[MOC] Ratusz rzeszowski

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

[MOC] Ratusz rzeszowski

#1 Post autor: Neo »

Ratusz rzeszowski

ObrazekDSC06472m by Neo-Mario, on Flickr

Podstawa: 2 x 4 płyty bazowych
8228 klocków
192 loty
Długość: 245 studów
Szerokość: 52 study
Wysokość: 68 studów

Pomysł na MOC pojawił się jakieś dwa lata temu. Początkowo powstał jako projekt wirtualny i znakomicie wpisał się w moją przesiadkę z LDD na Stud.io.

ObrazekRatusz Rzeszówm by Neo-Mario, on Flickr

Po przeszacowaniu listy elementów okazało się, że nie będzie to tania zabawa i BOP pomógł w tym tylko odrobinę. Zaczęło się więc przeszukiwanie BrickLinka i kalkulowanie. Wiele elementów dostępnych było w Polsce w ilościach śladowych w stosunku do ilości idących w setki, więc pomoc zagraniczna okazała się niezbędna.

Na początku 2019 roku udało się zakończyć projekt, zapraszam więc do oglądania i komentowania.

ObrazekDSC06473m by Neo-Mario, on Flickr

ObrazekDSC06458m by Neo-Mario, on Flickr

ObrazekDSC06456m by Neo-Mario, on Flickr

ObrazekDSC06469m by Neo-Mario, on Flickr

ObrazekDSC06465m by Neo-Mario, on Flickr

ObrazekDSC06452m by Neo-Mario, on Flickr

Wrzucam też oryginał

Obrazek[/b]

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#2 Post autor: glaz_pimpur »

A po lewej Czeska gospoda: miejsce spotkań rzeszowskich AFOLi:)
Bardzo ładnie wyszło. Chociaż chciałbym żebyś tchnął w niego trochę życia. Jakieś parasolki, ludzi, scenę. Albo zrobił z tego kwaterę Wermachtu. Byłby to prawdziwy oddech historii:)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#3 Post autor: Stelario »

Bardzo ładny moc. Odwzorowanie oryginału bardzo realistyczne.
Znalazłem jednak kilka różnic.
Brakuje trójkąta na węższej ścianie 2 piętra, jak rozumiem może być ciężko coś takiego wystrugać.
Brak czarnych rynien to akurat da się bardzo łatwo zrobić i przełamie białość.
Przydał by ci się zegar 4x4 ale chyba takowego nie ma. Więc chyba ciężko coś lepszego wymyślić.

I najważniejsze pytanie dlaczego biały budynek? Białe klocki niestety nie wybaczają ciepła. Na wszelki wypadek trzymaj je w piwnicy. ;)
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

A ja będę marudny. Projekt równie duży co niedopracowany. Czemu nie ma kalenic? Serki ciemnoczerwone nie są drogie. Boniowania naroży bezwzględnie powinno być wypukle, a nie płaskie. Brakuje w ogóle boniowania wokół okien na dole. Przez taki brak detali budynek wyszedł Ci płasko i klockowo. :-( Liczę na drugą poprawioną wersję.
Ostatnio zmieniony 2019-02-18, 19:04 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#5 Post autor: Neo »

Dzięki za uwagi. Na pewno pojawią się poprawki. Rynny rzeczywiście ożywią bryłę.
Jellyeater pisze:Boniowania naroży bezwzględnie powinno być wypukle, a nie płaskie. Brakuje w ogóle boniowania wokół okien na dole.
Wygooglowałem co znaczy "boniowanie" :), ale możesz podpowiedzieć, o które naroża chodzi ?
I co masz na myśli pisząc boniowanie okien na dole ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)


Edit: Chyba zajarzyłem, które naroża, to te pionowe zdobienia na ścianie z długim balkonem ?
Ostatnio zmieniony 2019-02-18, 19:25 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Szygalew »

Budynek jest bezapelacyjnie bardzo ładny. Kosztował dużo czasu i pieniędzy. Dlatego też nie rozumiem, dlaczego np. bok z arkadami pozostał w takiej formie. Jest na nim szereg różnic względem oryginału. A na pewno budynek by zyskał arcywiele, gdybyś podziałał z proporcjami stolarki otworowej i elementami dekoracyjnymi, szczególnie nad drzwiami ponad arkadami. ( Edit: Nad oknami. :)) O zegarze już wiemy, ale może by się udało coś większego tam sklecić?


Mimo marudzenia, gratuluję budowli. Dla poparcia marudzenia dorzucam foto:
Załączniki
ratusz 1.jpg
ratusz 1.jpg (40.92 KiB) Przejrzano 5432 razy
Ostatnio zmieniony 2019-02-18, 19:48 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

TopGun
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-15, 21:10
Lokalizacja: Łódź

#7 Post autor: TopGun »

glaz_pimpur pisze: Albo zrobił z tego kwaterę Wermachtu. Byłby to prawdziwy oddech historii:)
b.dobry pomysł.

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

#8 Post autor: Jaskier »

Duże i niby ładne, ale jak koledzy już napisali - nieco niedopracowane. Posiedzenie nad detalami dużo by tej pracy dało.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Wyszło bardzo, bardzo ładnie.
Oczywiście sporo uwag tu przedstawionych pewnie dodałoby sznytu Twojej budowli ale już teraz z wielką przyjemnością to się ogląda. Koniecznie dodaj tam ŻYCIA. :)
A co do zegarów, to zerknij jakie cuda teraz robi Auri.
Obrazek

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Jellyeater »

Te szare boniowania wokół okien bardzo ożywiają parter, który u Ciebie stał się nudny.

