Claas Scorpion 756

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Claas Scorpion 756

#1 Post autor: eric trax »

W przygotowaniu prezentacja kolejnego skończonego modelu. W wyniku impulsu zabrałem się za coś co chodzi mi po głowie od dłuższego czasu czyli ładowarka teleskopowa. Jako że mam słabość do marki Claas wybór padł na model Scorpion 756. Nie bez przyczyny bo w tej wersji można zamówić ją z kołami, które w skali 1:17 praktycznie dopowiadają legowym 81,6.

Budowanie ładowarki w tej skali jest dość problematyczne zważywszy na ilość dostępnego miejsca. Poniżej zalążki podwozia które mieści BBox i trzy silniki. Wszystkie koła są napędzane i sterowane. Przynajmniej póki co bo w ostateczności może polecieć napęd tylnej osi. Nie sądzę jednak aby do tego doszło. Prędzej wzorem Żbika wypcham kabinę silnikami :D

Niestety w przypadku ładowarki trzeba wyjść ze strefy komfortu i użyć więcej niż 4 kanałów a konkretnie pięciu. W związku z tym wybór padł na odbiorniki IR w liczbie trzech. Nad tym ubolewam najbardziej bo chętnie wsadziłbym tutaj sbricka. Sterowanie padem w tym przypadku znacznie bardziej do mnie przemawia. Jednak użycie do tego dwóch kostek to trochę przesada.

W domyśle ładowarka ma być jedną z mobilnych atrakcji na wystawy i uzupełnieniem tego co zbudowałem dotychczas. W końcu trzeba czymś ładować bele słomy i zboże do siewnika :)

Planowane funkcje:

- jazda / silnik L
- skręt / servo motor
- podnoszenie ramienia / silnik M
- wysuwanie ramienia / silnik M
- regulowanie kąta narzędzia / silnik M

Poniżej pierwsze zdjęcie podwozia i zdjęcie oryginału

Obrazek,

Obrazek

Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

eric trax pisze:- wysuwanie ramienia / silnik M
- regulowanie kąta narzędzia / silnik M
O - to będzie ciekawe!
O ile sama ładowarka to "stały fragment gry" to już wysięgnik teleskopowy będzie ciekawym wyzwaniem.

- ile planujesz sekcji?
- w jaki sposób planujesz doprowadzić napęd do zmiany kąta przechyłu osprzętu?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

noniusz pisze: - ile planujesz sekcji?
- w jaki sposób planujesz doprowadzić napęd do zmiany kąta przechyłu osprzętu?
Sekcja będzie jedna tak jak w oryginale. Co do napędu to jeszcze nie wiem mam dwa pomysły ale niech to zostanie niespodzianką póki co :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Już mi się podoba, choć jeszcze daleko do końca :)
eric trax pisze:...Niestety w przypadku ładowarki trzeba wyjść ze strefy komfortu i użyć więcej niż 4 kanałów a konkretnie pięciu. W związku z tym wybór padł na odbiorniki IR w liczbie trzech. Nad tym ubolewam najbardziej bo chętnie wsadziłbym tutaj sbricka. Sterowanie padem w tym przypadku znacznie bardziej do mnie przemawia. Jednak użycie do tego dwóch kostek to trochę przesada...
A gdybyś dał 1 Sbricka i 1 wieżę IR?
Ostatnio zmieniony 2019-06-24, 17:01 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Koła z Xeriona nie wyglądałyby bardziej odpowiednio?

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#6 Post autor: Tranzystor »

