[MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

[MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

#1 Post autor: DawKub1922 »

Dziś chciałbym przedstawić swój kolejny MOC, mianowicie model polskiego parowozu wąskotorowego Px48 1922. Niestety nie dysponuję żadnym zdjęciem oryginału z nr 1922 (a z 100% pewnością wiem, iż egzemplarz z tym numerem również istniał), dlatego budowę wzorowałem m.in. na numerach 1765 (Śmigiel) i 1920 (sam tender). Przez co wygląd i kształt pewnych elementów jak np. aparatura wokół kotła czy nadstawka na skrzyni węglowej mogą być nieco abstrakcyjne w stosunku do oryginału. Model budowałem około 2,5 miesiąca (z licznymi przerwami) a kolejne 1,5 m-ca, czekałem głównie na kalki. Jedyne nie legowe modyfikacje, na które sobie pozwoliłem w tym konkretnym modelu, to podmalowanie reflektorów oraz dodanie kalkomanii dla lepszego efektu finalnego. Jest to chyba pierwszy model zbudowany w myśl zasady: „zbuduj, odstaw na półkę (w celu przemyślenia zastosowanych rozwiązań), opublikuj”. Oprócz odwzorowania wyglądu zewnętrznego, próbowałem również odwzorować wnętrze budki. Z powodu braku miejsca przesunięcie korbowodów względem wiązarów jest bardzo małe, i niemożliwe (chyba) jest aby móc oddać prawdziwe ich położenie, przez co mogą wyglądać nieco nienaturalnie – jednak na swoją obronę dodam, iż nigdy nie widziałem jeszcze parowozu z obu stron jednocześnie (czy to na żywo czy w modelarstwie). Minusami modelu jest to, iż jest to mój kolejny model statyczny -niestety. Między innymi dlatego, że 2ga i 4ta oś jest zamontowana na stałe a w dodatku imitacja wiązarów jest zamontowana do każdego koła w tym samym miejscu. Wyzwaniem również było „klejenie” kalek. Model zbudowany jest dokładnie z 485 elementów.

Prawdopodobnie, model można by zbudować inaczej i być może lepiej, jednak moja wersja przedstawia się następująco, zapraszam do galerii:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz naturalnie foto poglądowe oryginału:

Obrazek Obrazek

POZdrawiam
#NSNP

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: wielkamucha »

Parowóz pierwsza klasa!

Od razu widać, że to nasz typowy "polski" Px - niski, przysadzisty, z groteskowo dużymi reflektorami. Wyszedł Ci bardzo fajnie, podoba mi się. Dobrze, że nie zrobiłeś budki maszynisty na zielono - w czerni prezentuje się dużo lepiej.

Szkoda jedynie, że nie jest jeżdżący (choćby z "ręką Boga"), ale ciężko byłoby chyba zrobić jakiekolwiek wiązary i korbowody, jeśli te koła miałyby się obracać...

Poza tym jednym "mankamentem" (w cudzysłowiu, bo w sumie to nie jest wada) - ekstra :)

bzzz-bzzz

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#3 Post autor: meler »

"Short but sweet" :) Bardzo przyjemna praca. Świetnie udało Ci się oddać charakter oryginału, gratulacje!

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#4 Post autor: DawKub1922 »

Wielkie dzięki Panowie : wielkamucha i meler =)
#NSNP

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, że widziałem taki parowóz wąskotorowy w parowozowni w Kościerzynie, ale może się mylę. Kolejny bardzo udany Twój model, choć wydaje mi się, że te lampy są ciut za duże. Nie wiem czy nie lepiej by pasowały "groszki" trans-clear round plate 1x1. No chyba, że jest coś pośredniego między trans-clear round plate 1x1 a trans-clear round plate 2x2
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: cody1976 »

Zgadzam się z przedmówcą, całość cieszy oko pod względem ogólnym i dopracowania szczegółów ale lampy są za duże, tylko że round plate 1x1 będą chyba troszkę za małe, a z kolei nic pośredniego chyba nie ma.

cody1976

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#7 Post autor: DawKub1922 »

Dzięki =)

Co do lamp/reflektorów, to uważam że 1*1 będą zdecydowanie za małe, a 2*2 owszem są za duże... Jednak w przyszłych moich modelach, będę stawiał chyba na obecne rozwiązanie. A temat ich "wielkości" i tak za każdym razem będzie się przewijał...

POZdrawiam
#NSNP

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: cody1976 »

A, może szłoby pokombinować z tym ?:

https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 1#T=C&C=11

Chyba już gdzieś widziałem takie rozwiązanie.

cody1976
Ostatnio zmieniony 2018-06-17, 11:13 przez cody1976, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Zwariowany »

Do tej skali chyba dobre by były światła zrobione z takich małych garnków (rondelek) i wsadzone 1x1 światełko. A ogólnie bardzo fajny model wyszedł, nawet w wersji nie jeżdżącej. Dużo szczegółów. Jedyne co bym chyba zmienił to oponę na kominie, wywinął bym żeby gładka była.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#10 Post autor: Kruk »

Mega parowozik, serio, bardzo mi się podoba. Gratki.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: wielkamucha »

Zwariowany pisze:Do tej skali chyba dobre by były światła zrobione z takich małych garnków (rondelek) i wsadzone 1x1 światełko.
Miałem kiedyś podobny problem i koledzy zasugerowali właśnie takie rozwiązanie (pierwsze moje reflektory też były z dishy 2x2). W sumie jest to chyba najlepszy patent, wielkością taki 1,5 x 1,5. Żeby jeszcze tylko dawał się zamontować na ścianach czołowych...

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#12 Post autor: DawKub1922 »

Dzięki =) miło słyszeć, że się podoba =)

Co do wielkości reflektorów, mi akurat póki co te dish'e 2*2 najbardziej odpowiadają i uporczywie będę się tego rozwiązania trzymał...
Być może dla części oglądających moje modele są za duże, ale... raz, że można wg mnie fajnie zrobić to czerwone światło tylne (przez pomalowanie wnętrza tego "dziurawego" studa) co być może jest nie koszerne ale ja się na taki kompromis w swoich modelach mogę zgodzić, i dwa na PKP na/w wszystkich lokach (parowozy, elektrowozy, diesle, normalno i wąskotorowych) reflektory były tej samej wielkości. Zdaję sobie doskonale sprawę z faktu, iż temat wielkości reflektorów w moich ewentualnych przyszłych modelach zawsze wróci niczym bumerang =)

POZdrawiam
#NSNP

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: Mestari »

W sumie wyglądają groteskowo w rzeczywistości, więc i tu powinny ;)

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

#14 Post autor: Deckard Cain »

Kompletnie nie znam się na pociągach, ale ten tu bardzo mi się podoba.
Bardzo zgrabny model.
Ostatni z Horadrimów

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#15 Post autor: eric trax »

Mestari pisze:W sumie wyglądają groteskowo w rzeczywistości, więc i tu powinny ;)
Racja. Na początku byłem przekonany, że są zdecydowanie zbyt duże. Po przyjrzeniu się oryginałowi wiem że odchylenia nie jest tak duże jak myślałem na początku. W zasadzie dają wrażenie lekkiego przerysowania co modelowi wychodzi tylko na dobre. Fajne jest to, że w takim małym modeliku udało się upakować tyle szczegółów :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