4954 Model Town House

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jonder_qind
Posty: 122
Rejestracja: 2006-05-27, 22:22
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Jonderqind

 

4954 Model Town House

#1 Post autor: Jonder_qind »

4954 Model Town House
Obrazek
Premiera 2007
Klocków 1174 Spis
Cena 250-350 zł

Minęło już trochę czasu od mojej poprzedniej recenzji, dużo zestawów przybyło w mojej kolekcji, ale jakoś żaden nie wzbudził we mnie emocji na tyle by sprawić mu recenzję z prawdziwego zdarzenia. Wiem że takie podejście jest trochę samolubne, może też jest to pójście na łatwiznę, ale obiecuję że w wolnym czasie się zmobilizuję i nadrobię zaległości, a przynajmniej część. Mam też nadzieje że nikogo nie przytłoczy ilość tekstu w tej recenzji, bo ja piszę recenzje takie jakie sam lubię, czyli obszerne.

Od jakiegoś czasu miałem wielką ochotę kupić sobie jakiś „domkowy” zestaw aby mieć z czego budować chociaż szkice do projektu miasto, i nie demontować już zaczętych rzeczy. Zacząłem się rozglądać. Początkowo myślałem o 4886 Building Bonanza, ale jakoś jego kolorystyka nie do końca mi odpowiadała. Na szczęście Lego wypuściło na rynek opisywany tu zestaw. Czarne dachówki, mnóstwo „praleczek” (Brick 1 x 1 with Headlight) i ciemno szarych tile 1 x 2, to było to. Najbardziej cieszyłem się z dachówek. Dopóki nie przypomniałem sobie że mam jeszcze gdzieś karton z samymi czarnymi dachówkami kupionymi niedawno na BL, ale od przybytku głowa nie boli. Dodatkowo sam model prezentuje się bardzo ładnie i przywodzi na myśl angielskie przedmieścia z początku wieku (te trochę lepsze przedmieścia).

Pudełko

Po otrzymaniu przesyłki trochę zdziwiła mnie jego wielkość, ponad pół metra szerokości i grubość pudła z 8421. Ale takie gabaryty były uzasadnione, pudło musi pomieścić ponad 1100 klocków które zajmują ľ jego objętości. Tegoroczne nowości z serii Creator mają pudła z grubszego i wytrzymalszego kartonu niż zestawy z lat ubiegłych. Niestety pudło nie ma otwieranej pokrywy a jedynie boki, więc nie przyda się jako pudło na klocki. No chyba że ktoś lubi sobie wysypywać klocki na podłogę przed składaniem. Sam model na opakowaniu prezentuje się dostojnie i okazale. Niestety na pudle nie widnieją zdjęcia zestawu, a jedynie obrazki z programu komputerowego przez co pudełko traci na uroku i ja osobiście nie czuję że patrzę na opakowanie produktu firmy Lego. Na szczęście z tego co widziałem, tylko tegoroczne creatory chorują na taką przypadłość i mam nadzieje że nie stanie to się powszechną praktyką.

ObrazekObrazek Obrazek

Zawartość

Z pudła wypada mnóstwo woreczków, trzy płytki konstrukcyjne i trochę zagięte instrukcje, również trzy. W woreczkach może i brak jakiś rarytasów, bo w końcu to nie Cafe Corner tylko jego mniejszy i znacznie tańszy kuzyn, ale jest pełno przydatnych części pozwalających zbudować nawet spore budynki. Mnóstwo tanowych cegiełek różnej wielkości, wspomnianych już dachówek i praleczek, oraz dość sporo różnych klocków pozwalające stworzyć jakieś architektoniczne detale np. nadkola samochodu ( Car Mudguard 4 x 2 1/2 x 2 ). Jednak muszę trochę pomarudzić. Trochę szkoda że Lego zrezygnowało z starych ramek okiennych do których można było zamontować dodatkowe okiennice, a okna nie uchylały się do środka, co mnie strasznie denerwuje w tych zastosowanych tutaj ( Train Window 1 x 4 x 3 New ). Wiem że starych okiennic ( Window 1 x 4 x 3 )nie można było montować np. cofniętych o pół studa w stosunku do ściany grubej na 2 study, gdyż przeszkadzały uchwyty do okiennic, ale one jakoś bardziej przypadły mi do gustu. Trochę też mi brak klocków do wykończenie szczytu dachu, zwłaszcza że są dość rzadkie i czasem trzeba się natrudzić by takowe kupić.

