[MOC] Ciągnik siodłowy z naczepą wannową

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Ciągnik siodłowy z naczepą wannową

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Prezentuję Wam mój najnowszy MOC jakim jest zestaw siodłowy z naczepą typu wanna.

Obrazek

Wymiary:
-Długość: 51cm
-Wysokość- 17cm
-Szerokość: 12cm
-Masa: 1900g

Funkcje:
-Jazda przód/tył- silnik XL
-Skręt kołami- Servo
-Kiper- silnik L
-Opuszczane stopki w naczepie- ręcznie
-Blokada siodła- ręcznie

Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6VtETgkUrNs&t=43s[/youtube]

Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie aby zbudować zestaw siodłowy z wanną. Z powodów związanych z ilością klocków model musiał powstać w rozsądnej skali więc padło na koła 49,5mm. Dzięki temu model wygląda schludnie oraz działa sprawnie.

Obrazek

Zacznijmy od ciągnika. Nie jest Legowy odpowiednik jakiegokolwiek realnego modelu ciężarówki co zapewne widać. Ciągnik posiada otwierane drzwi kabiny oraz detale wnętrza takie jak fotele, kierownica oraz deska rozdzielcza na więcej nie ma miejsca).
Siodło jest obsługiwane ręcznie i jest kopią tego z zestawu 42078 Mack Anthem.
Z racji przełożenia w napędzie oraz tego że większość masy znajduje się z przodu to podczas ruszania mieli tylnymi kołami (z naczepą już nie). Do napędu służy XLka z przełożeniem 1:1.4, za skręt kołami odpowiada servo.

Obrazek

Jeśli chodzi o naczepę to jest to klasyczna trzy osiowa wanna. Z braku odpowiedniej ilości opon 49.5mm musiałem zastosować bardziej balonowe ogumienie.
Do kiprowania zamiast siłownika śrubowego lub pneumatycznego zastosowałem listwę zębatą z zestawu 42061 która napędzna jest silnikiem L z redukcją 1:3 dzięki czemu mechanizm ma dość siły aby podnieść wannę wraz z ładunkiem przy czym nie trwa to godzinę.
Umiejscowienie odbiornika IR oraz budowa mechanizmu opuszczania stopek spowodowana jest mała ilością miejsca w naczepie.

Obrazek

Ogólnie jestem zadowolony z działania wszystkich funkcji jak i z wyglądu modelu. Oczywiście naczepa na oponach 49,5mm wyglądała by o niebo lepiej, ale zawsze musi być jakiś punkt zaczepienia.

Obrazek
Obrazek

To wszytko z mojej strony, zapraszam do komentowania.

PEŁNA GALERIA:
https://www.flickr.com/photos/124730997 ... 7807310332

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Fajne maleństwo, chociaż przydałyby się przełamać tę zieleń jakimś białym paskiem czy cuś.
Myślałeś nad mechanizmem domykającym klapę?

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Muszel »

Bardzo przyjemny model :)
Pozdrawiam,
Piotrek

marcin1982m6
Posty: 53
Rejestracja: 2016-04-14, 19:36
Lokalizacja: Poznań

#4 Post autor: marcin1982m6 »

Bardzo fajny model, ciekawy pomysł na podnoszenie wanny.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#5 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo ładny model. Czysty technik, mało dziur, dobrze dobrane kolory, zgrabnie upakowane funkcje. Zgadzam się z Longerem że brakuje jakiegoś poziomego elementu na kabinie (wystarczyła by naklejka w formie czarnego paska) bez tego szoferka robi wrażenie zbyt wysokiej. Ale to tylko estetyczny detal. Patent na podnoszenie wanny wykorzystam w moim nowym modelu.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Jak zawsze bardzo udany MOC i ładnie dobrana kolorystyka. Szkoda tylko, że nie udało Ci się wcisnąć jeszcze jednego silnika do zmotoryzowania podpór. Tym bardziej, że masz jeszcze jeden kanał wolny na wieżyczce IR
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Ładny, bawialny. Kupiłoby się taki zestaw :)

ODPOWIEDZ