[MOC] LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] LEGO Ideas: 4x4 Jeep Wrangler Trailcat

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 31s / szer. 19s / wys. 18s
Waga: 0.888 kg
Napęd: 4x4 bez dyfrów, z dwoma PF L i redukcją 8:1
Zawieszenie: kolebki

Mój skromny projekt na LEGO Ideas. Tak, jest mały i ordynarnie wręcz prosty, co poniekąd było założeniem. Z Ideas odpadła już masa wielkich i skomplikowanych projektów Technic, dlatego myślałem o zgłoszeniu możliwie jak najmniejszego i najprostszego crawlera 4x4 z zawieszką. W końcu od ukazania się 9398 minęło już 6 lat, a z kolei niedawny zestaw 42065 pokazał chyba, że jest miejsce na rynku dla małych zestawów Technic z pełnym zdalnym sterowaniem.

Modelik jest bardzo skromny i pełen kompromisów które nie każdemu przypadną do gustu. Zaczął się od eksperymentu z możliwie małym podwoziem z kolebkami i napędem 4x4. Szukałem alternatywy dla tak dużego elementu jak dyferenjał, i wydało mi się że dla lekkiego modelu napędzanego czymś na tyle szybkim jak PF L akceptowalne jest zastosowanie ślimaków. Drastycznie zmniejsza to wysokość i szerokość kolebek, zapobiega staczaniu się z podjazdów, i - co dla mnie jest naprawdę dużym plusem - wyklucza efekt momentu obrotowego na wale napędowym, czyli gibanie się nadwozia na prawo i lewo kiedy pojazd rusza lub cofa. A kiedy na kolebki nie działa ten efekt, to możemy je oprzeć na bardzo miękkich amorach i uzyskać naprawdę responsywne zawieszenie.

Model napędzają dwa silniki PF L, podczas gdy jeden Medium odpowiada za skręt. Z pewnością nie jest to idealna kombinacja, ale chyba najmniejsza możliwa. Kolebki łączą się z podwoziem przez małe obrotnice, a skręt przekazywany jest przez pusty dyferencjał na wale napędowym. Do tego tradycyjny wielki battery box, bo chyba tylko taki Lego dopuszcza w Technicu. Całość jest bardzo stabilna i ma mnóstwo momentu, mogłaby spokojnie pomykać na jednym PF L, natomiast z minusów mamy kiepski rozkład masy, głównie na tył, oraz wybitnie kiepską kombinację ślimaka z z8 która przy dużych obciążeniach kończy się źle dla zębatki.

Jeszcze słowo o oryginale: Trailcat to taka koncepcyjna wersja Wranglera do której ktoś szalony postanowił wsadzić 707-konny silnik używany w Dodge's Hellcacie. Wymagało to przedłużenia ramy żeby w ogóle silnik zmieścić, a przy okazji podniesiono mosty, założono większe koła i dodano masę ulepszeń. Jest to, mówiąc krótko, samochód dla kompletnych świrów, przyspieszający do setki w 4.6 sekundy, reklamowany jako "najprymitywniejszy współczesny samochód w Ameryce", a brzmi tak:



Jeśli ktoś uzna że mimo kompromisów warto zagłosować, to zapraszam tutaj: https://ideas.lego.com/projects/ba4cebf3-1f80-497d-9ecb-faee2dbc1df3

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#2 Post autor: meler »

Bardzo fajny, zgrabny model. Ma mój głos.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Bardzo fajny. Ale czy ma on szansę w ideas, to nie wiem. Generalnie to bardzo dobry zestaw Technic. bardziej pasuje do głównej serii.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#4 Post autor: JAREMA. »

Projekt mi się podoba, kupił bym dużo chętniej niż wspomniany 42065.
Box świetnie kontrastuje z samym Jeep'em wygląda jak dostosowany dla niego ładunek.
Zastanawiam się czy Lego użyło by "POWER FUNCTIONS" czy wepchnieli by do niego "POWERED UP" ?

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#5 Post autor: SAMOLOT »

Jest naprawdę uroczy. Tylko wieża IR psuje efekt. Na Ideas chyba bez szans, sądząc po tym jakie projekty tam przechodzą. Ale, kto wie, "wszystko przed tobą synu" jak mawiał mój ojciec .

kempa87
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-07, 11:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: kempa87 »

Mi się podoba, mój głos masz :)

ODPOWIEDZ