[MOC] Mercedes-Benz Tankpool Racing Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Mercedes-Benz Tankpool Racing Truck

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 45s / szer. 18s / wys. 19s
Waga: 1.355 kg (1.535 kg z kamerą)
Napęd: 4 x silnik RC z szybszego wyjścia z przełożeniem 1:1.66 na tylną oś
Zawieszenie: przód - niezależne z pozytywnym casterem, tył - brak
Zasilanie: 2 x BuWizz 2.0

Skromny MOCyk popełniony w 3 dni po tym jak napatrzyłem się na liście w parku i pomyślałem, że fajnie byłoby śmigać przez nie czymś szybkim w zwolnionym tempie na filmie. Padło na ciężarówkę wyścigową dostępną w Forzie Motorsport, przy czym skupiłem się raczej na szybkości i solidności niż na wiernym odwzorowaniu oryginału. Stąd pewne odstępstwa w postaci świateł przednich (bo fajne), białej kabiny (bo jakoś bardziej mi pasowała od jasnoszarej) czy delikatnego wydłużenia podwozia (o 2 study, żeby zmieścić BuWizzy za przednią osią). Dużo pracy włożyłem w nalepki, po części bazując na screenach z gry, a po części dodając elementy z prawdziwej ciężarówki której malowanie zmienia się w różnych wyścigach.

Od strony technicznej, MOC jest bardzo prosty, to dosłownie masa silników + dwie osie. Cztery silniki RC są spięte szybszymi wejściami i ułożone poziomo pośrodku podwozia, jak najniżej żeby obniżyć środek ciężkości. Napęd na tylną oś przekazywany jest przez knoby, bez dyfra, z przyspieszeniem 1.6:1. Testowałem też przełożenie 1:1, dawało ono zdecydowanie lepsze przyspieszenie ale niższą prędkość maksymalną. Ponieważ zależało mi na możliwie lekkim i solidnym modelu, za którym nie trzeba będzie biegać z szufelką, zrezygnowałem z zawieszenia na tylnej osi. W tego typu ciężarówkach jest ono i tak symboliczne, a uprościło mi to przeniesienie napędu, oszczędziło dużo miejsca z tyłu podwozia, i pozwoliło na mocniejsze podwozie. Przednie zawieszenie to klasyczne podwójne wahacze, ze zwrotnicami wchodzącymi głęboko w przednie koła tak jak w mojej dakarowej Tatrze, bo zauważyłem że przy zastosowaniu tej felgi daje to skręt prawie przez środek koła, a co za tym idzie gładszy skręt i mniejszą tendencję do znoszenia na boki przez luzy w układzie skrętu - a przy dużych szybkościach takie luzy potrafią bardzo ściągać. W odróżnieniu od Tatry, przednie zawieszenie ma też delikatny pozytywny caster, i wydaje się to dobrze wypływać na stabilność przy skręcaniu. Dla dalszej redukcji luzów, PF Servo jest wpięte bezpośrednio w przednią oś i nachylone razem z nią. Ciężarówka jest bardzo stabilna, próbowałem ostrych skrętów przy ok. 15 km/h i kończy się to poślizgiem tylnej osi ale bez rolki. Dodatkowo w kabinie znajduje się kierownica poruszana przez PF Servo, a na koła założyłem opony RC4WD Dirt Grabber w rozmiarze 1.2".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeśli chodzi o prędkość, to wydaje mi się że dałoby się w sprzyjających warunkach przekroczyć 20 km/h, ale jest to dość kłopotliwe. Raz, że ze względu na przełożenie ciężarówka potrzebuje tak z pół boiska żeby się dobrze rozpędzić, dwa że BuWizzy zaczynają się wyczerpywać po kilku minutach. Poza tym kontrolowanie ciężarówki przy takiej prędkości jest naprawdę trudne, każde drgnięcie Serva to zmiana położenia o parę metrów, i w sumie zdecydowana większość filmu jest nakręcona poniżej prędkości maksymalnej. BuWizzy pracowały w trybie fast, czyli z napięciem 9.2V, trybu 11.2V nie sprawdzałem bo raz, że się bałem o Servo, dwa że BuWizzy za szybko się wyczerpywały.
Podsumowując, wiem że napakowanie hurtem tylu silników to żadne osiągnięcie, ale mimo wszystko fajnie jest rozpędzić półtorakilogramowy model do takich prędkości, szczególnie kiedy przy tym ładnie się prowadzi, dobrze reaguje na skręt i zachowuje świetną stabilność.

