[MOC] Sherp ATV

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Sherp ATV

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 29s / szer. 23s / wys. 20s
Waga: 1.197kg
Zawieszenie: pełne niezależne
Napęd: 4x4 bezpośrednio przez 4 silniki PF L
Sterowanie: BuWizz 2.0

Sherp ATV, czyli rosyjski pojazd do jazdy po kompletnych bezdrożach, jest z racji swojej prostoty oklepany do bólu. Istnieją już dosłownie dziesiątki modeli Lego. Swoje trzy grosze postanowiłem dołożyć tylko dlatego, że przyszło mi do głowy jak do tego malucha dodać zawieszenie i trudno było nie przetestować pomysłu (szczególnie że MOC prosty jak cep i powstał w 1 dzień). Jak widać, pojazd w terenie radzi sobie znakomicie i dosłownie pruje śnieg. Nie zdarzyło mi się żeby utknął na dobre - jeśli wjechał w zbyt głęboki śnieg, zawsze dawało się wycofać. W płaskim terenie rozwija toto prędkość 7 km/h i zaskakująco dobrze radzi sobie na przeszkodach i podjazdach. Pewnie wymiękłoby na klasycznej trasie dla trialówek, ale generalnie pokazuje że w prostocie siła. Samo zawieszenie działa, ale z racji niskiej masy pojazdu niewiele z niego pożytku, za to rama która to zawieszenie trzyma zajmuje cały środek. Czyli w sumie wyszła bardziej ciekawostka niż coś praktycznego.

Model jest sterowany i zasilany za pomocą BuWizza 2.0. Wybrałem go zamiast PF oczywiście z uwagi na lepszy zasięg i sterowanie proporcjonalne, ale też dlatego że z mojego doświadczenia BuWizz jest kompletnie niewrażliwy na mróz i daje pełną moc kiedy bateria Lego 8878 dawno zdycha. Jeden BuWizz bez problemu uciągnął 4 silniki PF L, z tym że połączyłem je po jednym silniku na port (dlatego zresztą model nie ma oświetlenia) i prądu starczało na jakieś pół godziny jeżdżenia.

Galeria

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Ostatnio zmieniony 2019-01-27, 12:24 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#2 Post autor: Stelario »

Brakuje mi tu okna, bo te szare ramki/liftarmy w środku trochę walą po oczach, no ale jak na mocą z 1 dnia to nie będę marudził.

On tak zasuwa na 9V czy 12?
Zrobiłem sobie podobne podwozie jakiś czas temu na boost hubie ale z racji posiadania tylko napędu na 2 koła skręca zdecydowanie gorzej niż Twój ;)
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#3 Post autor: --pg-- »

Bardzo fajna i żwawa konstrukcja. Podziwiam tempo budowania, bo nawet takie maleństwo może nastręczyć trudności przy tworzeniu i praca nad nim może zająć parę dni. Czy skoro silniki kręcą bezpośrednio kołami, w tym pojeździe nie ma ani jednego koła zębatego? Rzadko kiedy ma się do czynienia z MOC-em LEGO Technic bez kół zębatych. Powodzenia w dalszej twórczości.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Jeździ na 9V, bo wątpię żeby tryb 12V podołał czterem silnikom PF L naraz. Tak, nie ma ani jednego koła zębatego.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Zawieszenie przydaje się przy skokach. A skacze równie ładnie co jeździ.
Ostatnio zmieniony 2019-01-28, 05:04 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Wprawdzie Ralf Hütter z Kraftwerku śpiewał "Wir fahr'n fahr'n fahr'n auf der Autobahn", ale w tym przypadku aż się prosi o "Fun, fun, fun auf der Autobahn" :) .

1. Imponująco żwawe maleństwo.
2. Prosta, a efektywna konstrukcja.
3. Super pomysł z "amortyzowanymi silnikami".
4. Drogi ten BuWizz, psiakrew :(.

Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Fuku »

Fajny Mocyk, taki w sam raz. Technic to nie moje klimaty, ale chcę kiedyś zbudować coś podobnego, tak dla siebie, żeby sobie pojeździć. Nic wymyślnego, prosty, estetyczny, dość szybki i dość solidny. I takie konstrukcje mnie do tego zachęcają

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#8 Post autor: Cieślu »

Ja jestem pod dużym wrażeniem bawialności tego pojazdu. Sam bym chętnie czymś takim się pojawił. Wizualnie jest wybitnie średni, ale osiągi i ilość dostarczanej zabawy to rekompensuje. Świetnie wygląda to, jak pruje przez ten śnieg.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Diabolique
Posty: 52
Rejestracja: 2016-10-03, 11:05
Lokalizacja: Dęblin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Diabolique »

Zasuwa jak prawdziwy.

ODPOWIEDZ