[MOC] Köf II, niemiecka lok.manewrowa "Szlifierka"

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

[MOC] Köf II, niemiecka lok.manewrowa "Szlifierka"

#1 Post autor: DawKub1922 »

Dziś chciałbym zaprezentować swój najnowszy model, mianowicie niemiecką, lokomotywę manewrową Köf II, spotkałem się nawet z określeniem, iż nazywano ją: „Szlifierka”. Köf’a chciałem zbudować już jakiś czas temu, jednak zawsze „coś” mi to uniemożliwiało. Przełom w temacie nastąpił w momencie obejrzenia wersji kolegi Dennisa Tomsena, i tak klocek po klocku powstała moja wersja. Budując ten model, nie wzorowałem się na żadnym konkretnym oryginale (tak jak miało to miejsce do tej pory). Dlatego może Ktoś powiedzieć, iż mój model jest abstrakcyjny. Przy budowie modelu, założenia były proste: ma jeździć , ma być szybki do zbudowania i może wreszcie będzie innego koloru niż wszystkie moje dotychczasowe modele, dlatego padło na czerwony. Model jest zbudowany tradycyjnie już na wózku 9v, składa się dokładnie z 284 elementów a logo przewoźnika „DB” zostało zrobione z naklejek z zestawu 7715. Oprócz próby odwzorowania wyglądu zewnętrznego, postanowiłem zrobić również wnętrze w budce (czego brakowało w pierwszej wersji, która zaliczyła przedpremierowy pokaz na tegorocznych targach Hobby2018).
Jak wiadomo jest to kolejna wersja tego kultowego loka i być może (moja) nic nowego nie wnosząca do tematu. Jednak cóż mogę poradzić, że bardzo mi się podoba i postanowiłem takową też mieć w swoich zbiorach…

To chyba na tyle, zapraszam do galerii, komentowania oraz nieodłącznej konstruktywnej krytyki:
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak dla porównania, wersja z LEGO vs. skala H0:
Obrazek

Oraz naturalnie foto poglądowe oryginału z internetów:
Obrazek

POZdrawiam
Ostatnio zmieniony 2019-06-24, 23:39 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 7 razy.
#NSNP

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Jakby Ci to...

Masz źle zbudowany dach. Linia okien powinna kończyć się na wysokości "maski", dach powinien zachodzić leciutko poniżej linii okien (kaflem pewnie dałoby się to zrobić). Dodatkowo brakuje Ci wcięcia w drzwiach do kabiny. Bufory zupełnie nie przypominają tych z oryginału, bez problemu dałoby się zrobić dłuższe. Wszystkie lampy są za duże, zamiast tych garnków dałbym to:

Obrazek

Z kaflami okrągłymi w charakterze reflektorów. Zbiornik przed kabiną powinien mieć raczej 1s średnicy, nie dwa. Porównaj sobie proporcje zbiornika do przedniej kratownicy na czole lokomotywki. Swoją drogą, dałbym tam grille 1x2 zamiast tych bricków. Wiem że tam siedzi wózek 9V, ale ten stopień między przodem i kabiną chyba dałoby się zrobić z kafla 1x8.

Ogólnie nie jest źle, ale jest dużo rzeczy które można by poprawić.
Ostatnio zmieniony 2018-12-30, 13:04 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#3 Post autor: DawKub1922 »

M_longer pisze:[...]jest dużo rzeczy które można by poprawić.
Cóż mam powiedzieć...?
Być może, dużo rzeczy a przynajmniej te przytoczone przez kolegę, można by ewentualnie zmienić. Jednak, ja ten model wyobrażałem sobie właśnie, dokładnie tak. Nieskromnie dodam, że mimo wszystko, chyba udało mi się osiągnąć efekt "rozpoznawalności", mimo tych wszystkich zastosowanych kompromisów (jak ja to nazywam) lub jak wg kolegi, że pewne elementy są "źle zbudowane"...

