[MOC] Amazone Pantera 4502

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Amazone Pantera 4502

#1 Post autor: eric trax »

Witam wszystkich serdecznie.

Na początku roku szukając inspiracji do budowy nowego modelu kiedy kończyłem Challengera postanowiłem, że zbuduję opryskiwacz samojezdny. Decyzja podyktowana była tym, że takich maszyn z lego praktycznie nie było. Krótko po tym jak zbudowałem podwozie na Eurobricks nastąpił istny wysyp tych maszyn. Z tego co pamiętam w krótkim czasie opublikowano trzy takie MOCe. Mój zapał trochę opadł do czasu aż zorientowałem się, że brakuje im jednej bardzo istotnej funkcji. Przed wami Amazone Pantera 4502.

Obrazek

Oryginał powiedzmy sobie szczerze ma swój urok ze względu na pyzatą buźkę. Jednak najbardziej charakterystyczną funkcją tych maszyn jest zmiana regulacja prześwitu. Tej brakowało we wcześniej publikowanych modelach więc postawiłem sobie za cel taką funkcję dodać. Przez co dość oryginalnie podszedłem do kwestii napędu maszyny.

Obrazek

Napęd i sterowanie

Oryginał ma napęd na wszystkie koła więc tej funkcji nie mogło zabraknąć. Regulacja prześwitu wymusiła taką konstrukcję, która będzie znajdować się możliwie najwyżej. W ten sposób zamiast opierać się na zwolnicach które zajmują sporo miejsca wpadłem na pomysł że skoro używam dużych kół to one mogą posłużyć jako część wielkiej zwolnicy, dlatego napęd przekazywany jest nie bezpośrednio na oś ale na rolki odpychające koła których używam w każdym swoim modelu. Dzięki temu rozwiązaniu koła nie rozjeżdżają się na boki a przełożenie z rolki na oponę jest tak dużą redukcją, że nie występuje efekt skakania podczas jazdy. Ten problem jest nagminny ze względu na duże luzy w legowych zębatkach. Model porusza się dzięki silnikowi XL. Funkcja skrętu została ograniczona do sterowania dwoma osiami naraz za pomocą mediuma. W oryginale skręcać można na trzy sposoby: przednią osią, dwiema lub tzw psim chodem :)

Regulacja prześwitu

Jasną rzeczą jest, że oparcie modelu, który miał ważyć 2,5kg o rozsuwające się zwolnice skończyło by się katastrofą. Żeby tego uniknąć posunąłem się do małego oszustwa. Otóż niezależnie od tego jaki prześwit jest ustawiony podwozie zawsze jest na tej samej wysokości. Oddanie funkcji polega na tym, że podnosi się cała karoseria. Sprawia to wrażenie, że wysuwają się tylko koła. Rozwiązanie oparte jest o połączenie czterech małych siłowników śrubowych które napędzane mediumem wypychają górną część modelu wyżej . Proste ale na tyle skuteczne, że czasem włączam stojący na półce model żeby popatrzeć jak to funkcjonuje :D

Obrazek

Belka opryskiwacza

Element, który budził największe obawy. Każdy z nas wie jak elastyczne są klocki. Ze wstępnych szacunków wynikało, że ramiona powinny być szerokie na 160cm. To bardzo wiele. Po zbudowaniu okazało się, że przy rozłożonej belce wszystko jest w najlepszym porządku. Zależało mi na tym żeby ramiona rozkładały się automatycznie ale wyglądały możliwie realistycznie. Na początku próbowałem oprzeć rozkładanie o cięgna ale pomysł okazał się nie zbyt trafiony. Wtedy zamówiłem dwa mikromotory modląc się by te drogie ustrojstwa dały sobie radę. O ile pierwsze sekcje rozkładane są za pomocą przekładni ślimakowych napędzanych mediumem to z kolejnymi był problem. Podczas rozkładania całość wyginała się. Ramiona mimo że wzmocnione kratownicą z flexów po prostu się skręcały. W związku z tym ostateczna ich szerokość to 1397mm. Całość działa naprawdę sprawnie a lekkie kołysanie nadaje całości realizmu. Jest lepiej niż się spodziewałem.

