[MOC] Czołg Mark I - wersja męska

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

[MOC] Czołg Mark I - wersja męska

#1 Post autor: pit »

Witam!
Przedstawiam model brytyjskiego czołgu z pierwszej wojny światowej – Mark I.

Może na początek krótki rys historyczny.

I wojna światowa zmusiła strony konfliktu do szukania sposobu, na przełamanie hegemonii karabinu maszynowego na polu walki i powrotu do wojny manewrowej. Postawiono na wynalazki i tak powstają gazy bojowe, lotnictwo zaczyna brać czynny udział w walce i czołg dostaje szansę na zaistnienie. A to za sprawą Pierwszego Lorda Admiralicji niejakiego Winstona Churchilla. Postawiono przed nimi następujące zadania: przedrzeć się przez umocnienia wroga (druty kolczaste, rowy strzeleckie), zniszczyć gniazda karabinów maszynowych i w ten sposób utorować drogę nacierającej piechocie. Pierwszymi czołgami w historii użytymi w warunkach bojowych były właśnie czołgi Mark I. Angielska nazwa czołgu – „Tank” została użyta, aby zmylić wywiad wroga. Dodatkowo zakamuflowano przedsięwzięcie, twierdząc oficjalnie, że zakłady produkują zbiorniki na zamówienie Rosji. Do debiutu doszło 15 września 1916 roku nad rzeką Somą na terenie Francji. Czołgi Mark I pędziły z maksymalną prędkością 8km/h. Mimo powolności, po przełamaniu frontu i wdarciu się w głąb wrogiego terytorium, czołgi musiały się wycofać, gdyż nie nadążało zaopatrzenie. Debiut "tanków" był zaskakująco udany, dla obu stron. Niestety był on przedwczesny, czołgów było zbyt mało i co najgorsze stracono element zaskoczenia, Niemcy dowiedzieli się o nowej broni.
W sumie wyprodukowano 150 czołgów Mark I w wersji "męskiej" (wyposażone w armaty i karabiny maszynowe) i w wersji "żeńskiej" (wyposażone w ciężkie karabiny maszynowe).
Załoga składała się z ośmiu osób: dwóch kierowców, czterech do obsługi dział i karabinów oraz dwóch do sterowania czołgiem.

Odnośnie tylnych kół. Były to koła wspomagające sterowanie. Czołg Mark I nie posiadał planetarnego układu sterowania i zakręcanie nim było dość skomplikowane. Tylne koła pełniły funkcję podobną do steru w łodzi, ale były przez załogę rzadko używane, więc szybko z nich zrezygnowano.

Model wykonałem w skali około 1:30, jak zresztą pozostałe moje modele militarne. Wersja męska. Konstrukcja nie posiada zbyt wiele detali, ale również pierwowzór nie był wyrafinowany. Największym wyzwaniem było zainstalowanie gąsienic. Poza tym ledwo starczyło mi szarych „bricków”. Za to udało się skompletować całą załogę w stosunkowo spójnym umundurowaniu :).

A teraz zdjęcia. Czołg z załogą:

Obrazek
Widok ogólny:
Obrazek
oraz na polu walki:
Obrazek

Widoki: z boków 1 2 3 4
z góry 5
z tyłu 6.
Szczegóły: 7 8.
Załoga baczność.
Na polu bitwy: 1 2 3 4 5

Źródła: Wiki, czolgi.info oraz fajna stronka BBC.
Pozdrawiam
Piotrek
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 11:43 przez pit, łącznie zmieniany 2 razy.

Kaczor

#2 Post autor: Kaczor »

Cudeńko! Naprawdę gratuluję :)

pkowalcz

#3 Post autor: pkowalcz »

Na początku też się zastanawiałem nad Markiem, ale doszedłem do wniosku, że bez gąsienic mogę sobie darować.. :P
Bardzo dobrze odwzorowany, podoba mi się też scenka.

Darth Sion

#4 Post autor: Darth Sion »

Ale czemu piechota biegnie obok czołgu ? Czołgi jak napisałeś torowały drogę piechocie wiec czołg powinien być z przodu a piechota w okopie. A MOC bardzo fajny. Podoba mi sięvten model czołgu jest zgrabny i ładny.

