[MOC] KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] KGHM Zanam LKP-0403C "46 E-10"

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek

Dużo tych znaczków w nazwie tematu, nie? Rzućmy na to trochę światła:

Jest sobie taka firma jak KGHM Zanam. Buduje przeróżne wynalazki kopalniane, począwszy od ładowarek, przez wozy odstawcze, na wiertnicach i kotwiarkach kończąc:
http://www.kghmzanam.com/

Omawiana tutaj ładowarka to LKP-0403C
https://www.kghmzanam.com/produkty/masz ... i/lkp0403c

Obrazek

Obrazek

Potocznie nazywana "łyżką", "małą" (a dlaczego mała, trochę niżej):

W sumie to ona była wyprodukowana jeszcze w czasach gdy firma nazywała się Zanam Legmet, ale to pomijalny detal ;)

Zostałem poproszony o zbudowanie modelu ładowarki dla kolegi, który odszedł na emeryturę i przez większość swojej pracy jeździł taką właśnie maszyną.

Oprócz standardowych pasów ostrzegawczych, nazwy modelu i naklejki "nie wsadzać łba między przegub" ma dodatkowo naniesione oznaczenie oddziału elektrycznego na którym pracuję (E-10) i numer boczny, który jest nadawany każdej maszynie. W tym przypadku jest to 46.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilka detali:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Od strony technicznej jest to do bólu prosty model, stojący na kołach 20x30. Łyżka jest pozowalna i można ją przechylić oraz podnieść całe ramię.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rama jest łamana, jak w oryginale. Po wzięciu pod uwagę tego, że ma docelowo stać na półce, zrezygnowałem z wahliwej osi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Można by dorzucić tutaj jeszcze trochę detali, ale miałem mało czasu na budowę (ogólnie model powstał w 4 dni, łącznie ze szkicem w LDD) a każdy kolejny klocek zwiększał by niepotrzebnie wartość modelu ;)

Całość to oczywiście czyste MT bez funkcji (ale z domieszką kilku elementów Technic tu i tam dla lepszego działania i sztywności.

A dlaczego ta łyżka, mimo bycia prawie 9cio metrowej długości maszyną jest nazywana małą? Dlatego:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak się okazało podczas budowy, 403 jest w prawie identycznej skali 1:20 co Model Teamowa wersja mojego Sandvika LH517L (to jest model którego nigdy nie opublikowałem i chyba trzeba będzie to nadrobić jak poprawię ramię, bo się rozsypuje od kichnięcia).

I chyba tyle, model się podobał, został wręczony w skrzynce, bo tylko tam pasował :)

Obrazek
Obrazek

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

4 dni. Podziwiam. Wyszło Ci to bardzo dobrze. Fajnie, że mamy takie firmy, produkujące takie ładowarki. Robią to też na eksport? :-)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Wygląda bomba :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Myślę, że gdybyś zmotoryzował swojego MOCa, to kolega bawiłby się Twoim modelem na tej emeryturze. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że kolega jest zadowolony z takiej niespodzianki. Brawo bardzo udany model
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

Piękny model. Bryła tej maszyny może nie ma Bóg wie jak wydumanych kątów, ale jest skomplikowana i wydaje mi się, że świetnie ją uchwyciłeś.
Przypomniałeś mi, że w zestawach Model Team nie było silników, a i tak zachwycały (i w sumie do dziś są uważane za klasykę w świecie LEGO).

Oczywiście idea pożegnalnego prezentu też przednia; kolejny raz żałuję, że nie będę miał emerytury :D .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Jellyeater pisze:Robią to też na eksport? :-)
Robią:
https://www.kghmzanam.com/index.php/en/ ... -ekspansja
legosamigos pisze:Myślę, że gdybyś zmotoryzował swojego MOCa, to kolega bawiłby się Twoim modelem na tej emeryturze.
Powoli mnie nudzisz. Tłumaczyłem to przy okazji Ursusa, wytłumaczę raz jeszcze:
NIE MA MIEJSCA NA SILNIKI!

