Napęd PF do parowozu

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#16 Post autor: BJ »

A, i nie wiem czy wiesz, ale wieża na zadziała na zasilaniu że starego boxa.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: wielkamucha »

BJ pisze:A, i nie wiem czy wiesz, ale wieża na zadziała na zasilaniu że starego boxa.
To zadziała, czy nie zadziała? (zakładam, że NIE)
Durzy pisze:Tylko wtedy trzeba mieć pilota "pociągowego", a nie technic, aby nie trzeba było cały czas trzymać "jedź", tak?
"Pociągowy" to, jak zakładam, ten szerszy, z pokrętłami zamiast suwaków?

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#18 Post autor: BJ »

Bezpośrednio, sam silnik zadziała. Ale jeśli pomiędzy silnik a box dodasz wieże, to wieża nie będzie działać, tak samo jak silnik.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#19 Post autor: Durzy »

wielkamucha pisze:
Durzy pisze:Tylko wtedy trzeba mieć pilota "pociągowego", a nie technic, aby nie trzeba było cały czas trzymać "jedź", tak?
"Pociągowy" to, jak zakładam, ten szerszy, z pokrętłami zamiast suwaków?

Tak, ten podwójny. Nie miałem go jednak w ręce, więc piszę co mi się obiło o ususzy.
Co ważne te pojedyncze mają tylko jedną prędkość i aby działał trzeba wychylać cały czas gałkę (mam to wiem), a "ten z kółkami" ma kilka prędkości do wyboru (ale nie da się regulować płynnie jak w starych kolejkach zasilanych przez tory) - tak mi tłumaczyli kiedy pytałem.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#20 Post autor: M_longer »

Durzy pisze:Tak, ten podwójny. Nie miałem go jednak w ręce, więc piszę co mi się obiło o ususzy.
Co ważne te pojedyncze mają tylko jedną prędkość i aby działał trzeba wychylać cały czas gałkę (mam to wiem), a "ten z kółkami" ma kilka prędkości do wyboru (ale nie da się regulować płynnie jak w starych kolejkach zasilanych przez tory) - tak mi tłumaczyli kiedy pytałem.
I jeszcze jedna, najważniejsza informacja: komenda nadana zwykłym pilotem, po wyjechaniu poza zasięg jest wykonywana jeszcze przez trzy sekundy. Komenda wydana pilotem z regulacją prękości w podobnym przypadku jest wykonywana ciągle. Dobre dla pociągów, niedobre dla pojazdów zjeżdżających ze stołu :)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#21 Post autor: wielkamucha »

M_longer pisze:
Durzy pisze:Tak, ten podwójny. Nie miałem go jednak w ręce, więc piszę co mi się obiło o ususzy.
Co ważne te pojedyncze mają tylko jedną prędkość i aby działał trzeba wychylać cały czas gałkę (mam to wiem), a "ten z kółkami" ma kilka prędkości do wyboru (ale nie da się regulować płynnie jak w starych kolejkach zasilanych przez tory) - tak mi tłumaczyli kiedy pytałem.
I jeszcze jedna, najważniejsza informacja: komenda nadana zwykłym pilotem, po wyjechaniu poza zasięg jest wykonywana jeszcze przez trzy sekundy. Komenda wydana pilotem z regulacją prękości w podobnym przypadku jest wykonywana ciągle. Dobre dla pociągów, niedobre dla pojazdów zjeżdżających ze stołu :)
Na "aledrogo" oba chodzą w praktycznie tej samej cenie, więc wybór jest jasny... Zamierzam dać napęd z L-ki na jeden wózek (obie osie) tendra, przełożenie 1:2 powinno chyba dać radę z ciągnięciem 5-6 wagonów? Jak wygląda sprawa z prędkością, można coś z tych silników wykrzesać? Na filmach kolegów widziałem, że pociągi nie za szybkie były, ale nie wiem, na jakich ustawieniach one jeździły...
Ostatnio zmieniony 2017-12-04, 23:02 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#22 Post autor: M_longer »

wielkamucha pisze: Jak wygląda sprawa z prędkością, można coś z tych silników wykrzesać?
Moje Volvo jeździło na jednej Lce z przełożeniem 1:3:

https://youtu.be/oZ9q7KT75Mg?t=2m28s

Oczywiście średnica kół ma kolosalne znaczenie, ale L jest dużo mocniejszy od Mki.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: wielkamucha »

M_longer pisze:Moje Volvo jeździło na jednej Lce z przełożeniem 1:3:

https://youtu.be/oZ9q7KT75Mg?t=2m28s

Oczywiście średnica kół ma kolosalne znaczenie, ale L jest dużo mocniejszy od Mki.
Dlatego parowozy osobowe miały takie duże koła :)
Ostatecznie, to ma być towarowy/uniwersalny (bardziej towarowy niż uniwersalny), więc nie musi być szybki. W razie czego, mam trochę zębatek, jest też kalkulator Sariela, więc pokombinuję...

