[MOC] PIERCE Arrow XT 100' Ladder truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
mechu333
Posty: 34
Rejestracja: 2013-01-02, 00:07
Lokalizacja: Kępno
brickshelf: mechu333

 

[MOC] PIERCE Arrow XT 100' Ladder truck

#1 Post autor: mechu333 »

Po długiej nieobecności, przedstawiam model który powstał w 2016 roku i był zaprezentowany na wystawie w Łodzi. Jest to amerykański wóz strażacki firmy Pierce z drabiną znajdującą się na naczepie. Co najciekawsze naczepa ma skrętną oś i kierowcę który nią kieruje. To właśnie było inspiracją do zbudowania tego modelu.

Obrazek

Wymiary i funkcje:

-długość 105 cm
-szerokość 18 cm
-wysokość 23 cm

-jazda 2 x pf XL przełożenie 1.191:1
-skręt ciągnika pf servo
-skręt naczepy pf servo
-kompresor pf XL + 2 małe pompki
-rozsuwanie podpór zawór + servo
-podnoszenie podpór zawór + servo
-podnoszenie drabiny zawór + servo
-rozsuwanie drabiny pf L
-obracanie drabiny pf L
-sterowanie światłami pf M + 3 pf switch
-1 batery box
-kontrola 3 x Sbrick
-2 x pf LED

Początkowo zestaw był napędzany silnikiem XL, jednak trochę miał ciężko, szczególnie na zakrętach. Dodanie drugiego XLa znacznie to poprawiło i teraz radzi sobie znacznie lepiej.
Jestem pod wrażeniem pneumatyki. Myślałem, że będzie problem z uniesieniem drabiny, ale siłowniki dawały rade a kompresor już nie. Silnik L nie dawał rady i został zmieniony na XLa.
Drabina 3-sekcyjna może się rozsunąć na wysokość 155 cm, ale ograniczam ją do ok 140 bo potem trochę za mocno się ugina.
Najbardziej zależało mi na migających sygnałach. Zrobiłem przerywacz własnej konstrukcji z 3 pf switch napędzanych silnikiem M. Jako że ledy lego słabo świecą i nie było efektu, zmieniłem je na ledy 5mm i wygląda to tak jak chciałem. Sygnały świetlne uzupełnia sygnał dźwiękowy umieszczony w przednim zderzaku.
Dodatkowo model posiada: podnoszoną kabinę, otwierane drzwi, otwierane schowki, działający silnik R6 oraz światła z przodu i z tyłu.
Chromy zrobione eksperymentalnie przez mojego kolegę, ale wyszły całkiem nie źle.
Jest to pierwszy model który postanowiłem nie rozbierać.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Zapraszam do galerii




Zapraszam do komentowania
Ostatnio zmieniony 2017-11-19, 23:57 przez mechu333, łącznie zmieniany 1 raz.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: cody1976 »

Nigdy nie przepadałem za Technic'em ale trzeba przyznać, że bardzo ładna praca. Jak widać można zbudować coś wizualnie podobnego do oryginału i nie musi być całe dziurowe. Dla mnie bomba.

cody1976

P.S.

Ten sam model w wersji Model Team to byłaby bajka.

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Zwariowany »

Szczena opada, ogrom pracy i efekt zaj... ty. Jak dla mnie twoje ledy na plus i to wisienka na torcie bo wygląda jak w oryginalne.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: MarcinMK »

No no...piękny MOC. Wygląda super! Przepraszam ale muszę to napisać, dla mnie najsłabsze to podkład muzyczny...wolałbym posłuchać oryginalnego dźwięku jak działa w rzeczywistości niż jakakolwiek muza.
Chętnie sam pobawiłbym się takim wozem.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#5 Post autor: meler »

Rewelacyjny model. Wpierw Autosan, teraz wóz strażacki, gwarantowane #1. Podoba mi się rozwiązanie z LEDami. A co do podkładu muz... bardziej kojarzy się z dziewczynami pucujacymi chromy niż wąsatymi firefighter'ami ;-)

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#6 Post autor: Uncle Jaca »

Kozacki jest. Miałem to szczęście osobiście go obadać, lux niemożliwy. Pozamiatałeś nim.

Gratuluję!!!
Pies utonął, łańcuch pływa

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Czemu tak mało systemu? Byłby bardziej estetyczny. Tak to te panele i lifty jeden na drugim nie wyglądają ładnie. I tak już nawaliłeś tam sporo systemowych klocków. Dużo nie brakowało.

Funkcje świetne. I piękny pierwowzór.
Ostatnio zmieniony 2017-11-20, 09:17 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

#8 Post autor: cichy1987 »

Rewelacja. Powaliło mnie:) Piękny model.
Lego nasze Lego

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#9 Post autor: meler »

Jellyeater pisze:Czemu tak mało systemu? Byłby bardziej estetyczny. Tak to te panele i lifty jeden na drugim nie wyglądają ładnie..
Rób tak jak ja: zmruż oczy, wówczas nie widać nieciągłości ;) Chociaż z fotograficznym okiem może to być trudne.. :)

marcin1982m6
Posty: 53
Rejestracja: 2016-04-14, 19:36
Lokalizacja: Poznań

#10 Post autor: marcin1982m6 »

Piękny model robi wrażenie. Efekty świetlne rewelacja.
Długo trenowałeś prowadzenie tego zestawu jednoosobowo?

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#11 Post autor: dirtzone »

Dopiero po kilku sekundach patrzenia na pierwsze zdjęcie, zorientowałem się, że to nie "model team" :D Piękny !!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Bardzo udany model, super funkcjonalny.
Nawet nie wiedziałem, że istnieją takie naczepy z osobnym sterowaniem.
Obrót drabiny trochę szarpany, ale przy takiej masie i niepionowym obciążeniu pewnie nie da się tego uniknąć.
Tak czy owak, Technic na najwyższym poziomie. Gratulacje!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#13 Post autor: Tranzystor »

dmac pisze:przy takiej masie i niepionowym obciążeniu pewnie nie da się tego uniknąć.
Da się.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#14 Post autor: noniusz »

Miałem okazję oglądać pojazd na żywo rok temu w Łodzi, cieszę się, że w końcu opublikowałeś go na forum.

Pojazd robi ogromne wrażenie, bardzo fajne spasowanie i dobór technicowych elementów.
To co jednak najbardziej podoba mi się i o czym wspominałem na wystawie to pomysł / mechanizm migających świateł.

PS: po wcześniejszych wpisach widzę, że nie tylko mi nie pasuje podkład muzyczny :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

No jest w końcu na forum :) Nie byłem niestety w Łodzi, więc bardzo żałuję, że nie widziałem Twojego modelu na żywo. Ale skoro go nie będziesz rozbierał, więc może nadarzy się okazja jeszcze ujrzeć na jakiejś innej wystawie. Like`a już dałem, jak tylko zobaczyłem na "jutubie" i masz mój głos w konkursie na MOC miesiąca. Przyznam się szczerze, że podkład muzyczny również mi się nie podoba, ale jak mówią to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje :) Zawsze można wyciszyć i oglądać niemy film ;) Zgodzę się z dmac, że obrót drabiną troszkę za bardzo szarpie, ale całość i tak odbieram bardzo pozytywnie. Tak z ciekawości zapytam, ile waży te cacko?
Ostatnio zmieniony 2019-07-16, 13:44 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