[MOC] Platforma nożycowa samobieżna

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Platforma nożycowa samobieżna

#1 Post autor: Damjan97 »

Chciałem Wam przedstawić mój najnowszy MOC, platformę nożycową samobieżną.

Platformy tego typu wykorzystywane są zapewne w supermarketach czy też ogólnie w galeriach handlowych jak również i na magazynach.

Obrazek

Wymiary:
-Długość: 28cm
-Szerokość: 18cm
-Wysokość: 21cm
-Wysokość po rozłożeniu: 59cm

Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OOAszMSChwc&t=48s[/youtube]

Platforma posiada trzy rozkładane sekcje, co prawda nie jest to dużo, ale już przy tej ilości cała konstrukcja po rozłożeniu ma tendencje do przechylania się na boki,a co dopiero przy większej wysokości.
Drugim powodem jest sposób rozkładania, gdyż prawdziwe tego typu platformy mają między poszczególnymi sekcjami siłowniki hydrauliczne. Jako że posiadam w sumie tylko siłowniki śrubowe które są stosunkowo krótkie w mojej konstrukcji zastosowałem listwę zębatą która przesuwając się w stronę środka pojazdu powoduje rozkładanie się nożyc.
Wadą takiego rozwiązania jest ograniczona siła mechanizmu, przy silniku L z redukcją 1:3 siły jest na styk aby podnieść te trzy sekcje.

Obrazek

Po rozłożeniu maksymalna wysokośc to ok. 59cm

Obrazek

Do napędu całego pojazdy służy silnik M z przekładnią ślimakową i redukcją 1:8, za skręt kołami odpowiada Servo.

Obrazek

PEŁNA GALERIA:
https://www.flickr.com/photos/124730997 ... 4654688778

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Strasznie niszowy model :)
Jak ze stabilnością gdy kosz jest obciążony?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Platforma nożycowa samobieżna

#3 Post autor: legosamigos »

Prosty funkcjonalny model. Podoba mi się, jak większość Twoich MOCy
Damjan97 pisze:...Platforma posiada trzy rozkładane sekcje, co prawda nie jest to dużo, ale już przy tej ilości cała konstrukcja po rozłożeniu ma tendencje do przechylania się na boki,a co dopiero przy większej wysokości...
A nie myślałeś, żeby zamontować jakieś boczne stabilizatory?
Ostatnio zmieniony 2018-10-29, 13:56 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Ojek »

Bardzo ciekawy pomysł na model. Dobra robota.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: BONBINI »

Bardzo ciekawy model, rzadko spotykany w świecie Moc'y z Lego. Bardzo mi się podoba.
Damjan97 pisze:Platformy tego typu wykorzystywane są zapewne w supermarketach czy też ogólnie w galeriach handlowych jak również i na magazynach.
Na budowach jest też tego sporo, szczególnie przy budowach hal stalowych :-)
Damjan97 pisze:Drugim powodem jest sposób rozkładania, gdyż prawdziwe tego typu platformy mają między poszczególnymi sekcjami siłowniki hydrauliczne.
Tego typu podnośniki nożycowe posiadają z reguły jeden lub dwa siłowniki podnoszące platformę, które są dosyć długie.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

TopGun
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-15, 21:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Platforma nożycowa samobieżna

#6 Post autor: TopGun »

legosamigos pisze:Prosty funkcjonalny model. Podoba mi się, jak większość Twoich MOCy
Damjan97 pisze:...Platforma posiada trzy rozkładane sekcje, co prawda nie jest to dużo, ale już przy tej ilości cała konstrukcja po rozłożeniu ma tendencje do przechylania się na boki,a co dopiero przy większej wysokości...
A nie myślałeś, żeby zamontować jakieś boczne stabilizatory?
zwyżki nożycowe nie posiadają podpórek

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

Re: Platforma nożycowa samobieżna

#7 Post autor: szarikm »

TopGun pisze:
legosamigos pisze:Prosty funkcjonalny model. Podoba mi się, jak większość Twoich MOCy
Damjan97 pisze:...Platforma posiada trzy rozkładane sekcje, co prawda nie jest to dużo, ale już przy tej ilości cała konstrukcja po rozłożeniu ma tendencje do przechylania się na boki,a co dopiero przy większej wysokości...
A nie myślałeś, żeby zamontować jakieś boczne stabilizatory?
zwyżki nożycowe nie posiadają podpórek
Pod warunkiem, że podest roboczy nie wystaje po za światło wózka = środek ciężkości znajduje się w obrysie wózka :)
np. pierwsza z wybrzeża internetów "zwyżka samojezdna JLG 33" ma stabilizatory.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#8 Post autor: JAREMA. »

Bardzo fajnie to wyszło,
Damjan97 pisze:prawdziwe tego typu platformy mają między poszczególnymi sekcjami siłowniki hydrauliczne.
zbudowałem kiedyś taką "zwyżkę" jak piszesz, właśnie na śrubowym. Było 5 sekcji ale krótszych bo na liftramie 15studów. Ledwie się to mogło udźwignąć a po rozłożeniu jak akordeon latało na wszystkie strony.

Jedynym dodatkiem który bym zaproponował to automatycznie wysuwane płozy stabilizujące urządzenia podczas prac wysokościowych, Płozy nie wysuwają się od razu więc efekt byłby ciekawy a nie powinieneś mieć problemu tego zrealizować.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#9 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo lubię taki czysty i solidny design . Sprawia iście niemieckie wrażenie. Mogła by pracować na nowym lotnisku pod Berlinem, gdyby je wreszcie otwarli. Fajnie, że budujesz coraz bardziej zaawansowane mechanicznie konstrukcje. Czekam na naprawdę duży model w Twoim wydaniu.
Ostatnio zmieniony 2018-11-04, 08:52 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#10 Post autor: szarikm »

Damjan97, nie zapomnij zgłosić Platformy do plebiscytu MOC Miesiąca: viewtopic.php?t=31306

Afick
Posty: 131
Rejestracja: 2017-01-30, 23:40
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: afick

 

#11 Post autor: Afick »

przydałaby się jakas minifigurka dla skali :) - bardzo ciekawy moc - mimo iż niszowy to bardzo udany :)

Blue_army
Posty: 16
Rejestracja: 2017-05-11, 10:00
Lokalizacja: Brzesko

#12 Post autor: Blue_army »

Bardzo mi się podoba, jest funkcjonalny a oprócz tego czysty i schludny

ODPOWIEDZ