[MOC] World Trade Center

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Octavianus
Posty: 18
Rejestracja: 2019-05-27, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] World Trade Center

#1 Post autor: Octavianus »

Witajcie,

To de facto mój pierwszy post na Lugpol, ale bywam tu i oglądam Wasze prace od wielu lat. Wiele z nich stanowiło dla mnie inspirację i motywację, zatem dziękuję.
Moje afolowe życie zostało skradzione przez jeden projekt, owoc zainteresowania Nowym Yorkiem: oryginalne wieże WTC wraz z kompleksem WTC. Budowa trwa 8 lat. Same wieże są skończone, nie licząc drobnych usprawnień, które być może kiedyś jeszcze wprowadzę. A może już nie, jestem bardzo zmęczony, przemęczony tym projektem. Aktualnie buduję mniejsze budynki składające się na cały kompleks.

Odpowiadając na ulubione pytanie wszystkich Afoli: nie wiem, ile klocków zawierają :) Dawno temu przestałem liczyć...Szkoda, że bricklink nie umożliwia automatycznego zliczenia wszystkich zamówionych klocków ;) Wieże mają 2 m do dachu, 2,5 m z anteną na północnej wieży.

To co jest wg mnie interesujące, to fakt, że nie są puste w środku. Ich wnętrze odzwierciedla strukturę konstrukcyjną oryginalnych wież: mają kolumny rdzenia, przęsła poprzeczne spajające kolumny rdzenia z zewnętrznymi kolumnami elewacji, ciężar budynku rozkłada się na wewnętrzne i zewnętrzne kolumny. I są oświetlone :)

Obrazek20190428_145620 by michael[/img]

ObrazekRoof cały by michael, on Flickr[/img]

Obrazekantena by michael, on Flickr[/img]

Obrazeklobby na str. by michael, on Flickr[/img]

Obrazek4 by michael, on Flickr[/img]

Obrazek3 by michael, on Flickr[/img]

Obrazek1 by michael, on Flickr[/img]

Obrazek20180429_134430 by michael, on Flickr[/img]
Ostatnio zmieniony 2019-07-15, 17:46 przez Octavianus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: World Trade Center

#2 Post autor: dmac »

Haha, a ja myślałem, że nikt nigdy nie będzie miał takich problemów logistycznych z budowlami LEGO, jak ja :D .

Nieczęsto widujemy tu tak imponujące konstrukcje, zwłaszcza w wykonaniu "nowicjuszy". Jednakże poziom tej pracy wskazuje, że choć może jesteś nowy na LUGPolu, to w budowaniu z klocków na pewno nie. Słusznie, moim zdaniem, odwzorowałeś rzeczywistą strukturę wewnętrzną; w modelu o takich gabarytach trzeba poważnie myśleć o wytrzymałości konstrukcji. Zdjęcie ukazujące ogrom wież z poziomu podłogi, z włączonym oświetleniem, naprawdę robi wrażenie.
Brawo i powodzenia w budowaniu pozostałych elementów kompleksu!

P.S. Mam nadzieję, że nie masz w planach budowania modelu samolotu pasażerskiego i odtwarzania historycznej sceny z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#3 Post autor: Stelario »

Brakuje mi samolotu.
Wieże fajne i duże ale ten minifig tam nie pasuje, bo to nie ta skala. Na FB jest WTC projekt czy jakoś tak ma z 5 metrów i też nie jest w skali minifig ale w przeciwieństwie do twojego ma pusty środek. Wsadzają tam chyba jakieś euro pudełka.
Bardzo podoba mi się że się świeci. Czy możesz przybliżyć jak to się świeci? Żarówka/LED okręcona folia dla rozproszenia? Czy są sekcje światła czy jedną. Bo jak rozumiem wieże nie stoją cały czas w całości tylko je rozkładana na co najmniej 3 kawałki.

Bardzo ładna lampka nocna ;) podziwiam zacięcie.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Octavianus
Posty: 18
Rejestracja: 2019-05-27, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: World Trade Center

#4 Post autor: Octavianus »

dmac pisze:Haha, a ja myślałem, że nikt nigdy nie będzie miał takich problemów logistycznych z budowlami LEGO, jak ja :D .