Wszystko co może być lekko wypukłe, powinno być lekko wypukłe. Bo inaczej otrzymujemy plastikowy prostopadłościan.

Zauważ, że podmurówka jest cofnięta o pół studa. Ciężko to będzie zrobić ze względu na ten wykusz, ale wydaje się być wykonalne, bo są już piaskowe okrągłe tile. Pomyśl o tym. Trzeba ożywić tę bryłę i z kloca zrobić budynek. Aczkolwiek pewnie trzeba go będzie rozebrać i zbudować od zera, dach zostaw. :-( Ale uważam, że warto, bo szkoda tyle klocków marnować. Szkoda, że nie wrzucałeś WIPa. To by się to wcześniej skorygowało. I mimo wszystko walcz z tym tympanonem. Bo to ważny element wschodniej elewacji. Te szczyty też można by bardziej ozdobić.

Opowiem Ci historię z czasów kiedy byłem jeszcze bardzo młody. Mój brat jeszcze ode mnie młodszy miał zajawkę na grafikę 3D. To były czasy 3D Studio MAX 3 i czasy Need For Speed: Underground. Więc brat wymodelował jakiegoś Eclipsa. Dorobił piękny materiał lakieru i wyrenderował. Potem jakoś się zdarzyło, że byliśmy u jakiegoś znajomego koleżanki matki. A był to mechanik samochodowy. I pokazaliśmy mu dzieło brata, a on powiedział, że jest to samochód, który został zrobiony przez kogoś kto w życiu nie widział na oczy samochodu. :-) I tak jest z tym budynkiem. Na miniaturce i na pierwszy rzut oka WOW jakie duże, ale im dłużej się patrzy tym bardziej jest coś nie tak.


Jakbyś dał radę z przebudową wyrobić się na wystawę główną, to spoko. Jak nie to zostaw i przerobisz na przyszły rok. Bo w miasteczku brakowało nam ratusza. :-) I pomimo niedociągnięć to nadal dobry MOC. Po prostu trochę brakuje mu do doskonałości.
Ostatnio zmieniony 2019-02-19, 06:21 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 2 razy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#11 Post autor: Stelario »

Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#12 Post autor: Neo »

Jeszcze raz dziękuję za uwagi i podpowiedzi.

Tak naprawdę to projekt w założeniu miał być bardziej zbliżony do pomysłów, które oferuje nam LEGO, niż do MOCy w dziale "Model Team" i oddawać tylko charakterystyczne elementy oryginału. Ale Wasze opinie i motywacja skłaniają mnie do potraktowania pracy jako wersji beta i spróbowania wymodelowania budynku do jak najbardziej realnego wyglądu ze wszelkimi wcięciami, wypukłościami oraz detalami występującymi w oryginale. Ale jak wspomniał Jellyeater wiąże się to z rozebraniem całego budynku i ułożeniem go od nowa od samej podmurówki, co na pewno potrwa z zamawianiem nowych klocków co najmniej kilka miesięcy
Jellyeater pisze:Te szare boniowania wokół okien bardzo ożywiają parter, który u Ciebie stał się nudny.
Usiłuję przyjrzeć się na fotografiach boniowaniu okien na parterze i żadnych nie mogę dostrzec. W mojej opinii okna parteru posiadają tylko kraty.

Jeżeli chodzi o zegar, to "zegarowych" dish'y 4x4 jest dostępnych 8 i najbardziej podobają mi się dwa: czwarty i ósmy z listy

https://www.bricklink.com/v2/search.pag ... 20dish#T=P

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: Jellyeater »

W mojej opinii okna parteru posiadają tylko kraty.
Znalazłem zdjęcie w pełnej rozdzielczości i muszę Ci przyznać rację. Nie wiem na co ja patrzyłem. Ale na nieostrej miniaturce wyglądało to jak takie szare ząbki. Jest mi głupio. Kraty ciężko będzie zrobić. :-(
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Szygalew »

Neo pisze:Jeżeli chodzi o zegar, to "zegarowych" dish'y 4x4 jest dostępnych 8 i najbardziej podobają mi się dwa: czwarty i ósmy z listy

https://www.bricklink.com...lock%20dish#T=P
A sprawdzałeś w sklepie, o którym pisał SERVATOR? Chrome Block City. Poland. Tam chyba są ładniejsze...

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#15 Post autor: Neo »

Szygalew pisze:
Neo pisze:Jeżeli chodzi o zegar, to "zegarowych" dish'y 4x4 jest dostępnych 8 i najbardziej podobają mi się dwa: czwarty i ósmy z listy

https://www.bricklink.com...lock%20dish#T=P
A sprawdzałeś w sklepie, o którym pisał SERVATOR? Chrome Block City. Poland. Tam chyba są ładniejsze...
W Chrome Block City oferta naprawdę bogata. Ale zastanawiam się nad jeszcze czymś innym. Skoro i tak lądowałby w tym miejscu customowy element, to czy nie zaprojektować CADowo i wydrukować 3D nieistniejącego elementu LEGO: Trans-clear'owego Tile 4x4 Round z nadrukem tarczy zegara. Pozwalałoby to na podświetlenie go od wewnątrz, jak jest w oryginale :)

ODPOWIEDZ