[MOC] 42078 model "C" - Mack Granite Snow Plow

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] 42078 model "C" - Mack Granite Snow Plow

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek

I kolejny raz skrzywdziłem niczemu winien zestaw Technic...

Krótko:
42078, Mack Anthem użyczył swoich części aby powstał zbudowany od zera, z uwzględnieniem wymiarów oryginału (i na tyle na ile pozwoliła paleta części z tego zestawu) pług śnieżny Mack Granite. Tak właściwie jest to wywrotka, do której dołożyłem piaskarkę oraz lemiesz. Dodatkowo ciągnie za sobą przyczepę, której raczej nie spotka się na europejskich drogach, za to na amerykańskich owszem.

Zacznijmy może standardowo od wyglądu, bo miało to wyglądać mniej więcej tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz ze szczegółami, z czym mamy do czynienia:

Ciężarówka to Mack Granite, w wersji trzyosiowej, z wywrotką. Niestety nie udało mi się zmieścić atrapy silnika, ale ze względu na to co się dzieje w środku ramy chyba można ten brak wybaczyć :)

A co się zmieściło?

Obrazek
Obrazek

Otwierane drzwi, razem z wnętrzem kabiny i działająca kierownicą:

Obrazek

Na masce oczywiście znalazło się miejsce na znaczek Macka:
Obrazek

Podnoszenie paki jest zrealizowane poprzez kręcenie z20 wystającą z lewej strony podwozia, która napędza duży siłownik śrubowy:

Obrazek
Obrazek

Natomiast kręcenie z20 z prawej strony podnosi i opuszcza pług przy pomocy małego siłownika:

Obrazek
Obrazek

Cała ciężarówka jest dosyć modułowa (paka trzyma się na czterech pinach, a piaskarka dwóch pinach i osi):

Obrazek

A po dodaniu piaskarki zmienia się w pełnoprawną pługopiaskarkę:

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Talerz piaskarki kręci się podczas jazdy i jest napędzany przez tylną oś ciężarówki:

Obrazek

Pora na przyczepę:

Obrazek

Jest to przyczepa typu Tow Plow, bardzo nietypowy wynalazek do zgarniania śniegu:



Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model z klocków dosyć wiernie odwzorowuje dwie podstawowe funkcje, czyli podnoszenie/opuszczanie lemiesza:

Obrazek
Obrazek

Oraz skręt kół, które są połączone z dyszlem i tylnymi światłami (jednocześnie wymusza to ustawienie ramy pod kątem w stosunku do kierunku jazdy).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Całość całkiem nieźle zgarnia śnieg, ale jeszcze lepiej klocki.
A działa tak:



Do modelu przygotowałem instrukcję, można ją nabyć standardowo na Sellfy i Rebrickable tam też znajduje się lista części:

https://sellfy.com/p/VDnT/

https://rebrickable.com/mocs/MOC-22014/ ... -snow-plow

Próbka instrukcji:
https://bricksafe.com/files/M_longer/42 ... plow/42078 instructions sample.pdf

Przykładowe strony:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Porównanie wielkości modeli A i C:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Blueprint:

Obrazek

Runda bonusowa, czyli śnieg, kot i model testowy (w dużo ciekawszych kolorkach):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oto znudzony Rudolf :)

Obrazek
Obrazek

Model testowy, czyli coś co powstało w trakcie testowania instrukcji i wyłapywania błędów, zbudowałem go w innych kolorach bo byłem ciekaw jak się będzie prezentować, zaryzykuje stwierdzenie, że w takiej kolorystyce obroniłby się jako zwykły MOC, a nie tylko model alternatywny. Wymagał kilku podmian klocków (na przykład w drzwiach są lifty 7L, zamiast 3L i 2L). Zastanawiam się czy dałoby się zrobić kabinę w pomarańczu...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

To teraz pora na LKP 0403...

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#2 Post autor: martinb »

Tuż to jest lepsze niż model A! Czapki z głów!

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#3 Post autor: Atros »

Wow, pełna profecha. Ciekawy pierwowzór i super odwzorowanie, w dodatku z części z jednego zestawu.
Model testowy, czyli coś co powstało w trakcie testowania instrukcji i wyłapywania błędów, zbudowałem go w innych kolorach bo byłem ciekaw jak się będzie prezentować, zaryzykuje stwierdzenie, że w takiej kolorystyce obroniłby się jako zwykły MOC, a nie tylko model alternatywny.
Zgadzam się :)

Biorąc pod uwagę, że założeniem MOCa była budowa z jednego zestawu to nie ma się do czego przyczepić. Ciężarówka jest świetna!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Brawo Marek. Model jest świetny, w obu wersjach kolorystycznych. Nie przestawaj, aż przyjdą na kolanach, żeby Cię zatrudnić ;) .

