[MOC] AT-ST czyli All Terrain Scout Transport

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

[MOC] AT-ST czyli All Terrain Scout Transport

#1 Post autor: dmac »

Dobry wieczór, dziewczęta i chłopcy.

Obrazek

Dawno, dawno temu, a konkretnie w zeszłym roku, w wątku poświęconym innemu mojemu modelowi, pojawił się pewien 00453005_0000002owy nowicjusz (i doświadczony budowniczy w jednej osobie). I choć zapewne dziś powie, że jest całkiem niewinny, to właśnie on podsunął mi myśl, z powodu której dziś wydaję absurdalne kwoty na klocki w szarościach i zieleniach, zamiast odkładać na emeryturę i edukację dzieci. Nowicjusz nazywał się Misterzumbi, a idei, która mnie od tamtej pory opętała, nadałem roboczy kryptonim "Projekt Endor" (z ang. "Project Endor" ;) ).
Najpierw był imperialny wahadłowiec w skali minifig, a dziś - pojazd numer dwa, czyli terenowy transportowiec zwiadowczy, znany jako AT-ST. Ci, którzy znają Gwiezdne Wojny, wiedzą, że maszyny tego typu odegrały niebanalną rolę w bitwie na lesistym księżycu Endor, toteż umieszczenie co najmniej dwóch takich "chicken walkerów" (jak nazwali je barbarzyńcy zza morza) w puszczy okalającej platformę lądowniczą, na której stanie prom klasy Lambda, wydaje się niezłym pomysłem, nieprawdaż?
Puszcza dopiero wyrośnie. Platforma dopiero zostanie zbudowana. Ale AT-ST już jest i przyznam się bez bicia, że jestem zeń zadowolony. Założenia, tj. jak najlepsze oddanie kształtu "głowy" oraz pomieszczenie w niej dwu minifigurek - zostały spełnione.

ObrazekAT-ST right in the eyes by Maciej Szymański, on Flickr

Wróćmy jeszcze na moment do osoby nowicjusza, o którym wspomniałem - trzeba powiedzieć głośno i wyraźnie, że fizyczny model w odpowiedniej kolorystyce, niektóre cenne dodatki(takie jak ukośne "powieki", które pierwotnie były prostopadłe) oraz fotografie mojego AT-ST są Jego dziełem, ja zaś jestem autorem prototypu (w kolorach, o których lepiej nie mówić) oraz wirtualnego planu w MLCadzie, który posłużył Misterzumbiemu jako instrukcja. To tak dla porządku, gdyby ktoś się dziwił, jakim cudem nagle zacząłem robić ładne zdjęcia :) .

ObrazekAT-ST rear by Maciej Szymański, on Flickr

Kwestie techniczne. Nogi dają się ustawiać w rozmaitych ciekawych pozycjach, lecz wymaga to odrobiny majsterkowania za pomocą klocków płaskich i kafli, które podpierają zawiasy (głowa jest tak masywna, że podparcie zawiasów jest koniecznością). Nie wszyscy konstruktorzy zwracają na to uwagę - a ja zwróciłem - ale nogi muszą dawać rozstawiać się na boki, gdyż inaczej nie byłaby możliwa zmiana kierunku marszu pojazdu. (Wolno klaskać :) ). Tułów jest dość zwartą konstrukcją, umieszczoną pod kątem, jak w prawdziwym modelu, a jednocześnie obrotnica (nowego typu, z blokadą, coby głowa się nie majtała na boki) umocowana jest mniej więcej poziomo, co umożliwia względnie naturalny ruch głowy. Sama głowa jest elementem trudnym do złożenia (Misterzumbi podobno bardzo przeklinał; ja zresztą też nie raz, gdy składałem i w nieskończoność przebudowywałem prototyp). Nie ma w niej ani jednej ściany umieszczonej pod kątem prostym do ściany sąsiedniej. Wszystko trzyma się na zawiasach, pinach i Bóg wie czym jeszcze. O dziwo, mimo wydumanej konstrukcji, głowa jest względnie trwała. Co ważne, mieści dwie minifigurki w całkiem naturalnej pozycji. Pewnym minusem jest to, że "podbródek" zahacza o osłony na "barkach", gdy głowa się obraca, ale patent na osłony podobał mi się na tyle, że postanowiłem jakoś przełknąć tę niedoskonałość.