A jeśli nadal uważasz, że można zrobić taką ładowarkę przy zachowaniu obecnego wyglądu w opcji w pełni zmotoryzowanej, to chętnie zobaczę jak do tej bryły pakujesz 4 silniki, dwa odbiorniki, pudełko na baterie i trzy siłowniki.

Dajesz.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

Niby szybko i minimalistycznie, ale prezentuję się świetnie. Zazdroszczę koledze, który poszedł na emeryturę.

Gdybym budował dla siebie, to zastąpiłbym te duże żółte bricki w łyżce na coś bardziej subtelnego.

Ile robiłeś podejść do zdjęcia, gdzie ładowarka opiera się na przedniej łyżce? Ramię łyżki jest fajnie wymodelowane, ale zdaje się, że trzyma się tylko na studach i słowie honoru :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Kiedy pokazałeś mi ją pierwszy raz w zestawieniu z Sandvikiem uznałem, że nie ma szans aby to był w tej samej skali. Zdjęcie realnej maszyny, które dałeś w pierwszym poście mnie przekonuje. Widać, że to dość mała maszyna jak na standardy górnicze.

Sam model jak na 4 dni budowania wygląda świetnie. Kiedy odpadają ograniczenia stwarzane przez mechanizmy zbudowanie takiego cukierka to czysta przyjemność :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

noniusz pisze:Ile robiłeś podejść do zdjęcia, gdzie ładowarka opiera się na przedniej łyżce?
Jedno. Serio.
Ona się trzyma na clipach, opór jest wystarczający aby ją utrzymać w górze :)
noniusz pisze:to zastąpiłbym te duże żółte bricki w łyżce na coś bardziej subtelnego.
Miałem tam jakiś porąbany SNOT na początku, ale postawiłem na prostotę. Poza tym, to i tak będzie stało bokiem na półce ;)
eric trax pisze:Kiedy odpadają ograniczenia stwarzane przez mechanizmy zbudowanie takiego cukierka to czysta przyjemność :)
Ale czasem jest to przeszkoda, bo okazuje się, że ramę technicową buduje się szybciej.

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: --pg-- »

Model jest bardzo estetyczny, ale przede wszystkim podziwiam tempo zaprojektowania - niewiarygodne! Do łyżki można nasypać czarnych groszków, plate'ów lub bricków 1x1 i zakończyć dyskusję o tych kilku klockach na dnie łyżki.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

--pg-- pisze:Do łyżki można nasypać czarnych groszków,
Bardziej ciemnoszarych, ale w sumie pomysł dobry. Jak następnym razem będę taką budował to uwzględnię :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze:...A jeśli nadal uważasz, że można zrobić taką ładowarkę przy zachowaniu obecnego wyglądu w opcji w pełni zmotoryzowanej, to chętnie zobaczę jak do tej bryły pakujesz 4 silniki, dwa odbiorniki, pudełko na baterie i trzy siłowniki.

Dajesz.
Myślę, że przy zastosowaniu Sbricka może i by się jakoś udało, ale nie mam ani Sbricka, ani takich opon, ani takich felg, więc nie dam rady :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Myślę, że przy zastosowaniu Sbricka może i by się jakoś udało, ale nie mam ani Sbricka, ani takich opon, ani takich felg, więc nie dam rady :D
Masz 62.4, to ta sama średnica co 20x30. Nawet Ci odpuszczę wieże IR, ale 4 silniki, box, trzy siłowniki i resztę mechaniki masz w tym zmieścić.

Dajesz.

Kamila
Posty: 154
Rejestracja: 2016-02-21, 17:31
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Kamila »

A daj już chłopakowi spokój i tak nikt nie zbuduje takiej ładnej "koparki " jak Ty.:)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Kamila pisze:A daj już chłopakowi spokój i tak nikt nie zbuduje takiej ładnej "koparki " jak Ty.:)
Cóż, daję okazję aby się wykazał, skoro zmotoryzowanie takiego modelu jest takie proste ;)
Ostatnio zmieniony 2019-03-03, 22:42 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