Galeria: https://bricksafe.com/pages/sariel/mercedes-benz-tankpool-racing-truck

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Ostatnio zmieniony 2018-10-06, 14:05 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Fajnie śmiga. Szkoda tylko, ze użyłeś nielegowych opon :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Miałem już nic nie pisać, po ostatniej wymianie zdań, ale obraża to się tylko pensjonarka. :-)

Ponad 18 km / h to już bardzo szybko jak na model. Wygląda to widowiskowo. A biorąc pod uwagę, że model miał być maksymalnie lekki to jest naprawdę ładny. Świetne te naklejki. Zwłaszcza Hamster. I podziwiam, że tylko 3 dni. Aczkolwiek pewnie nie było to 3x po godzinie. :-)
Szkoda tylko, ze użyłeś nielegowych opon :)
W sumie dlaczego? Szkoda, że nie produkują jakichś fajniejszych silników kompatybilnych z LEGO.
Ostatnio zmieniony 2018-10-06, 18:30 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 2 razy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Trzy dni, powiadasz? Nie pamiętam, żebym kiedyś zbudował coś porządnego w zbliżonym czasie :) .

Model śmiga jak ta lala i bardzo mi się podoba. Nie przypuszczam, żeby dużo stracił na szybkości na LEGOwych oponach, ale te wyglądają bardziej realistycznie.
W sumie skoro jest to wyścigówka, to może warto dodać przełożenie na serwie, żeby umożliwić bardziej precyzyjne sterowanie przy dużej prędkości?
Tak czy owak - brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Mi tam sterowanie takie jakie jest odpowiada, joy na ekranie jest duży i zapewnia sensowną czułość. Dodawanie zębatek między osią a Servem oznacza luzy i kombinowanie jak to wycentrować. Co do opon, te są zdecydowanie przyczepniejsze niż opony Lego, przy jeździe na wprost nie ma to pewnie znaczenia z uwagi na mikre przyspieszenie, ale przy skrętach znaczenie już pewnie ma i to spore. Przy braku dyfra przyczepności nigdy za wiele :)
Ostatnio zmieniony 2018-10-06, 19:11 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#6 Post autor: krowkens »

Naklejka "hamster inside" wymiata

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: wielkamucha »

krowkens pisze:Naklejka "hamster inside" wymiata
No... :D Ale innym też "nic nie brakuje" :D XD Ogólnie, naklejki w tym modelu "robią robotę"!

O ile sam przez kilka lat mojego życia budowałem w "starym" Technicu (tak w latach 1990-98) i nie jestem fanem tych bezstudowych belek, to ten model podoba mi się jak mało który! Bardzo zgrabny, taki "w sobie", jednocześnie czuć od niego moc i szybkość. Po prostu widać, że jest "przypakowany" i to nie na sterydach :). Moim zdaniem lepiej wygląda niż oryginał.

Zrób instrukcję, myślę, że uszczęśliwiłbyś kilka osób. TLG mogłoby spokojnie wypuścić Twój model jako flagowiec na 2019.

bzzz-bzzz
Ostatnio zmieniony 2018-10-07, 09:30 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

wielkamucha pisze:Zrób instrukcję
Krok 1: miej cztery silniki RC. I wszyscy odpadają.

TiTo & Anakin
Posty: 325
Rejestracja: 2004-12-16, 17:27
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
brickshelf: tito-anakin

 

#9 Post autor: TiTo & Anakin »

Gdzie kupiłeś takie opony ! :D Mercedes Rewelacja !

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

TiTo & Anakin pisze:Gdzie kupiłeś takie opony ! :D
RC4WD, napisałem w pierwszym poście.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Muszel »

Sariel pisze:
wielkamucha pisze:Zrób instrukcję
Krok 1: miej cztery silniki RC. I wszyscy odpadają.
Ja mam :) ale buwizzów już nie.

Model zgrabny, przyjemny i z charakterkiem. Opony pasują mega.

A edycja filmu - za*... ehkem, jestem pod wrażeniem.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

Fenomenalny MOC. Oj, jak ja bym się tym bawił... No i do tego, przez te wszystkie naklejki, gumy, chromy i światełka jest wprost śliczny.

ODPOWIEDZ