[MOC] Nikola Tesla i jego magiczne machiny

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#16 Post autor: Biedrus »

Znakomity pomysł. Jest efekt wow. Emocje studzi jednak fakt, że główny element MOC-a czyli magnesy są niekoszerne.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: Durzy »

Ciekawe jaki "udźwig mają" takie magnesy. Taka prezentacja MOCy byłaby nie w kij dmuchał ;)

https://www.youtube.com/watch?v=WEE4eu5uEIc

Jetboy

#18 Post autor: Jetboy »

Durzy pisze:Ciekawe jaki "udźwig mają" takie magnesy. Taka prezentacja MOCy byłaby nie w kij dmuchał ;)

https://www.youtube.com/watch?v=WEE4eu5uEIc
Magnesy dały by radę żeby utrzymać w lewitacji legowego deloreana, ale to niestety wymaga elektroniki żeby moc nie spadał z podstawki. Zapewne nie jest to kosmicnzie skomplikowana elektronika, ale moje możliwości przerasta.

Ale można kupić gotowe rozwązanie i obudować klockami.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#19 Post autor: legosamigos »

Może warto spróbować coś takiego zrobić? Ten zestaw chyba nie jest aż taki ciężki, więc spróbuj ;) Swoją drogą bardzo brzydki ten zestaw 21103. Te przednie słupki wydają się zbyt masywne do reszty konstrukcji
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#20 Post autor: Durzy »

Jetboy pisze:ale to niestety wymaga elektroniki żeby moc nie spadał z podstawki.
Mógłbyś rozwinąć? Twoja praca trzyma się bez elektroniki - co w takim razie owa elektronika robi i czy rzeczywiście jest taka niezbędna? Na urywku filmu (1:04) widać, że podczas ściągania, kiedy ktoś zaburzył równowagę to Delorena ostro rzuciło. Nie mówię, że to musi być od razu wielki MOC, ale taki 10-studowy samolocik?

Jetboy

#21 Post autor: Jetboy »

Z twierdzenia Ershawa wynika że nie da się osiągnąć stabilnej lewitacji w statycznym układzie magnetycznym (matematyka na poziomie 2 roku wyższej uczelni technicznej jak ktoś chce to sobie doczyta). Najprościej jest ją osiągnąć za pomocą elektromagnesów połączonych z czujnikiem położenia w sprzężeniu zwrotnym.

U mnie są tak dobrane ustawienia magnesów żeby oś była wypychana w kierunku okna, i jest przez to okno przytrzymywana żeby nie zsunęła się za bardzo z nad utrzymujących ją w powietrzu magnesów.

Można by się jeszcze próbować bawić w bączek nad dużym magnesem (to już jest układ dynamiczny), ale ciężko to ustawić i po zatrzymaniu bączka trzeba ustawiać od nowa, tak że nie nadaje się to żeby zostawić model na dwudniową wystawę. Ale do nakręcenia fillmiku wystarczy. Przy rotacji w takiej płaszczyźnie jak u mnie i takim zamontowaniu magnesów ten patent nie zadziała.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#22 Post autor: Durzy »

Jetboy, bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienie zrozumiałe nawet dla humanisty!


Czyli teoretycznie można by spróbować z małym MOCem trzymajacym się podstawki na żyłce i unoszącym na magnesach.
Ostatnio zmieniony 2017-10-08, 21:05 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

księgowy
Posty: 77
Rejestracja: 2016-08-29, 13:54
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: księgowy »

Świetna praca, zobaczyłem ją najpierw na TBB :)

Jednak bardziej "hołd" niż "trybut" :P brzydka kalka.

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#24 Post autor: Corrado »

Świetny pomysł!

ODPOWIEDZ