ObrazekObrazekObrazek

Jakość klocków

Temu zagadnieniu poświęcę osobny akapit, bo ostatnio to dość popularny temat i przyznam się że po przeczytaniu dyskusji na forum trochę się bałem tego co zobaczę po otworzeniu pudła. Zwłaszcza że w kupionej po jakimś czasie ciężarówce zespołu Scuderia-Ferrari miałem z 5 odcieni czerwonego, a powinien być jeden. Rozczarowałem się pozytywnie, po trzykrotnym użyciu klocków wszystko jest ok, klocki nadal jak nowe - nie ma żadnych uszkodzeń które podobno pojawiają się w tegorocznych zestawach. Kolory też jednolite, jedynie dłuższe bricki mają ciut inny odcień, ale nie jest to bardzo widoczne - trzeba przyjrzeć się z bliska. Natomiast zdenerwowała mnie pewne rozbieżność w przypadku dachówek, otóż dachówki 45-tki o długości 8 i 2 mają skośną powierzchnie chropowatą (tak jak kiedyś), natomiast pozostałe (w tym narożniki) mają gładką powierzchnie na której bardzo łatwo zostawić ślady palców, nawet gdy przed chwilą myło się ręce. Spotkałem się z takimi dachówkami już kupując je na BL, może to nowy trend aby dachówki były gładkie? Mam nadzieje że nie. Ostatnie zastrzeżenie mam do ciemno czerwonych Plate 1 x 2 with 1 Stud które wydają się być z gorszego plastiku niż inne klocki, ale może to subiektywne odczucie bo ten kolor, nie wiedzieć czemu, kojarzy mi się z pewnymi okropnymi klockami które dostałem od ciotki w dzieciństwie.

Instrukcje

Instrukcja to 3 osobne książeczki, każda do innego modelu, wydrukowane na dobrym papierze, kolory dobrze się odróżniają. Kolejne kroki nie są zbyt trudne, w końcu to zabawka od 8 do 12 lat jak głosi napis na pudełku. W książeczkach nie ma błędów, oprócz małego, chyba celowego z kwietnikiem. Instrukcja każe nam zbudować 2 takie same kwietniki, ale na obrazku z całym domem widać już 2 różne. Moim zdaniem chodziło o pokazanie że nie wszystko trzeba zawsze robić według instrukcji.

Modele

Jeśli dotarłeś do tego momentu nie pomijając nic powyżej to jesteś cierpliwym czytelnikiem. Dziś postanowiłem nie opisywać na początku głównego modelu tylko alternatywne, zostawiając sobie najlepsze na deser. Ogólnie każda instrukcja danego modelu zaczyna się od pokazania jak zrobić samochód, a później budynek. Niestety, dane auto jest częścią odpowiedniego modelu i nie można zrobić samochodu z domku A gdy budujemy domek B bo zabraknie mam na coś części, mimo że w modelach alternatywnych klocków zostaje dosyć sporo. Czas potrzebny na wykonanie każdego modelu nie powinien przekraczać dwóch godzin. Wszelkie detale architektoniczne są proste i nie znajdziemy tu jakiś cudów rodem z Market Street lub CC, ale nie wymagajmy za dużo od Creatora, zwłaszcza że w modelu podstawowym bardzo ładnie zrobiono narożniki.

Model alternatywny 1

Są to dwie osobne kamieniczki oraz paskudna śmieciarka, która jak każdy samochód z tego zestawu nie posiada kierownicy i nie pomieści minifiga. No chyba że pozbawimy go jakiś kończyn, ale ja taki okrutny nie jestem. Sama budowa przebiega sprawnie - domki buduje się warstwami. Co druga warstwa jest identyczna co powoduje że budowle dobrze się trzymają i na narożnikach mamy wrażenie prawdziwego muru (ach gdyby cały domek był z bricków 1 x 2 było by jeszcze lepiej :D )Domki są dość małe ale prezentują się dobrze. Niestety nie mają ściąganego dachu jak inne modele, ale swoją drogą, po co ten ściągany dach jak w środku i tak pusto? Z detali podobają mi się lampy przy wyższym budynku, rynna oraz mały ogródek z ławeczką przy mniejszym, szkoda tylko że zieleń w zestawie została potraktowana po macoszemu i trochę brak jej polotu.