POZdrawiam
#NSNP

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

DawKub1922 pisze:Jednak, ja ten model wyobrażałem sobie właśnie, dokładnie tak. Nieskromnie dodam, że mimo wszystko, chyba udało mi się osiągnąć efekt "rozpoznawalności", mimo tych wszystkich zastosowanych kompromisów (jak ja to nazywam) lub jak wg kolegi, że pewne elementy są "źle zbudowane"...
A nie chciałbyś chociaż części moich uwag spróbować wprowadzić w życie? Skoro pozwoliłoby to podbić poziom "rozpoznawalności"?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Patrząc na oryginał, to faktycznie przypomina szlifierkę. Można by napisać, że to lokomotywa niskopodwoziowa :) Bardzo nisko osadzona kabina, sprawia wrażenie, że ta lokomotywa wygląda jakby nie miała podwozia. Zgodzę się z Longerem, bo porównując do oryginału przednia szyba kończy się na wysokości "nosa", a boczna szyba jest poniżej tej przedniej. Mimo to pozytywnie oceniam Twoją pracę
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Köf II, niemiecka lok.manewrowa, tzw: Szlifierka

#6 Post autor: wielkamucha »

A mi się bardzo podoba ten mikrusek.
DawKub1922 pisze:Budując ten model, nie wzorowałem się na żadnym konkretnym oryginale (tak jak miało to miejsce do tej pory). Dlatego może Ktoś powiedzieć, iż mój model jest abstrakcyjny.
Ja tak buduję wszystkie swoje rzeczy. :D
Ma być fun, dużo frajdy, ale nie koniecznie odwzorowane 1:1. Klocki jednak nakładają pewne ograniczenia i moim zdaniem mogą (a nawet powinny) być one widoczne - w końcu to klocki, a nie modelarstwo redukcyjne z precyzją posuniętą do granic absurdu (na marginesie dodam, że w modelarstwo redukcyjne "bawię się" od 30 lat :D)
DawKub1922 pisze:być może (moja) nic nowego nie wnosząca do tematu. Jednak cóż mogę poradzić, że bardzo mi się podoba i postanowiłem takową też mieć w swoich zbiorach
Podzielam Twoje podejście do tematu. A ten karaluszek jest bardzo urodziwy! Właśnie wolę taką własną "wariację na temat", niż zwyczajne odwzorowanie, bez żadnych dodatków od siebie.
DawKub1922 pisze:Tak dla porównania, wersja z LEGO vs. skala H0
Kurczaki, jest coś urokliwego w tych mikrusach! Chciałbym taką do swoich pociągów :)

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

Re: Köf II, niemiecka lok.manewrowa, tzw: Szlifierka

#7 Post autor: DawKub1922 »

wielkamucha pisze:A mi się bardzo podoba ten mikrusek[...]
legosamigos pisze:[...]Mimo to pozytywnie oceniam Twoją pracę
Wielkie dzięki =)
M_longer pisze:[...]A nie chciałbyś chociaż części moich uwag spróbować wprowadzić w życie?[...]
Kilka uwag/sugestii kolegi już wdrażam w życie (np. wysokość okien czy "podest" łączący czoło z budką). Co wyjdzie, to zobaczymy =P

POZdrawiam
#NSNP

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#8 Post autor: meler »

Fajny pojazd. Na pierwszy rzut oka nie ma się czego czepić, ale po poprawkach będzie doskonale. Ze światłami zawsze jest ambaras. W jednych pociągach za duże, w innych za małe :)) Te przerysowane rondle pasują mi i nie psują odbioru, ale ciekaw jestem jakby to wyglądało z tymi czarnymi "lizakami".