Obrazek073 - Chickens' duty by Maciej Szymański, on Flickr


Czy ktoś dobrnął aż tutaj?
Szczerze podziwiam :) . Sam nie wiem, czemu tak mi się zebrało na bazgranie.
Z dumy chyba ;) .

A teraz już adres galerii.

I co Wy na to?
Ostatnio zmieniony 2017-08-12, 12:08 przez dmac, łącznie zmieniany 7 razy.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Cudo :)
Widać że musiałeś poświęcić dużo czasu na zbudowanie prototypu.
Na zdjęciu widać, że model jest bogaty w szczegóły, ale poczekam na wszystkie zdjęcia by móc coś więcej powiedzieć.
No i podoba mi się sposób wykorzystania pancerzy z serii Ninja inaczej niż jako zbroje ;)
Ostatnio zmieniony 2007-10-21, 20:58 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

M_longer pisze:ale poczekam na wszystkie zdjęcia by móc coś więcej powiedzieć.
No to już, bo właśnie ocenzurowali ;) .
Dzięki za dobre słowo.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#4 Post autor: Misterzumbi »

Wcale tak dlugo nad nim nie dlubal... A i tak mu najlepszy AT-ST wyszedl jakiego da sie zbudowac z klockow...Ja to tylko jeszcze czekam na AT-AT, ale jak bedzie tak strasznie popaprany na maksa w srodku jak ten to ja go nie buduje ...Moge zrobic zdjecia.

A tak na serio, technika ktora zbudowana jest glowa musi jeszcze byc nazwana, to juz nie jest SNOT. Nigdy w zyciu czegos takiego nie widzialem, tym bardziej ze wszystkim innym wystarczylo by jak AT-ST z wierzchu dobrze wygladal, ale nie pan DMAC musi sie wykazac i wsadzac ludziki do srodka, ktorych po zamknieciu ostatniej sciany i tak nikt nie moze wydlubac z kadluba zeby sie pobawic...hehe...

Jeszcze raz moje uznanie i...Tak jestem zazdrosny ze to nie moja zabawka.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

To zgodnie z obietnicą:

Rzeczywiście, głowa jest zbudowana... dość ciekawie. Chyba najtrudniej było sprawić by elementy które są połączone ze sobą pod kątem innym niż 90' trzymały sie razem :))

Twórcze wykorzystanie minifigowych narzędzi. Zastanawiało mnie jak jest zrobione podwójne działko na przodzie kadłuba. Klucze oczkowe...

Świetny model, bardzo szczegółowy i jest lepszy od wszystkich trzech modeli AT-ST wypuszczonych przez Lego, bo łączy szczegółowość z zachowaniem skali (minifig)
A to jest ważne, bo wspominałeś o zrobieniu makiety Endoru :)
A TEN AT-ST mimo że szczegółowy, jakoś tak niespecjalnie sie nadaje do czegoś innego niż stanie na półce...

A co do nazwy techniki budowania... Może DT? (DMAC TECHNIQUE :P)

Pozdrawiam, Marek

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#6 Post autor: Misterzumbi »

Bo tymi AT-STami co Lego wypuscilo maja sie bawic dzieci, trudno zeby byly takie szczegolowe jak budowle fanow... Poza tym ten duzy jest kapitalny, chociaz ten Dmaca jest o wiele bardziej calusny bo jest taki maly, a nie taka kobyla co zajmuje trzy czwate polki z Ikei.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

M_longer pisze:Widać że musiałeś poświęcić dużo czasu na zbudowanie prototypu.
Nie minęły jeszcze dwa tygodnie, odkąd zacząłem dłubać. A nie należę do szczęśliwców, którzy mogą poświęcić na budowanie cały dzień czy choćby pół. Myślę, że w sumie budowałem może dobę.
Misterzumbi pisze:tak strasznie popaprany na maksa
Serdeczne dzięki, uwielbiam takie komplementy :D . A gdy już powstanie AT-AT, na 100% będzie dużo bardziej popaprany. Najpierw jednak powstanie speeder bike, potem platforma (części zacząłem już kupować) oraz las (jak wyżej). Tu też będzie co popaprać :D .
Misterzumbi pisze:pan DMAC musi sie wykazac i wsadzac ludziki do srodka, ktorych po zamknieciu ostatniej sciany i tak nikt nie moze wydlubac z kadluba
No pewnie, że muszę! Gdybym tego nie robił, nie mógłbyś trzasnąć tego genialnego zdjęcia, na którym przez "oczy" maszyny widać gęby pilotów :) .
M_longer pisze:jest lepszy od wszystkich trzech modeli AT-ST wypuszczonych przez Lego
Cieszę się, że tak uważasz. Bo plan jest taki, że w Projekcie Endor wszystko będzie... hmmm.... inne, niż firmowe modele. Jest nadzieja, że lepsze.

