[MOC] Krajalnica do owoców

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Krajalnica do owoców

#1 Post autor: Corrado »

Dane techniczne:
Waga (samo Lego): 1300g
Waga (z deska i nożem): 2000g
Wys.: 45s
Dł.: 50s
Szer.: 46s

Funkcje:
Głowna funkcją tej krajalnicy jest cięcie w kostkę owoców, spełniana za pomocą jeżdżącej głowicy z ruchomym nożem oraz obrotowej deski. Ponad to maszyna oferuje system bezpieczeństwa opierający się na czujniku odległości, który po wykryciu obiektu w pobliżu ostrza zatrzymuje nóż. Po zakończeniu cięcia urządzenie opuszczonym nożem spycha owoce do miski, aczkolwiek nie przy każdym owocu to działa...

Sterowanie:
Robot posługuje się trzema silnikami NXT 2.0, a zbiera dane za pomocą dwóch czujników.
"Agresive mode" to inwencja twórcza mojego brata...

W planach było jeszcze rozpoznawanie rodzaju owocu, ale program się tak rozbudowywał że kompilator się kilkukrotnie zupełnie wysypał. ;)

Wszystkie funkcje widać na załączonym fimie, zapraszam do oglądania. ;)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=X6qJvYEDi24&t=45s[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2017-12-28, 22:36 przez Corrado, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Wg mnie bez sensu trochę jest, gdy robot obróci deskę do krojenia, a wtedy nóż tnie powietrze i pustą deskę. No i dobrze, że kable nie zostały pocięte od tych zamaszystych ruchów :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Iasafaer »

Niepotrzebnie cały mechanizm wykonuje taki zamaszysty ruch. Czy nie można było tego zaprogramować, by te ruchy odbywały się w węższym zakresie wychyleń? Po co ten nóż unosi się niemal do pionu po każdym cięciu? Przez to całość traci stabilność :)

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#4 Post autor: piotrek839 »

Trochę trzeba dopracować i pomocnik w kuchni fajny :) Może wolniejsze ruchy i nóż trzymany jak kucharze, szpicem przy desce lub poziomo z kolistym ruchem :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

To jest tak głupie, że aż śmieszne. :-)

Samo krojenie przypomina mi to:

https://youtu.be/iV2ViNJFZC8?t=180

Do tego da się podłączyć komórkę i mieć system wizyjny. Ale pewnie jest to bardzo trudne. :-P
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ciamek »

Corrado pisze:"Agresive mode" to inwencja twórcza mojego brata...
To najlepsze ; o)
Zdrufko, Ciamek

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#7 Post autor: Tranzystor »

Fajne, ale bez sensu podnoszenie noża do pionu za każdym razem i chyba bardziej nadawałoby się do działu Mindstorms?

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Corrado »

legosamigos pisze:Wg mnie bez sensu trochę jest, gdy robot obróci deskę do krojenia, a wtedy nóż tnie powietrze i pustą deskę. No i dobrze, że kable nie zostały pocięte od tych zamaszystych ruchów :)
Jakoś trzeba było zrealizować cięcie w kostkę... Działa a do tego jest proste ;)
Iasafaer pisze:Niepotrzebnie cały mechanizm wykonuje taki zamaszysty ruch. Czy nie można było tego zaprogramować, by te ruchy odbywały się w węższym zakresie wychyleń? Po co ten nóż unosi się niemal do pionu po każdym cięciu? Przez to całość traci stabilność :)
Można było, ale chodzi o bezwładność, nóż biorąc taki zamach przetnie znacznie więcej rzeczy.
Tranzystor pisze:Fajne, ale bez sensu podnoszenie noża do pionu za każdym razem i chyba bardziej nadawałoby się do działu Mindstorms?
Tak jak wyżej 👆 Sugerowałem się tym, że kilka tematów wcześniej w technicu był też mindstorms, a z tym działem się bardziej utożsamiam :)