Nieczęsto widujemy tu tak imponujące konstrukcje, zwłaszcza w wykonaniu "nowicjuszy". Jednakże poziom tej pracy wskazuje, że choć może jesteś nowy na LUGPolu, to w budowaniu z klocków na pewno nie. Słusznie, moim zdaniem, odwzorowałeś rzeczywistą strukturę wewnętrzną; w modelu o takich gabarytach trzeba poważnie myśleć o wytrzymałości konstrukcji. Zdjęcie ukazujące ogrom wież z poziomu podłogi, z włączonym oświetleniem, naprawdę robi wrażenie.
Brawo i powodzenia w budowaniu pozostałych elementów kompleksu!

P.S. Mam nadzieję, że nie masz w planach budowania modelu samolotu pasażerskiego i odtwarzania historycznej sceny z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych ;) .
:)
Nieee, żadnych samolotów! Interesuje mnie sama architektura.
Dziękuję za dobre słowo :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Szygalew »

Budowla "zwala z nóg". Jest bardzo ładnie wykonana (chociaż to, co na dachu, nie bardzo mi się podoba), ale przede wszystkim jest przeogromna. I w związku z tym nawet należy Ci się szacunek i podziw. Podziw, że to się kupy trzyma oraz podziw za konsekwentne, wieloletnie skupowanie tysięcy jednakowych klocków. No i już w ogóle szacunek, że Ci się to w pół drogi nie znudziło. Efekt jest fantastyczny, więc było warto.

Octavianus
Posty: 18
Rejestracja: 2019-05-27, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Octavianus »

Stelario pisze:Brakuje mi samolotu.
Wieże fajne i duże ale ten minifig tam nie pasuje, bo to nie ta skala. Na FB jest WTC projekt czy jakoś tak ma z 5 metrów i też nie jest w skali minifig ale w przeciwieństwie do twojego ma pusty środek. Wsadzają tam chyba jakieś euro pudełka.
Bardzo podoba mi się że się świeci. Czy możesz przybliżyć jak to się świeci? Żarówka/LED okręcona folia dla rozproszenia? Czy są sekcje światła czy jedną. Bo jak rozumiem wieże nie stoją cały czas w całości tylko je rozkładana na co najmniej 3 kawałki.

Bardzo ładna lampka nocna ;) podziwiam zacięcie.
Zgadza się, nie ta skala, ale jednak zależało mi na możliwości wprowadzeniu minifigów. Z prostego powodu - takie modele są żywsze, można aranżować na nich różne scenki itp.

Tak, to jest projekt Niemców, ma 4 m, a z anteną 6m (wg ich informacji). Muszę przyznać, że ubolewam, że nie mam tyle pieniędzy co Niemcy ;) Kiedy zaczynałem w 2010 r. myślałem, że uda mi się zbudować najwyższe na świecie...niestety, w 2017 r. Niemcy upublicznili swój projekt (wtedy w połowie). Zostaje minimalny żal, ale generalnie budowałem je dla siebie, więc i tak jestem szczęśliwy.

Wieże stoją cały czas w całości, ponieważ lubię na nie patrzeć :) To model dostosowany do stania w salonie, moim głównym celem była możliwość patrzenia na nie siedząc w fotelu, możliwość pochwalenia się nimi w necie, to drugorzędna sprawa :) Ale tak, są składane, można je rozłożyć na 3 części. Oświetlone są za pomocą tasmy LED (29 m w każdej wieży), w 3 sekcjach również, więc oświetlenie nie stoi na przeszkodzie, żeby je rozdzielać. Taśma LED jest owinięta wokół rdzenia, a w zasadzie dość sztywno naciągnięta na kolumny rdzenia.

Obrazeka1 by michael, on Flickr[/img]

Obrazek20180428_155159 by michael, on Flickr[/img]

Nie ma i nie będzie samolotów, ponieważ ten projekt jest poświęcony pięknu tych wież, sile ich wyrazu, gotyckim nawiązaniom, a nie tragicznym wydarzeniom...
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 09:21 przez Octavianus, łącznie zmieniany 1 raz.

Octavianus
Posty: 18
Rejestracja: 2019-05-27, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Octavianus »

Szygalew pisze:Budowla "zwala z nóg". Jest bardzo ładnie wykonana (chociaż to, co na dachu, nie bardzo mi się podoba), ale przede wszystkim jest przeogromna. I w związku z tym nawet należy Ci się szacunek i podziw. Podziw, że to się kupy trzyma oraz podziw za konsekwentne, wieloletnie skupowanie tysięcy jednakowych klocków. No i już w ogóle szacunek, że Ci się to w pół drogi nie znudziło. Efekt jest fantastyczny, więc było warto.