ObrazekObrazekObrazek
Obrazek ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek

Model alternatywny 2

Jest to jak mniemam przedszkole lub szkoła, bo chyba normalni ludzie nie stawiają placu zabaw przed domem :). Sam budynek według mnie nie jest zbyt urokliwy i dużo bym w nim zmienił, zwłaszcza że po jego zbudowani zostaje dużo klocków. Przy głównym wejściu tan plate 1 x 2 zastąpiłbym szarymi tile, dorobiłbym też rynienki przy dachu niższej, wysuniętej części budynku i może jeszcze wykafelkował tą cześć ogrodzenia która stanowią tan bricki. Na to wszystko są klocki. Na pochwałę zasługuje najlepsza wersja samochodu, który wygląda realistycznie i po prostu ładnie , małe okienka na poddaszu zrobione z odwróconych praleczek oraz ciekawy plac zabaw który na żywo prezentuje się lepiej niż na pudle czy w instrukcji. Przedszkole ma zdejmowany dach nad główną częścią budynku, jest on trzymany przez parę studów. Dach jest solidnie zrobiony i trzyma się w jednym kawałku mimo wielokrotnego zdejmowania. Łatwo go zamontować/zdemontować, przy czym już przyczepiony trzyma się dobrze i nie odpada, nawet gdy domkiem potrząsa dwu i pół letnie dziecko (nie moje, pożyczone :D ).

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Teraz przejdźmy do deseru czyli modelu podstawowego

Na początek to co mi się nie podoba, czyli dziwny samochód - krótki z nienaturalną „talią” - jest on najgorszą częścią modelu. Dalej jest już tylko lepiej: garaż jest dość mały, ale akurat aby zmieścić do środka ten brzydkawy samochód. Czerwone drzwi otwierają się do góry, a zamykane blokują się dzięki dwóm Slope Brick 33 1 x 1 x 2/3. Nie rozumiem tylko dlaczego w czymś co ma przedstawiać jakieś wywietrzniki nie dodano drugiego grilla, chociaż może tak miało być, bo ja nie znam się na konstrukcji garaży. W garażu podobnie jak przy pierwszym modelu alternatywnym znajdziemy rynnę a przy niej odpływ do kanalizacji, taki prosty detal, a jak cieszy oko, zresztą podstawowy dom też ma taką. Więc teraz o tym co najlepsze... kamienica - prosta acz piękna bryła, wiele detali i te narożniki. Ten budynek jest przykładem tego że można robić bardzo dobre budynki bez użycia jakiś wyszukanych klocków i technik. Nie będę się tutaj rozpisywał bo wszystko widać na zdjęciach, a przynajmniej tak mi się wydaje. Oprócz narożników najbardziej urzekły mnie świetliki (w sensie okienka, nie robaczki) piwnicy i schody wykafelkowane panelami 1 x 4 x 1 zamiast tile. W tej kamienicy, podobnie jak w przedszkolu, znajdziemy ściągany dach, również tu jest on solidny i nie z nim problemów. Co do budowy modelu, to może trochę nużyć pięćdziesięciodwukrotne łączenie dwóch praleczek przy użyciu tile 1x2, ale da się to przeżyć, a efekt końcowy rekompensuje nam tę nudę. Niech o jej urodzie świadczy fakt że stała ona u mnie złożona przez 7 dzień, co jak na zestaw fabryczny bardzo długo :). Gdybym był małą dziewczynką narzekałbym na małą, a właściwie minimalną bawialność wnętrza domków, ale co tam, chłopy zawsze mogą pojeździć wokół domku samochodem :)

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Podsumowanie

Creator 4954 jest godny polecenia zarówno AFOL-om dla których będzie dobrą bazą klocków w dość przystępnej cenie jak i dla dzieci które będą miały dużo frajdy budując udane konstrukcje z instrukcji. Jeśli szukasz ładnego domu z Lego, a szkoda Ci pieniędzy na Corner Cafe to kupuj ten zestaw.

Plusy:
  • Masa przydatnych klocków
  • Ciekawe modele
  • Dobra cena (zwłaszcza że w przyszłości zestaw powinien jeszcze stanieć bo to nowość)
Minusy:
  • Mało zieleni
  • Na upartego to jeszcze mała bawialność budynków
Korekta by Scaner
Ostatnio zmieniony 2012-08-31, 08:32 przez Jonder_qind, łącznie zmieniany 5 razy.

crises

#2 Post autor: crises »

Dzięki za dobrze napisaną recenzję. Zdjęcia bardzo dobre, choć długo się w nie nie wpatrywałem, żeby nie psuć sobie przyjemności z budowania. Twój opis utwierdził mnie w przekananiu, że dobrze zrobiłem kupując ten zestaw. Właśnie do mnie jedzie, a ja już się nie mogę doczekać. Wyszedł im ten domek, nie ma co. Samochód faktycznie nie jest za piękny, ale za to ma kilka fajnych części, które będzie można wykorzystać. Ponad tysiąc klocków w zestawie, to jest coś.

