[MOC] Biblioteka

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Lunak
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-05, 21:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Lunak

 

[MOC] Biblioteka

#1 Post autor: Lunak »

Pomysł na mój pierwszy MOC-a narodził się w mojej głowie już rok temu, gdy pasją do Lego zaraził mnie mój narzeczony. Z wykształcenia jestem bibliotekarką, postanowiłam więc zbudować swoją własną bibliotekę, bazując na klockach pochodzących z serii Friends, które mam w swojej kolekcji. Całość jest zbudowana na płycie bazowej 32x32 w kolorze niebieskim co zapewniło jednolitą, ładną podłogę na terenie całej biblioteki. Ściany mają wysokość 6 studów plus wykończone niebieskimi skosami, co urozmaiciło kolorystykę. Od razu przy wejściu znajdują się szafki na odzież i plecaki, gdyż każda szanująca się biblioteka dba o komfort czytelników i bezpieczeństwo książek. W bliskim sąsiedztwie znajduje się lada bibliotekarza przy której można wypożyczyć i oddać wybrane pozycje. Na wyposażeniu kącika pracownika znajduje się szafka z kartami bibliotecznymi i stoliko-regał na zamówione książki, które czekają na czytelników. Oczywiście do dyspozycji biblioteki został oddany nowoczesny laptop i wyposażenie biurowe. Tuż obok stoi szafka z katalogiem kartkowym dostępna dla wszystkich. W drewnianej skrzyni (od narzeczonego ^^) znajduje się miejsce na bookcrosing, gdzie każdy może oddać swoją książkę i zaopiekować się nową. Pod ścianą dostępne są 2 stanowiska umożliwiające pracę z książką na miejscu - fachowo nazywane stanowiskami do pracy indywidualnej, gdzie znajdziemy nawet szkło powiększające. W celu wspierania czytelnictwa w bibliotece ustawiona jest wielka skarbonka gdzie można wrzucić każdą kwotę w dowolnej walucie. Ciekawym akcentem jest umieszczenie we wnętrzu przezroczystych klocków złotych monet z serii Pirates. W bibliotece znajduje się 5 regałów z posortowanymi książkami w tzw. wolnym dostępie, nad którym sprawuje pieczę sowa - symbol mądrości. Jak widać na zdjęciach kustoszem biblioteki jest fachowa bibliotekarka z serii minifigurek z 2013 roku, a gośćmi w dniu dzisiejszym są figurki z roku 2018: Pani weterynarz która zostawiła swojego królika w domu, by nie zżarł książek (króliki uwielbiają papier), chłopiec i dziewczynka z przyjęcia urodzinowego oraz dziewczynka przebrana za kwiatek, której zmieniłam włosy na warkocz Elsy z "Krainy lodu". W bibliotece znajdziemy 5 kwiatków w wazonach na parapetach i jedną doniczkę, a na ścianach wiszą: mapa, kalendarz oraz zegar odmierzający czas (pilnujcie by nie przetrzymywać książek!!!). Na zewnątrz wokół biblioteki mamy miły zielony akcent, ptaszka na drzewie oraz Pana Listonosza z zestawu 6420 z 1998 roku, który na pewno przyniósł najnowszy numer "Bibliotekarza".
Załączniki
a biblioteka7.jpg
a biblioteka7.jpg (104.41 KiB) Przejrzano 5249 razy
a biblioteka 6.jpg
a biblioteka 6.jpg (100.29 KiB) Przejrzano 5249 razy
a biblioteka 5.jpg
a biblioteka 5.jpg (112.29 KiB) Przejrzano 5249 razy
a biblioteka 3.jpg
a biblioteka 3.jpg (107.99 KiB) Przejrzano 5249 razy
a biblioteka 1.jpg
a biblioteka 1.jpg (78.73 KiB) Przejrzano 5249 razy
Ostatnio zmieniony 2018-06-10, 11:46 przez Lunak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#2 Post autor: glaz_pimpur »

Zdecydowanie w środku jest lepiej niż na zewnątrz. Widać, że wiesz co i gdzie powinno się znajdować. Przyczepiłbym się co najwyżej do samych regałów z książkami: nie lepiej ustawić kolorowe plejty bokiem? Natomiast z zewnątrz biblioteka z zewnątrz wygląda jak ... osiedlowa biblioteka. Nie jest to arcydzieło architektury ale mam podobną na osiedlu. Tylko ściany ma w kolorze flash a dach jest czarny i skos ma bardziej w pionie niż w poziomie.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Lunak
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-05, 21:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Lunak

 

#3 Post autor: Lunak »

Kiedyś na zajęciach z architektury bibliotek wykładowca rzucił zdanie, które widocznie mocno wryło mi się w pamięci: nie oceniaj wnętrza biblioteki po murach ;). A co do regałów, chciałam zrobić inaczej niż w MOCach z tymi książkami i efekt mi się podoba, takie różnorodne grzbiety i regały są mniej masywne ;)

Jetboy

#4 Post autor: Jetboy »