P.S. Piękny kot!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Jak już wcześniej wspominałem model jest świetny. Trudno uwierzyć, że wystarczyło klocków z MACKa. Ja Twój model postawiłbym na równi z modelem A. Jest natomiast zdecydowanie lepszy niż model B. Czapki z głów za pieczołowicie przygotowaną instrukcję.


Marku bądź mym freelancerem i zrób mie instrukcję :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#6 Post autor: JAREMA. »

Nie ma co model dopracowany, widać że sporo pracy poświęcasz dla instrukcji. Czerwony bardziej mi się podoba jednak liczę że zobaczymy pomarańczę :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Szygalew »

Bardzo zgrabna ciężarówka. Kabina jest po prostu świetna. I dużo fajniejsza od oryginału. Pierwotny zestaw nigdy mi się nie podobał...
W jaki sposób oceniasz, że starczy klocków na daną alternatywę? "Na czuja" i "co wyjdzie w praniu", czy raczej bardziej profesjonalnie?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Szygalew pisze:W jaki sposób oceniasz, że starczy klocków na daną alternatywę? "Na czuja" i "co wyjdzie w praniu", czy raczej bardziej profesjonalnie?
Po prostu buduję prototypy.
To na początku miał być autotransporter, i choć wymyśliłem fajne mechanizmy, nie starczyłoby klocków aby to dobrze wykończyć.
Ogólnie to najpierw patrzę ile elementów pozwoli na "rozruszanie" modelu, czyli ile jest zębatek, siłowników itd. Potem zaczynam robić zarysy, w przypadku tego pługu była to piaskarka i osie skrętne do przyczepy i ciężarówki. A potem jakoś leci :)

Dodatkowo czasem jest tak, że okazuje się że jakiś konkretny klocek jest baaardzo potrzebny gdzie indziej i to co do tej pory było nieruszane, trzeba zmodyfikować. Dobrze to widać tutaj, bo zmieniły się elementy podnoszące pług (lifty 1x3 poszły na drzwi, a zamiast nich pojawiły się dwa connectory oo+). Początkowo były dwa zbiorniki okrągłe mocowane do ramy, ale ich elementy były potrzebne bodajże do dachu. Maska też przeszła pewne delikatne, ale ważne dla całości (łatwość budowania) modyfikacje.
A jak się mocno przyjrzysz tym dwóm zdjęciom, to pewnie jeszcze trochę różnic znajdziesz :)

Obrazek
Obrazek

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Szygalew »

No to niezła grzebanina!:) Ale i dłuuugie "obracanie" modelu oraz klocków w ta i wew ta, w czym afol upodobanie przecież ma... :) Gorzej pewnie z tworzeniem takiej dopracowanej instrukcji (Ja za chwilę sam się przekonam), bo tutaj już się zatraca zabawa..

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Szygalew pisze: bo tutaj już się zatraca zabawa..
A właśnie nie. Tylko to trzeba lubić...

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#11 Post autor: Waler »

Przyznam, że robi wrażenie, wygląda świetnie jak na model alternatywny. Chyba jeden z najlepszych modeli "C" jakie widziałem. Do tego po prostu ciekawa koncepcja pierwowzoru. Gratulacje.

kempa87
Posty: 4
Rejestracja: 2016-12-07, 11:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: kempa87 »

Ostatnio właśnie stałem w Selgrosie i zastanawiałem się czy nie kupić tego zestawu, bo miał całkiem niezłą cenę w promocji, ale jakoś szczególnie mnie nie przekonał... Gdybym tylko wiedział, że stworzysz taki model C to nie zastanawiałbym się ani chwili... Teraz znowu muszę czekać na promo i na pewno kupię ten zestaw:)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Twój model C zdecydowanie lepszy od modelu B :) Podziwiałem już tego MOCa w fazie WIP, ale po pełnej prezentacji, po prostu WOW, nic dodać, nic ująć. Bardzo mi się podoba funkcjonalność. Widzę, że sporo części wykorzystałeś, czyli to dodatkowo na plus. Kolejny plus za instrukcję i chyba się na nią skuszę. Taki zestaw ciężarówki z przyczepą o dużej szerokości roboczej lemiesza widziałem ostatnio na gdańskim lotnisku. Do tej pory Rudolf kojarzył mi się z czerwononosym reniferem, teraz będzie kojarzył mi się z broniącym kotem :D Tak sobie pomyślałem, że jak teraz zima zaskoczy drogowców, to dodaj Marku PFy i do dzieła ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