Tabor Ci się powiększa :)

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#9 Post autor: DawKub1922 »

Dzięki Michał :)
meler pisze:[...]po poprawkach będzie doskonale.[...]
Mam taką nadzieję, że po poprawkach będzie lepiej i już za jakiś czas będę mógł się nimi pochwalić.
POZdrawiam
#NSNP

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#10 Post autor: DawKub1922 »

Korzystając z udzielonych mi rad/uwag/sugestii, podjąłem próbę wprowadzenia ich w życie.
I dziś przedstawiam wersję modelu niemieckiej lokomotywy manewrowej Köf II, po zmianach (choć nie wszystkich sugerowanych).
Zacznę od tego co zmieniłem:
- obniżyłem o 2 platy wysokość całego modelu (przedział silnikowy oraz budka), przez co w moim odbiorze model stał się bardziej przysadzisty,
- obniżyłem okna przednie w stosunku do przedziału silnikowego oraz boczne w stosunku do przednich,
- „podest” łączący czoło z budką,
- reflektory wykonałem z przytoczonego elementu 32828 (mimo, iż pierwotnie chciałem je zrobić z 6019 lub 61252),
- zbiornik, został zrobiony z garnków (gdyż średnica 1s. mnie nie przekonywała, i dlatego w pierwszej wersji, model miał tak przerysowany ów element w stosunku do oryginału). Co wymusiło delikatny „tuning” przedziału silnikowego na łączeniu z budką,
- delikatnej zmianie uległo wnętrze budki oraz elementy na dachu,
Co pozostało niezmienione (głównie z względów konstrukcyjnych):
- przedni grill, został z bricków, gdyż zależało mi aby „ryfle” szły pionowo (tak jak w oryginale),
- dach, pozostał w poprzedniej postaci i przez co nie zachodzi leciutko poniżej linii okien,
- „wcięcie”w drzwiach,
- zderzaki, ponieważ ich wydłużenie wymagało by również wydłużenia sprzęgu, aby model mógł swobodnie jechać zarówno po łuku jak i zwrotnicy z wagonami,
Muszę jeszcze dodać, iż model chwilowo nie będzie posiadał wcześniej naniesionych naklejek z logiem przewoźnika „DB”, ponieważ poprzednio były one naklejone na brick 1*3, a teraz ściana budki jest budowana z plat’ów, studami w dwóch kierunkach (góra-dół, może to już ten snot? :). Przez co nie jest tak stabilna i równa jak poprzednio w miejscu naklejek.

To chyba na tyle, zapraszam do galerii, komentowania oraz nieodłącznej konstruktywnej krytyki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

POZdrawiam
#NSNP

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, ze jest lepiej. Czy ta lokomotywa ma jakiś napęd? Bo napisałeś...
DawKub1922 pisze:...Przy budowie modelu, założenia były proste: ma jeździć , ma być szybki do zbudowania...
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

Re: Köf II, niemiecka lok.manewrowa, tzw: Szlifierka

#12 Post autor: DawKub1922 »

Tak.
DawKub1922 pisze:[...]Model jest zbudowany tradycyjnie już na wózku 9v[...]
#NSNP

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

To chętnie zobaczę jak śmiga po torach :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: wielkamucha »

A moim zdaniem poprzednia wersja wygląda lepiej... Jakoś tak bardziej "legowo"...

Nowe reflektory są nie najgorsze, ale takie jakieś małe. Wziąłbym z nich gładkie szkła z tych okrągłych przezroczystych tile'ów i wsadził je do rondelków - dla mnie bardziej one pasują do konwencji reflektora kolejowego.

No, ale to jest moje zdanie :)

Widzę, że środek też był przerabiany. Ten poprzedni pulpit sterowniczy też bardziej mi odpowiadał - jakoś bardziej pasował do całości...

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#15 Post autor: DawKub1922 »

legosamigos pisze:To chętnie zobaczę jak śmiga po torach :)
Robienie zdjęć było już dla mnie wyzwaniem, filmik może też kiedyś powstanie...
wielkamucha pisze:A moim zdaniem poprzednia wersja wygląda lepiej... Jakoś tak bardziej "legowo"...[...]
Jak to mówią: "Jeszcze się taki nie urodził, coby wszystkim dogodził"...

POZdrawiam
#NSNP

ODPOWIEDZ