Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Ratusz rzeszowski
Autor Wiadomość
Neo 

Wpisy: 269
Wysłany: 2019-02-18, 16:58   [MOC] Ratusz rzeszowski

Ratusz rzeszowski

DSC06472m by Neo-Mario, on Flickr

Podstawa: 2 x 4 płyty bazowych
8228 klocków
192 loty
Długość: 245 studów
Szerokość: 52 study
Wysokość: 68 studów

Pomysł na MOC pojawił się jakieś dwa lata temu. Początkowo powstał jako projekt wirtualny i znakomicie wpisał się w moją przesiadkę z LDD na Stud.io.

Ratusz Rzeszówm by Neo-Mario, on Flickr

Po przeszacowaniu listy elementów okazało się, że nie będzie to tania zabawa i BOP pomógł w tym tylko odrobinę. Zaczęło się więc przeszukiwanie BrickLinka i kalkulowanie. Wiele elementów dostępnych było w Polsce w ilościach śladowych w stosunku do ilości idących w setki, więc pomoc zagraniczna okazała się niezbędna.

Na początku 2019 roku udało się zakończyć projekt, zapraszam więc do oglądania i komentowania.

DSC06473m by Neo-Mario, on Flickr

DSC06458m by Neo-Mario, on Flickr

DSC06456m by Neo-Mario, on Flickr

DSC06469m by Neo-Mario, on Flickr

DSC06465m by Neo-Mario, on Flickr

DSC06452m by Neo-Mario, on Flickr

Wrzucam też oryginał

[/b]

glaz_pimpur 
VIP
OLD SKULL

Wpisy: 1280
Wysłany: 2019-02-18, 17:15   

A po lewej Czeska gospoda: miejsce spotkań rzeszowskich AFOLi:)
Bardzo ładnie wyszło. Chociaż chciałbym żebyś tchnął w niego trochę życia. Jakieś parasolki, ludzi, scenę. Albo zrobił z tego kwaterę Wermachtu. Byłby to prawdziwy oddech historii:)

Stelario 
VIP

Wpisy: 1588
Wysłany: 2019-02-18, 18:44   

Bardzo ładny moc. Odwzorowanie oryginału bardzo realistyczne.
Znalazłem jednak kilka różnic.
Brakuje trójkąta na węższej ścianie 2 piętra, jak rozumiem może być ciężko coś takiego wystrugać.
Brak czarnych rynien to akurat da się bardzo łatwo zrobić i przełamie białość.
Przydał by ci się zegar 4x4 ale chyba takowego nie ma. Więc chyba ciężko coś lepszego wymyślić.

I najważniejsze pytanie dlaczego biały budynek? Białe klocki niestety nie wybaczają ciepła. Na wszelki wypadek trzymaj je w piwnicy. ;)

Jellyeater 
VIP

Wpisy: 1972
Wysłany: 2019-02-18, 19:03   

A ja będę marudny. Projekt równie duży co niedopracowany. Czemu nie ma kalenic? Serki ciemnoczerwone nie są drogie. Boniowania naroży bezwzględnie powinno być wypukle, a nie płaskie. Brakuje w ogóle boniowania wokół okien na dole. Przez taki brak detali budynek wyszedł Ci płasko i klockowo. :-( Liczę na drugą poprawioną wersję.
Ostatnio zmieniony przez Jellyeater 2019-02-18, 19:04, w całości zmieniany 1 raz  

Neo 

Wysłany: 2019-02-18, 19:16   

Dzięki za uwagi. Na pewno pojawią się poprawki. Rynny rzeczywiście ożywią bryłę.

Jellyeater napisał/a:
Boniowania naroży bezwzględnie powinno być wypukle, a nie płaskie. Brakuje w ogóle boniowania wokół okien na dole.

Wygooglowałem co znaczy "boniowanie" :), ale możesz podpowiedzieć, o które naroża chodzi ?
I co masz na myśli pisząc boniowanie okien na dole ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Edit: Chyba zajarzyłem, które naroża, to te pionowe zdobienia na ścianie z długim balkonem ?
Ostatnio zmieniony przez Neo 2019-02-18, 19:25, w całości zmieniany 1 raz  

Szygalew 

Wpisy: 140
Wysłany: 2019-02-18, 19:46   

Budynek jest bezapelacyjnie bardzo ładny. Kosztował dużo czasu i pieniędzy. Dlatego też nie rozumiem, dlaczego np. bok z arkadami pozostał w takiej formie. Jest na nim szereg różnic względem oryginału. A na pewno budynek by zyskał arcywiele, gdybyś podziałał z proporcjami stolarki otworowej i elementami dekoracyjnymi, szczególnie nad drzwiami ponad arkadami. ( Edit: Nad oknami. :)) O zegarze już wiemy, ale może by się udało coś większego tam sklecić?

Mimo marudzenia, gratuluję budowli. Dla poparcia marudzenia dorzucam foto:

ratusz 1.jpg
Plik ściągnięto 1462 raz(y) 40,92 KB

Ostatnio zmieniony przez Szygalew 2019-02-18, 19:48, w całości zmieniany 1 raz  

TopGun 

Wpisy: 31
Wysłany: 2019-02-18, 20:56   

glaz_pimpur napisał/a:
Albo zrobił z tego kwaterę Wermachtu. Byłby to prawdziwy oddech historii:)

b.dobry pomysł.

Jaskier 

Wpisy: 66
Wysłany: 2019-02-18, 21:03   

Duże i niby ładne, ale jak koledzy już napisali - nieco niedopracowane. Posiedzenie nad detalami dużo by tej pracy dało.