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#5 Post autor: martinbb »

Tak jak myślałem że go zbudujesz ;) Ja niestety poległem przy Renault FT-17 ;)
Nie mniej jednak fantastyczna praca ! :)
Inspired by NavySEALs

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#6 Post autor: Bobofrutx »

Wiedziałem że ktos go zbuje :) Moim zdaniem wyszedł super, scenka z jego udziałem tez wygląda całkiem spoko :D i ten szczur w okopach xD
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Czołg Mark I - wersja męska

#7 Post autor: dmac »

Jak zwykle czołg i jak zwykle doskonały :) .
Co tu dużo gadać - nie umiałbym lepiej i już. Kształt OK, proporcje zadowalające, gładkie powierzchnie płyt pancernych... Mucha nie siada!
I scenka klimatyczna, z uroczym nieboszczykiem :) .
Z ciekawości zajrzałem do innych Twoich galerii, żeby sprawdzić, czy poza uzbrojeniem coś jeszcze czasem klecisz, no i zaraz rzucił mi się w oczy pojazd z SW według projektu Tiemensa ze świetnie wkomponowaną szybą - czyli zdrowie w normie, brak obsesji na punkcie jednego tematu ;) .
Moje gratulacje!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#8 Post autor: Misterzumbi »

Czolg podoba sie, niemniej jednak przyczepie sie do czegos. Mysle ze lepiej by bylo zbudowac oslony gasienic na sztorc (patrz:Battank) co umozliwilo by zabudowanie co niektorych obszarow kafelkami a reszte moznaby zostawic ze studami co dalo by moze jakas idee nitow... Pozatym, Plytami buduje sie oszczedniej :D
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

damman

#9 Post autor: damman »

To jest majsterszytk! POdoba mi sie wybitnie, tutaj totalnie nie ma nic do zmiany... A szczenka mi opadla i nie moze sie podnieść...

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#10 Post autor: Jerac »

To że jest świetny nie podlega kwestii, chociaż misterzumbi ma rację odnośnie bocznych płyt.

Zastanawia mnie jedno: co to za wózek doczepiony do czołgu z tyłu? Ma to jakąś funkcję?

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#11 Post autor: TruckeR »

Jerac pisze:Zastanawia mnie jedno: co to za wózek doczepiony do czołgu z tyłu? Ma to jakąś funkcję?
Tak, dośc ważna - skręcanie pojazdem :) Wersja Mark I skręcała własnie przez ten wózeczek, dopiero w późniejszych modelach (a było ich 8 chyba) pozbyto się tego wózka. Dziwne i zapewne nieskuteczne, ale trudno..

A sam model świetny, choć większośc już została powiedziana..
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Jerac pisze:co to za wózek doczepiony do czołgu z tyłu? Ma to jakąś funkcję?
Wydaje mi się że to wózek na działko (może to, z którego mini... ups, żołnierze ;) strzelają przy okopach?)

EDIT:

A jednak się pomyliłem :)
Ostatnio zmieniony 2007-10-22, 20:22 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Havoc

#13 Post autor: Havoc »

Niby jestem militarystą z zamiłowania ale jakoś modele z WW2 mi nie wychodzą. W każdym razie ten model jest naprawdę super. Buduj tak dalej, naprawdę dobrze Ci wychodzi. Ja planuję Shermana zrobić, tylko nie wiem jak zrobię gąsienice... ;/

crises

#14 Post autor: crises »

Na The Brothers Brick też się podoba :-).

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#15 Post autor: pit »

Dziękuję za komentarze, cieszę się, że się podoba :)

Darth Sion> Chciałem nadać trochę dynamiki scence. Poza tym to był początek wykorzystania czołgów - żołnierze jeszcze nie potrafili zrobić z niego użytku :)

martinbb, Bobofrutx> Jak zobaczyłem zlecenie to od razu wiedziałem, że to będzie to.
Zresztą dzięki Nexusowi przypomniałem sobie, że kiedyś chciałem go zbudować. Tylko nie miałem gąsienic.

dmac> A większość moich prac niemilitarnych jest stymulowana przez BTT :)

Misterzumbi> Prawdę powiedziawszy nie wpadłem na to. Być może dzięki temu nie musiałbym dawać tych czarnych skosów i tuszować niebieskich :)

Jerac> Nie chciało Ci się czytać opisu ;)
Tak jak napisał TruckeR - koła służyły do skrętu, a zaniechano ich już przy Marku I.

Havoc> Gąsienice zrób z gotowych klocków :)

Crises> Widziałem, widziałem...

Jeszcze raz dzięki za komentarze.

ODPOWIEDZ