Dziękuję :) jeszcze trochę przede mną: niskie budynki całego kompleksu i plac przed wieżami, z zielenią, kawiarniami, minifigami...wtedy wszystko nabierze życia i takiego afolskiego sznytu - mam nadzieję. Na razie to jednak surowe budynki. Coś jak zakończona budowa, ale przed oddaniem do użytku i przed wprowadzeniem się ludzi.

A czemu nie podoba Ci się dach? I na której wieży? :) Na północnej jest antena, zgaduję, że nie podoba Ci się taras widokowy na wieży południowej...z tarasu, zwłaszcza niebieskiej posadzki w oryginalnym kolorze i oryginalnych trójkątnych wyjściach, jestem zadowolony, natomiast nie podoba mi się białą barierka...ona była biała w oryginale, ale niestety nie udało mi się dobrać lepszych części i wyszło strasznie "grubo". Na dodatek dodałem ją w dwóch rzędach (zgodnie z oryginałem), więc wyszło bardzo średnio. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, jak zrobić tę barierkę lepiej, to chętnie skorzystam z rady :)
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 09:31 przez Octavianus, łącznie zmieniany 2 razy.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Szygalew »

Octavianus pisze:A czemu nie podoba Ci się dach? I na której wieży? :) Na północnej jest antena, zgaduję, że nie podoba Ci się taras widokowy na wieży południowej...
Płotki białe na tym dachu z tarasem są za dużym i za prostym elementem. Antena na tymże dachu też jest zbyt prosta, i za niska. Na drugim dachu antena (czy też kompleks antenowy) nie oddają dość dobrze oryginału.Nie zrozum mnie źle, to wszystko jest bardzo ładne, świetne, ale przy tak spektakularnych budynkach te dachy, moim zdaniem, odstają jakością. (I tak na ewentualnej wystawie nie będzie ich widać :)). Ja mam tak, że lubię, gdy coś jest oddane w sposób jak najbardziej zbieżny z oryginałem. Kłopotem może być tu dla Ciebie chęć "zaprzęgnięcia" minifigów, bo część elementów na dachach siłą rzeczy będzie trochę "pod minifigi". A może by wykombinować jakieś superminiludziki, które by nie zaburzały proporcji?
Edit: Inna sprawa, że aby niektóre elementy na dachach były proporcjami okej w zestawieniu z całością, to trzeba by nowe mniejsze klocki wyprodukować. :)
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 10:02 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

Octavianus
Posty: 18
Rejestracja: 2019-05-27, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Octavianus »

Szygalew pisze:
Octavianus pisze:A czemu nie podoba Ci się dach? I na której wieży? :) Na północnej jest antena, zgaduję, że nie podoba Ci się taras widokowy na wieży południowej...
Płotki białe na tym dachu z tarasem są za dużym i za prostym elementem. Antena na tymże dachu też jest zbyt prosta, i za niska. Na drugim dachu antena (czy też kompleks antenowy) nie oddają dość dobrze oryginału.Nie zrozum mnie źle, to wszystko jest bardzo ładne, świetne, ale przy tak spektakularnych budynkach te dachy, moim zdaniem, odstają jakością. (I tak na ewentualnej wystawie nie będzie ich widać :)). Ja mam tak, że lubię, gdy coś jest oddane w sposób jak najbardziej zbieżny z oryginałem. Kłopotem może być tu dla Ciebie chęć "zaprzęgnięcia" minifigów, bo część elementów na dachach siłą rzeczy będzie trochę "pod minifigi". A może by wykombinować jakieś superminiludziki, które by nie zaburzały proporcji?
Nie, nie wszelka krytyka (twórcza;) ) mile widziana. Hmm, to mnie zaskoczyłeś, bo antena wydawała mi się bardzo dobrze odwzorowana, zawiera - a uwierz mi, spędziłem nie godziny, a całe dni na analizowaniu zdjęć oryginalne - prawie wszystkie elementy składające się na jej wygląd zewnętrzny. Nie zawiera : A) drabinki w górę ale one były słabo widoczne; B) jednego piętra technicznego na talerze i anteny mniejsze,okrągłe - to w zasadzie u spodu anteny; C) jednego stopnia iglicy na samej górze.

Antena nie jest za niska, jest obliczona wg skali! Szczerze mówiąc, to jest nawet za wysoka o ok. 1, może 2 cm.