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Corrado »

piotrek839 pisze:Trochę trzeba dopracować i pomocnik w kuchni fajny :) Może wolniejsze ruchy i nóż trzymany jak kucharze, szpicem przy desce lub poziomo z kolistym ruchem :)
Dzięki, miło słyszeć. :) Mysłałem ale każda taka modyfikacja znacznie zwiększała gabaryty urządzenia, może kiedyś podejdę znów podejmę się tematu.
Jellyeater pisze:To jest tak głupie, że aż śmieszne. :-)

Samo krojenie przypomina mi to:

https://youtu.be/iV2ViNJFZC8?t=180

Do tego da się podłączyć komórkę i mieć system wizyjny. Ale pewnie jest to bardzo trudne. :-P
Ciamek pisze:
Corrado pisze:"Agresive mode" to inwencja twórcza mojego brata...
To najlepsze ; o)
Dzięki bardzo :)

Jetboy

#10 Post autor: Jetboy »

Fajny pomysł, ale trzeba by to dopracować, bo na kiwi widać że nie kroi. Na bananie nie widac jak jest zsuwany i też nie widać że pokroił. Krojenie w kostkę jest nieefektywne, bo do końca deski nóż nie sięga i tam są niepokrojone kawałki, za to kroi pustą przestrzeń.

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Corrado »

Jetboy pisze:Fajny pomysł, ale trzeba by to dopracować, bo na kiwi widać że nie kroi. Na bananie nie widac jak jest zsuwany i też nie widać że pokroił. Krojenie w kostkę jest nieefektywne, bo do końca deski nóż nie sięga i tam są niepokrojone kawałki, za to kroi pustą przestrzeń.
Kiwi jak i banan były pokrojone co również widać na filmie (szczególnie banan). Masz rację, zsunięcie banana się nie udało.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#12 Post autor: Biedrus »

Corrado pisze:
Jetboy pisze:Fajny pomysł, ale trzeba by to dopracować, bo na kiwi widać że nie kroi. Na bananie nie widac jak jest zsuwany i też nie widać że pokroił. Krojenie w kostkę jest nieefektywne, bo do końca deski nóż nie sięga i tam są niepokrojone kawałki, za to kroi pustą przestrzeń.
Kiwi jak i banan były pokrojone co również widać na filmie (szczególnie banan). Masz rację, zsunięcie banana się nie udało.
Kiwi według mnie nie pokroiło. Pomysł na Moc-a iście zacny. Ale troszku go jeszcze dopracuj, bo naprawdę ma niezły potencjał.

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Corrado »

Biedrus pisze:
Corrado pisze:
Jetboy pisze:Fajny pomysł, ale trzeba by to dopracować, bo na kiwi widać że nie kroi. Na bananie nie widac jak jest zsuwany i też nie widać że pokroił. Krojenie w kostkę jest nieefektywne, bo do końca deski nóż nie sięga i tam są niepokrojone kawałki, za to kroi pustą przestrzeń.
Kiwi jak i banan były pokrojone co również widać na filmie (szczególnie banan). Masz rację, zsunięcie banana się nie udało.
Kiwi według mnie nie pokroiło. Pomysł na Moc-a iście zacny. Ale troszku go jeszcze dopracuj, bo naprawdę ma niezły potencjał.
Kiedyś pojawi pewnie się druga wersja. :) Może w 4k było by widac, ale dało radę pociąć akurat te owoce. Zasługa dużego zamachu.
Ostatnio zmieniony 2017-12-29, 22:07 przez Corrado, łącznie zmieniany 1 raz.

Jetboy

#14 Post autor: Jetboy »

Widać że pocięło banana, ale nie widać jak wpada do miski w kawałkach. Za to kiwi widać że wpada w plastrach a nie w kostce jak można by się spodziewać.

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

#15 Post autor: cichy1987 »

Bardzo ciekawy i pomysłowy moc.:) Gratuluję pomysłu.:)
Lego nasze Lego

ODPOWIEDZ