Filmik fajny, czytałem recenzje "wzorcowego" zestawu, ten model działa zgrabnie - no i wygląd, dużo lepszy :) Dlaczego LEGO nie potrafi budować tak jak my? :DDDDD
M_longer pisze:
Durzy pisze:Tak, ten podwójny. Nie miałem go jednak w ręce, więc piszę co mi się obiło o ususzy.
Co ważne te pojedyncze mają tylko jedną prędkość i aby działał trzeba wychylać cały czas gałkę (mam to wiem), a "ten z kółkami" ma kilka prędkości do wyboru (ale nie da się regulować płynnie jak w starych kolejkach zasilanych przez tory) - tak mi tłumaczyli kiedy pytałem.
I jeszcze jedna, najważniejsza informacja: komenda nadana zwykłym pilotem, po wyjechaniu poza zasięg jest wykonywana jeszcze przez trzy sekundy. Komenda wydana pilotem z regulacją prękości w podobnym przypadku jest wykonywana ciągle. Dobre dla pociągów, niedobre dla pojazdów zjeżdżających ze stołu :)
Czyżby inna sekwencja/kod w wysyłanej przez pilot komendzie? Próbował to ktoś rozgryźć (w sensie zdekodować / "rozpisać")?
Ostatnio zmieniony 2017-12-04, 23:13 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 2 razy.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#24 Post autor: meler »

W swoich lokomotywach nie używałem takiego przełożenia (2:1). Właściwie to używałem do pierwszych testów a potem redukowałem do 1:1 lub 1:1,67, bo im większe obciążenie (lub wzniesienie) tym gorzej - albo moc, albo prędkość.

Są biblioteki pod Arduino, które pozwalają na sterowanie IR z użyciem płytki i diody IR. Można znaleźć tam kody poszczególnych komend i je przeanalizować - są to różne sekwencje.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#25 Post autor: Tranzystor »

wielkamucha pisze:Czyżby inna sekwencja/kod w wysyłanej przez pilot komendzie? Próbował to ktoś rozgryźć (w sensie zdekodować / "rozpisać")?
http://www.philohome.com/pf/LEGO_Power_Functions_RC.pdf

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#26 Post autor: wielkamucha »

Dzięki Tranzystor! Pobrane, zapisane, trochę nawet już przejrzane:)

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że mam już silnik L i battboxa; wczoraj zrobiłem pierwsze próby na nowym tendrze (czy raczej jego zaczątkach) i wygląda to nieźle. Silnik daje radę, przełożenie 1:1,67 wydaje się być ok (pozostawia pewien zapas momentu na wagony), ale jest trochę wolne na moje oczekiwania. Za przykładem kolegi melera spróbuję jeszcze 1:1 (daje pewne kuszące możliwości z dodatkowym miejscem na baterie...).

Zapytam jeszcze doświadczonych: zakładam, że osiągana na podłączeniu bezpośrednim battbox-silnik prędkość jest maksymalną, jaką mogę "wyciągnąć" z silnika - taką przysłowiową "1", a włączenie w układ wieży IR i pilota nic nie zmieni - będę mógł osiągać np. 0,2, 0,5, 0,8, ale i tak nie osiągnę więcej niż 1 (czyli np. 1,2). Czy dobrze myślę?

bzzz-bzzz
Ostatnio zmieniony 2017-12-20, 17:07 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#27 Post autor: meler »

wielkamucha pisze:włączenie w układ wieży IR i pilota nic nie zmieni - będę mógł osiągać np. 0,2, 0,5, 0,8, ale i tak nie osiągnę więcej niż 1 (czyli np. 1,2). Czy dobrze myślę?
Tak

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#28 Post autor: wielkamucha »

Podziękował:)

ODPOWIEDZ