21313 Ship in a Bottle

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

21313 Ship in a Bottle

#1 Post autor: Sariel »

Recenzja zestawu 21313 Ship in a Bottle

Obrazek

Dane techniczne
Seria: Ideas
Rok premiery: 2018
Liczba klocków: 962
Katalogi: Brickset, Bricklink
Cena: $69.99;, S@H: 329,99 PLN, Allegro: od ok. 370 PLN wzwyż
Oryginalny projekt Ideas: https://ideas.lego.com/projects/eca1b08 ... 2580e1dce2

Najnowszy zestaw z serii Ideas, budzący spore kontrowersje z uwagi na duże różnice względem oryginalnego projektu. Ale po kolei. Zestaw składa się z trzech części: statku, butelki i podstawki na butelkę. Sam statek jest malutki, dość zgrabny i z ciekawymi kolorami, i wygląda nawet nieźle dopóki nie porównamy go z wersją z Ideas:

Obrazek

LEGO wzięło ten modelik, będący prawdziwym dziełem sztuki, i zaserwowało nam wersję całkowicie, za przeproszeniem, wykastrowaną: statek z zestawu jest mały, uproszczony i dość pokraczny, bo w porównaniu z oryginałem widać jak nienaturalnie skrócono maszty. Zniknęło olinowanie, zniknęła większość dział i masztów, za to z grubsza zachowano formę żagli. Dziwi mnie czemu zrezygnowano z genialnych dymków przy działach oryginału, bo dało się je przenieść - być może statek który strzela to za dużo agresji jak na standardy LEGO.

Butelka również jest sporo mniejsza niż w oryginale, chociaż to akurat mogło wyjść na plus ze względu na mniejszą ilość elementów trans-clear, a co za tym idzie: mniej widocznych połączeń między nimi. Szkoda tylko, że butelka nie stoi na krawędzi, jak w oryginalnym projekcie, bo i wygląda to moim zdaniem fajniej, i pozwala na wyższy statek. Tu wychodzi jeden z problemów 21313: statek zbudowany jest na styk pod wysokość butelki. A przynajmniej tak pokazuje instrukcja, ja natomiast, mimo wciskania masztów w pokład tak że prawie się połamały, miałem duży problem żeby wszystko się zamknęło w butelce. Skończyło się lekkim ugięciem tylnego masztu, tak żeby wszedł pod "szew" między panelami na górze butelki. Gdyby tylko statek był o płytkę niższy, problemu by nie było. Dodatkowym mankamentem masztów jest użycie kafelków 1x1 z cienkim klipsem, który to klips ma powszechnie znaną tendencję do łamania się. Mi jeden się ułamał w trakcie montażu, a że w zestawie nie ma zapasowego, musiałem - piszę to ze wstydem - poratować się klejem. Dodatkowo przy budowie statku momentami ciężko w instrukcji rozróżnić elementy dark orange, reddish brown i dark brown. Statek dość łatwo można wyjąć ze złożonej butelki, i pobawić się nim, chociaż - tradycyjnie - nie pływa na wodzie.

Wracając do butelki: ma ona puste wnętrze ze statkiem przypiętym do ścianki na stałe, szyjkę która nie łączy się z wnętrzem (butelka z marzeń AA), a w niej wielki korek z kaflem udającym woskową pieczęć, który to korek niestety nie da się wyjąć bez demontażu szyjki. Widoczne połączenia między panelami można ignorować lub nie, faktem jest że nieco psują wygląd całości, a w tych dwóch najgrubszych wokół butelki są nawet dziury. Chociaż te akurat połączenia mają funkcję: pasują między uchwyty podstawki tak, że butelka siedzi pewnie w miejscu i nie zjeżdża nawet jeśli mocno przechylimy podstawkę. Najgorzej zdecydowanie wygląda denko butelki, zbudowane straszną drobnicą i wyglądające jak tłuczone szkło. LEGO nie zdecydowało się wprowadzić ani jednego nowego elementu w trans clear na potrzeby zestawu, a szkoda, bo jakiś np. okrągły panel pośrodku denka wyglądałby zdecydowanie bardziej jak denko prawdziwej butelki niż te dwa prostokąty. Ciekawym pomysłem jest dodanie "wody" w postaci 284 (+1 jednego zapasowego, och dzięki Ci LEGO za myślenie o nas) groszków trans-light-blue, wygląda to nieźle i dodaje całości uroku, chociaż zastanawiam się czy groszki w kilku odcieniach niebieskiego nie wyglądałyby bardziej przekonująco.

Najbardziej przypadła mi do gustu podstawka, utrzymana w przyjemnej kolorystyce, z kompasem którym można zakręcić i dwoma globusami które można obrócić np. żeby widzieć dwie różne półkule. Podstawka jest ładna, solidna, ciekawie zbudowana, i przede wszystkim pewnie trzyma butelkę.