Lunak pisze:Kiedyś na zajęciach z architektury bibliotek wykładowca rzucił zdanie, które widocznie mocno wryło mi się w pamięci: nie oceniaj wnętrza biblioteki po murach ;). A co do regałów, chciałam zrobić inaczej niż w MOCach z tymi książkami i efekt mi się podoba, takie różnorodne grzbiety i regały są mniej masywne ;)
Ale książki są bardziej masywne. Ile widziałaś książek które mają metrowy grzbiet?
Fajnie że szukasz nowych rozwiązań, ale wyważanie otwartych drzwi, albo wymyślanie koła na nowo nie zawsze ma sens.
Ostatnio zmieniony 2018-06-11, 05:55 przez Jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Można przyjąć, że to kilka tomów z jednej serii. ;)

Lunak
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-05, 21:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Lunak

 

#6 Post autor: Lunak »

Największe książki na moich regałach są o jakieś 25-30% wyższe niż standardowe książki LEGO, których również użyłam, a więc z bibliotekarskiego punktu widzenia mogą to być: 1. Czasopismo np. miesięcznik, połączony w starym stylu w całe roczne wydanie, 2. wydanie albumowe historii architektury, malarstwa, sztuki, mody, 3. Bibliografia Estreichera, 4. atlas anatomiczny lub geograficzny , 5. królewska kronika z XV-XVIII wieku, 6. książki brajlowskie. Nie zgodzę się więc, że jest tylko jeden słuszny sposób na zrobienie książek z plejtów.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#7 Post autor: Stelario »

Lunak pisze:Nie zgodzę się więc, że jest tylko jeden słuszny sposób na zrobienie książek z plejtów.
Masz racje, zawsze można robić ksiązki z Tile zamiast z plate.
Jeszcze nie widzialem bilbioteki gdzie wszyskie ksiązki stoją okładkami do alejki. Nawet w księgarni tak nie stoją.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#8 Post autor: glaz_pimpur »

Stelario pisze:
Lunak pisze:Nie zgodzę się więc, że jest tylko jeden słuszny sposób na zrobienie książek z plejtów.
Masz racje, zawsze można robić ksiązki z Tile zamiast z plate.
Jeszcze nie widzialem bilbioteki gdzie wszyskie ksiązki stoją okładkami do alejki. Nawet w księgarni tak nie stoją.
Stoją na górnych półkach. Nawet w bibliotece, chociaż akurat nie u nas na osiedlu:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Jetboy

#9 Post autor: Jetboy »

Lunak pisze: Nie zgodzę się więc, że jest tylko jeden słuszny sposób na zrobienie książek z plejtów.
Oczywiście że nie ma jedynie słusznego sposobu. Ale są sposoby które sprawdzają się lepiej i gorzej w różnych sytuacjach. Tak jak pisałem, kudos za szukanie nowych rozwiązań, to cenne, nawet jeśli nie każde poszukiwania dają rewelacyjne rezultaty. Bez tych poszukiwań nie było by postępu.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Jellyeater »

Na książki najlepsze są chyba jumpery z groovem. Wtedy się ładnie odcinają od siebie.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Jaco3011
Posty: 240
Rejestracja: 2016-09-07, 17:03
Lokalizacja: Kielce / Kraków
brickshelf: ---
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jaco3011 »

Jellyeater pisze:Na książki najlepsze są chyba jumpery z groovem. Wtedy się ładnie odcinają od siebie.
Plate'y 1x2 też mają ten groove. Ten sposób wykonania książek to jednak gorsza opcja od plejtów.
glaz_pimpur pisze:flash
"Flesh". To kolor "cielisty", a nie "błyskowy".
Ostatnio zmieniony 2018-06-13, 22:11 przez Jaco3011, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kim jesteśmy? Z czego budujemy? Dokąd to wszystko zmierza?" ~własne
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a LEGO LEGO LEGO" ~własne

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#12 Post autor: Stelario »

Jaco3011 pisze:
Jellyeater pisze:Na książki najlepsze są chyba jumpery z groovem. Wtedy się ładnie odcinają od siebie.
Plate'y 1x2 też mają ten groove. Ten sposób wykonania książek to jednak gorsza opcja od plejtów.

[quote="glaz_pimpur]flash

"Flesh". To kolor "cielisty", a nie "błyskowy".
To pokaż mi te platy z TYM wcięciem. Bo platy to nawet 2x8 robią z rowkiem, ale na drzwi a nie paznokieć.
Ostatnio zmieniony 2018-06-13, 19:35 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jaco3011
Posty: 240
Rejestracja: 2016-09-07, 17:03
Lokalizacja: Kielce / Kraków
brickshelf: ---
Kontakt:

 

#13 Post autor: Jaco3011 »

Stelario pisze:To pokaż mi te platy z TYM wcięciem. Bo platy to nawet 2x8 robią z rowkiem, ale na drzwi a nie paznokieć.
Plate'y 1x2 mają inne wcięcie niż jumper plate'y? Serio pytam, są inne wymiary tego "groove"?
"Kim jesteśmy? Z czego budujemy? Dokąd to wszystko zmierza?" ~własne
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a LEGO LEGO LEGO" ~własne

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jellyeater »

Plate nie połączysz. A jumpery tak...
Ostatnio zmieniony 2018-06-14, 05:03 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#15 Post autor: glaz_pimpur »

Jellyeater pisze:Plate nie połączysz. A jumpery tak...
Żelek, chyba mylisz cały czas plejty s tile'ami. Tile mają groove i ich nie da się łączyć.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

ODPOWIEDZ