Wygląd

Rzecz jasna jak to mam w zwyczaju skupiłem się na stronie wizualnej modelu. Wybór koloru nie był łatwy. O ile pomarańcz to pomarańcz to nad rodzajem zielonego myślałem miesiąc. Z jednej strony zwykła zieleń, zero problemu z dostępnością i masa elementów z drugiej przepiękny, piekielnie drogi i zbierany po całej europie ale jakże oddający oryginalny kolor Bright Green. Nie żałuje że musiałem zbierać klocki po kilku krajach, efekt jest piorunujący. Największym wyzwaniem był przedni zderzak. Jego konstrukcja wymusiła pewne uproszczenia. Oddając do 1 do 1 najpewniej rozpadł by się od patrzenia. Bardzo długo opierałem się przed zbudowaniem tej części aż do momentu kiedy dmac napisał, że używa przegubów kulowych. Wcześniej z nich nie korzystałem ale dzięki nim mogłem zamocować pod dość nieoczywistym kątem policzki tak charakterystyczne dla tej maszyny :)

Koniec biadolenia. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i skromnego filmu:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Film:





Dziękuję Longerowi, Żbikowi i Bart_ilo za cenne wskazówki podczas budowy i znoszenie spamowania zdjęciami WIP :)
Ostatnio zmieniony 2018-11-30, 23:40 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Ojek »

Super model, będziesz potrzebował dużo miejsca na wystawach:P

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: Mestari »

Gratulacje :) Bardzo udany model. Tradycyjnie czapki z głów za funkcjonalność, wygląd też niczego sobie i też tradycyjnie powiem, że byłoby jeszcze lepiej gdyby dało się to zrobić tak, żeby nie oklejać micro taśmą (nie bij :P )

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Jak robisz białe naklejki?

Sam wiesz, że jest piękny. :-) I jak żwawo zasuwa.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

No taaaak, jeździ toto po polach i spryskuje nam zieleninę jakimś zajzajerem, a niektórzy jeszcze to na ołtarze wynoszą, modele budują! Hańba! ;)


Bardzo, bardzo ładny model. Dobrze, że zdecydowałeś się na ten kolor; daje po oczach!
Działanie też bez zarzutu, fajnie, że jest taki żwawy.

To wszystko, co chciałem powiedzieć, zanim obejrzałem ten filmik :D .

A teraz, kiedy już obejrzałem: siadaj i buduj od nowa, bo temu prawdziwemu zmienia się rozstaw kół i potrafi jeździć krabem, a Twój nie :D . No i upadłbym na twarz przed Twoim zielonym cackiem, gdyby nie musiało oszukiwać z tą zmianą prześwitu... Z nieumieszczenia zbiornika na 4800 litrów i działającego spryskiwacza czuj się rozgrzeszony ;) .

(Ale jak odpowiesz: sam se buduj, to pewnie się poddam, bo nie umiałbym ;) .)

P.S. A propos ostatniej sekcji ramion - próbowałeś może najprostszego rozwiązania? Gdyby tak pojedyncza gumka tę sekcję składała, a mała wyciągarka ukryta gdzieś w pojeździe by pokonywała opór gumki i je rozkładała, ciągnąc za sprytnie poprowadzony sznurek (np. we fleksie udającym instalację spryskującą).
Ostatnio zmieniony 2018-11-30, 09:20 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#6 Post autor: Biedrus »

Piękny model, zresztą jak zawsze. Działa bardzo żwawo. Na pewno się nim pobawię na jakiejś najbliższej wystawie:)
Gratuluje.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#7 Post autor: meler »

Zawsze podziwiam Twoje produkcje, ogląda się je z wielką przyjemnością. Wybacz, że nie wnikam w trudności jakie trzeba pokonać przy projektowaniu modeli, ale zdaję sobie sprawę, że jest ich mnóstwo. Żeby nie był to jałowy komentarz, powiem tylko, że kapsle na kołach trochę rażą gładkością :) Poza tym, wielkie gratulacje :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Szygalew »

Przepiękna maszyna. Jak wiadomo, chyba bezkonkurencyjnie odtwarzasz pojazdy rolnicze..
Wielu rzeczy nie potrafiłbym zrobić tak jak Ty, nie mówiąc o stronie technicznej.. Jednak te "podbite oczy", skądinąd świetnie wykombinowane, rażą trochę uskokami między poszczególnymi klocuszkami. Nie dadzą się trochę wyrównać? .. Dla jasności podkreślę, że podziwiam Twoje budowle i chylę czoła. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

