[MOC] Maszyna do puszczania baniek mydlanych

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Maszyna do puszczania baniek mydlanych

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 38s / szer. 14s / wys. 18s
Waga: 0.419 kg
Napęd: 1 x PF M, 1 x 2838

Taka mała bzdura, na którą pomysł chodził za mną już od dawna, a przy okazji miły sposób na spędzenie słonecznego popołudnia. Składa się z kadłuba LEGO użytego w charakterze pojemnika na płyn, gąsienicy z przyczepionymi oponkami 3x3 i dwóch silników, z których jeden napędza gąsienicę a drugi śmigło dmuchające przez oponki. Całość dość sprawnie wydmuchuje bańki mydlane.
Jak widać, MOC prosty jak konstrukcja cepa, chociaż kombinowałem z kilkoma wersjami. Pierwotnie chciałem wszystko zbudować na dużym kubku LEGO, z jedną oponką która byłaby zanurzana i podnoszona do śmigła w podobny sposób, jak puszczałby bańki człowiek. Potem pomyślałem że takie coś będzie puszczać ze trzy bańki na minutę, więc stanęło na produkcji "taśmowej" z wykorzystaniem gąsienicy. Próbowałem napędzać wszystko jednym silnikiem, ale okazało się to niepraktycznie z uwagi na ponad 90-krotną różnicę pomiędzy prędkością obrotową śmigła a gąsienicy. Eksperymentowałem też z wersją gdzie gąsienica porusza się ruchem przerywanym, z każdym kółkiem zatrzymywanym na chwilę przed wiatrakiem, i gdzie sam wiatrak był wbudowany w tunel żeby dmuchał przez wąski otwór, ale takie rozwiązanie wydawało się działać w zasadzie tak samo. A z zasady nie lubię przekombinowywać jeśli nie widać konkretnej różnicy :)

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Ostatnio zmieniony 2018-04-30, 15:15 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Esencja budowania z lego. Pomysłowość godna podziwu. Zwłaszcza użycie oponek :)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#3 Post autor: Biedrus »

Tego typu MOC-e lubię od ciebie najbardziej. Nieszablonowy i niesamowicie ciekawy pomysł. Gratuluje !

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

A jakby dać co drugie kółko? To wtedy te bańki miałyby większą szansę odlecieć... Tak to kolejna niszczy poprzednią.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Nie wydaje mi się żeby jedna niszczyła nastepną, ale odstępy można zwiększyć do woli.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Biedrus pisze:Tego typu MOC-e lubię od ciebie najbardziej. Nieszablonowy i niesamowicie ciekawy pomysł. Gratuluje !
Zgadzam się z Biedrusem. Widziałem już wcześniej Twojego MOCa na EB. Próbowałeś może opcje z różnymi wielkościami oponek?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Nie próbowałem, bo tylko te oponki wydają mi się odpowiednie kształtem. Większość opon LEGO jest pusta w środku, co byłoby tu problematyczne bo nabierałyby płynu do środka i miałyby dwie wewnętrzne krawędzie, lewą i prawą.

ODPOWIEDZ