Dzięki za opinie, Panowie.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#8 Post autor: ImpreSariO »

No to mnie teraz zniszczyłeś. Musze przyznać że takiego to bym nawet kupił jak by dało radę. Nie mogę się do niczego przyczepić. Porównywałem sobie go z wieloma zdjęciami i naprawdę szczegóły oddałeś perfekcyjnie. Jak na dobę roboty to jest to model perfekcyjny. Jeśli naprawdę zamierzasz zrobić całą makietę z fragmentem planety Endor, to ja powoli zacznę przyzwyczajać swoje oczy do takich porażających widoków. Sam próbowałem kiedyś odtworzyć fragment tej bitwy ale zabrakło mi materiałów. Życzę powodzenia.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#9 Post autor: V1 »

Wygląda super!

A co było malowane?
\/1 ______________

pkowalcz

#10 Post autor: pkowalcz »

Łał...
No i co ja mogę napisać? Perfekcja w każdym calu.
Tylko jedno pytanie: co to za klocki w charakterze konsolek?

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

V1 pisze:A co było malowane?
Cytuję za malarzem: "śrubokręty, klucze, te cztery dekle, ten dlugi na 3 liftarm pod broda bo nie moglem znaleźć szarego, obrotnica, piły i ten kwadratowy dinks" (dinks osłaniający baterię działek na głowie, jak się domyślam :) )
pkowalcz pisze:co to za klocki w charakterze konsolek?
Kwadratowa konsolka pochodzi z zestawu Grand Central z roku 2003: http://www.peeron.com/inv/parts/3068bpx104 Jest to ekran Windowsa, więc uznałem, że będzie zabawnie wyglądał w pojeździe z Gwiezdnych Wojen :) . A o drugą konsolkę pytajcie Misterzumbiego, bo to Jego samowolka :D .
ImpreSariO pisze:odtworzyć fragment tej bitwy
Właściwie to u mnie nie będzie bitwy. To będzie poranek, kiedy odlatuje wahadłowiec z Lukiem i Vaderem, a na dole szturmowcy i zwiadowcy konserwują sprzęt, podglądani przez czujne Ewoki :) . A kiedy już powstanie AT-AT (czyli na samym końcu, za parę ładnych lat), będzie to nocna scena, w której Luke oddaje się w ręce ojca. (Tak, uwzględniłem oświetlenie lądowiska i napowietrznych kładek :) .)
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#12 Post autor: martinbb »

Pięknie! Wyszło pięknie! :) I ta dbałość o szczegóły ;) Nie mogę się do niczego przyczepić... Super!
Inspired by NavySEALs

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#13 Post autor: dmac »

martinbb pisze:Nie mogę się do niczego przyczepić
Ja mogę, ale co się będę wkopywał ;) .
Dziękuję!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Darth Sion

#14 Post autor: Darth Sion »

Jak przeczytałem nazwę tematu to pomyślałem: "Oooo następny co wybuduje sześcienną głowę AT-ST" ale się pomyliłem. To jest po prostu połączenie UCS ze zwykłymi SW. Po prostu piękne. Podziwiam cię za to że wykonałeś go z taką dbałością o szczegóły i zgodą ze skalą. No i podziwiam cię że chciało ci się tyle pisać :D

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#15 Post autor: Maciej Drwięga »

AT-ST-AT-DDT-FBI-CIA-WAMBP...

To ja się teraz zemszczę. Dmac, specjalnie nie obejrzałem jeszcze SW (znaczy widziałem kawałek jakiegoś serialu gdzie drzwi robiły fziiiit... ale to chyba nie to samo). No więc moja zemsta jest słodka: Dmac, to jest tak piękne jak moje ciężarówki dla Ciebie i mogę tylko powiedzieć, że mi dech zaparło :P
Marta powiedziała, że jesteśmy walnięci zdrowo ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

ODPOWIEDZ