Ojek pisze:Super model, będziesz potrzebował dużo miejsca na wystawach:P
Jeszcze dwa lata i przeskoczę Klocki Zdrój :D
Jellyeater pisze:Jak robisz białe naklejki?
Naklejki to wycinane w drukarni na białej folii wektory zwykłych czcionek. Przeklejam je z arkusza na klocki za pomocą taśmy/folii transferowej. To znacznie ładniejsze rozwiązanie niż naklejki na folii bezbarwnej. Niestety jest z tym znacznie więcej pracy.
Jellyeater pisze:I jak żwawo zasuwa.
dmac pisze:Działanie też bez zarzutu, fajnie, że jest taki żwawy.
Jestem równie zdziwiony co wy :D Spodziewałem się gorzej pracującego modelu zwłaszcza że wydaje się być na pierwszy rzut oka dość filigranowy. Myślę że sukces tkwi w dość uproszczonej budowie mechanizmów.
dmac pisze:A teraz, kiedy już obejrzałem: siadaj i buduj od nowa, bo temu prawdziwemu zmienia się rozstaw kół i potrafi jeździć krabem, a Twój nie :D . No i upadłbym na twarz przed Twoim zielonym cackiem, gdyby nie musiało oszukiwać z tą zmianą prześwitu... Z nieumieszczenia zbiornika na 4800 litrów i działającego spryskiwacza czuj się rozgrzeszony ;) .
Wezmę Cię z zaskoczenia i powiem, że masz rację! :D To wszystko (może poza zbiornikiem 4800l ;) ) jest do zrobienia. Tyle, że w skali około 1:11 - 1:13. Wtedy mógłbym sobie pozwolić na zbiornik, kompresory i bardziej realistyczne podnoszenie całości, ba nawet może zmanę rozstawu kół! Problem byłby w doborze opon. Musiałbym użyć czegoś z RC no i ramiona miały by wtedy 2 metry szerokości...
dmac pisze:P.S. A propos ostatniej sekcji ramion - próbowałeś może najprostszego rozwiązania? Gdyby tak pojedyncza gumka tę sekcję składała, a mała wyciągarka ukryta gdzieś w pojeździe by pokonywała opór gumki i je rozkładała, ciągnąc za sprytnie poprowadzony sznurek (np. we fleksie udającym instalację spryskującą).
Nad tym myślałem ale rzecz wydała mi się na tyle problematyczna, że z niej zrezygnowałem. Znając życie za jakiś czas w wolnej chwili w przypływie umiarkowanego geniuszu dodam tą funkcję :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#10 Post autor: adamski »


Xsysiek
Posty: 38
Rejestracja: 2011-02-17, 22:52
Lokalizacja: Strzelin

#11 Post autor: Xsysiek »

Fantastyczny! Mechanizm podnoszenia też rewelacja, zwłaszcza ze względu na to tzw. oszustwo. Natomiast rozkładanie można byłoby zrobić całkowicie zmotoryzowane skoro już się pokusiłeś o silniczki na ramionach. Tak jak w prawdziwych opryskiwaczach, który jest zrobiony za pomocą linek/łańcuchów/cięgien.

Ogólnie fenomenalna praca!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

Xsysiek pisze:Tak jak w prawdziwych opryskiwaczach, który jest zrobiony za pomocą linek/łańcuchów/cięgien.
Dzięki za pozytywną opinię! :) Akurat w tym modelu jak i wszystkich nowych ramiona rozkładane są za pomocą silników hydrostatycznych. To ustrojstwo jest tak małe, że w modelu było by wielkości zębatki Z24. Trzecia sekcja mogła by być rozkładana podobnie jak druga ale wystąpiły pewne komplikacje. Ze względu na ciężar trzeciej sekcji mikromotowy miały spory problem z otwieraniem ramion bo całość bardzo zwisała pod obciążeniem. Zmniejszyłem ostatnie sekcje i problem został zminimalizowany. Dokładając podobne silniki znów bym je obciążył. Pomijając już wrażenia estetyczne :)
Lubię ich czytać, fajnie blogują ale tutaj to już ich fantazja trochę poniosła :D
Ostatnio zmieniony 2018-12-01, 17:46 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

eric trax pisze:
dmac pisze:A teraz, kiedy już obejrzałem: siadaj i buduj od nowa, bo temu prawdziwemu zmienia się rozstaw kół i potrafi jeździć krabem, a Twój nie :D . No i upadłbym na twarz przed Twoim zielonym cackiem, gdyby nie musiało oszukiwać z tą zmianą prześwitu... Z nieumieszczenia zbiornika na 4800 litrów i działającego spryskiwacza czuj się rozgrzeszony ;) .
Wezmę Cię z zaskoczenia i powiem, że masz rację! :D To wszystko (może poza zbiornikiem 4800l ;) ) jest do zrobienia. Tyle, że w skali około 1:11 - 1:13. Wtedy mógłbym sobie pozwolić na zbiornik, kompresory i bardziej realistyczne podnoszenie całości, ba nawet może zmanę rozstawu kół! Problem byłby w doborze opon. Musiałbym użyć czegoś z RC no i ramiona miały by wtedy 2 metry szerokości...
Oj Dmac, czepiasz się szczegółów :D Żart oczywiście. Mnie się i tak bardzo podoba Twój model. Po prostu dobry jesteś w klocki, znaczy się rolnicze maszyny, także kolejny faworyt na MOC miesiąca razem z hakowcem Dirtzone ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jellyeater »

Po prostu dobry jesteś w klocki, znaczy się rolnicze maszyny, także kolejny faworyt na MOC miesiąca razem z hakowcem Dirtzone ;)
Ale może być tylko jeden wygrany. Więc wybierz dobrze. :-) MOC roku będzie chyba nudna w tym roku? Jeszcze nadzieja w grudniu...
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

ODPOWIEDZ