[MOC] Ponsse Scorpion King

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] Ponsse Scorpion King

#1 Post autor: trawson89 »

Witam Wszystkich!!!

Po mojej ponad rocznej nieobecności, pragnę zaprezentować Wam kolejna prace, kombajn leśny marki PONSSE.
Obrazek
Dane techniczne:

Wymiary: dł. 80s (105s z wyciągniętym ramieniem) / szer. 27s / wys. 40s.
Waga: 4kg
Elementy pneumatyki i PF :
-3x XL Motor
-5x Medium Motor
-1x Large Motor
-1x Battery Box
-4x wieża IR
-1x PF lights
-1x Switch
-4x Extension Wire 20 cm
-5x Extension Wire 50 cm
-2x Small Pneumatic Cylinder
-1x Large Pneumatic Cylinder
-3x Small Pneumatic Pump

Napęd i skręt:

Model posiada napęd na wszystkie koła, napędzają go 2 silniki XL. Silniki nie są ze sobą sprzężone i mimo masy 4kg model żwawo pokonuje przeszkody. Pojazd skręca przegubowo, użyłem do tego 2 małych siłowników liniowych napędzanych przez Medium Motor.

Obrazek

Głowica i wieża:

Głowica... od niej rozpocząłem budowę, założenie było takie: małe, lekkie i ma działać.

Obrazek

Ramie skróciłem do maksimum (64s) z racji tego że głowica swoje waży, na pełnym wysięgu przy dłuższym ramieniu jedno sprzęgło nie było w stanie obrócić wieżą, a do tego przy transporcie wypinała się obrotnica. We wieży umieściłem dwa odbiorniki IR oraz silnik XL który podnosi cale ramie, drugą sekcją ramienia operujemy za pomocą L Motor.

Pneumatyka:

Kuper maszyny... Tu zadanie polegało na schowaniu w skrzyni o wymiarach (36x11x9) dwóch niezależnych obwodów pneumatycznych z tzw. "auto-valve" i dwóch wież IR.

Obrazek

Zapraszam do galerii oraz na film:

GALERIA BS

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aHEvhLgbpg4]FILM[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2019-04-11, 12:19 przez trawson89, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Cieszę się, że po roku czasu wróciłeś do budowania, bo bardzo lubię te Twoje MOCe. Żałuję tylko, że sesja fotograficzna jest zawsze taka uboga. Oglądając film, myślałem, że ten pal składający z round bricków 2x2 będzie "pocięty" na kawałki, a nie tylko wyrwany z ziemi. Tak czy inaczej praca i funkcje podobają mi się
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Właściwie po co on to robi? Wyrwał drzewo i przepuścił je przez te wałki?

Jakbyś zrobił instrukcję to pewnie sporo osób by chciało ją kupić i się tym pobawić. Bo nieźle jeździ i chwytak też sprawnie działa.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#4 Post autor: trawson89 »

Panowie opatentujcie piłę która rozcina klocki, wtedy mój model nie będzie tylko wyrywał i przepuszczał hehe ;)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

trawson89 pisze:Panowie opatentujcie piłę która rozcina klocki
Oj tam zaraz rozcinał. W prawdziwej maszynie jest najczęściej piła łańcuchowa, ale wystarczyłoby, gdybyś upchnął tam dowolny element udający piłę - opadając na pień miałby dość siły, żeby rozczepić te cztery study i podzielić pień na kawałki.

Ale niezależnie od tego, model jest bardzo przyjemny dla oka i całkiem sprawny. Klasyczny Technic, jeśli chodzi o estetykę (ale to nie zarzut, tylko stwierdzenie faktu ;) ) .
Nie kombinowałeś może jak zrobić gąsienice, które pasowałyby do tych opon, jak w prawdziwym Scorpionie?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#6 Post autor: Atros »

Fajnie, sprawnie działa - klocki Technic się w nim nie marnują :)
Podoba mi się, że tam gdzie sprawdzaią się lepiej siłowniki śrubowe dałeś siłowniki śrubowe, a gdzie pneumatyczne - pneumatycznie. Widać, że przy projektowanie priorytetem było sprawne działanie.

Sesja fotograficzna faktycznie słaba - szczególnie kiepska jakość zdjęć (kiepski aparat) przeszkadza.
Za to film ciekawy i już dobrej jakości.

ODPOWIEDZ