[MOC] Bedford TM 6x6

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 243
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

[MOC] Bedford TM 6x6

#1 Post autor: Aleksander Spyra »

Cześć! nowy sezon za pasem, więc trzeba zrobić porządek z poprzednim.
Obrazek

Dziś prezentuję trialówkę, która jeździła na Śląsku przez cały sezon 2018: Bedford TM 6x6
Trochę danych technicznych:
Skala: 1:14
Wymiary: 61s długości do końca opony trzeciej osi, 23s szerokości
Napęd: PF XL x3 oraz trzy skrzynie biegów z przełożeniami: 1:1.92, 1:3
Kąt skrętu: powyżej 50 stopni
Zawieszenie: kolebka z przodu, z tyłu tandem wahliwy w dwóch osiach

Pomysł na tą trialówkę nie ma jakiejś wybitnej historii - z założenia mieliśmy się ścigać układami 6x6. Na półce stała jeszcze wersja z poprzedniego sezonu, więc pomyślałem, że wezmę drugą oś, skopiuję i jakoś dokleję z tyłu. Ostatecznie nie było tak prosto, ale od poprzednika Bedford odziedziczył: kabinę, przednią oś, przednią skrzynię biegów i design tylnej osi. Przeróbkom została poddana rama i mechanizmy zmiany biegów; musiałem też wykombinować, jak zawiesić tylny tandem.
Mówiąc o tylnym tandemie, jest to chyba najciekawsza część auta. mamy tutaj cztery obrotnice, zapewniającą możliwość ruchu w dwóch osiach, i dwa równolegle ułożone silniki ze skrzyniami. Całość jest dość ciężka, ale ładnie pracuje i zapewnia dostateczny prześwit i kąty natarcia. W finalnej wersji, do zmiany biegów użyte są dwa silniki PF L. Jeden jest schowany w ramie, a drugi między tylnymi osiami, napędzając siłowniki przez duże obrotnice i rząd kół zębatych.

Jeśli chodzi o wyniki rajdów, to bywało różnie. Myślę, że duży wpływ na wyniki miała szerokość pojazdu. Czasem pozwalała na manewry wygrywające sekcje (jak wtedy, kiedy zmieściłem się pomiędzy chorągiewką a drewnianym palem, po którym mieliśmy jechać jednym kołem), ale czasem całkowicie uniemożliwiała uzyskanie dobrego wyniku, bo cały czas musiałem upewniać się, że nie przeroluję (tak było na każdej miejscówce gdzie jest dużo przechyłów). Dość dziwne przełożenia też miały na to swój wpływ, myślę że po przeczytaniu komentarzy z rajdów można stwierdzić że szaleńcza prędkość jest najpopularniejszym atrybutem Bedforda. Mimo zapewniania widowiskowych przejazdów, takie przełożenia mocno utrudniały celowanie w bramki i delikatne poprawki toru jazdy, czy jazdę na sypkim terenie.
Sam uważam, że całość okazała się trochę przekomplikowana, ale cieszę się, że taki projekt powstał, bo mogę teraz budować prościej, lżej, wiedząc że a) da się takie auto zbudować i b) że nie jest to najlepszy pomysł ;)

Wszystkie zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

Jak na TrTr to kabinka wyszła bardzo zgrabnie.

Bardzo ciekawy ten moduł tylnych osi, łądna zabudowa podwozia panelami i niezły skręt przednich kół.

...ale za to przełożenie w układzie skrętu płaskich z12/z20 i jeszcze tak elegancko odsłoniętych od przodu auta wywołuje skrzypienie w oczach :)

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 803
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#3 Post autor: Atros »

He he wolniejsze przełożenie to 1:3 - to faktycznie musi popylać. Skręt 50 stopni też robi wrażenie, przy takim wygięciu kardana już niestety przeniesienie napędu działa mocno skokowo a i o połamanie kardana nie trudno. Ale jak kierowca jest tego świadom to nic się nie powinno dziać, poza zawracaniem w miejscu ;)
Zmiana biegów faktycznie skomplikowana, choć z drugiej strony jak działa niezawodnie to ok.

Przy tym całym skomplikowaniu ciekawi mnie ile Bedford ważył.
Fajnie jakbyś też pokazał jakiś filmik jak to zasuwa, o ile masz jakiś materiał wideo.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 243
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#4 Post autor: Aleksander Spyra »

Atros pisze: Skręt 50 stopni też robi wrażenie, przy takim wygięciu kardana już niestety przeniesienie napędu działa mocno skokowo a i o połamanie kardana nie trudno. Ale jak kierowca jest tego świadom to nic się nie powinno dziać, poza zawracaniem w miejscu ;)

Racja, starałem się unikać mocnego skręcania, szczególnie w terenie. Ale kiedy była okazja, to udawało mi się urwać kilka sekund zwracając na raz ;) O dziwo, w ten wersji Bedforda i poprzedniej nie złamałem żadnego kardana. Może to kwestia szczęścia :)
noniusz pisze: ...ale za to przełożenie w układzie skrętu płaskich z12/z20 i jeszcze tak elegancko odsłoniętych od przodu auta wywołuje skrzypienie w oczach :)
Przyznam, nie wygląda to ani nie jest zbyt pancerne :) Mimo że na prosto ustawionych kołach mechanizm skrętu nie wystaje przed oponę, to niestety dość łatwo trafić z20 w przeszkodę, i kilka kół zębatych tego nie przeżyło.

Co do video, to nie kojarzę, żeby coś było kręcone. Poszperam jeszcze, ale Bedford jest jeszcze mniej więcej w jednej części i jak w weekend będzie ładnie to może coś nakręcę ;)

ODPOWIEDZ