Sariel pisze:Koła z Xeriona nie wyglądałyby bardziej odpowiednio?
Byłyby zdecydowanie za duże. Poza tym bieżnik z 81.6 lepiej tu pasuje.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

legosamigos pisze:A gdybyś dał 1 Sbricka i 1 wieżę IR?
Nie mam przekonania do mieszania odbiorników. Poza tym każda z funkcji będzie używana równie często co pozostałe a z racji zasięgu i korzystania z dwóch pilotów to trochę bez sensu.
Sariel pisze:Koła z Xeriona nie wyglądałyby bardziej odpowiednio?
O jak ja bym budował na kołach z xeriona wtedy spokojnie wykorzystałbym dwa sbricki <3 Niestety ograniczam się do skali ~~1:17 więc muszę skorzystać z opon 81.6
Tranzystor pisze:
Sariel pisze:Koła z Xeriona nie wyglądałyby bardziej odpowiednio?
Byłyby zdecydowanie za duże. Poza tym bieżnik z 81.6 lepiej tu pasuje.
Właśnie bieżnik xeriona bym tu bardziej widział ale rozmiar to rozmiar tego się nie przeszkoczy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:A gdybyś dał 1 Sbricka i 1 wieżę IR?
Podbijam. A jakbyś dał jednego Buwizza, jednego Sbricka i jedną wieżę IR? :))

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

M_longer pisze: legosamigos napisał/a:
A gdybyś dał 1 Sbricka i 1 wieżę IR?

Podbijam. A jakbyś dał jednego Buwizza, jednego Sbricka i jedną wieżę IR? :))
Nie zapomnij o jednym na smyczy jak za starych 9V ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

Dzisiaj siadłem na małe budowanie. Udało się dobrać sensowną geometrię ramienia. Zostanie jeszcze umiejscowienie silnika który będzie operował łyżką.

Ciekawostka. Żeby zyskać więcej miejsca odwróciłem podwozie :D (do góry kołami? :O)

Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Zapowiada się ciekawie. Ja bym pokombinował z ramieniem żeby uzyskać większy wysuw. 9 studów, to mało przy takiej długości. Trzeba by pewnie pójść w mix liftów z brickami i na rackach to zrobić.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

Żbik pisze:Zapowiada się ciekawie. Ja bym pokombinował z ramieniem żeby uzyskać większy wysuw. 9 studów, to mało przy takiej długości. Trzeba by pewnie pójść w mix liftów z brickami i na rackach to zrobić.
To jest wersja mocno robocza żeby złapać geometrię. Szybko się okazało, że ramie będzie wysuwane za pomocą brickowych racków przynajmniej na 16 stud. Taki jest plan póki co zobaczymy jak to się rozwinie.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#13 Post autor: Bricksley »

eric trax pisze: Szybko się okazało, że ramie będzie wysuwane za pomocą brickowych racków przynajmniej na 16 stud. Taki jest plan póki co zobaczymy jak to się rozwinie.
Ooo, a tak cieszyłeś się na użycie tego gotowego racka :D
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

Jak ja dzisiaj spamuję po tym forum :D Po prezentacji przyczepy mogłem na spokojnie przysiąść do klocków. Przy filmach Złomnika, które ostatnio namiętnie oglądam oddałem się dalszemu składaniu. Na tym etapie nabrałem już prawie pewności, że uda się wszystko zmieścić. Mało tego nie będzie trzeba zabudować kabiny!


Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#15 Post autor: eric trax »

Wczoraj wieczorem udało mi się przerobić wstępnie brzydkie zakończenie ramienia z którego wystawał silnik M. Obecna wersja schodzi trochę niżej niż oryginał ale trzeba iść na ustępstwa. Niestety medium jest mimo wszystko sporym silnikiem a dołączając do niego przekładnię ślimakową sensowne zabudowanie staje się problematyczne. Wcześniejsza wersja była bardzo masywna ta jest smuklejsza i pod prawie odpowiednim kątem. Do tego całość jest spięta liftarmami przez co bardzo stabilna. Coś tam jeszcze pogrzebie bo nie do końca mi się podoba ale jest znacznie lepiej.

Przy okazji zbudowałem zalążki kabiny i wyszło że trzeba ją osadzić o brick niżej. Co ciekawe nawet wtedy na poziomie podłogi już będą okryte dwie wieże IR. Trzecia jak widać już grzecznie siedzi w środku. Gdybym szedł w Sbricki już mógłbym się zastanawiać nad realistycznym wnętrzem kabiny a tak trzeba czekać na rozwój zdarzeń i pamiętać, że promienie z pilota gdzieś muszą wpadać.

Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