WIP New Holland TM 140 + Claas Quadrant 2200RC

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

WIP New Holland TM 140 + Claas Quadrant 2200RC

#1 Post autor: eric trax »

Przyszła pora podzielić się tym co aktualnie składam.

Już w trakcie prac nad opryskiwaczem Amazone Pantera 4502 równolegle rozpocząłem budowanie lekkiego ciągnika. Plan był taki żeby stworzyć podwozie ciągnika, które będzie maksymalnie proste w swojej budowie a co za tym idzie i maksymalnie bawialne oraz łatwe w sterowaniu. Na kanale na YT a znacznie częściej na mojej stronie na FB wiele osób pyta o instrukcje. Miałem ją tworzyć już przy budowaniu John Deere jednak nie byłem zadowolony z podwozia na tyle by dzielić się z nim resztą świata. Tak zaczął powstawać New Holland.

Długi czas bo jeszcze przed premierą Xeriona i legowych kół z bieżnikiem w jodełkę zacząłem szukać opony których mógłbym wykorzystać. Było kilka typów jednak zawsze coś powodowało że nie mogłem z nich korzystać. Kiedy latem zeszłego roku zobaczyłem w galerii handlowej rolniczą makietę Playmobil oczy mi się zaświeciły. Jak się okazało jeden z modeli ciągnika miał bardzo zbliżone opony które w dodatku idealnie pasowały skalą. Po przeliczeniu skali w zestawieniu z oponami legowymi mogłem zacząć budować ciągnik o mocy około 150 KM. Wybór padł na ciągnik marki New Holland TM140. Głównie dlatego, że jego karoseria wydawała się łatwa w odwzorowaniu. Zacząłem od podwozia

Obrazek

Ciągniki buduje się bardzo niewdzięcznie. Korpus w skali 1:17 ma około 5-6 studów. To stosunkowo mało żeby zmieścić tam cuda na kiju jeśli model ma być wykończony systemowymi klockami. Nawet w większej skali często jest problem. Dlatego zrezygnowałem z napędu 4x4. Pozwoliło to poupychać całą elektrykę bardzo sprawnie.

Obrazek


Oczywiście zbudowanie samego ciągnika to trochę mało. Zawsze chciałem zbudować prasę do słomy ale nie taką zwykłą. Podstawową jej cechą miała być funkcja w której na górze wkładamy kostkę słomy i mechanizm napędzany przez wałek ciągnika wypycha je w realistycznym tempie. Trochę zajęło mi szukanie odpowiedniej maszyny do odwzorowania aż w końcu padło na Claas Quadrant 2200RC. Dość kwadratowa i w ciekawym kolorze.

Obrazek

Budowę zacząłem od ramy i podwozia. W teorii łatwa sprawa jednak główna część ramy biegnie pod kątem a dodatkowo trzeba w niej umieścić mechanizmy które będą wprawiać w ruch wspomniane bele słomy no i podbieracz.

Obrazek

Póki co tyle. Ciągnik jest w zasadzie skończony. Zostało obudowanie prasy i prezentacja. Odezwę się niebawem :D Poniżej zdjęcia oryginalnych maszyn

Obrazek

Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Można powiedzieć kamień milowy jeśli chodzi o ten model. Boczna klapa :D

Naklejką można było by to zrobić jednym machnięciem jednak liczba motywacyjnych postów przy okazji prezentacji kombajnu skłoniła mnie do bawienia się w mozajkę. Wyszło chyba dobrze zważywszy na to, że cała klapa się otwiera i wbrew pozorom całość jest na prawdę stabilna. To kolejny krok w kierunku budowania kamienic :)

Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 542
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#3 Post autor: Mlody »

Obrazek
Ty co to jest za krzywulec? :D
W oryginale jest ładna prosta linia :D
I will do what I must! -> You Will try......
http://brickset.com/sets/ownedby-Mlody

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

Mlody pisze: W oryginale jest ładna prosta linia :D
To jedyny sposób żeby klapa nie sypała się przy podnoszeniu. Można to wydziergać małymi serkami jednak wtedy wszystko się sypie. Zostawiłem to z premedytacją bo w tym miejscu będzie naklejka z logo firmy :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Co się nie dobuduje, zamaskuje się naklejką :D A ten zaczep z connectora nie wysunie się przypadkiem, gdy ciągnik będzie ciągnął przyczepkę?
Ostatnio zmieniony 2019-02-27, 10:42 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

W środku jest jeszcze axel 2L. O dziwo to bardzo wytrzymałe połączenie więc tak zostanie chyba
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

eric trax pisze:Można to wydziergać małymi serkami jednak wtedy wszystko się sypie
Nie znam się, więc się wypowiem :)
Wygląda na serko-dziergalno-możliwe, tylko więcej należało by pobawić się SNOT-em.

Fajnie, że zrezygnowałeś z wielkiej naklejki, ale te dziury mimo wszytko biją po oczach.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

noniusz pisze: Fajnie, że zrezygnowałeś z wielkiej naklejki, ale te dziury mimo wszytko biją po oczach.
Sprawa nie jest stracona. Zanim doczekam się zamówień z BL żeby skończyć model pewnie do tego siądę i zalatam te dziury 😎
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#9 Post autor: Żbik »

eric trax pisze:
noniusz pisze: Fajnie, że zrezygnowałeś z wielkiej naklejki, ale te dziury mimo wszytko biją po oczach.
Sprawa nie jest stracona. Zanim doczekam się zamówień z BL żeby skończyć model pewnie do tego siądę i zalatam te dziury 😎
W mojej ocenie to postęp, także kibicuję! Myślę, że dałoby się jeszcze trochę lepiej załatać ten pionowy odcinek. Ogólnie bardzo ciekawa maszyna i fajny, fikuśny kształt.

ODPOWIEDZ