Zgodzę się natomiast z krytyką barierki na tarasie widokowym - są za duże i za proste. Najlepsze byłyby w tej samej wysokości (pod minifigi) ale chudsze, z chudszymi, drobniejszymi szczebelkami. Chętnie bym je wymienił....tylko nie wiem na co :(
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 10:07 przez Octavianus, łącznie zmieniany 1 raz.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szygalew »

Octavianus pisze:Antena nie jest za niska, jest obliczona wg skali! Szczerze mówiąc, to jest nawet za wysoka o ok. 1, może 2 cm.
Mnie tu chodziło o tę antenkę, przy której stoi minifig. Co do dużej natomiast, na drugim dachu (chyba), to całej jej nie widać (na zbliżeniu), pisałem tylko o tym, co widoczne, o jej podstawie z tymi chodniczkami technicznymi. Ale zostawmy to, budowla jest przepiękna i wychodzi na to, że szukam dziury w całym, a nie to było moją intencją.
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 10:23 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

Octavianus
Posty: 18
Rejestracja: 2019-05-27, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Octavianus »

Szygalew pisze:
Octavianus pisze:Antena nie jest za niska, jest obliczona wg skali! Szczerze mówiąc, to jest nawet za wysoka o ok. 1, może 2 cm.
Mnie tu chodziło o tę antenkę, przy której stoi minifig. Co do dużej natomiast, na drugim dachu (chyba), to całej jej nie widać (na zbliżeniu), pisałem tylko o tym, co widoczne, o jej podstawie z tymi chodniczkami technicznymi. Ale zostawmy to, budowla jest przepiękna i wychodzi na to, że szukam dziury w całym, a nie to było moją intencją.
Nie, nie, warto się rozwijać ! :) dzięki temu np. już wiem, że ta barierka jest naprawdę zła (dotąd myślałem, że jest tylko zła) i trzeba ją wymienić.
AA! Rozmawialiśmy o dwóch różnych antenach :) ja myślałem o tej na północnej wieży.
Jeśli chodzi o antenę, a w zasadzie maszt z 3 antenami, przy tarasie widokowym, to tak, widziałem właśnie na zdjęciach, że jest za niska, zwłaszcza te czarne pionowe anteny. Mam zamiar je wymienić na dłuższe jak już skończę wszystko na dole...

A główna antena na północnej wieży wygląda tak (neistety zdjęcie trochę z oddali, ale jestem w pracy):

Obrazek20190428_143338 by michael, on Flickr[/img]

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Fuku »

Przy tej wielkości, te barierki sprawiają wrażenie jakiejś starożytnej kolumnady. Jeśli chcesz je wyszczuplić, są różne opcje, ale to będzie raczej dłubanina. Ale nawet zdjęcie z nich plejtów by pomogło. Budowla bardzo ładna i robi wrażenie, fajnie też że jest dostosowana do minifigów, choć z ciekawości zobaczyłbym jak prezentowałyby się przy niej te mniejsze minifigi jak np w tym nowym UCS Hogwarcie

Fajnie też mogłaby wyglądać taka barierka: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... P=2583#T=C
Niestety nie występuje w białej barwie
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 11:53 przez Fuku, łącznie zmieniany 2 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: Jellyeater »

Duże. Jak się robi taki projekt to warto pomyśleć o prezentacji. Bo tak to chała. :-( Świat i tak nie doceni.

Ale wielkość i logistyka imponująca.

Fajnie że odwzorowuje konstrukcję, bo ona była najciekawszą w WTC. Arcydzieło inżynierii.
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 11:59 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#14 Post autor: Stelario »

Co do figów to pomyśl o tych statuetkach albo pionkach z gier są co najmniej 2/3 mniejsze.
Ostatnio zmieniony 2019-06-11, 13:28 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Insomnia
Posty: 177
Rejestracja: 2018-01-20, 17:08
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Insomnia »

Brawo za wytrwałość. Ja często po tygodniu mam ochotę rozwalić to co akurat buduję. Kilka lat nad jednym projektem to dla mnie totalna abstrakcja. Imponująca praca

Co do figurek to ostatnio widziałem nowe WTC z Lego, bodajże na kanale Beyond the Brick na YouTube. Autor tamtego użył właśnie mikrofigów (statuetek). Polecam dla inspiracji.

ODPOWIEDZ