SERVATOR 
VIP

Wpisy: 3169
Wysłany: 2019-02-18, 21:36   

Wyszło bardzo, bardzo ładnie.
Oczywiście sporo uwag tu przedstawionych pewnie dodałoby sznytu Twojej budowli ale już teraz z wielką przyjemnością to się ogląda. Koniecznie dodaj tam ŻYCIA. :)
A co do zegarów, to zerknij jakie cuda teraz robi Auri.

Jellyeater 
VIP

Wysłany: 2019-02-19, 06:17   

Te szare boniowania wokół okien bardzo ożywiają parter, który u Ciebie stał się nudny.

Wszystko co może być lekko wypukłe, powinno być lekko wypukłe. Bo inaczej otrzymujemy plastikowy prostopadłościan.

Zauważ, że podmurówka jest cofnięta o pół studa. Ciężko to będzie zrobić ze względu na ten wykusz, ale wydaje się być wykonalne, bo są już piaskowe okrągłe tile. Pomyśl o tym. Trzeba ożywić tę bryłę i z kloca zrobić budynek. Aczkolwiek pewnie trzeba go będzie rozebrać i zbudować od zera, dach zostaw. :-( Ale uważam, że warto, bo szkoda tyle klocków marnować. Szkoda, że nie wrzucałeś WIPa. To by się to wcześniej skorygowało. I mimo wszystko walcz z tym tympanonem. Bo to ważny element wschodniej elewacji. Te szczyty też można by bardziej ozdobić.

Opowiem Ci historię z czasów kiedy byłem jeszcze bardzo młody. Mój brat jeszcze ode mnie młodszy miał zajawkę na grafikę 3D. To były czasy 3D Studio MAX 3 i czasy Need For Speed: Underground. Więc brat wymodelował jakiegoś Eclipsa. Dorobił piękny materiał lakieru i wyrenderował. Potem jakoś się zdarzyło, że byliśmy u jakiegoś znajomego koleżanki matki. A był to mechanik samochodowy. I pokazaliśmy mu dzieło brata, a on powiedział, że jest to samochód, który został zrobiony przez kogoś kto w życiu nie widział na oczy samochodu. :-) I tak jest z tym budynkiem. Na miniaturce i na pierwszy rzut oka WOW jakie duże, ale im dłużej się patrzy tym bardziej jest coś nie tak.

Jakbyś dał radę z przebudową wyrobić się na wystawę główną, to spoko. Jak nie to zostaw i przerobisz na przyszły rok. Bo w miasteczku brakowało nam ratusza. :-) I pomimo niedociągnięć to nadal dobry MOC. Po prostu trochę brakuje mu do doskonałości.
Ostatnio zmieniony przez Jellyeater 2019-02-19, 06:21, w całości zmieniany 2 razy  

Stelario 
VIP

Wpisy: 1588
Wysłany: 2019-02-19, 08:01   

Co do zegara.

https://www.bricklink.com...eld%5D#T=C&C=11

Neo 

Wysłany: 2019-02-19, 09:29   

Jeszcze raz dziękuję za uwagi i podpowiedzi.

Tak naprawdę to projekt w założeniu miał być bardziej zbliżony do pomysłów, które oferuje nam LEGO, niż do MOCy w dziale "Model Team" i oddawać tylko charakterystyczne elementy oryginału. Ale Wasze opinie i motywacja skłaniają mnie do potraktowania pracy jako wersji beta i spróbowania wymodelowania budynku do jak najbardziej realnego wyglądu ze wszelkimi wcięciami, wypukłościami oraz detalami występującymi w oryginale. Ale jak wspomniał Jellyeater wiąże się to z rozebraniem całego budynku i ułożeniem go od nowa od samej podmurówki, co na pewno potrwa z zamawianiem nowych klocków co najmniej kilka miesięcy

Jellyeater napisał/a:
Te szare boniowania wokół okien bardzo ożywiają parter, który u Ciebie stał się nudny.

Usiłuję przyjrzeć się na fotografiach boniowaniu okien na parterze i żadnych nie mogę dostrzec. W mojej opinii okna parteru posiadają tylko kraty.

Jeżeli chodzi o zegar, to "zegarowych" dish'y 4x4 jest dostępnych 8 i najbardziej podobają mi się dwa: czwarty i ósmy z listy

https://www.bricklink.com...lock%20dish#T=P

Jellyeater 
VIP

Wysłany: 2019-02-19, 10:00   

Cytat:
W mojej opinii okna parteru posiadają tylko kraty.

Znalazłem zdjęcie w pełnej rozdzielczości i muszę Ci przyznać rację. Nie wiem na co ja patrzyłem. Ale na nieostrej miniaturce wyglądało to jak takie szare ząbki. Jest mi głupio. Kraty ciężko będzie zrobić. :-(

Szygalew 

Wpisy: 140
Wysłany: 2019-02-19, 11:17   

Neo napisał/a:
Jeżeli chodzi o zegar, to "zegarowych" dish'y 4x4 jest dostępnych 8 i najbardziej podobają mi się dwa: czwarty i ósmy z listy

A sprawdzałeś w sklepie, o którym pisał SERVATOR? Chrome Block City. Poland. Tam chyba są ładniejsze...

Neo 

Wysłany: 2019-02-19, 12:09   

Szygalew napisał/a:
Neo napisał/a:

A sprawdzałeś w sklepie, o którym pisał SERVATOR? Chrome Block City. Poland. Tam chyba są ładniejsze...

W Chrome Block City oferta naprawdę bogata. Ale zastanawiam się nad jeszcze czymś innym. Skoro i tak lądowałby w tym miejscu customowy element, to czy nie zaprojektować CADowo i wydrukować 3D nieistniejącego elementu LEGO: Trans-clear'owego Tile 4x4 Round z nadrukem tarczy zegara. Pozwalałoby to na podświetlenie go od wewnątrz, jak jest w oryginale :)

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu