[MOC] M62 / ST44 PKP Cargo Gagarin

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] M62 / ST44 PKP Cargo Gagarin

#1 Post autor: Mateusz92 »

Kolejna lokomotywa do mojej floty PKP Cargo.

Wstęp

Tak naprawdę trochę dziwne, że z klocków SM42 powstało w ch** wróć dużo, a ST44 nie (dziwię się bo jest to chyba ulubiona lokomotywa mikoli w Polsce). Co prawda były próby: Gras zbudował dawno temu zieloną, ale nie ma co się oszukiwać konstrukcja strasznie się zestarzała; na flickrze widziałem czarnego Gagarina, ale ma proporcje źle dobrane przez co wygląda karykaturalnie. Na szczęście nie tylko ja buduję Gagarina (czekam na takiego w dark red - kto wie o co chodzi ten wie o co chodzi :D ) także ilostan rośnie.

Model

MOC zaczął powstawać w okolicy kwietnia i w wakacje miałem już go praktycznie skończonego. Przez okres ok 2 miesięcy lokomotywa stała w szafce co dobrze jej zrobiło - dzięki temu poprawiłem parę pierdółek. Co prawda Gagarin jest jeszcze w fazie WIP ponieważ musi dostać silniki (na razie jak ma jeździć pożycza je od Tamary) i nie ma ledów lecz z zewnątrz tak naprawdę się nie zmieni więc wjechał na forum. Ważnym elementem który zmieniłem w podejściu w budowaniu lokomotyw jest to, że bufory są przyczepione do pudła lokomotywy, a nie do wózków (ST48 też jest przebudowana w ten sposób). Co prawda jest z tym więcej zabawy, ale efekt jest bliższy oryginałowi. Jak przystało na Gagarina to i ten klockowy to straszny zadymiacz co chciałem pokazać przez ubrudzenie dachu i ścian. Nie jest idealnie (niestety slopy nie pozwalają na płynne przejścia), ale w moim odczuciu wiadomo o co chodzi.

Zapraszam do oglądania zdjęć i komentowania.

Obrazek
ST44-1216 (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
ST44-1216 (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
ST44-1216 (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
ST44-1216 (04) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
ST44-1216 (05) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
ST44-1216 (06) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
ST44-1216 (07) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
ST44-1216 (08) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Nie jest to pierwszy model który ma pulpit dla maszynisty, ale pierwszy który ma kabinę uchwyconą na zdjęciu (te dziury pod pulpitem to na kable).
Obrazek
ST44-1216 (09) by Mateusz Waldowski, on Flickr

ST44 ma tyle miejsca w środku, że zal było go nie wykorzystać.
Obrazek
ST44-1216 (10) by Mateusz Waldowski, on Flickr

I zdjęcie rodzinne. Od bardzo dawna chciałem miec takie na flickrze :D
Obrazek
PKP Cargo by Mateusz Waldowski, on Flickr

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: cody1976 »

No i pozamiatałeś, ładniejszego i lepiej odwzorowanego Gagarina nie widziałem. Gratulacje, jesteś w czołówce moich najbardziej podziwianych MOC'arzy. Czekam na kolejne działa sztuki.

cody1976

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Ciekawy bajer z tym silnikiem wewnątrz, fajnie musi to przez okienka widać ;)
Pozdrawiam :)

gomiunddoris
Posty: 24
Rejestracja: 2018-05-15, 08:14
Lokalizacja: Ustroń

#4 Post autor: gomiunddoris »

bardzo fajnie wyszedł! Mało szczegółów w wózkach ale w tej skali ciężko coś wykombinować, ale mimo wszystko wyszedł dość oryginalnie! Światła są też kiepskie pod względem rozmiarów ale generalnie podoba mi się! Gratulacje! Natomiast nie ma co ukrywać, że mocno daleko mu do tego co zaproponował Rob! Jego model jest jedyny i nie powtarzalny!
ObrazekMÁV M62 (Szergej) by Rob, on Flickr

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: cody1976 »

Wybacz ale MOC Mateusza podoba mi się dużo bardziej, nie jestem znawcą lokomotyw jeśli chodzi o szczegóły ale wizualnie bije lokomotywę Rob'a na łeb nie wspominając o Jego pojazdach które jak dla mnie są po prostu brzydkie ale to moja osobista ocena.

cody1976
Ostatnio zmieniony 2018-10-02, 22:27 przez cody1976, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Mateusz92 »

Dzięki za komentarze.
gomiunddoris pisze:Natomiast nie ma co ukrywać, że mocno daleko mu do tego co zaproponował Rob! Jego model jest jedyny i nie powtarzalny!
[url=https://farm1.staticflickr.com/649/21307374151_3c975d54f4.jpg]Obrazek[/url]MÁV M62 (Szergej) by Rob, on Flickr
Trzeba też dodać, że nieidealny i niejeżdżący. M62 Roba oczywiście znam i mi się podoba, ale nie ma co ukrywać, że ma kilka plusów jak i minusów. Jeśli chodzi o wózki to też nie ma ich jakoś bardziej zabudowanych (jeśli prześledzisz zdjęcia to są tam obudowy plus sprężyny; u mnie jeszcze schodki). Przestrzeń pomiędzy wózkami a pudłem loka tak jest lepiej zagospodarowana to fakt. Przód jest wyraźnie gorszy u Roba. Gagarin nie ma przodu płaskiego - całość idzie po lekkim łuku. U mnie nie jest idealnie, ale zdecydowanie lepiej. Światła są za duże, ale będą w nich montowane ledy więc takie przerysowanie mi nie przeszkadza. Poza tym jakoś nie widzę żeby ktoś wymyślił jak zrobić lepiej wyłupiaste gały polskich pociągów z LEGO.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: wielkamucha »

Dla mnie obie wyglądają "porządnie", choć musiałbym zobaczyć "mordkę" modelu Rob'a, żeby się bardziej "ustosunkować".

Podoba mi się kolorystyka tego Gagara, ale to raczej zasługa obecnych zasad malowania na PKP Cargo, niż samego Mateusza :). Ten limonkowy pasek robi robotę :) Wyrazy uznania za ogrom pracy.
Niemniej, chyba jego praca bardziej jest zbliżona do oryginału, choćby ze względu na szary dach (a węgierskie 62 też takie miały), którego u Rob'a brakuje...

Mam dziwne wrażenie, że szyby czołowe są pochylone pod ujemnym kątem do przodu - wydaje mi się?

A, pytanie: jaki napęd? Wiem, że pożyczany, ale jak docelowo? Silniki train, czy klasyczne PF M/L/XL?

bzzz-bzzz

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Jellyeater »

https://youtu.be/YE34JZLY_fM?t=131

Tak na oko światło to 1/6 przodu Gagarina. Ty masz 8 studów, więc groszek jako 1/8 byłby jednak bliższy. :-)

Nie dziwię się, że to wycofują. To kopci gorzej niż parowóz. :-)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Sajan »

Nie dziwię się, że to wycofują. To kopci gorzej niż parowóz. :-)
Nie wycofują tylko idą na moderne do PESY.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Mateusz92 »

Jeszcze raz dzięki za komentarze.
Wielkamucha
Tak szyby powinny iść pod lekkim kątem. Pominąłem to świadomie ponieważ chciałem mieć mocno zbudowany przód.
Jellyeater
Tak światła są za duże. Optymalne byłoby 1.5 studa. Jeden to zdecydowanie za mało więc wolałem je przerysować.
Poza tym ten konkretny egzemplarz jest już po modernizacji (lokomotywy ST44 które ją przeszły mają inną zabudowę dachu).

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Sajan »

Po za tym światła na 1s mogłyby się kojarzyć z M62 mimo, że ten ma światła trochę w innym miejscu.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#12 Post autor: Maciej Drwięga »

gomiunddoris pisze:bardzo fajnie wyszedł! Mało szczegółów w wózkach ale w tej skali ciężko coś wykombinować, ale mimo wszystko wyszedł dość oryginalnie! Światła są też kiepskie pod względem rozmiarów ale generalnie podoba mi się! Gratulacje! Natomiast nie ma co ukrywać, że mocno daleko mu do tego co zaproponował Rob! Jego model jest jedyny i nie powtarzalny!
[url=https://farm1.staticflickr.com/649/21307374151_3c975d54f4.jpg]Obrazek[/url]MÁV M62 (Szergej) by Rob, on Flickr
Zacznij chłopie budować swoje konstrukcje, to sobie ocenimy Twoje autorskie pomysły :D

Mateusz92, jest dobrze. Domniemam, że kolorystyka pod resztę taboru. W starszym malowaniu by był szał :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#13 Post autor: dmac »

Maciej Drwięga pisze:Domniemam, że kolorystyka pod resztę taboru. W starszym malowaniu by był szał :)
Tak piszesz, bo jesteś stary :D . Byś był w wieku Mateusza, to by Ci się podobało niebiesko-limonkowe PKP Cargo ;).

Mateusz, super lokomotywa! Dam znać, gdy mi się przypomni, co ostatnio wymyśliłem w ramach okrągłych przedmiotów o średnicy pomiędzy 1 a 2 study. Skleroza jednak straszna rzecz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#14 Post autor: noniusz »

Mateusz92 pisze:z klocków SM42 powstało w ch** wróć dużo, a ST44 nie (dziwię się bo jest to chyba ulubiona lokomotywa mikoli w Polsce)
Już na początku recenzji mijasz się z prawdą, ale przełknąłem tą zniewagę i doczytałem do końca... wszak wszyscy MiKole płaczą za Fiat'ami :)

Kolejny świetny model.
Fajnie wyszło w tym malowaniu i choć jestem niewiele, ale młodszy od Macieja, również chętnie zobaczyłbym loka w starym malowaniu.
Zastanawiam się jak oceniłbyś trudność procesu budowy w porównaniu np. z Tamarą? Tu jednak wszystko zamyka się w bryle równej szerokości, dużo miejsca w środku, brak potrzeby rzeźbienia barierek...?

To co - idąc w górę za ciosem: kolej na ET42?
dmac pisze:Dam znać, gdy mi się przypomni, co ostatnio wymyśliłem w ramach okrągłych przedmiotów o średnicy pomiędzy 1 a 2 study
O, to to! chętnie poczytam :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#15 Post autor: meler »

Może np. ta felga https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... e?id=38999 lub inna? Bo im dłużej patrzę na zdjęcie przodu, tym mocniej widzę EN57 :)

Ale to bardzo fajny pojazd, nie widzę by mu czegoś brakowało. W towarzystwie kolegów wygląda dostojnie. Mam pytanie, czy Ty po prostu lubisz niebiesko-limonkową kolorystykę (eaosy o ile pamiętam też były niebieskie) czy masz nadmiar klocków w tych kolorach? :) Zakładam to pierwsze...

Jeszcze jedna kwestia. Pewnie zamienisz któryś z wózków na PF train i w obecnej konfiguracji zawsze któryś wózek będzie pchać 3 oś. Masz tam jakiś mechanizm powrotu do centra, żeby po wyjściu z zakrętu koła nie stawiały oporu?
-

ODPOWIEDZ