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

Ja też lubię Twoje obszerne recenzje :-) Świetny tekst i świetny model. Mój egzemplarz, podobnie jak crisesowy, już jedzie a dzięki tej recenzji już nie mogę się doczekać.

Domek to chyba najlepszy tegoroczny Creator, zaraz po Big Rigu (którego recenzję planuję wkrótce napisać)

kris kelvin

#4 Post autor: kris kelvin »

Tak się zbierałem do napisania recenzji i zbierałem i...
W sumie dobrze, że się nie zebrałem, bo lepiej bym tego nie zrobił. Model naprawdę swietny. Naprawdę masa przydatnych klocków, mnóstwo czarnych dachówek co mnie najbardziej cieszy. Też muszę powiedzieć, że nie zauważyłem żadnych jakościowych wpadek. Klocki jak złoto :). Jak dla mnie najfajniejszy creator jaki się pojawił w ciągu kilku ostatnich lat. No i zgoda co do zieleni. Za mało. Przy tej ilości klocków wrzucenie kilku kwiatków byłoby tylko dodatkowym plusem. Można pomarudzić co do modeli alternatywnych, bo jakkolwiek są naprawdę łądne i ciekawe, to jednak po ich zbudowaniu pozostaje cała masa klocków. Ale to już czepianie się na siłę.
Dla mnie 9/10.
A za recenzję 10/10 :)

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#5 Post autor: liwnik »

Po przeczytaniu recenzji jeszcze bardziej nie mogę się doczekać mojego modelu(mam nadzieję, że jutro dojdzie). Domek jest świetnym źródłem piaskowych klocków i czarnych dachówek(a tych nigdy za wiele).
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ciamek »

Ale krótka recenzyjka : o)
:brawo:

A ten zestaw to absolutna rewelacja cenowo-jakościowa.
liwnik pisze:Po przeczytaniu recenzji jeszcze bardziej nie mogę się doczekać mojego modelu(mam nadzieję, że jutro dojdzie)
Mój dzisiaj do mnie doszedł, więc może do Was też?
Zdrufko, Ciamek

Nexus 7

#7 Post autor: Nexus 7 »

Bardzo dobra recenzja. Zestaw zreszta tez, ja sie juz nawet uzaleznilem ale wychodza z niego takie fajne kamieniczki ... :-)

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#8 Post autor: liwnik »

Paczka doszła. Po dwóch godzinach budowy zestaw stoi na biurku.
Jakość klocków bardzo dobra, choć faktycznie długie bricki mają trochę inny odcień.
Niestety cześć dachówek jest całkiem gładka(wcześniej spotkałem się tylko z gładkimi http://www.peeron.com/inv/parts/3045 ), a reszta chropowata jak kiedyś, co niestety nie wygląda najlepiej.
Pozdrawiam, Liwnik

Hippotam

#9 Post autor: Hippotam »

W kwestii dachówek sprawa jest już wyjaśniona. Szczegóły na Lugnecie

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#10 Post autor: lugomina »

Jaki przyjemny domek!
Dzieki Twej recenzji jeszcze bardziej sobie ostrzę na ten dom zęby (i portfel). Ale dla takiej ilosci beżowych klocków i czarnych dachówek chyba warto sie zubożyc :mruga:

Szkoda tylko, ze bez ani jednego ludzika, taki pusty dom wyglada jak opuszczony.

A w 2008 podobno wyjdzie nastepny taki dom Creator, tylko zólty! Widzieliscie juz katalogi?
Ostatnio zmieniony 2007-10-20, 17:57 przez lugomina, łącznie zmieniany 1 raz.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Hippotam

#11 Post autor: Hippotam »

Mój egzemplarz też dotarł i po budowie, mam kilka drobnych uwag:
- brama od garażu łatwo odpada, a żeby przyczepić ją spowrotem trzeba rozebrać pół ściany
- sciany budynku przez większą częśc budowy trzymają się razem tylko na kaflach. To był kłopot dla moich dzieci - rozwalało się im

Poza tym - model jest wspaniały, klocki cudowne (6 niebieskich cheese slopów!) i radzę pisać do Mikołaja listy z prośbami właśnie o ten zestaw.

ODPOWIEDZ