podwozie wygląda natomiast tak jakby model stał na szczudłach. Jest po prostu zbyt filigranowe i odstaje od reszty pojazdu. Rozumiem, że działa sprawnie i wystarczy. Jednak nie powinno optycznie odstawać od reszty pojazdu. Wystarczyło wypakować je liftami tak by sprawiało wrażenie cięższego.


Jeśli chodzi o problem z przeniesieniem napędu na atrapę silnika. Przestudiuj budowę mechanizmy zwanego subtraktorem. Jest dużo łatwiejszy w sterowaniu i silnik napędowy działa niezależnie od skrętu co pozwala podpiąć pod niego atrapę.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
LordDarq
Posty: 88
Rejestracja: 2015-11-01, 15:36
Lokalizacja: Kraków

#9 Post autor: LordDarq »

Dzięki za komentarz - faktycznie podwozie sprawia takie wrażenie, ale nie chciałem modelu za bardzo dociążać i stąd ten efekt.

A nowe mechanizmy są w planach, i choćby z ksiązki Sariela mam nadzieję czerpać i budować coraz ciekawsze rzeczy :-)

ODPOWIEDZ