[MOC] Smok PF

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

[MOC] Smok PF

#1 Post autor: --pg-- »

Przedstawiam Wam smoka w locie zbudowanego z LEGO Technic i napędzanego jednym silnikiem M.

Opis

Praca jest mała (kilkaset klocków), stanowić będzie docelowo fragment tego projektu, aczkolwiek tak mi się spodobała, że postanowiłem dorobić podstawkę i opublikować jako oddzielnego MOC-a.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Po włączeniu zasilania jednocześnie ruszają się: skrzydła, ogon, przednie łapy i pysk smoka. Mechanizm skrzydeł powstał pod silną inspiracją pracy Baelyrna pt. Lego Technic ornithopter (9394 C-Model). Pierwotnie zbudowałem identycznie, ale wielkość smoka wadziła mi, biorąc pod uwagę powstający projekt, więc tu i ówdzie w tym mechanizmie zabrałem stud lub dwa oraz wyrzuciłem dwa koła zębate z8. Pozostałe fragmenty to moja inwencja. Smok jest zbudowany w Technicu, więc widać piny, klockami systemowymi zakryłem tylko większe dziury (tył glowy), nadałem kształt udom i części ogonowej oraz użyłem ich do wykonania pewnych szczegółów anatomicznych (uszy, rogi).

Zapraszam do oglądnięcia krótkiego filmu. Historia budowania

Smok powstawał kilka dni, pewne pomysły przychodziły dopiero następnego dnia. Anatomia smoka wymusiła dołożenie przednich łap (inaczej miałbym do czynienia z wiwerną), głupio było zostawić sztywne przednie łapy w trakcie lotu, więc pokombinowałem, jak wprowadzić je w ruch. Na mechanizm z kołami zębatymi nie było miejsca, zatem metodą prób i błędów dobrałem łączniki i ich punkty zaczepienia na ruchomych skrzydłach oraz na przednich łapach. Osiągnąwszy zadowalający efekt, poszedłem za ciosem i również po kilku próbach uzyskałem otwieranie pyska. Na koniec spróbowałem sił z ogonem, nie od razu koła zębate wprawiające ogon w ruch chowały się w tułowiu – przy pierwszej próbie cały mechanizm był widoczny pod ogonem. Smok musiał powstać w dwóch kolorach, bo w czerwonym nie występuje zgięty panel na grzbiecie. Zdecydowałem się na pomarańczowy i postanowiłem pociągnąć pręgę w tym kolorze wzdłuż całego ciała.

Zapraszam do komentowania. Smok pojawi się w Wolsztynie na wystawie.
Ostatnio zmieniony 2018-04-23, 19:25 przez --pg--, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Smok PF

#2 Post autor: dmac »

Ha, słodziak! :) Bardzo pięknie, realistycznie oddałeś ruch skrzydeł. Podziwiam też to, ile funkcji udało się napędzić jednym silnikiem. Ogon troszkę nerwowo się miota (tzn. bardzo szybko); może byłoby efektowniej, gdyby się zginał i wolno falował tak jak skrzydła, tylko w płaszczyźnie poziomej (skoro skrzydła mogą, to pewnie i ogon dałbyś radę tak przerobić, nie? ;) )
Ale najfajniejsze jest to, że Twój smok jest po prostu sympatyczny. Prawie jak Miluś z "Kajka i Kokosza" ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

Zgodzę się z Dmac, jest naprawdę śmieszny i zabawny, choć z tego co pamiętam miał być Darth Vader :D Temu smokowi dałbym troszkę dłuższy pysk. Nie wiem czy nie lepszy byłby silnik L-ka, bo na tym małym silniku M-ce chyba się troszkę męczy tyle mechanizmów albo bateria słaba ;)
dmac pisze:...Ale najfajniejsze jest to, że Twój smok jest po prostu sympatyczny. Prawie jak Miluś z "Kajka i Kokosza" ;) .
Taki mały off topic odnośnie Kajka i Kokosza - niefortunna literówka w komiksie o Kajku i Kokoszu
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Pierwsze co się rzuca w oczy to to, że trzeba 2x zwolnić ogon. Do dzieła.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#5 Post autor: --pg-- »

Dziękuję za miłe komentarze. Odnośnie ogona: póki co jest spowolnienie trzykrotne względem silnika (z12 -> z36), powinno być wystarczająco miejsca na spowolnienie pięciokrotne (z8 -> z40).
Jeden cykl skrzydeł ma spowolnienie 24-krotne względem silnika.
legosamigos pisze:[...] choć z tego co pamiętam miał być Darth Vader.
Miał być, ale nie w najbliższej przyszłości - co to za frajda budować dwie prawie identyczne konstrukcje, jedną po drugiej.

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#6 Post autor: REX »

Czepiacie się ogona.
U psów im szybciej ogon "chodzi" tym psina bardziej się cieszy - może to był ten kierunek?:)
dmac pisze:Ha, słodziak! :)

Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 1272
Rejestracja: 2013-10-24, 09:31
Lokalizacja: Poznań / Limerick - Irlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: wallyjarek »

Świetny przyjazny smok. W sam raz na wystawę dla dzieciaków.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

wallyjarek pisze:Świetny przyjazny smok. W sam raz na wystawę dla dzieciaków.
O tym samym pomyślałem. Taki słodziutki jest. Ogon faktycznie do spowolnienia

Jedyne co bym jeszcze poprawił to podstawę na bardziej filigranową ta jest zbyt masywna.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#9 Post autor: Greg »

świetny, ogonek porusza się szybko, ale za to z jakim majestatem poruszają się skrzydła :)

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#10 Post autor: CamelXP »

A co on taki zdziwiony?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: --pg-- »

CamelXP pisze:A co on taki zdziwiony?
A widziałeś kiedyś niezdziwionego smoka?

Historia tego zdziwienia jest następująca. W ramach uzupełniania bazy klocków zdecydowałem się na zakup zestawu 42078, Mack Anthem. Tak przy okazji, pierwszy raz w życiu nie złożyłem kupionego zestawu, tylko od razu posegregowałem klocki do budowania własnego MOC-a (starzeję się). W zestawie tym jest trochę części systemowych, więc, skoro wpadły do mojej kolekcji, postanowiłem użyć w budowie. Te okrągłe płytki pasowały mi na oczy i zostało.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Przeglądając wczoraj YT znalazłem innego czerwonego smoka
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#13 Post autor: --pg-- »

Pfff... Mój się rusza!

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: MarcinMK »

Smok bardzo podoba się na wystawie.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: SERVATOR »

Smok się podoba ale z tego co widziałem znowu MEGA robotę robi mu jego Autor. Podziwiam zaangażowanie -pg- w prezentację swoich modeli. Sama przyjemność widzieć jaką sprawia On radość zwłaszcza dzieciom. Szacun!

A sam model oczywiście rewelacyjny. Super, że wszystko płynnie działa.
Wygląd smoka też jest bardzo sympatyczny choć myślę, że zmiana oczu na mixelowe tile 2x2 mogłaby być korzystna.
Tak czy siak świetna robota!

ODPOWIEDZ