Na koniec: rozczarowała mnie instrukcja. Przyzwyczaiłem się do wypasionych instrukcji z serii Ideas, np. ta od Saturna V ma osiem stron wprowadzenia opisujących całą historię lądowania na księżycu, budowę rakiety, co, gdzie, kto, jak i dlaczego. Instrukcja 21313 ma wprowadzenia całe dwie strony: biografię autora oryginalnego projektu i biografię projektantów LEGO. Przy dość słonej cenie zestawu wypada to słabo i tandetnie - ja np. chętnie przeczytałbym jaki konkretnie statek zainspirował model, albo w ogóle skąd wziął się pomysł umieszczania modeli statków w butelkach.

Jeśli jesteście w stanie przełknąć jak wiele LEGO wycięło z oryginału, pozostaje kwestia ceny. 70 dolców za zestaw z 962 elementami brzmi dość rozsądnie, ale jeśli odejmiemy te 285 groszków które według BL nie mogą w żaden sposób być warte więcej jak $2, to nagle dostajemy 677 części za circa 68 dolarów. Średnia skacze więc do ok. 10 centów za klocek, a to już naprawdę słono jak na zestaw bez żadnych fikuśnych części. Ledwie o centa mniej niż w takim np. Porsche 42056, i naprawdę ciężko taką cenę wytłumaczyć.

Podsumowując:
Za:
- świetny zestaw na półkę dla każdego, nie tylko fana LEGO; dobry materiał na prezent
- dobre źródło nowych części i części w nowych kolorach
- ciekawa budowa z interesującymi technikami budowania; do tego zestaw buduje się zaskakująco szybko bo prawie 1/3 części po prostu wrzuca się do butelki zamiast budować
- ogólnie ładny wygląd, ciekawe kolory z dużą liczbą detali, szczególnie w podstawce
- ładne pudełko

Przeciw:
- zestaw wyłącznie na półkę, z zerową bawialnością
- statek w ogóle się nie umywa do znakomitego statku z oryginalnego projektu
- butelka kłuje w oczy widocznymi łączeniami między klockami
- budowa masztów i wciśnięcie ich w butelkę może nastręczać problemów
- instrukcja wypada biednie w porównaniu z innymi zestawami Ideas (zaledwie 2 strony wprowadzenia)
- dość wysoka cena jak na to co zestaw zawiera

Film:
Ostatnio zmieniony 2018-02-13, 12:25 przez Sariel, łącznie zmieniany 3 razy.

Marone_PL
Posty: 16
Rejestracja: 2015-02-14, 19:55
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Marone_PL »

W 100% zgadzam się z autorem recenzji: stateczek jak z polibaga zamiast małego cudeńka z pierwowzoru. Całość natomiast ma swój urok i prezentuje się wybornie.

Poczekam na ciekawy gratisik do zakupów od Lego i biorę bo za cenę wyjściową nikt mnie nie przekona do zakupu.

Dzięki za kolejną trafną recenzję

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Zwariowany »

Ja bardziej skłaniam się do zakupu klocków i zbudowaniu oryginału bo jest 100% fajniejszy i ładniejszy. Będą to lepiej wydane $
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: Mestari »

Najważniejsze, żeby te panele dało się w dobrej cenie kupić ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Właśnie dlatego tylko butelka i podstawka z tego zestawu najbardziej mi się podobają. Statek nie za bardzo, właśnie przez to, że jest taki okrojony. Ale tak jak sam napisałeś, gdyby był oryginalny statek, jak to było w założeniu, prawdopodobnie by się nie zmieścił w tej butelce, chyba, że powiększyć jakoś butelkę? Paweł, a kiedy planujesz recenzje na naszym forum nowych zestawów Technic?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

legosamigos pisze:kiedy planujesz recenzje na naszym forum nowych zestawów Technic?
Recki już są u mnie na kanale, ale nie wiem czy tu wrzucać. Jest ryzyko, że komuś żyłka pierdząca pęknie.
Ostatnio zmieniony 2018-02-14, 11:29 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Tak wiem, że są Na Twoim kanale na YT, ale chętnie poczytam o tych zestawach w naszym ojczystym języku, więc wrzucaj śmiało :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#8 Post autor: martinb »

Sariel pisze:
legosamigos pisze:kiedy planujesz recenzje na naszym forum nowych zestawów Technic?
Recki już są u mnie na kanale, ale nie wiem czy tu wrzucać. Jest ryzyko, że komuś żyłka pierdząca pęknie.
A wówczas smród siarczysty zaleje odmęty tego forum. :-/ Wrzucaj, wrzucaj - najwyżej ponabijamy się z użytkowników kremów na wszelkie bolączki 4 liter. ;-)

Co do recenzji: nudna, jak każda inna (czyt. dopracowana, zwięzła i po prostu świetnie zrobiona). Masz u mnie głos.

ODPOWIEDZ